1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Браво срцкаа, мило ми е, исто и јас деновиве сум супер :*
     
    На deskarada, be.positive, kostadinka24 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. pili

    pili Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Mene pred da mi dojde taka me boli polovinata i jajnici,moze da e od prelada jas sekogas koga sum preladena taka me bolat jajnicite nekolku dena
     
  3. andarina

    andarina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Vecerno vreme nemozam da zaspijam, a koga pocnuvam da zapagjam vo son pocnuva nesto silno da mi cuka dali srceto ili pak kaj zeludnik, papok neznam, od cukanje duri me pomestuva od krevetot i pak se budam .. taka sekoja vecer . Nautro pak se budam umorna, se tresam, mi se tresat race noze ... Dali ova e se Anksiznost, ili pak stanuva zbor za narusena f-ja na tiroidna zlezda ili sosem nesto treto, znae nekoj ? pozz
     
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    За да бидеш мирна оди провери тироидна, ако е се во рред значе е анксиозност, пробај да е општаш со нешто пред спиење и. не мисли на тоа кога ке легнеш. Еве на пример мене синока кога легнав ми беше некако чудно, ноѓодма почнав да мислам на нешто убаво и сум с заспала. :* И убав ден
     
  5. 30041990

    30041990 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    0
    Pa da i mene taka me boli pred da mi dojde ama i sega osekam ali ne da me boli onaka mn slabo osekam polovina pa dolu jajnici pa nema nekoe vreme pa pak ali epten slabi bolovi duri i neosetni kako da me tisti a pred toa bev preladena taka da mozno e da e i od toa neli
     
  6. madona555

    madona555 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    1
    Lele nikoj ne se zali na grlo samo ja sumedinstvena so imam problem so se gusam i osekam kako da imam nesto nekogas ponisluvam deka imam nekoja bolest offf ne mozam vaka :(
     
  7. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    луѓе дали е од настинкава настината сум или од анксот пулсов си мерев сега притисок со дигитален апарат и нормален притисок ми покажува а пулс 144.И уште повеќе се испаничив.Ми е страв срцево бе да не ми пукни :(
     
  8. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Пулс од 144 е многу над нормалата не си играј. Највисоката толеранција е до 90.
    Дали чувствуваш гушење, тешкотија во градите? Ако ти е првпат ова јави се на лекар веднаш да примиш инфузија.
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Смири се малку, полежи и измери повторно. Ако е толку без паника на доктор.
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Смири се малку, полежи и измери повторно. Ако е толку без паника на доктор.
     
  11. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Kostadinka dali si nastinata? Pulsot moze i od toa da ti e tolku visok.a kazete mi dali ve boli grbot u dali moze id zaludnikot bolkata da mi se reflektira i pozadi na grbot.
     
  12. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Знаеш дека е од анксот, и повеке од ова ни одело, па сме се смирувале. Ајде легни малце,диши длабоко, не мисли на тоа и ке помине.
     
    На elisabeta и kostadinka24 им се допаѓа ова.
  13. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Јупи!!! докторот ми ја намали терапијата, пресреќна сум и ќе се борам никогаш да не се враќам назад :)
     
    На deskarada, mal.ecka, natemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    kostadinka24 не плашисе од анкс.ти е покачен пулсот ке ти се смири само од себе ,знаеш дека не се штетни по здравје ,секогаш ко ке имаш лоша состојба помисли дека организмот се бори во тој момент да те заштити за тоа така и се чуствуваш
     
    На kostadinka24 и natemila им се допаѓа ова.
  15. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    и јас Се гушам,ме стега и грлото,мускулите на лицето,ми се чини ќе го голтнам јазикот но тоа си е дел од нападот секако инаку како ќе ни биде поинтересно.. немој не грижисе не е опасно. Еве и во моментов се ме стега ама тоа е
     
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Dr.Strangelove i leona83 Ве замолувам ако не сте анксиозни да не коментирате, затоа што само уште повеке ја испаничивте.
     
    На dunja, dzuls, deskarada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Луѓе, дали некогаш чувствувате како нешто да ве притиска или боцка на левата страна кај срцето? Поздрав
     
  18. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Прочитав некој погоре прашува... Да, болка во желудникот се рефлектира и со болка во грбот.
     
  19. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ех ова е веке нормално, мене па еве цела недела како да ми сета нешто во грбот, ама ми се здосади да се замарам, и си викам то сака нека е веке.
     
  20. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Зошто да не коментирам? И да, не сум анксиозен, не сум имал такви проблеми во животот!

    Добро, ок, ќе молчиме сите и ќе ја оставиме со 150 пулс на срцето да седи дома, а без да ја предупредиме дека висок притисок и пулс водат кон тенденција на срчев и мозочен инфаркт. Кај неа можеби е моментално, но јас знам луѓе со 150 пулс лежат по 2-3 дена на интензивно, а тоа е тахикардија т.е. покачен и забрзан пулс на срцето што може да носи оштетување на срцето.