ТЕМА: Запознавање и љубов преку интернет

Мислење 16 Јул 2012, 15:45

LAVICA81 напиша:Дали сте доживеале таква љубов? Од едноставно запознавање до степен на љубовно лудило :)Верувате ли на сите тие големи зборови искажани уште пред да ја сретнете личноста во живо?Верувате ли на големите планови што се прават за иднината уште пред првата средба?Има ли тука нешто вистинско или се е резултат на моментален занес и идеализирање на некоја особа која успеала на некој начин да ви се пикне под кожа со долгочасовното внимание кое ви го посветила.Постои ли страв од непознато,дека можеби во живо тој/таа нема да биде истата личност каква вие сте ја замислувале?И што е најбитно за да таквата љубов опстане? :)

jas i mojot segasen soprug se zapoznavme preku interenet .. bese preubavo bese neopisivo mislam deka nekogas mi falat tie momenti i custva zatoa sto kolku i da e ludo i nesvatlivo se zaljubuvuvas vo tie momenti iako ne ste se videle nikogas .. koga se vidovme prv pat bese nesto preubavo vozbudlivo .. i sega go sakam mojot soprug no ne se custvuvam kako sto se custvuvav vo tie momenti .. mislam deka so vremeto strasta se namaluva ostanuva postovanjeto iskrenosta i kompromisot sekako i ljubov no ne taa ljubov sto se custvuva na pocetokot na vrskata ..
Аватар на корисникот
xxdolcevita

Фем почетничка
 
14
Мислења: 15
Зачленет: 16 Јул 2012, 12:48

Мислење 29 Сеп 2012, 14:16

pred nekolku godini imav kriza vo mojata dolgogodisna vrska i slucajno na fb potocno na poker zapoznav eden tip koj izgledase sosema normalno...pocnavme da se dopisuvame skoro sekoj den potocno po celi noki sedev so nego na chat i razgovaravme za se i sesto..po nekoe vreme pocnavme da se slusame i na telefon megutoa toj nikako da dojde da se vidime..po negoe vreme jas otidov (bidejki bese od drug grad) da se vidime..mislev deka go najdov sovrseniot covek...pominaa nekolku meseci pocnavme vrska..megutoa lugeto ne se takvi kako sto se pretstavuvaat na net i na fb...ispadna deka toj covek zad sebe kriel mn mracno minato i pravel mn losi rab koi prodolzil daa gi pravi i dodeka bevme vo vrska...posle nekoe vreme raskinavme..moeto iskustvo bese loso se nadevam deka nikoj nema da go dozivee toa sto jas go preziveav...

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
Milena-111

Бело цветче
 
1013
Мислења: 65
Зачленет: 29 Сеп 2012, 13:39

Мислење 16 Окт 2012, 17:51

Хм.. баш инетересна тема :) Јас се запознав на strangers со еден дечко, многу љубезен и културен. Уште од првиот пат кога започнавме да пишеме беше тоа како цел живот да се знаеме. Набргу си разменавме фб а веднаш потоа почнавме да се гледаме на камера, беше тоа прекрасно и искрено другарство, се додека еден ден и двајцата не сфативме дека еден во друг сме го нашле она што толку долго сме го барале. Без да забележеме се вљубивме еден во друг. Еве веќе една година помина како копнееме еден за друг но нашата средба изгледа невозможна бидејќи тој е од другиот крај на светот.. Но јас сеуште се надевам и секогаш му велам дека љубовта прави чуда. Someday, somehow.. :)
Аватар на корисникот
lindalove

Бело цветче
 
1925
Мислења: 53
Зачленет: 16 Окт 2012, 17:24
There is a reason for everything!

Мислење 18 Окт 2012, 23:55

И јас се запознав со љубовта преку интернет, ама тоа апсолутно нема врска со врската што можеш да ја имаш со некого. Откако ќе се видите лично и ќе поминете време заедно, само тогаш може да одлучите дали тоа е човекот за вас. Јас прифатив да се запознаам со него затоа што навистина ми се допагаше како се постави со мене, и како размислуваше, ама беше уште 2 месеци откако лично се запознавме кога почнав романтично да се интересирам за него. Не можеш искрено да се заљубиш во некој преку комјутерот зошто имаат време да размислат пред да ви одговорат, или едноставно да се исклучат ако се во лошо расположение. Во живо тие работи се неизбежни, и само така сосема можеш да ја запознаеш личноста.
Аватар на корисникот
Spidy

Зелено цветче
 
745522
Мислења: 860
Зачленет: 19 Ное 2009, 23:06
Локација: Скопје

Мислење 22 Окт 2012, 19:17

Се согласувам со тебе Spidy :) Но ова што се случува помеѓу мене и него е многу тешко да се објасне. Се трудев исто да им објаснам и моите пријателки, но и тие не можат потполно да ме сфатат. Само јас си знам како ми е.. И не се трудам повеќе на никого да објаснувам зошто разбирам дека тешко е да се сфати :)
Аватар на корисникот
lindalove

Бело цветче
 
1925
Мислења: 53
Зачленет: 16 Окт 2012, 17:24
There is a reason for everything!

Мислење 18 Јан 2013, 23:53

Здраво феминки!! сметам дека не е офф топик ова што ќе ве прашам. сакам да прашам какво е вашето размислување за онлајн дејтинг како што се ехармони и слично. или сеуште е тоа табу тема кај нас ? :x :x дали вие би пробале такво нешто ? јас искрено да ако можеме да аднуваме на фејсбук некого што не го познаваме и да четуваме со него зошто да не можеме и ова ? па валјда иди истото да е ? вие што мислите ?
Аватар на корисникот
rabushka89

Фем почетничка
 
03
Мислења: 12
Зачленет: 15 Јан 2013, 02:37
The act of cheating is defined by the act of being caught.One simply does not exist without the other

Мислење 24 Фев 2013, 20:45

rabushka89 напиша:Здраво феминки!! сметам дека не е офф топик ова што ќе ве прашам. сакам да прашам какво е вашето размислување за онлајн дејтинг како што се ехармони и слично. или сеуште е тоа табу тема кај нас ? :x :x дали вие би пробале такво нешто ? јас искрено да ако можеме да аднуваме на фејсбук некого што не го познаваме и да четуваме со него зошто да не можеме и ова ? па валјда иди истото да е ? вие што мислите ?

За мене поголем проблем би било стројници да ти наоѓаат партнер. Зарем они повеќе те познаваат од ти што се познаваш себеси, па ќе ти најдат подобар дечко? Вака сама ќе си направиш муабет со потенцијалниот човек, и сама ќе си видиш дали ти одговара или не. Нема ништо табу во тоа. Ако таму ти е среќата, слободно таму и побарај си ја ;)
Аватар на корисникот
Spidy

Зелено цветче
 
745522
Мислења: 860
Зачленет: 19 Ное 2009, 23:06
Локација: Скопје

Мислење 26 Фев 2013, 18:11

ehh pa oti da ne i toa e nekoj vid zapoznavanje isto kako i drugite samo sto ne znaeme fizicki kako izgleda partnerot.. :)

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
mlad-bitola

Бело цветче
 
51
Мислења: 80
Зачленет: 23 Фев 2013, 16:30

Мислење 15 Јул 2013, 20:59

Јас почнав да комуницирам со дечко мноооогууу далеку од мене...Дечкото е црнец,веке неколку месеци комуницираме.Сега за сега ми се допага а за понатака незнам како ке биде.Никогаш и јас не мислев дека еден ден ке комуницирам со таков човек ама ете се случи...и сега веке тој има намера да дојде тука и да поминеме некое време заедно.СЕга ке видиме како ке биде...здравје искрено оставам се на ГОСПОД ако треба да биде нека биде ако не здравје...само едно знам дека ми го разубавува секој ден,секој ден ми го прави посебен :inlove:
Аватар на корисникот
martina98

Фем почетничка
 
727
Мислења: 32
Зачленет: 19 Јан 2013, 11:10

Мислење 15 Јул 2013, 22:38

martina98 напиша:Јас почнав да комуницирам со дечко мноооогууу далеку од мене...Дечкото е црнец,веке неколку месеци комуницираме.Сега за сега ми се допага а за понатака незнам како ке биде.Никогаш и јас не мислев дека еден ден ке комуницирам со таков човек ама ете се случи...и сега веке тој има намера да дојде тука и да поминеме некое време заедно.СЕга ке видиме како ке биде...здравје искрено оставам се на ГОСПОД ако треба да биде нека биде ако не здравје...само едно знам дека ми го разубавува секој ден,секој ден ми го прави посебен :inlove:

колку време комуницирате? навистина имаш доверба во него? :?: Да и јас сум комуницирала со странци ама не до тој степен. Сепак мило ми е за вас :)
Аватар на корисникот
Iztrq

Фем почетничка
 
90
Мислења: 44
Зачленет: 13 Јул 2013, 15:08
Слика

Врати се на Врски

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 15 гости