1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Ивана, жал ми е за се што ти се случило, не посакувам на никој. Психијатрите велат дека нема шанси да се случи или да направиме нешто од кое се плашиме. Нема да ја повредиш мајка ти сигурно! Ти неа ја сакаш и нема шанси да ја повредиш. Тоа се само лоши, негативни мисли кои те измачуваат. Кога ќе се почувствуваш вака, најубаво е да си ги кажеш чувствата, доколку на никој не можеш да му се довериш напиши овде. Ќе се чувствуваш полесно, а и ќе видиш дека не си единствена која страхува од нешто сл. Труди се секогаш секоја негативна мисла да ја замениш со позитивна. Бидејќи со секое прифаќање на негативната мисла, ја развиваме и таа ни носи и нова, и нова... итн. Заменувај ги негативните мисли со позитивни, некогаш ќе успее, некогаш не, но позитвно ќе ти донесе со тек на време. За друго не се секирај, никого нема да повредиш, освен што ќе се измачуваш сама со мислите. Уживај и моли се. Тоа најмногу помага. Поздрав :)
     
  2. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Покрај таков сопруг, кој те разбира и поддржува немој да се двоумиш дали да одиш. :) Оди и знај дека само мислите се негативни, а друго се е во ред и немој да се грижиш! Ќе си поминеш убаво. Поздрав
     
    На simona26 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. vesnamwa

    vesnamwa Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    11
    Биди цврста,храбра, не се откажувај не дозволувај лошите мисли да преовладуваат во тебе!Биди посилна од тоа......
     
    На simona26 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    Здраво дечки,

    Не знам дали на некој му се дешава сабајле од спиење да го разбудат мислите. И после цел ебан ден така.
    Страв ми е дека нешо мн лошо ќе ми се случи, дека состојбава ќе ми иде на бетер и шо ли уште не. Психологов сто пати ми рече дека нема шанси, дека сум си ги решила внатрешните конфликти, дека само мислите ми праат проблем. Еве гледам во постовите на Дуња и стварно не ми е јасно како успеала со таа игнор техника. Мене стварно не ми иде така...ах веќе стварно не знам кај да се обратам.

    Бтв, налетав на книгава, читнете ја, човеков со години се мучел со паниките и успеал да ги совлада.

    Поздравче

    http://www.anxietynomore.co.uk/At%20Las ... 202013.pdf
     
  5. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Најтешко од се ми е тоа што не не можам со моето дете сама како и другите мајки да го поминувам денот. Да ја однесам на базен, во луна парк, слаткарница и слично. Колку ми е тешко кога ке каже како некоја другарка од улица отишла некаде со мајка и сама, и кога ке ме праша зошто и ние мамо не одиме. Тогаш највеке ме боли душата и станувам уште по емотивна. Сакам само да легнам и да се разбудам како старата јас. И секоја нок се молам оваа состојба што побрзо да ја снема и кај мене и кај сите вас.
     
  6. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    Натемила, јас немам деца, но чувам две дечиња привремено, затоа што у нашава убаво средена држава не можам да си најдам работа по струка, иако го завршив факултетот меѓу најдобри десет у генерација, и секаде одам со нив. Ги носам на сладолед, во City Mall, Ramstore, Луна парк, градски парк и сл...исто и мене ми е страв дека нешто ќе ми се случи ко на тебе, но како што ќе се заиграм нешто со нив проаѓа, сеа не се осеќам нормално ко шо сум била порано, но ете ништо не ми се случило. А од кога ќе се вратам се осеќам многу похрабро затоа што сум го направила тоа.
     
    На natemila и bubic.k им се допаѓа ова.
  7. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44


    Очигледно на никого не им бегаат мислите, и јас сабајлето се разбудив со најцрните мисли баш она дека нешто ке ми се деси или на моите најблиски и многу се изнервирав зашто баш така да ми почне денот. Станав се врткав со малиот додека он не заспа се нафатив на готвење и така некако ми се оттргнаа мислите и сеа почнав да се пакувам утре патувам и ете ме пак со црни мисли и одма мачнина во стомак и како за белја мачнината да биде поголема на вести слушам за некоја сообракајка и од страв дури вртгоглавица осекам Приметив дека ако сакаш да ги игнорираш мислите мораш да го правиш она што го сакаш на кое најмногу се фокусираш и така некои одредени саат два три ке ги нема пробај така.
     
  8. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44


    Нате дозволи му на детето да ти биде потпора и ке видиш како ке се соочиш со сето ова помисли си зашто моето дете да биде тажно зашто да му го скратам детството со тоа што ке седи внатре со мене додека јас тонам, инаетот ке те тера да се соочиш ако не за себе барем за твоето дете
     
    На natemila и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Многуу ви благодарам, ви ветувам и на вас и на себе дека се почесто ке излегувам :hug: :hug:
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    Fala vi mnogu vaka koga znam deka ne sum sama mi e mn podobro dobro e sto postoite... Utre treba da pocnam prv den na rabota a jas sum ziva isplasena i toa mi e blisku 5 min odenje ama ete... Ne znam sto ke se pravi verojatno ke izdrzam nekako...
     
  11. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
     
    На ivana.0909 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    Fala ti mnoogu ke se izboram nekako moram pa ke vi pisam kako sum pominala se nadevam ke bidam ok :*
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  13. madona555

    madona555 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    1
    kazete ve molam so da mu pram na ova grlo moe, imam cuvstvo kako da imam nesto i celo vreme me boli, se gusam, iskashluvam, bev na lekar mi rece nemas nisto, stvarno se nerviram :devil:
     
  14. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    Madona555 ako ti kazale deka nemas nisto togas stvarno nemas nemoj da se opteretuvas so grloto iako znam kako e no veruvaj se e rezultat na anks... Probaj opusti se pametot neka ne ti bide nasocen samo kon grloto i ke vidis kje pomine ... Napi se nesto da se potsmiris ne mora da e apce moze i nekoj caj za smiruvanje i toa ke te opusti... Znam deka ne e lesno site se soocuvame so isti ili slicni simptomi no mora da pomine ... Samo ottrgni gi mislite neka ne ti bidat tolku nasoceni kon ovoj simptom zatoa sto e samo simptom ne e nesto realno veruvaj... Pozdravce
     
  15. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Истото и се случуваше на сестра ми, но кај нејзе дојде до степен на страв од голтање, да не се задави, неќеше да јаде ниту да пие вода. Можеби имаш некој проблем кој те измачува подолго време па организмот несвесно вака ти реагира. Мој совет ти е да посетиш психолог. Сестра ми така го реши проблемов. :)

    Девојки една мисла за да ве охрабрам:

    Some things cannot be tossed out the window; they must be coaxed down the stairs a step at a time.
     
  16. nina55

    nina55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    8
    Luge dali se cuvstvuvate omalaksani i kako se spravuvate so vrtoglavicite?
     
  17. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    За колку време ќе почне да ми делуваат елицеата, ги почнав пред три дена по осмина, па од денес земам четвртина но не осеќам подпбрување, најголем проблем ми е апетитот, не ми се јаде воопшто, ми се гади....
     
  18. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki!!! Jas posle nekolku dena pominati vo nervoza, denes se razbudiv so prokletata tahikardija i strav, chim ja osetiv pochnaa i panichnite napadi, a iskreno mesec dena bev prilichno podobra. Dali nekoja ima takov problem? Mnogu mi e machno :(
     
  19. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
  20. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    Ete denes bev i na rabota prv den pominav kako pominav malce paniki malce gubenje u prostor ama bitno izdrzav... I po soncevo duri peski sama odev eheee toa e uspeh amaa bitno pred da izlezam edno heleksce za da ja bide rabotata :)