1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. GABRY

    GABRY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    e konecno najdov slicni na sebe a i jas mislev deka sum samo jas vo takva sostojba......anksiozna,...nakratko SE VRAKJAM EDEN DEN OD RABOTA IU USTE VO AVTOBUSOT ME OBZEMA NEKOJA MACNINA VO ZELUDNIKOT, STIGNUVAM DOMA , SAMO REKOV MAKA MI E I POCNAV DA VRISTAM ... KE UMRAM... KE POLUDAM, SLEDUVASE BRZA POMOS, INEKCII, NO OD DRUGIOT DEN VEKE NE BEV JAS TAA ISTATA, STRAVOT ME NADVLADEA, (TOA SEGA GO ZNAM), SEKOJ DEN , SEKOJA VECER ZAVRSUVAV NA LEKAR, GI NAPRAVIV SITE ISPITUVANJA I ISLEZE DEKA ORGANSKI NEMAM NIKAKVA BOLEST, SLEDUVAA BABI, ODZI I NEZNAM STO,,NE POMOGNA...NA KRAJ SI POBARAV STRUCNA POMOS PSIHIJATAR....IMAV TERAPIJA , VEDNAS SE POCUSTVUVAV POLESNO , PO NEKOE VREME JA ZAMENIJA TAKA DA MI DADE DOKTOROT DA PIJAM FLUOKSETIN I DIJAZEPAM, ZNACI OVA E VEKE DESETTA GOD, KAKO SUM SO LEKOVI, SVESNA SUM DEKA SUM ZAVISNA, DEKA JAS VSUSNOST IMAM STRAV OD STRAV, STRAV DA BIDAM SAMA , STRAV OD PATUVANJE SO JAVEN PREVOZ, STRAV OD GUZVI ........MORAM DA KAZAM DEKA NE E SO TOLKU GOLEM INTENZITET KAKO PORANO NO SE USTE GO IMAM, ZNACI NAPREDUVAV SO LEKOVI VO ODNOS NA TOA STO IMAV LOSI MISLI, MEGJUTOA SEUSTE NE SUM CELOSNO OSLOBODENA OD TOJ PROKLET STRAV..............DALI NEKOGAS KE BIDAM STARATA JAS?..MISLAM DEKA NEMA DA USPEAM PA ZATOA SAKAM DA ZNam dali nekoj uspeal celosno da ja iskoreni anksioznosta, da napomenam kako pricina za ovaa sostojba ispadna deka bila soobrakajka sto ja imav nekolku meseci pred napadot na anksioznost?????
     
  2. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    abe istite simptomi gi imam i jas i veke koga mi paga muka u stomak znam deka me faka napad pocnuvam da se potam srcevo 200 na saat mislam deka gubam svest i gotovo samo da ti kazam mene mi e vtor pat da me faka vaka ednas u 2005 i sega prviot pat mi traese 6 meseci ama posle toa ne ni pomisliv se zaboraviv bukvalno se si prodolziv da ziveam normalno zamisli lani bev na exit tamu narod milioni :rock: i nisto niti strav deka sum nadvor od doma niti strav od guzva ama toa bese taka zatoa sto jas samata sakav da mi bide ubavo i mi bese a sega sum malku padnata so emocii so raspolozenie i pak ista prikazna napadi moras da svatis deka se e do nas treba da se ima volja da go pobedis se ova mene licno mnogu mi pomogna knigata Budenje od Antoni De Melo imam pisano pogore i stvarno se razbudiv i svativ deka eden ni e zivotov se sto ni se devava nema da se vrati nazad deka mnogu raboti i sansi propustiv zaradi toj proklet strav i deka ne sakam veke da bide taka ;) moras da si svatis deka nisto ne ti e deka ne si bolna i deka sakas DA ZIVEES (neka te fati inat) 8)
     
  3. GABRY

    GABRY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    e arno ke se potrudam poveke , najtesko mi e sto ne mozam da odam na rabota nekade, sedam doma i si dengubam , a ne odam od strav da ne mi se povtori istoto nekade pred lugje da ne pocnam da pistam i vreskam .........
     
  4. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22

    Не се секирај и јас ги имав истите симптоми и тоа на почетокот беа толку јаки, што одев да ми го снимаат желудникот, бев на приватна клиника за тироидната жлезда, па уште што не и фала богу излезе се ок, абе тоа е анкс. што самите ние си мислиме дека ни е нешто и што многу повеќе му даваме значење, јас уште имам напади на паники ама гледам колку можам повеќе да се контролирам , мене ме многууу фаќа страв кога е темница или кога снема струја тогаш дигам толку паника што мислам дека во моментот ке пукнам, ама сега откако прочитав се на форумот сум решена да пробам да спијам со изгаснена струја и ред други работи, јас заради оваа анкс, се откажав од факултет во скопје и се префрлив на друг фак. ама цела година седев дома и ми беше страв да излезам од дома да одам на диско ми беше страв да патувам и уште понекогаш кога патувам ме фаќа паника ама се трудам да си викам во себе дека нема да ми е ништо дека ке помине и стварно мачно е ама колку повеќе се трудам осекам дека чувството на паника ми се намалува, стварно имам периоди кога ме фаќа страв ама на почетокот ми беше баш буквално од се страв колку ми се чудеа моите дома кога и кажував дека ми е страв од планините и од отворен простор кога патувам и од ред други работи, ама сега гледам колку е можно да го исфрлам тој страв, знам дека е тешко на сите и на мене ми е тешко ама треба многу ТРУД ... се надевам дека еден ден ке успееме да се отарасиме од оваа проклета состојба ... поздрав до сите и пишете .... :D :*
     
  5. GABRY

    GABRY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    ova ke mu dojde nekako kako grupna terapija za site nas..........ve zasakav za pomalku od eden cas....milo mi e...ajde site sto imame PROBLEMI VAKVI...PISUVAJTE ISKUSTVA PA KE SI OLESNIME EDEN NA DRUG I KE NI BIDE OD POMOS SIGURNO...POZZZ DO SITE.......
     
  6. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Дуњаа стварно заслужуваш пофалба што прво си почнала да пишуваш за својата состојба и мислам дека се што прочитав на форумот ми помогна да сфатам дека животот е еден и дека треба да го живееме до максимум :D да не дозволиме да не е страв од најбаналните работи и да не обзема тој страв, и да сфатиме дека како можат другите луѓе да живеат најнормално и ние можеме да се избориме со тој страв.... и секако треба да се договориме за една среда без разлика на годините па што има врска тоа битно е да си поминиме убавооо :rofl: и да направиеме една група на фб или профил како нудење на пријателство еве ако сакате јас ке го направам и ке ви го кажам и сите понудите пријателство и јас ќе ве прифанам, само дајте предлог како да го крстам профилот...позд
     
  7. GABRY

    GABRY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    sega posle ova druzenje so vas prvoto sto ke se osmelam da go napravam ke bide ODENJE NA PIVO FEST..........ZIMI SE KE POJDAM PA STO SAKA NEKA BIDE..... :rock: :rock: :rock:
     
  8. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22

    Gabry верувај дека и јас го имав истото чувство кога случајно го отворив форумот и од почетокот се мислев дали да пишам ама си реков па зошто да не пишам секако овие се луѓе кои го поминале и го поминуваат истото што јас го минам и мислам дека заедно можеме да го пребродиме стравот.... не можеш да замислиш колку бев среќна кога ја видов темата на форумот како нешто да ми велеше влези на форумот и види што има, бидејќи оваа страна нема ден да не ја отворам ама скоро никогаш не го отварав форумот и еве имало среќа и за мене и за сите други што некој паметен му текнало да пише за оваа анкс и му успеало кога видол дека има многуу кој патат од оваа смотана состојба наречена анкс ]:)
     
  9. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Gabry жими се и јас се мислам дали да одам , оти кога си помислам колку ке има народ уште сега ме фаќа паника ама да ти кажам право ако ми дозволат околностите ке идам и јас па што сака нека биде ..... поздрав :D
     
  10. GABRY

    GABRY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    MOLZEBI I CECA IMA ANKS PA KE PEE..... :lol: ...MORA DA SE OPUSTAME INAKU VAKA NIKADE NEMA DA ZAVRSIME.....JAS MORAM DA ODAM MALKU NADVOR.SE CITAME POZZZ :hai: :hai:
     
  11. mila23

    mila23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    31
    Lele luge moram da vi kazam...u petok sum na svadba i uste od pred mesec dena mislam kako ke odam, da ne mi se slosi, da ne se onesvestam i mn mi e strav, a mora da odam :((( inace jas cekam pokana za anks kafe, ako niso drugo ke iznajmime eden kafic samo za nas:)pozdrav
     
  12. zbuneta

    zbuneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    pozdrav do site i dobredojdovte novci clenovi. Kako ste ? Mene iskreno vremevo me ubiva.
    Mila23 duso nema sto da rzamisluvas kako i sto ke bide od iskustvo ti kazuvam deka nema nisto da ti se sluci bidejki jas toa go osetiv na svoja koza a zamisli jas bev nevestata i mozes da zamislis kako mi bese predhodno no koga dojde denot i koga zasvire muzikata jas bev najubavata i pred se naveselata nevesta a vreme za losi misli i paniki nemase. veruvaj mi ,
    Imam samo edno prasanje dali koga vozite ve fatilo panika ,napad kako se spravuvate i sto pravite, pomagajte napadite ne me fakaat sekogas no sepak koga ke me fati vo vozenje mi e najtesko zosto togas mi se vrti mnogu ne dogleduvam mi se temni pred oci srceto silno mi cuka se prepotuvam me fakaat zestini a sepak vozam i se plasam da ne napravam bas togas nekoja belja :(
    A za kafeto i za grupata na FB sum za pisete pozzzzzzz
     
  13. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
     
    На Skorpija12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6


    I jas bev istata i jas gi imav istite simptomi i jas ja imav istata pricina.Treba vreme mnogu vreme i bidi cvrsta namali lekovite pi samo b6 i kamilica i mnogu prosetki treba i ne se zali ,baraj lugje so koi ke zboris za sosema 5 temi .Ke ti bide podobro !
     
  15. Aqua

    Aqua Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Девојки, би сакала да споделам еден мој период од животот во врска со темава малку болно ми е да зборам за ова ама се надевам многу од вас ќе извечат некаква поука.
    Пред 2 години имав срцев удар, а јас сум девојка на 25 год сега значи на 23 год девојка со срцев удар и што е полошо никој доктор не знаеше од што е. Притисок ми беше дијагностициран како за над 78 годишна жена (висок), срцевиот мускул ослабен и сл. Секакви анализи и испитувања, а здравјето во глобала се ок, крвна слика супер, витамини доволно и сл. Таму кај што бев да се прегледувам од што не знаеа што да кажат ми кажуваа дека било од преголем излив на стрес и слично, ама колку и да не се разбирам во медицина не ми беше логично ништо тука... сепак за срцев удар треба многу повеќе од тоа нели?
    Од пред некое време бев на преглед кај еден така просечен кардиолог(сакам да кажам не е некој си познат и сл) битно човекот ме спаси. Тргна да ги бара причините зошто ми се случило тоа, бидејќи медицински не можеше да даде логично објаснување, тргна од мојата психолошка страна. Дозна преку обичен разговор со мене дека мене висок притисок ми е дијагностициран уште како дете за време на една несвестица (која често ми се повторуваше подолго време) и никој не превземал нешто околу тоа, дозна дека за секој здравствен проблем што сум го имала дури и за срцевиот удар моите не мрднале скоро ни со прст не ми ни помогнале, никогаш не им било битно ова, дозна дека имав дечко што за тогаш кога ми се случи најлошото си отиде од болница и ме остави сама заради тоа што имал караница со мајка му и за тоа како сите вакви мали симптоми и мојот несериозен пристап кон здравствениот поглед на моето тело и психа биле баш вистинските причини зошто тоа се случило. Човекот си постави теорија која на крај испадна реална и тоа од ренгенски и сл снимки што сум идела за други работи јасно се гледа како од година на година се случувале промени во мене. Сега сум подобра, се смирувам, пијам таблети, гледам да реагирам за секој симптом навреме, нема што да изгубам ... единствена работа што ме мачи во врска со ова е минатото и сеќавањето на самотијата во тие моменти и сега кога одам секој месец по 6 пати на проверки и кога гледам колку години имам јас а колку сите околу мене ... само тоа.
    Поентата ми беше - Анксиозноста како појава не е болест меѓутоа е еден од најголемите симптоми и сигнали што ги праќа телото до мозокот дека нешто не е во ред. Најдете ги причините. Поздрав до сите вас
     
  16. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    a mozes da pies alkohol ??? jas nemozam imam probano se i koa ke se napijam odma iam napad samo od edna casa !!!
     
  17. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    da i jas go iam istiot problem ... mi se tresat racete i eve sea ne vozam :((( kazete :)
     
  18. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    E DOBRO PA I KOGA MALKU SE ZAPOTIME NIE PRAVIME NASTAN DEKA NESTO NE E VO RED SO NAS I TOA USTE TOLKU POTI , AJ DOSTA SO OVIE POTENJA SO OVIE SRCEBIENJA , DAJTE NESTO VESELO KAKO ODENJETO NA PIVO FEST , I MILA23 AMN BE TI DAJ SI MALKU HRABROST SAMA NA SEBE , MORAS DA SI POMOGNES , PA TI OD TOA MISLENJE- KE TI SE SLOSI A NE OD STO STVARNO TI E NESTO , AKO JAS NE SI POMOGNEV DO SEGA DO VO LUDNICA KE ZAVRSEV , DAJTE LUGE MALKU OPTIMIZAM , NA NAS NI TREBA TOA , RASTERETENI MISLI , POZITIVNO DA GI GLEDAME RABOTITE A NE DA SI GO TUPAM MOZOKOT DALI KE MI SE SLOSI ILI NE , PA NEKA MI SE SLOSI , CEL ZIVOT KE SEDAM DOMA ZATVORENA OD STRAV DA NE MI SE SLOSI A ZDRAVA I PRAVA SUM ...?!?!?!?
     
  19. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    POZDRAV DO TEBE , JAS NE SUM SLUSNALA DO SEGA DIJAGNOZA DEKA NEKOJ DOBIL SRCEV UDAR OD TOA I TOA ...
    MOZEBI VIE POVEKE ZNAETE ...
    DALI IMAS SRCEVA MAANA OD DETE ??
    SE ONESVESTUVAS OD MALA , OD VISOK PRITISOK ...
    DALI SAKAS DA KAZES DEKA NESTO NE E VO RED SO NASETO TELO I ZATOA GI IMAME OVIE NAPADI?!??!?! IZVINI NE TE SFATIV NA KRAJ...
    SITE IMAME ISTI SIMPTOMI SITE ISTO REAGIRAME , ZNACI OSVEN MALKU RAZDRMANA PSIHA I STRAV STO MOZE DA NI E , EVE MENE TVOETO PISMO ME VOZNEMIRI... POZDRAV
     
  20. Aqua

    Aqua Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    PetraPanka, сакав само да потенцирам дека мојата неодговорност спрема самата себе ме доведе до таму, јас имав исти мали испади за кои што мислев не се ништо страшно, ги слушав и другите да не се замарам ништо не ми е, нервози без причина, гнев во мене, НЕ ГИ СФАТИВ СЕРИОЗНО МОИТЕ СИМПТОМИ. Ако некој симптом се повторува значи не е нешто во ред без разлика дали е ситен или не.
    А за тоа што било дури сум била мала... немам срцева мана од тогаш, затоа и напоменав дека срцевиот мускул ослабнал, а за крвниот притисок - да хроничен е уште како од дете сум го имала, но сепак нели тоа се третира со таблети.
    Со нашето тело е се во ред од кога се раѓаме - статистички кај околу 91.2% од луѓето. Но ако не се грижиме нема сигурно да е се исто и за 10 и за 20 год.
    Се надевам дека сега ти е појасно малку. Поздрав до тебе и сите други :)