1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.513
    Пол:
    Женски
    временцето само за дома на топличко да си седеме , чајче ,филмче- милина :) , многу е ладно не се излегува , а атмосферата за новата веке почнува кој, како, каде почнуваат да пагаат договори мене сепак за новата не ставам големо значење јас си го чекам Божик , нај нај најубав празник кога цело семејство се собере, кога ја почуствуваме семејната и топла атмосфера е тоа ми е милина, се надевам дека сите сте добрички , голем поздрав до сите :*
     
    На SparkyAngel и taci1 им се допаѓа ова.
  2. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Хеееј дечки, еве ме мене, не сум ве заборавила, само што имам доста обврски периодов и мислам дека ако некој заборавам, тоа е самата себе .. :) ..
    Како сте ми Вие? Гледам слабо активност или ве фати предновогодишно расположение?! :)

    Ибанез, благодарам што ме мислиш. Мило ми е што си добро и што конечно реши дека нема да седиш дома на Нова година, односно дека ќе одиш на визита кај пријателите ... само така, ја имаш мојата поддршка :* ....

    Ерик, мило ми е и за тебе, што си ја поминал анксиозноста и што ни делиш совети и одвојуваш време за нас, почит кон тебе, тоа е за едно големо БРАВО, но морам да те исправам дека, не сите што ја поминале оваа состојба или се чувствуваат подобро заминале од овде, ако беше така, јас уште одамна требаше да заминам и да не пишувам, но доброто чувство не ме прави човек мене, тоа е секогаш е релативна работа, во секундата може да се сменат тие чувства и повторно да си празен, додека она што те прави човек никогаш не може да се смени, без разлика како се чувствуваш, добро или лошо, човечноста останува. ;)

    Инаку да ви кажам што правев вчера :), делев презервативи бе:D и се исцепив од смеење :D... Народов во крајности нема сексуално образование, се чудеа како можат девојки да го прават тоа, но не сфаќаат дека тоа е за нивна лична заштита, плус и гратис.. Кај го има тоа, ем ќе се, кхм, ем нема да трошиш пари .. хеххехехе.... Секако нам не ни текна туку така да го правиме тоа, Министерството за здравство имаше порака, ‘‘Делувај свесно, заштити се‘‘ и направивме едно мало презентирање ... :) .. Да можам само да ви ги доловам лицата на некои луѓе, не знаете што беше, имавме гримаси и за во Медрано, ахахахаххаа, абе буквално се исцепивме, додека секоја чест и на исклучоците образовани што без пардон си земаа од презервативите, ни се заблагодарија и сега со здравје ќе си ги користат .. :)....

    Нестле, да ти кажам мила, бев на Жељко. Ова не за друго, дека ти сакаше да одиш, ама ме откачи веќе од поодамна :P ..

    Останатите девојчиња, како сте ми?!
    Ако ме снемува не значи дека не ве мислам, туку дека сум фул обврски, сега и факсот ме стаса и ќе се стегнам на книгата, ама секогаш кога имам време се уклучувам и читам ..
    Убава вечер драги мои, а пред да одам во хоризонтала, ќе ви посакам добра ноќ и убав сон ..
    Чувајте ми се ... :hug:
     
    На 485, taci1, erik и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    навистина гледам сите некако зафатени сте а јас дома си седам цело време по пижами повеќе филмчиња си спуштив и на топличко си уживам ;) ама мене ми пропадна планот за седење дома со дечко ми по пижами за нова година и сега се договараме да одиме ск за н.г. кај сестра му на дечко ми и таму да седиме неколку дена. мене некако страв почна да ме фаќа и пак со тие глупи прашања ако ми се слоши или нешто друго ми се направи што ќе правам како ќе спијам таму ехее и многу други. се надевам ќе ми помини стравот и ќе се одлучам уште од мене се чека да кажам. ама пак и не сакам таму да одам и цело време да се стегам и да не уживам заради моитe глупи бубачки во главата:(
     
  4. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Да одиш!!! Никако дома не останувај, колку и да ти биде лошо, односно да мислиш дека ќе ти биде лошо, да одиш, затоа што ако се препуштиш на чувствата, ги препознаеш и потоа се опуштиш, анксот брзо ќе си замине, а ти ќе имаш незаборавна ноќ .. Така што Аканче мое , дојди си ти пиле во Скопје, убаво е, има што да се види и прави .. :*
     
    На Akana и ibanez им се допаѓа ова.
  5. PetraPanka3

    PetraPanka3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    432
    Здраво дечки

    Јас овие денови отсуствував од форумот , имам обврски и да ви кажам преморена сум и немам време да мислам на аксиозноста ... но затоа мислам на вас ...
    Кој каде и да оди на нова година да си помине убаво ... и 2012 нека ви биде успешна ...

    пс. Секој што има прилика за дочек некаде а нема да оди поради анксиозноста да му кажам со тоа дека се враќа 100 чекора назад и само може да жали за изгубеното време поради една кокошка !
     
    На ibanez, Akana, SanjaBucka и 2 други им се допаѓа ова.
  6. 485

    485 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    37
    Zdravo luge. Me nemase nekoi dve nedeli, se obiduvav da se preispitam do kade vaka i sto sakam da smenam i na koj nacin i vo ovie 10tina dena si pominav poopusteno od obicno i izleguvav so lugje ,zamislete ! :lol:
    Arno ama , se nerviram sto koga ednas se pocuvstvuvam "IZLECENO" ne mozam da bidam sigurna deka i utre ke bide taka. I eve poslednive dva tri dena pak sum u zacaraniot krug ! :@ Ama barem sfativ edno nesto.. Koga denot od sabajle ke go pocnam so lugje, so komuniciranje i druzenje poverojtno e deka u tekot na istiot nema da se osekjam mizerno..A koga sum cel den doma me fakja depresija i ko zaladena se osekam haha :D ko u magla mi e se :worried: ... a kada padne noc e togas veke se spusta kamenot i grutkata vo stomakot i tesko mi e.. Zaklucok : druzete se sto poveke i pustete go seto ona sto go cuvstvuvate samo da mine niz vas.. posto stvarno mine..znam deka seto ova site go znaeme ama ubavo e da se potsetime na toa :)

    Vi posakuvam na site luda novogodisna nokj ! :inlove: :*
     
  7. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    А јас тебе драга моја 485 ти посакувам ***Среќен роденден*** :) , жива и здрава да си, секогаш среќна и исполнета, многу насмевки на твоето лице, непрестајни успеси, исполнети желби и мигови за паметење.. Од срце ти посакувам само убави нешта да го исполнуваат твојот живот и дом.. Уживај во овој, за тебе, посебен ден и сподели ја неговата магија со најблиските .. Те гушкам и бакнувам .. :)

    А што се однесува на она другото, заеби го скроз, ама скроз, и онака знаеш дека ништо не може да ти направи .. :) .. Ајде убава вечер и сладок сон ...

    Поздрав до сите останати ..
     
    На 485 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    значи секогаш кога те читам ме расположваш :) денес цел ден дома седев ме фати страв и надвор да излезам неубаво се чувствував а и донекаде фактор е пмс па каде и да е за н.г. ќе имам. ама сега некако се поднакренав и си велам колку сум глупава што не излегов. иначе се одлучив и заминвам петок ск и не сакам ништо да ме запре!
    ве поздравувам сите и имајте убава вечер иако е веќе 2 сатот :lol:
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    фала Акана, добра нок и на тебе.
    Ја се супер си бев, ама од саботата осекам како и мене ми се вракаат нервозите паниките.
    Сами од себе без некоја посебна причина. Најверојатно со еуфоријата од новава година што доаѓа....има толку мн глупости што се замарам, што коа би ги пишала на странава на некоj и би му било смешно. Ама ајде де... тоа сум јас... :(
    поздрав анкс френдс, добра нок :*
     
  10. danika

    danika Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Ајде добар ден од мене до сите :hai: како сте ми? Дуња ни пишала,баш се израдував што не не заборавила ;) се шалам нормално,како може нашата Дуња да не заборави,тоа нема шанси :*
    Инаку вчера имав така лош ден,како сите бродови да ми пропаднале :| како само можам да си направам еден куп лоши филмови во главата од само еден обичен разговор,па потоа следува лавина лоши мисли што неможам да ги запрам,самосожалување и триста други глупости :( и така едвај чекав да помине денот да отспијам,па денес сум подобро.Е она што самите можеме да си го направиме никој друг неможе,јас се чудам на самата себе како можам психички толку да паѓам,кога некој би ме видел од старана ќе си речи којзнај што проблеми имам,а всушност ништо страшно и нерешливо фала му на Бога.Тоа ти е,таков глупав карактер имам,се да си земам при срце....е овие празнични денови нема да дозволам да си ги уништам за ништо.
    Поздравчиња и гушки до сите :hug: :hug:
     
    На dunja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    јас како по обичај да си се пожалам ,стварно периодот ми е смрт ...ако го надминам ова со успех значи се можам да поминам,на факс имам милион обврски овој семестар се измачив скроз ...досега за цели 3 години не сме имале толку обврски како сега ..страшно! неможам да се препуштам на новогодишната еуфорија никако затоа што покрај сите обрврски шо треба да ги завршам до петок како шлаг на торта полагам у четврток :( и не е само тоа од толку стрес (затоа што по обичај јас се растресувам за се) имунитетот ми падна на нула и се ме нападна и настинки и херпеси и бели прања ...се прашувам што ли уште не ?
    дајте ми девојки сила да издржам ,да излезам на крај со овие срања и да се опуштам малце да си одам домче ...верувајте не сум си отишла 2 месеци цели :( ми се плаче !
     
  12. PetraPanka3

    PetraPanka3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    432
    Ада21 на крајот е најтешко, дај се од себе (иако веќе си дала) но мораш да издржиш , затоа што потоа само ќе уживаш... ајде уште малку ... мораш да финишираш зашто целиот труд после ќе ти биде за џабе ...
    УШТЕ 2 ДЕНА , ШТО СЕ ТОА ЗА ТЕБЕ :)
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Така бе Аканче беее, тоа сакав да го слушнам .. :) .. Да знаеш дека најубаво ќе си поминеш, не за друго, само ради тоа што ќе бидеш со твоите сакани и храбриот направен чекор, ме радуваш! :* И никој и ништо не може да те запре ако не дозволиш ти!!! За ПМС-от не се грижи, и јас го ‘‘јадам‘‘ :D додека сум под негово влијание, но ништо страшно, си заминува, а кај тебе циклусот ќе биде во поодмината фаза и тогаш нема да имаш анкс симптоми и емоции, ќе имаш симптоми и емоции за љубов (знаеш ти каква :P:D), така што, удри на тоа драга .. :) , поубаво здравје! Аииии многу зборувам, ахаххахаха, ама гајле ми е, таква сум си јас .. ахаххахаха .. Еј чекај бе да ти се заканам сега 8) , значи да не си помислила да откажеш доаѓање во Ск, зашто ќе превземам мерки, ахаххахаха .. од кај знаеш, може и ќе се видиме некаде низ улициве .. хеххехехехе .. Ајде убав ден драга, ти праќам позитивни вибрации .. бац бац ..

    Адо, љубов моја, ќе дојде време кога ќе уживаш и ти, млада си уште. За имунитетот мавај повеќе вит Ц или оние мултивитамини, многу течност (природно цедени сокови, чаеви, и секако незаменливата вода) и имунитетот ќе ти биде карпа. А жената не е жена ако овој период на настинки не ја стегнат јајници, бело прање, мрсулчиња, па чат пат и бактериички... Ич да не му ја мислиш, за кратко ќе помине се‘, за малку подолго ќе дипломираш и ќе се изнаседиш домче, но јас искрено повеќе би сакала да не седиш дома, туку да си најдеш една убава работичка и да си се осамостоиш, нема поубаво од тоа, своја на своето ... Ајде мила, стегни заби, за неколку денови се работи, можеш ти, знам јас .. бац бац и за тебе ...

    Даника душо, да не се повторувам, гледам дека сама си знаеш да влезеш во калта , но и да излезеш од неа , еххехе, добро е тоа што си свесна дека самите сме си виновници за се‘ она што ни се случува и што не ни се случува.. Ќе биде добро, само посакајте си го тоа и бидете трпеливи, на крајот се‘ се исплати .... бац и за тебе ..

    Спарки немој сега да попушташ, ајде извади ја позитивата од тебе, го можеш ти тоа ... Глупости има кај сите нас, така што слободно пиши ги, никој нема да се насмее, а ти ќе се испразниш .. Или пак заедно ќе се смееме и ќе смениме монотонија .. хеххехеххе ... бац и за тебе ...

    Пепито чикито, ти нешо ми се губиш, како си? Што има? Јас денес бев на факс, пријавив испити и сега ќе му ја седнам .. мора да се среди ова факсот, доста го одложував .. хеххе . . Ајде драга и ти со мене .... бац и за тебе....

    Поздрав до сите останати, се надевам дека сте ми добро .. Чувајте те се од студов, знае да гризне кога не треба ... Ве гушкам и бакнувам .. Убав ден луѓенца мои ....
     
    На danika, Akana и ada21 им се допаѓа ова.
  14. ibanez

    ibanez Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    102
    Драго ми е што има уште еден јарец во форумов. :D Драга 485 СРЕКЕН РОДЕН ДЕН :inlove: :* Да ти се множат годините и да ти донесат благодет и берикет!!!Сите желби да ти станат реалност!!!Акана доагај во Скопје-остави си го анксот дома.Ке ни пишуваш дека си поминала убаво :rofl: И мене ме маваат глупи мисли ама кој ги бакари...Се правам дека се ми е ок!!Нека пукнат душманите!!!ПОЗДРАВ ;МОИ ДРАГИ АНКС девојки(и по некој дечко) :hai:
     
    На 485, erik, SparkyAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  15. PetraPanka3

    PetraPanka3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    432
    [​IMG]

    Анксиозни девојки и по некое момче , оваа сликичка е поздравче од мене за нова година , се потрудив да ги опфатам сите што пишувале последните 50 тина постови ...
    не можев да стигнам до азура , винерка и зеленко ... но еве ако прочитат ги поздравувам овака , и се извинувам ако испуштив некој

    Ви посакувам се најубаво :*
     
    На erik, nenuska, eci.sk и 11 други им се допаѓа ова.
  16. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Пепитоооо, аххааххаха еее да си ебеш векот, зверка си, ти симнувам капа ... Среќни празници и на тебе мила ... :*
     
  17. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    Sanja дефинитивно ми го направи денот, од кога го прочитав постот ми дојде убаво на душичката :$ и веќе ме фати таа фаза и сега сите си ги гушкам и му кажувам колку си ги сакам :$ и ти да си поминеш најубаво за нова година и се разбира сите други кои иако сега се чувствуваат нервозно верувам на нова година ќе заборават на тие проблеми што ги мачи. ах истото сакав да го напишам дека можеби и ќе се сретнеме на улица хихи а ако викате за на кафе да се собереме анкс девојките јас одма сум за (ако сум скопје) :) а Петра како ти истекнало на ова ти пуштам рака и големи гушки :hug:
    во 2012 год сакам да читам на форумот како убаво си врвите во животот и го оставате анксот зад вас среќна нова година и среќни празници :*
     
    На SparkyAngel и SanjaBucka им се допаѓа ова.
  18. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Хехехехехе, баш ми е мило што ти предизвикав убави чувства :). Јас само кога сум под дејство на алкохол искажувам емоции, и тоа пак на одредени луѓе, во нормални услови сум тежок гипс, скржава сум кога ми се во прашање емоциите и не делам љубов така, а ни сама не знам зашто, едноставно посилно е од мене ... :). Но сепак си ја докажувам на ваков или таков начин, оние кои ме почувствувале, си знаат. А парадокс па на сето ова, обожавам да се гушкам, е ај сеа?! :) ... Како што сум како мече, извира топлина од мене, топлификација не ми е рамна, нема ХУ во моите прегратки :D ...
    Што се однесува на кафето, ајде да почнеме да го договараме, таму некаде околу 3-4ти Јануари, или пак после Божиќ, како сакате, така .. И почнете да се пријавувате да си ја знам бројката, вратата е отворена за сите, па повелеле на една добра кафе дружба....
    Ајде добра ноќ на сите сега, убаво да спиете и слатко да сонувате ..
    Ве гушкам и бакнувам ... Еве и една музичка нумера ...

    http://www.youtube.com/watch?v=qQag6Efg7oY
     
    На SparkyAngel и Akana им се допаѓа ова.
  19. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Девојки ај некоја од вас ако имала проблеми со грлото и голтаљето при анксиозни напади нека објасни малце како се пребродува , ги избришав мислите дека ќе умрам или ќе полудам сега се враќа стариот страв дека ќе го голтнам јазикот , ај утешете ме дека ова не ми се случува само мене и како да го пребродам .
     
  20. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    тоа што ти е страв да не си го голтниш јазикот и мене ми се имаше дешавано па дури си мислев дека го чувствувам дека можам да го голтнам. човек не може да си го голтне јазикот колку и да пробва, едноставно може да се случи ако се онесвести (мојот најголем страв) но за тоа да се случи треба да се наоѓа во таква позиција за да го голтни јазикот тоа е на грбот и тоа ретко се случува. но ти нема ни да се онесвестиш ни да ти се случи нешто друго. треба само да се смириш и самата знаеш дека не ти е прв пат да имаш акнкс. напад и дека ништо не ти се случило понатаму. а тоа за голтањето јас кога имав напади мислев дека ако каснам нешто ќе ми биде убаво но тогаш не можев ни да голтам а се обидвав и уште повеќе страв ме фаќаше и сто мисли ми идеа. затоа е најубаво да се смириш пушти си некоја омилена серија или тоа што сакаш прави го и барем малце ќе ти помине да не мислиш постојано на некои глупости ;) нема нешто посебно за како да го пребродиш тој страв, единствениот лек си ти самата и треба самата да се увериш дека за ништо ти идат тие мисли и едноставно мани ги на "block" и пробај да не мислиш на тоа.
     
    На manja666 му/ѝ се допаѓа ова.