ТЕМА: Алергија од сонце

Мислење 02 Јул 2012, 11:16

И каква е таа алергија? Само чешање ли?
Од кај да знам дали е сончаница или алергија?

Ете јас сега сум изгорена позади и ме чешка по малку, ама не го чешам, значи се издржува. Сега ова алергија е или..? :^)
Аватар на корисникот
Ognenija

Сино цветче
 
572856
Мислења: 384
Зачленет: 01 Апр 2012, 17:28
Локација: Snowlend

Мислење 02 Јул 2012, 12:38

Алергија на сонце се манифестира најчесто на раце, нозе и лице (не се исклучени другите делови од телото), со црвенило и ситни брунки кои ужасно чешаат.
Сончаница е сосем друго, тоа е состојба на прегревање на организмот кога телото има висока т, сува кожа (не се потиш), вртоглавици, замаеност, црвенило на лицето... и ако не се преземе нешто, се јавуваат и полоши симптоми, може да дојде до онесвестување и кома, во најлош случај и смрт.

Ова твоево чешање е резултат на заздравување на изгореното место.
Annath

Црвено цветче
 
549510414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 02 Јул 2012, 21:17

eli25 напиша:И мене во последните години ми се јавува алергија.
Оваа година,баш пред свадба,ептен,ко за беља.
Бев на лекар ми даде течна пудра,со цинк оксид,и лоратадин.Пудрата е евтина,90 ден,и баш ми помогна.
Пробајте .

А каква пудра? Мислам, се нанесува од кога веќе ќе ти искочи алергијата? И ти помогна, ти се повлече после тоа?
Аватар на корисникот
cvetce93

Жолто цветче
 
506198
Мислења: 1401
Зачленет: 23 Јан 2011, 22:53
Не го исмејувај тој којшто поради љубовта ја загубил гордоста, туку тој којшто поради гордоста ја загубил љубовта. <3

Мислење 05 Јул 2012, 06:52

^ На деколтето ми се повлече,а на рацете имам уште малку.Се нанесува откако ќе се јави алергијата,побарај во аптеките само течна пудра (цинк оксид во состав е).
Аватар на корисникот
eli25

Жолто цветче
 
45595828
Мислења: 1743
Зачленет: 19 Сеп 2010, 16:46
Локација: Under the same sky,dreaming the same dream.

Мислење 05 Јул 2012, 09:37

Мене за прв пат оваа година ми се појавија ситни брунки на рацете и на нозете, на внатрешните делови кои обично остануваат бели. Ужасно мн ме чешаат особено навечер. Можно е да е алергија на сонце? Отпорна сум на сонце инаку многу, имам темен тен али годинава изгледа претерав ..
Аватар на корисникот
puflaa

Сино цветче
 
1716
Мислења: 223
Зачленет: 03 Дек 2009, 01:04
When I was a child, I used to pray to God for a bicycle. But then I realized that God doesn’t work in that way… So I stole a bike and prayed for forgiveness!

Мислење 05 Јул 2012, 11:03

Мајка ми го има овој проблем отсекогаш, а од пред 2-3 години богами и јас. :(
Веднаш штом ќе видите дека кожата ви е жар црвена и почнуваат да излегуваат пликови (не знам како да ги наречам тие) веднаш намачкајте се со ПРЕСИНГ. Тоа е крема на база на Лоратадин, и помага многу повеќе од самиот лоратадин. Ние оваа крема ја откривме во Будва, но ја има и кај нас се продава, ама не во секоја аптека.
Има луѓе на кои сме им кажале за кремава и сметаат дека е иста како лоратадинот и дека всушност истото го користат само од друг производител, но се лажат. Секој што ја пробал ништо не изгубил, освен тие плуставците по тело во рок од 1 до 2 дена. :)
Аватар на корисникот
kitty.lover

Зелено цветче
 
327196
Мислења: 544
Зачленет: 17 Фев 2012, 14:01
Локација: Empty box
What doesn't kill you, makes you STRONGER!

Мислење 22 Јул 2012, 21:50

eli25 напиша:^ На деколтето ми се повлече,а на рацете имам уште малку.Се нанесува откако ќе се јави алергијата,побарај во аптеките само течна пудра (цинк оксид во состав е).

може слика да ставиш ако не ти е тешко?од која фирма е?
да не е пудрата за деца белата за сипаници што им ја даваат? :)
Аватар на корисникот
Marmalade

Сино цветче
 
1844
Мислења: 127
Зачленет: 29 Ное 2010, 22:00

Мислење 22 Јул 2012, 21:51

kitty.lover напиша:Мајка ми го има овој проблем отсекогаш, а од пред 2-3 години богами и јас. :(
Веднаш штом ќе видите дека кожата ви е жар црвена и почнуваат да излегуваат пликови (не знам како да ги наречам тие) веднаш намачкајте се со ПРЕСИНГ. Тоа е крема на база на Лоратадин, и помага многу повеќе од самиот лоратадин. Ние оваа крема ја откривме во Будва, но ја има и кај нас се продава, ама не во секоја аптека.
Има луѓе на кои сме им кажале за кремава и сметаат дека е иста како лоратадинот и дека всушност истото го користат само од друг производител, но се лажат. Секој што ја пробал ништо не изгубил, освен тие плуставците по тело во рок од 1 до 2 дена. :)

ајде и ти да не просветлиш со слика,цена.... :D
Аватар на корисникот
Marmalade

Сино цветче
 
1844
Мислења: 127
Зачленет: 29 Ное 2010, 22:00

Мислење 29 Јул 2012, 16:41

Имам алергија од сонцето скоро десетина години. Се сум пробала само да го избегнам јадежот, се кријам под сенка, намотана сум со партали се мачкав со се и сешто и ништо не ми помогна.
Фрлив куп пари за лекарства и терапии , лоратадни пиев 15 дена пред одмор - не ми помогна, купував по 10 тубички синопен ни тие не ми помогнаа, а за информација синопен само користете навечер за да се намали јадежот на чешањето, а преку ден на сонце остава флеки. Фамилијарно никој не пати од појавава, само јас :sweat: . НЕМА ЛЕК за алергијава, туку како што чинам напиша Антах изложеност на сонце за да потемне кожата , испробано - среќа ако задува некое ветерче два три дена со сонценце, одма се фрлам на печење, тогаш ми се повлекува.
Го прелистав цел интернет ви препорачувам да избегнувате алкохол ( ферментации ), конзервирана храна, секакви препарати и лусиони кои уште толку ја иритираат кожата, конзумирајте бетакаротен најмногу 50 грама дневно 3 недели пред одмор т.е.обоено овошје и зеленчук, а најмногу морков :) , конзумирајте витамин Ц и избегнувајте сончање од 11 до 16 часот.
Кога користите креми за сончање со висок фактор, откако ќе излезете од капење нанесете повторно , но претходно исплакнете се со чиста вода.
Аватар на корисникот
feferona

Сино цветче
 
86248
Мислења: 166
Зачленет: 04 Окт 2011, 20:52

Мислење 30 Јул 2012, 04:14

i jas imam problem so alergija pd sonce,jas bi vi preporacala da koristite krema so zastita 50 ka faktor i nema da imate broblem.sekogas koga izleguvate na sonce mackajte se na delovite koi vi se goli,race,noze,dekolte i taka nema da imate problem.
Аватар на корисникот
ribce27

Сино цветче
 
4156
Мислења: 203
Зачленет: 21 Дек 2011, 23:11

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: 30041990, n.i.v, tanicka, Tanjus и 21 гости