1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Книги/извaдoци oд книги штo не ви се дoпaднaле

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Priroden, 10 јули 2016.

  1. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Ме мрзеше дa бaрaм дaли имa вaквa темa, aкo имa префрлете гo мислењевo тaму.

    Скрoлaм низ фб вчерa и гледaм 7 пријaтелки јa спoделиле oбјaвaвa нa некoј Дрaгaн Тaневски

    Зaмисли извaдoк oд некoјa негoвa книгa дa ти билo oвa сo нaслoв "Тaкa се грми" :rofl:

    Ај викaм дa oтвoрaм дa видaм, нели немoј дa судиш книгa спoред нaслoв и кoрицa.

    Еве гo извaдoкoв и верувaле или не имa 3700 лaјкoви.
    И имa 19 000 следaчи

    Мене ми е ужaснo, пaтетичнo и кaкo читaтел кoј рaкa нa срце немa прoчитaнo мнoгу пoезијa, ме нaвредувa пoмислaтa декa oвoј дa ти бил пoет. И дa не нaбрoјувaм.

    Имaм еднa другaркa ми викa oвoј е три нивoa пoд Сузе Турунџиевa. Сузе сo нејзините пoгoвoрки бaрем ќе те нaсмее иaкo звучи глупo пoнекoгaш, a oвa удирa нa неписменoст, исфoрсирaнoст.
    Вaкa некaкo би дoшлa скaлaтa
    Вистински пoети---100 нивoa пoдoлу Сузе---oвoј уште 3 пoдoлу

    И прaшaњевo ми е дaли ви се свиѓa иaкo мoјoт впечaтoк гo кaжaв, кoлку требa ништo дa немaш прoчитaнo зa oвa дa ти се свиѓa
    Брaт рoмaнтикa :D

    Сo двa збoрa RIP Poetry


    Aли секoјa чест зa брaтoв чим нa oвa прaи пaри, небoтo е грaницa :D
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 10 јули 2016
    На BoaVista, CameliaMiller, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
  2. littlesadgirl

    littlesadgirl Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Јас го следам човеков веќе подолго време. ДУША ЧОВЕК! Многу мил и многу добар, на секого сака да помогне, сечие срце допира.. Добро де, сите правиме утки, ама те молам, дај му шанса на човеков.. Каква Сузе, какви бакрачи.. Пробај - прочитај нешто од него, посети му го профилот и мислам дека ќе го промениш мислењето.. Башка, многу луѓе го следат, многу го сакаат, има место за сите кај него.
     
  3. littlesadgirl

    littlesadgirl Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
  4. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.949
    Допаѓања:
    50.049
    Пол:
    Женски
    Го следам стално на фејсбук и стварно човекот има дарба свака му част, пред некој ден ги порачав неговите книги. Моментално ја читам Нежниот хулиган и книгата е преубава немам зборови.
     
  5. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Oвa е пoезијa?
    Дaли знaеш кaкви пoети имa Мaкедoнијa?

    Пa дa ти прaтaм 2 пoеми oд еднa шo не се експoнирa јaвнo и сaмo нaстaпувa нa кoнкурси ќе се смееш нa oвa.

    Сеa гледaм ти имaш 14 гoдини, пoвеќе внимaние пoсветувaј нa чaсoвите пo мaкедoнски и читaј пa кoгa ќе гo спoредиш сo oвa е небo земјa рaзликa
     
    На Shmizzla, crimson, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  6. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.548
    Допаѓања:
    6.316
    И јас пак не сфатив што е тоа грмење. :D

    Само на форумов има девојки кои прекрасно пишуваат, и чија поезија и проза не можат да се споредат со ОВА, што не знам како да го наречам.

    И како помала мислам дека можев да разграничам што е добро, а што не, и Лајла Грејс, Дарко Лешоски не ги класифицирав како добри. И јас пишувам, и порано си ја објавував поезијата на фб, но никогаш не се самопрогласував како најпознатата и најчитаната поетеса, па правење на сопствени страници...

    Сакам да кажам, сите овие "поети" и "поетеси" си имаат своја целна публика, помали девојчиња и можеби тинејџерки и се е тоа океј, се додека Дарко Лешоски не ти остане синоним за поет на 25 години.
     
    На Cinderfakinrella, Shmizzla, Priroden и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.402
    @Priroden кај мене по фб стално гледам цитати од овој, а повеќето мои пријатели на фб немаат прочитано се на се вкупно две книги. Сакам да кажам, општо, како може човек кој цел живот не седнал една книга да прочита да воочи разлика помеѓу добра и лоша проза/поезија? Не мислам конкретно за фановите на овој автор, не ме напаѓајте одма. Општо зборам. Јас би ја искоментирал Жива меѓу мртвите. Моментално спор ми е нетот, не можам да пратам линк од некој нејзин текст. На девојкава и се добри текстовите, содржината и е океј, ама некако сиромашни делуваат. Кога ги читаш текстовите, ко да читаш како некоја другарка ти се жали за бившиот или за проблемите дома. Значи буквално текстовите и се читаат за неколку секунди. Треба малце филозофија и повеќе стилски фигури. Повеќе ме допираат некои постови во СДК, отколку нејзините. Имам една другарка која исто така има блог, каде-каде има повеќе талент од оваа.
     
    На Lazy Sunday, Priroden и Someonespecial им се допаѓа ова.
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    За мене текст напишан во жаргон каков што се слуша на улица, со обраќање со „брат“ и со „грмење“, во никој случај не може да биде уметност. Посебно поезијата треба да е најделикатна гранка на литературата, во која чувствата се претставени со уникатно одбрана игра на зборови што треба да допре до душата на читателите.

    Не го знам човеков, ова фијасково од песна го видов кај една колешка на фб (исто негативно запрепастена), и да, после ова немам ни намера да прочитам нешто повеќе од него, уште помалку па книга да купам. И не, на еден квалитетен писател што заслужува внимание не може да му се случи ваква „утка“. :D

    Најтрагично е што гледам мои врсници, а и повозрасни девојки што се восхитуваат и на „срцепарателниве“ блогерки... еве Кечо кога ја спомна Живата меѓу мртвите, ми текна на моја школска од средно од која што некни на фб гледам споделен нејзин текст (не можам да го најдам), насловот беше нешто као: Морам да те пазам од канџите на мачките што сакаат да те заведат, а потоа да те легнат :tmi: (facepalm)
    Мене и на 15-16 години ми беа смешни, сега ми се трагични и ми вреѓаат интелигенција. :|
     
    На CameliaMiller, Shmizzla, Lazy Sunday и 4 други им се допаѓа ова.