1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. alehandro

    alehandro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Guzi se izvinuvam sto ne ti vrativ na LP nemav otvoreno sega ti psiav:)pozzz
     
  2. Ane10

    Ane10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    143
    Аничка ништо страшно ќе си пиеш апчиња иза брзо ќе ти пројде :) И јас ја испитував ама не ми ја најдоа али и да ми ја најдеа немаше да се исплашам зошто не е ништо опасно,а онака како си ти?Како се чуствуваш??Добра ли си
     
    На AnichkaLeo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Ужас... Ужас. :( Токму во црква ме фати анкс. Ц ц ц.. Знаев јас дека не сум за во црква, па и атеист сум, но не сакав дома да седам. И потоа, во црква бев изгубена. Хаха. Крејзи чајлд. Поради оваа анкс. одев, а незнаев ни каде одам. Се исплашив и избегав од попот што прави таму нешто со четкичка. Уф, веќе не одам во црква, пак ќе ме фати анкс. :hai:
     
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Hхаха а утре вечер ке одиме ли ?
     
  5. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Ти благодарам добра сум откако престанав да јадам се и сешто подобра сум а со тоа и анксот го. нема зашто кога јадев домашно лебче мајонез зелка итн јас утре дента одма бев анкс како да ме дрмаше нешто некој немир дури и еднаш сама си експириментирав самата на себе јадев намерно зелка манџа и утре дента не вртоглавици гадење гушење а сега скоро од 7 април јадењето ми е сменето и скрај да е супер сум позззз
     
  6. lejdi-di

    lejdi-di Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    11
    и јас подолго истражувам околу тоа да не нешто ми смета и од храната и веќе незнам ни шо да мислам времето смета храната смета и кога имам вакви немири одма се мислам шо јадев денес шо пиев да не нешто ми е од тоа...стварно незнам
     
  7. nesi.vanesa

    nesi.vanesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    23
    ne ne e do hranata samo se isipuvash od hrana tuku vremeto taka vlijae na sekakva sosotojba, mene mi se vrti eve glava me stega :/ tebe kako ti e ?
     
  8. lejdi-di

    lejdi-di Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    11
    denes dobro mi bese sega malku kako gusenje nekoe pa se nadevam da projde treba na crkva da se odi
     
  9. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Нека ни е за многу години празникот Христијани
    Христос Воскресе !!! И што помалцеее Aнксиозностт :hug: :*
     
    На taci1 и nesi.vanesa им се допаѓа ова.
  10. Ane10

    Ane10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    143
    Вистина воскресе :) Како поминавте вчера бевте во црква?Ве фати анкс ??Мене онака малце ме фати и ми пројде после си уживавме со друштвото и после дома си дојдов си се изнаспав убаво :D
     
  11. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    И јас исто бев, и мене на почетокот ме фати малце хаха си викам да си одам јас, ама после си викам не ке си седам, супер си поминаввв ;) :*
     
  12. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Hristos voskrese, za mnogu godini denot.dali nekogas ste picuvstvuvale kako neodredena bolka pizadi na glavata nad vratot i cudno cuvstvo vo racete i nozete i vrtoglavici pri pisilni vdisuvanje i izdisuvanje i pokreti na glavata.aj toa pomina a sega ko da me pritiska nesto vo gradite i ko da me grebe.dali nekoj imal takvi simptomi.
     
  13. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Hristos voskrese, za mnogu godini denot.dali nekogas ste picuvstvuvale kako neodredena bolka pizadi na glavata nad vratot i cudno cuvstvo vo racete i nozete i vrtoglavici pri pisilni vdisuvanje i izdisuvanje i pokreti na glavata.aj toa pomina a sega ko da me pritiska nesto vo gradite i ko da me grebe.dali nekoj imal takvi simptomi.
     
  14. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Христос Воскресе!!! Нека Бог ја претвори секоја ваша желба реалност....
     

    Прикачени фајлови:

    • veligden.jpg
      veligden.jpg
      Големина на фајлот:
      10,9 KB
      Прегледи:
      261
    На srnicka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Бев во црква свеќи па и црковна музика,која искрено ми створе непријатно чувство,незнам зошто,палев свеќи и одеднаш почнаа да ми се тресат рацете и помислив дека ќе паднам,му викам на дечко ми запалимија свеќата од што ми се тресеа рацете неможев да ја запалам,тој ме погледна чудно и ме изигнорира и така морав да останам силна и да издржам се смирив и си реков па во црква си неможи ништо лошо да ти се случи,останав во сета гужва цел саат ги гледав само тие до мене,моето друштво и не помислив дека ќе ме фати паника,само си реков дека сум најсреќна и празниците ќе ги поминам најубаво.Исто и денес цел ден шетав и преубаво си поминав.Среќни празници на сите :*
     
    На srnicka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lejdi-di

    lejdi-di Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    11
    HRISTOS VOSKRESNA NAVISTINA VOSKRESNA :) инаку синоќа на црква се беше во ред додека не тргнавме да ја вртиме црквата првиот круг добро на вториот почнав да се зашеметувам и ме фати некоја паника и цело време се мислам што да направам за да се вратам назад :( ама си реков оди да не си се осмелила идиотке а детето беше со нас и така мечка страв мене не си продолжив фино лепо и се беше ок :D е денес денот катастрофа многу стегање во гради и немање воздух и како некоја карпа да имав на градите и грбот
     
    На srnicka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nesi.vanesa

    nesi.vanesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    23
    srekjni praznici za mnogu godini! : ) za chudnite chuvstva I bolki vo glavata jas gi delam istite simptomi znachi prvin ke me boli desna strana na glava pa leva pa odpozadi pa napeed I toa kako chudni "struenja" da mi provagjaat ne znam kako da gi opisham pa kako da mi se grchi pozadi glavata nad vratot pa chuvaj boze na kraj .. I toa e anks ne se plashi ! : )
     
  18. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Здраво. Ме немаше одамна на форумов, помина една добра година (можеби и повеќе) во која што многу од работите се променија.
    Веќе подолг период, од јуни ме има потиснато меланхолично расположение. Се чувствувам како и покрај работите кои ги правам, дека колку и да вложувам, ќе ја промаршам целта. Затоа немам воопшто волја за ништо, се чувствувам многу пасивно, уморено и имам огромна нервоза проследена со нетрпеливост, потење на рацете, неудобност на седење во едно место (с`клет, што би се рекло). Чувствувам голема тензија која си ја наметнувам самата на себе, во главата имам еден огромен хаос од проблеми за коишто размислувам со часови, за на крајот повторно секое решение да ми е без поента. Премногу мислам на иднината, а тоа не ми дава да бидам присутна и сконцентрирана на обврските кои ми ги носи сегашното живеење. Како на две оски помеѓу време и простор, мојата синудоида да е заглавена и отсутна напред, пред пресекот.
    Не знам како ви е со спиењето, меѓутоа тоа беше првата работа по која приметив дека нешто не е во ред. Се будам препотена, често имам кошмари и ми се случуваат многу парализи во сон. Сонувам глупости, во сон, се будам од сон, често работите се пререални (како луцидни сонови, кои не ги режирам сама) што потоа во текот на денот имам потешкотии да препознаам што е реалност, а што било сон. Не можам да спијам со изгасено светло поради тоа што имам некој душевен немир, се плашам од нештата кои можеби во недостаток на светлина не можам да ги видам. Исто така, страв ми е да останам сама. Кога се движам, секогаш се вртам околу поради тоа што имам чувство дека некој ме прати.
    Имам проблеми и при јавни настапи (кои ми се дел од секојдневието бидејќи со тоа се занимавам), чувствувам огромна трема (што е и до одреден степен нормално), меѓутоа не можам да си ја извршам задачата поради страв од неуспех кој ме притиска. Самодовербата ми е ужасно лоша, не можам да поднесам гужви, места каде што има многу луѓе кои треба да ме видат доколку влезам.
    На почетокот мислев дека е биполарно пореметување, меѓутоа вчера се присетив и на можноста за анксиозност, по што правев онлајн тест и на скала од 0 до 100, јас имав 100. Истиот тест го правеше и брат ми, по што покажа 13. Неделава закажав за на психијатар.

    Мислите ли дека имам анксиозност?
     
    На Skorpija12 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    За жал симптомите укажуваат на тоа,пошто јас сето тоа го поминав,дел од состојбите уште ги имам,најдобро закажи на психијатар,тој е стручно лице,ќе ти објасни и ќе ти помогни.
     
    На srnicka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. acebitola

    acebitola Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    2
    Помагајте пријатели ми се случи чудо ноќеска се разбудив целиот препотен и срцето ке ми изгледаше од гради10-15мин никако да се смирам сто мози да е ми се чинеше срце ке ме мани готово и завршив во прва помош со притисок170со90кажете сто би можело да биде ова дали е нешто со срцето или... ;(