1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    епа женски неможев да ве читам зашто депресивноста ми се зголеми и немав волја да станам од кревет. Со анксиозноста супер се справувам така да барем на тоа поле сум ок. Иначе среќна нова година се што сакате да ви се оствари :)
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    I am back from Mavrovo! Жива и здрава хаха ништо не ми се случи, незнаете се осекам ко којзнае што да сум постигнала.

    Дуња,Сања, Петра, Ненушка, ерик, алекцоки, јасминајами, принцес, мања, 485, еци-ск, надез31, акана, даника, циело5, ада, анушка, зоце, блакце.. се надевам дека не заборавив некој :)

    Ви посакувам многу здавје,среќа, и љубов да Ве пратат во текот на целата година.
    Дедо Мраз да ви ги исполни сите мали и големи желбички!
    И конечно 2012 да биде година кога ке ја баталиме еднаш за секогаш анксиозноста! Како што гледам повекето сме добро!

    Многу сум среќна, некако убаво ми почна годината, џабе толку мн се секирав, дали да одам или да не одам да славам нг надвор од ск. Накрај се испадна добро.

    позз гушки &бацки! ;)
     
    На jasminajami, nenuska, SanjaBucka и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    И јас денес се вратив од ск со возот во 7 сабајле и сега сум како во slow motion :lol: воопшто немав време да седнам на компјутер и денес одвај чекав да седнам да читнам како ми сте и како си врвите. јас супер си поминав и навистина ќе зажалев ако не одев а па денес воопшто не ми се бегаше сакав уште да останам и да си уживам. Сања исто и јас сум зарипната и грлото ме боли, моите не можеа по телефон да ме познаат дека сум јас, но само прополисот ми помогна многу и сега ми е поарно.
    Фала ви многу на топлите поздрави и јас ве поздравувам сите посебно најпозитивните личности кои пишуваат и секогаш се тука за нас да ни помогнат SanjaBucka, PetraPanka3, nenuska, SparkyAngel, eci.sk :$
     
    На eci.sk, nenuska, SparkyAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.832
    Пол:
    Женски
    конечно и јас стигнав домче ... ви ја честитам новата година ви посакувам многу здравје срека и сите желбички да ви се исполнат, оваа година да се справиме со чудово и да уживкаме повеке поздрав до сите :*
     
    На eci.sk, nenuska и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  5. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Среќни празници на сите . И јас добро поминав за НГ , пред тоа мн се плашев како ќе биде и дали ќе имам напад , ама за среќа се помина во најдобар ред и баш сум среќна поради тоа .
     
    На eci.sk, nenuska и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  6. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    драги мои како сте ми? еве ме мене конечно малце одмор таман завршив пак почнаа обрврските ...инаку супер се поминав со сите обврски сега уште малце и раат ќе си видам ! инаку среќни празници ,да сте ми најсреќни на цел свет и оваа година да заборавиме на анксиозноста ! :) мене овој период во пмс обично ми се навраќа по малце ама ок сум не се жалам од жалење фајде нема ,така да само позитивност и се ќе биде во ред :) инаку сношти сакав да се опуштам со едно филмче на раат и си го симнав MELANCHOLIA незнам дали ви е гледан ...но толку ме замисли и некако со други очи ја гледав девојката која цело време е во депресија ...и си реков сама на себе дали ти сакаш таква да станеш ,дали сакаш ваков живот ? НЕ ,несакам ! ми даде памет филмов ...добар е ептен ...ама не е за секој ,ако имате трпение топло ви го препорачувам :) јас си се спремам за саат два си тргнувам накај домче ја чекам мајка ми ,па така сум среќна,па и вечер на огин,скара ,пивце :) убав е животот ако знаеме како да ги искористиме неговите благодети ! убав помин на сите за празниците ,убаво да ви е ,топло во душата ...ве гушкам :hug:
     
    На erik, taci1, eci.sk и 2 други им се допаѓа ова.
  7. ibanez

    ibanez Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    102
    СРЕЌНО И БЕРИЌЕТНО_да ни почне годинава на сите!!!!Да нема разочаруванја,стравови,лоши мисли и баксузи!!!Само среќа да не прати :rofl: Се надевам дека имате сили за уште славење :D Овој месец е полн со семејни собирања-само кој има сили сегде да отиде!!!!Јас се подготвувам за утре(јаболчиња,оревчиња,бомбони...)Ке ми пеат коледарите-морам да се спремам....Иако моите деца пораснаа(сега пеат само за пари-не се залажуваат)јас си ги терам адетите...Знам дека моите синови не спиеа веќерта пред коледе(се договараа кај ке одат и ја вежбаа песната...)и затоа тие празници ме исполнуваат со топлина :inlove: Драго ми е што многумина си ја дочекале Новата Година без анкс и паники...Така треба.....За џабе беа сите лоши мисли и стравови претходно....Се ке биде ОК!!!ПОЗДРАВ ДО СИТЕ!!! :hai: :hai:
     
    На Akana, erik, taci1 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Срцки мои еве сум и јас да пишам неколку збора за да знаете дека сум тука со вас што би се рекло во добро и лошо :* иако немам баш многу време за на ком. ве поздравувам сите до една :hug: :hug:
    И јас спремив за коледарчиња а и моето коледарче го спремив ја најдовме торбичката за коледе и ја пееме коледарската песна за утре да не ја згрешиме :lol: и така......... Сега да се спремам за работа втора смена сум малку ми е криво што нема да можам да го носам син ми на огнот али тоа е :) :) Ај да одам јас а вие останете ми во добро расположение еве ви една песничка малку постара али мене ми е уште хит :lol:
    http://www.youtube.com/watch?v=_6JXjfqz ... ture=share
     
    На taci1, eci.sk, SparkyAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  9. PetraPanka3

    PetraPanka3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    432
    Здраво

    Многу ми е драго за сите вас кои што ја заебаа анксиозноста , отидоа на дочек и сфатија дека е подобро кога си со Игор (игнор) отколку со неа ... :)

    Само сакав да ве поздравам од прва до последна , и 2012 да се изначитаме победнички постови :)
     
    На Akana, erik, taci1 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. eci.sk

    eci.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Срциња Среќна нова 2012, и среќен божик... Ве гушкам сите
     
    На taci1 и danika им се допаѓа ова.
  11. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Ај здраво живо и од мене :), како сте ми луѓенца?! Се радувате? Јас многу се радувам на празници, особено на Јануарскиве, не за друго, мој месец е :) ... Инаку, јас уште се‘ уште си шмрчкам, кашлам и скитам (треба да мирувам ама ..), јака комбинација си имам, нема што. Синоќа на огнот измрзнав, ама битно на оган бев и ракијка дури завртев :D ... Јако дете бе, пссс .. 8) Џоук .. :)

    Мили мои, за многу години Бадник и Божиќ, вечно да си ги славиме, секогаш во добро здравје, среќни, бериќетни, исполнети, насмеани, успешни. Тивкава ноќ да Ви подари мир и спокој, а утрешната светлина љубов, топлина, убави чувства, прекрасни моменти со најблиските и мигови за паметење .. Од срце Ви посакувам секоја желба да ви се исполни.. На здравје нека ни е Христовото раѓање! :beer: ...
    Со песна ве поздравувам ..

    http://www.youtube.com/watch?v=OvdW13Olu3o

    А сега ...

    Аканче и Спаркче, слушајте ме Вие мене кога ви велам да шетате, си знам јас од искуство, и се радувам што се‘ поминало одлично :). Само така се вади анкс .. хехехе.. Се надевам дека сега сте добри?! Да не се секирам? :)
    Пепито, ја разубавуваш странава со твоите честитки, браво! Ти како си ми?
    Ибанез, Еци, Ненушка, Мања, Ада, Ангел, Сјело, Адела, Ерик, Дуња, 485, Алекцоки, Нестле, Даника, Зоце, Блакце, Принцес, Јасминајами, Зверхунде ... извинете ако пропуштив некој, се е во најдобар ред кај Вас?! Како си ги поминувате празнициве?
    Ве поздравувам сите, Ве гушкам силно, а сепак нежно, медведски, само како јас што знам, ве бакнувам и Ви посакувам да ги отворите срцата за да почувствувате како е кога ве љуби се‘ останато освен анксот! Чувајте се драги мои, секое добро .. До следниот пост ..
     
    На erik, taci1, anggell и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Cielo5

    Cielo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    98
    Девојки мои мили и драги
    Нека Бадниковава вечер избрише се што треба да се заборави и нека утрешното Божиќно утре ви донесе подарок исплетен од мн здравје, среќа, мир и љубов.
    Јас за жал нема да ја посетам Македонија овој месец бидејќи полагам уште еден испит на 13 јануари, бидејќи сум од др земја па ме мачат со мн работи :/
    Ми фалите премногу сите знајте дека не сум ве заборавила, мило ми е што и вие ме спомнувате во вашите поздрави, тоиа мн ми значи и само да имам послободно време ќе ве дружам повеќе
    Ве гушкам најсилно :**************
     
    На taci1, Akana, eci.sk и 3 други им се допаѓа ова.
  13. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Да ви се пофалам кај мене се падна паричката *happy face*.
    Колку убаво ми тргна годинава значи и со нова година па сега со паричката, и со френдици ко вас, што се тука во секое време за совет да ми дадат... Што можам да посакам повеке?!
    Ајде Циело немаш гајле ке го положиш со супер оценка,веруваме сите во тебе, без грижи.
    Сања побрзо да оздавеш, па пак да можеш да шеткаш натаму наваму. Ненушка, Мања како сте, од дамна ве немам видено на чет, во раните утрински часови ко што само ние си знаеме.. поздрав до ибанез, еци,danika, акана Петра дефф нај креативниот член на групата! Со преубавите честитки што не поздравува..:)
    *поздрав до ситее, и да сакав да ви честитам прва Божик! ;) :*
     
    На Akana, eci.sk, PetraPanka3 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. 485

    485 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    37
    NAJMILI ! me nemase nekolku dena ne uspeav da vi cestitam porano. SREKNA VI NOVA GODINA i bozikjni praznici.. srekja zdravje i ljubovvv, nekoe parice i mnogu sex ! :lol:
    Jas tresajlijata najgolema sum pominala preubavo za praznicive , vo golemo drustvo i opusteno... Dekemvri i januari mi se posebno dragi i jas si se osekjam posebno.. :rock: .. Neka ima ljubov .. kisses to all :inlove: :*
     
    На taci1 и eci.sk им се допаѓа ова.
  15. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Спаркс, јас не сум прибрана дома душо, а не да оздравам и да почнам да шетам :) .. Шетам јас со настинка, не е страшно, башка, многу секси ми бил гласот вака ми велат и се дичам јас 8) :D ... Но денес останав дома за да доподспремам за вечерата, мајка ми беше на работа, па јас бев главната домакинка :) .. Се испофалив брееј .. ахаххахаха

    Инаку паричето се падна кај мајка ми, нека ми е жива и здрава, кога има она, имам и јас, имаме сите дома, за убаво да е само .. :) ...

    Ајде останете ми со здравје и можеби оваа година ќе успееме да испиеме по некое кафе .. Или винце .. си пијам јас сега, си ја затерав, вчера ракијка, денес винце, а парацетамолите и фервексите нека си седат, природен лек си имам .. :D

    Поздравинела мачиња мои ... :)
     
    На SparkyAngel, Akana и eci.sk им се допаѓа ова.
  16. Dazzling

    Dazzling Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Zdravo. Nova sum na forumov..gi iscitav na brzina site odgovori..i sakam da go spodelam i moeto iskustvo. Dijagnoza anksioznost mi bese postavena pred tocno 2 godini,koga imav 18 godini. NEmozev veke da izdrzam i pobarav strucna pomos. Dobiv eden kup tableti,ama i ne smeam da se pozalam od strucnoto lice,navistina mi pomagase i so razgovor a ne samo so tableti. Za nekolku meseci se pomina kako nikogas da ne bilo. POminav dve godini,bez nitu ednas da se prisetam na seto ona sto go preziveav. Sum imala i teski momenti,ne kojznae kakvi,ama ljubovni maki,domasni problemi i slicno,no nitu ednas ne se prisetiv na taa nikakva "anksioznost. 2011,vo noemvri,edna vecer mi zvona telefonot,kasno navecer,se uplasiv,i se pocna od pocetok. Se potev,panicev ,se gubev ednostavno...mislev ke poludam..Se nadevav deka e prolazno i deka ke pomine za den dva...no ne...stanuvashe se polosho,dodeka eden den ne puknav i i kazav na majka mi deka sakam pak da posetam psihijatar. Otidov kaj istata licnost koja mi pomogna pred 2 godini. Niz solzi i raskazav,kako vekje neznam koja sum,deka sum podelena vo sebesi na dve licnosti,deka toa me plasi,deka ednata licnost koja sum jas e zaklucena nekade daleku vo mene i toa me tera da panica da se potam,ednostavno da se gubam..Me smiri vodejki go razgovorot na toj nacin sto me terase da gi gledam faktite okolu sebe,i me prasuvashe: sto e ona najlosoto sto moze da se sluci?! Ovoj razgovor go vodevme nekolkupati,eve veke 2 meseci sum na terapija,se cuvstvuvam posmireno no imam i momenti koga mislam deka stravot se vrakam...sto bi rekla doktorkata,jas cuvstvuvam strav od strav! Mozebi go nadminav toa glupo cuvstvo deka sum podelana deka ima dve vo mene,deka ke se izgubam ne ke znam koja sum...ama sega se plasam deka pak moze da se vrati istoto...No se trudam da ne mislam na toa,samo refokusacija mi pomaga...A ako im se prepustam na mislite,se ke pocne od pocetok.. Sakav da go spodelam ova iskustvo,za da dobijam i jas necie mislenje,a mozebi i na nekogo ke mu pomogne.
     
  17. PetraPanka3

    PetraPanka3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    432
    Здраво

    Христос се роди . Среќен празник , нека е за многу години , радост , среќа , бериќет !

    Многу се радувам кога ќе прочитам дека сте ок ... ако биде така и цела година охоооо... една желба ќе ни биде исполнета - анкси да исчезне -

    Dazzling добредојде... твоето искуство е од големо значење и би било убаво кога би го пренела, многу дојдоа на форумот и не се вратија , се надевам дека ќе останеш ...
    ние тука многу убаво се дружиме ... да те запознаам :)

    буца-позитива,

    2 ангели -1 спарки , 1 само ангел ,

    имаме фотомодел ,

    ибанез искусна акнси типка која 2012 реши да ја смачка анксиозноста ,

    ненушка победник за 2011 ... :)

    Таци

    и следниве борци , ада21,акана,даника,ециск,485

    и почесната наша претседателка Дуња

    е така ти ги преставив дел од активните , се извинувам ако некој заборавив ...

    Поздрав !
     
    На Dazzling, SanjaBucka, taci1 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Ах, потполно те разбирам, истото се дешава и кај мене па може да кажам дури и полошо. Бев активна пред година а може и две на форумов, се подоправив и сега пак хаоси. Кај мене е лошото што се губам во ситуации, мислам дека ке полудам, исто така сега имамам напорен страв, незнам како да опишам. Порано барав утеха во се и се борев, сега се плашам од утехите, гледам негативно и не се борам. Исто така покрај анксиозноста ми се јавува и депресија. Навистина е неподносливо, имам страв дека ке се самоубијам, знам дека не би го направила тоа, но зошто тие мисли, зошто страв од такво нешто ако не планираш? Она што активно остана од првичната анксиозност е страв од спиенје, сеуште чекам да се раздени ...
     
  19. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    Баш ми е мило што сте празнично расположени и го споделувате тоа со нас :) Сања се надевам дека побрзо ќе оздравиш а за мене воопшто да не се грижиш :) се обидувам некако да се изборам овие дена сум некако повеќе емоционална па кога ќе ми дојде си поплачнувам по малце а ни самата незнам зошто :lol: Ах треба да дојдите ви Битола да видите какво е надвор, сега само што се вратив одвај таксито ме донесе до негде, снег има до колена и уште врни, ми идеше да земам да си легнам во снегот.
    Dazzling ти веќе си го поминала тоа и не треба од ново да чекориш по тој пат. Ми се има случено една недела воопшто да не почувствувам страв и наеднаш кога гледав филм почнаа да ми се потат рацете, неможев да земам воздух, неможев да седам во место и си мислев дека ќе полудам. Но тоа ако не го спречиш самата нема кој друг да ти помогне, треба да знаеш дека ништо нема да ти се случи и едноставно тоа речи си го , убеди се и потоа ќе видиш пополека ќе се смириш. И воопшто не му се препуштај на мислите ако ти дојде таква мисла одма отфрли ја. Да знеш ти треба да го контролираш мозокот и мислите а не тој тебе!
    pisatelka обиди се легни си порано не чекај да се раздени ќе видиш и самата дека ништо нема да се случи. Или денес стани порано па вечер ќе бидеш изморена и ќе видиш како одма ќе си заспиеш. Ако те фаќа страв легни си пред телевизор погледај си и ќе си заспиеш. Никогаш не се откажувај, јас самата сум најголемиот песимист што постои но ако не гледаме и на позитивната страна како ќе се избориме со анксиозноста.
     
  20. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    срцки мои Срекен божик за многу години да ни е празникот Христос се роди поздрав