1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Здраво, како сте деновиве? Јас сум добро, фала на Бог, се трудам. Кога ме фаќаат мушичќи, кога не, но идам некако... Имам проблем и ми треба вашата помош. Мене ми се лоши од болници, амбуланти, бели мантили и слично откако се онесвестив еднаш и тогаш почнав да се борам со анксиозноста. :( Е сега вака, крајно време е да идам на заболекар! Но, кога одам таму, испаничувам од страв да не ми се слоши и се почнува да ми се врти, станувам од столот веднаш штом седнам, па ме мијат и цел филм настанува... :( Никако не можам да иседам таму, ми се слошува од паника. Порано немав никаков проблем со заболекар, одев, средував се фино... Како да не испаничам? Како да можам да средам без да ми се слоши? Имате ли некое вакво искуство? Ве молам за совет. :) Многу време немам одено и се нервирам и не е здраво и хаос ми се дешава и болки имам веќе... :@ Ајде посоветувајте ме. Поздрав :)
     
  2. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Здраво :D
    Долго ве немам посетено...
    Пред точно една година ја победив страшната битка со проклетата анксиозност.
    Си отиде онака како што и дојде, непредвидливо.
    И верувам дека сите вие од тука ќе го дочекате тој ден, денот кога ќе сфатите дека денес вие сте состема ОК! Дека не се плашите да одите на кино, или да чекате во долга редица, или едноставно да дремите цел ден дома без да ви прелета мисла- Што ми е? Срцето, главата.. Бла бла...
    Но и откако помина, има денови ретки кога се враќа на кратко да ме потсети што земам здраво за готово секој обичен ден.
    Секако во тие денови не е ни една четвртина страшно и интензивно колку што беше лани...
    Ама ќе ме потсети колку се плашам од оваа состојба и колку одлучно НЕ САКАМ повторно да се борам со неа!
    Овие дена имав тежок период, многу нервози и караници, така се погоди едноставно...
    И во мала мера ми е тука чувството.
    Најчесто вака се враќа по големи дешавки.
    Битно знам дека не е ништо страшно и дека по неколку дена ќе бидам повторно супер и дека повторно се ќе биде во ред.
    Само ете така добив желба да пишам тука пак, да ви кажам дека поминва и дека иако ретко рееееткоооо се враќа (кај мене) дека не е ни приближно исто.
    Како што ми велеше психологот- Во исто вирче, не се згразнува два пати. :lol: :lol:

    А иначе за Би.Позитив знам дека е лошо паниката која ја чувствуваш, ама мораш да се соочиш со тоа. Сепак здравјето на забите е многу многу битно! Не само заради естетика туку и заради целокупното здравје! Земи си пријателка, дечко, мајка, татко некој што знае како ти е и што ќе те поддржува таму, и објасни му на стоматологот зошто е тоа така и стискај заби :lol: Или ако не успеваш на крај краева земи некое апче за смирување кое ти помага. Или јас лично го поминав овај период со капки на билна база Валеријан за смирвање. Многу добро делуваја на мене ме смируваа но без да сум онаква како мува без глава :D Поздрав и кажи како ќе поминеш :*
     
    На SparkyAngel, nevermet18, Viki693 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. bile69

    bile69 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    Здраво еве ме и мене ме немаше долго но еве ме пак.Инаку сум добро ги нема тиа напади тресенје стравот е малку присутен ке помине се верувајте повеќе дружење разговори и време.Само едно да ве прашам дали мозе притисокот да ви се покаче од паницен напад и да цуствувате нелагодност во главата.Јас вчера кога станав ми бучеше главата викам нисто не ми е кога го мерев притисокот 140 со 80 се испаничив и се покачи до 150 мислам дека е од паника само денеска е 130 со 80 па ке одам на лекар да видам од сто се качува инаку сум со низок притисок .Пишете некој ако поминал низ вакво нешто.
     
    На Viki693 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Биле да од паниче напад се качува притисокот, и после тоа се врака во нормала. Немај гајле. Иначе фала богу и јас сум супер, знае да ме дрмне малце ама го игнорирам и одма поминува.
     
    На Viki693 и bile69 им се допаѓа ова.
  5. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу, на советот. Ќе соберам овие денови храброст и ќе отидам. Инаку можеби чудно, но кога треба да одам на вакви, за мене непријатни места, одам сама. Сама сум похрабра, малку се кочам да не испаничам. Морам, ќе одам оваа недела и ќе ви пишам, ако ме нема да пишам, треба да ме карате, значи не сум отишла хахаха :lol:

    За другото, знам дека поминува, јас се плашам дури и да кажам. Прв пат се соочив со оваа состојба во средно, но траеше многу пократко. Сега ме држеше неколку години, значи со различни симптоми, но ете Бог ми помогна и добра сум. Пиев од најслабите хелекс по едно на ден околу година и нешто и летово си реков, нема да ги пијам повеќе. Ете сега не ги пијам и сум добра. Можам да кажам дури и подобра откако кога ги пиев. ^_^ Искрено, мислам дека обврските, презафатеноста и слично помагаат многу. Посакувам сите да се опоравиме. :hug:
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    Како што гледам сите деновиве сте добро, баш ми е мило :) инаку и јас си сум супер и си уживкам на временцево прекрасно :)
     
    На be.positive, ivka-slivka, doki55 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Lejla-86

    Lejla-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Jas sum nova na forumov.
    Sakam site da ve pozdravam.
    Neznam dali sum anksiozna, no citajki po forumite imam nesto od toa. Deneska stanav spremav decata za vo gradinka, jas za na rabota i imam nekoe cuvstvo deka nesto ke mi se sluci i nema da se vratam od rabota. Inaku koaga ke izlezam imam cuvstvo deka nesto ke se sluci, koga sum doma ocekuvam losi vesti, non stop sum so crni misli i red drugi raboti. Ve molam pisete
     
  8. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Lejla добродосла во нашиот клуб Дефинитивно анксот и тебе те посетил Тоа се типицни симптоми на анксот но не се секирај не е несто од сто се умира Само следи не на форумот и ке сватис дека не си осамена Поздрав
     
  9. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Јас само на кратко од мое искуство ќе ти кажам... кажи си себеси дека кога си на лекар, и да ти се случи нешто на лекар си и тогаш си сигурна. На забар, од страв може да ти зачука срцето побрзо и ќе пројде, а ти ќе имаш здрави заби
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  10. minaninana

    minaninana Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Здраво дечки ! Читам и се радувам веќе ве има во поголем број што се подобри тоа знаци наедеж за нас што допрва ќе бидеме :D Да не должам сакам да прашам пошто еве последнава недела актуелна ми е оваа книгава Паник авеј и читам ширум светов помогнала на многу луѓе па сакав да прашам има ли некој од вас што ја применил оваа техника и дали помага ??? Мене ми се мати умов да ги прекинам ова апојве и да пробам :) со велите? дајте совет .гушки до сите
     
  11. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Zenski da ve prasam dali ste bile vo sostojba teloto da vi e vruko a da vi studi? Ne pokacuvam temperatura samo taka se osekam denes dobiv losi vesti pa cel den sum so panika i tresenje, dali toj oset e del od anks?
     
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Кога сум под стрес ми студи,ме треси некоја минута па потоа ме облива пот ми е жешко и потоа пак ме треси,така наизменично.Измисе со ладна вода,измасирајго грбот.Пробај,мене така најбрзо ми поминува.
     
    На littleflower и dzuls им се допаѓа ова.
  13. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Лејла-86, да и ти се наоѓаш во оваа состојба. И само едно ќе ти кажам за да не си ја развиваш...мислам дека треба да не обраќаш многу внимание на тие мисли и симптоми, бидејќи колку повеќе им обраќаш внимание толку повеќе тие се размножуваат и анксот зазема поголем простор кај тебе. Како ти доаѓа таква мисла, ќе си кажеш тоа се само неубави, лоши мисли и целосно се невистинити. Не обраќај внимание!
     
  14. lina.ina

    lina.ina Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    38
    Ke pomine li ova ..taman se osekas kako ti e okey i pak ete ja znaci ova e stvarno maltretiranje na zivoti..sakam da gi namalam apcinata i da gi otkazam i da se prefrlam na valerija ..ama se plasam dali ke funkcionoram bez apcina ne deka mi e i sega bas najdobro ama ete so da se praj ne se davam toa rekov ama nekogas od takt me vadi se nerviram neki da se otarasa pozdravce
     
  15. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Ја читам книгата Panic Away, некаде сум до пола. До сега, се ми има смисол и многу ми се допаѓа приодот. Ве молам кажете ми, вие кои ја имате прочитано, дали го применувате методот и дали ви има помогнато? Јас за прв пат во животов верувам дека нешто може да помогне. Ве молам кој го има спроведено ова во пракса, нека сподели искуства.
     
  16. alehandro

    alehandro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    некој нека ми прати panic awey во ЛП.фала
     
  17. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    minaninana Јас книгата ја имам процитано 4 пати и секогаш кога осекам дека анксот сака да ме посети јас ја цитам и некако ме смирува Доата е да ја читаш а колку успееш да примениш уште подобро Ја имам на дестопот и секогаш кога сум на компјутер ја отварам таму каде се пронаогам и ја читам Во секој случај многу е корисна неможе да ти наштети или да те испаничи Поздрав
     
    На minaninana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Мене лично многу многу ми помогна но постојано кога се наогам во ситуација на наесигурност повторно се навракам на неа Читајте ја ке забележите дека и за време додфека читате наогате некој мир и спокојство а пред се охрабрување кој ти дава сила и верба Сите можете да ја најдете на нет
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  19. alehandro

    alehandro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    да ве прашам,вака сега ја намалувам дозата на срохатот од 20 мг на 10мг ,по препорака на психијатарот зошто сероџатот веке не миделува ме прави уште по анксиозен.вака треба да продолзам усте една недела па потоа да почнам секој втор ден да пијам уште две недели така па контрола и незнам дали ке одиме на друг АД.па прашањето е какво ви било кога сте намалувале Ад.мене ми е матно во главата и како отепан сум се ме боли како грип да факам .ај ве молам одговор.
     
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Анксот се враќа секогаш кога мислиш е сега ми е добро...и ете го на врата :D Дечко ми постојано ми вика...ќе речам е одамна сум немала напад и одма другиот ден ме дрма нешто,одамна ме нема заболено желудник,и по ден 2 се виткам од болка.Незнам зошто е тоа така....Најбитно е да продолжиш веднаш напред,не му придавај значење...порано плачев после секој напад и се прашував зошто.Сега само дишам длабоко,кревам глава горе високо и одам напред.Глупо звучи,веќе слушнато и видено ама друг лек нема.
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.