1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. nesi.vanesa

    nesi.vanesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    23
    napad na panika I jas imav takvi chuda I pravev dva pati ekg I se beshe dobro I preko nokj I preko den mi sesluchuvashe I visok pritisok ti e od shto si se preplashil no srpaknapravi si ekg za sekoj sluchaj ama od panikiti e toa barem taka mislam a moze ako imash prepieno kafe od toa ti e a nemash jadeno ..
     
  2. acebitola

    acebitola Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    2
    Ni pisam ni pijam kafe pa ni alxoxol nisto od toa a ne znam sto e ova vidi nikakvo ne mozam ic AMA ic gusi stega cuka mava ne znam sto e ova cudo stvarno ne mozam da go podnesam gotovo:///
     
  3. nesi.vanesa

    nesi.vanesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    23
    idi do doktor ako stvarno ne mozesh za sekoj sluchaj ama jas koga imav paniki taka mi beshe znachi bash taka pa osekjav kako krvta mi se proliva niz glava pa srce 125 mi beshe pritisok 160 so 90 strashno.. I od samata misla taka mi beshe posle komaj 3 meseci ama toa mene taka mi beshe a na drugarka taka I beshe isto ama nea 2 nedeli I beshe taka moze I od ne pravilno spie je mislam da spiesh pomalkood shto treba I od toa da e sekoj organizam razlichna politika vodi a rezultat e ist
     
  4. acebitola

    acebitola Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    2
    Ne znaj stvarno sto saka neka bide znam I mene taka Sega ke mi bide nekoe vreme duri da prebrodi ova gnasno cudo sum bil na doktor mi rece uplaseno si za toa taka ti se desavase I ne znam kaj da idam pojke ke poludammm
     
  5. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    не да се фалам ама денес сум катастрофа :) неможам на нозе да застанам , се осеќам како воопшто да не сум присутна .. имам преголема грижа на совест зошто моите цело време се посветени на мене а јас со ништо позитивно не им возвраќам .. дајте некоја утеха луѓе
     
  6. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Аце Сигурно си имал напад на паника .. јас ги имам секој ден .. премногу се застрашувачки но нека ти е за утеха дека никој не умрел и не полудел од напад на паника и ништо лошо неможе да ти се случи .. сосема се безопасни треба само да научиме да не се плашиме од нив , мене и ден денес осеќам дека ми се скусуваат нозете и дека ќе паднам во секој момент но тоа е така зошто јас така си го имам замислено и се уште немам научено да и се налутам на паниката .. немој да се грижиш верувај дека не е ништо опасно .. ако ти треба нешто прашувај јас веќе имам стаж за овие работи хахаха
     
  7. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Ме фаќаат големи жештини од анксиозноста кажетеми ако знае некој сто да пијам да не ги осеќам лани пред две години исто ме фаќаа ама поминаја некако и сега ме нервират ептен ми жези во грлото и рацете
     
  8. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Мене и образите ми вријат. Како рерна сум одвнатре. Дури и поцрвенувам, па како да ми е некоја утеха се прскам со вода, де на лицето, де маицата ја бањам со вода, де рацете ги клумнувам вл мијалникот. Не дека црвенилото се намалува, но жештината да. Барем кај мене. Од Четвртокот среќа моја, никаков симптом на анксиозност немам. Ах, утре сигурно ќе се појави кога ќе излезам од соблекувална во фустан. :lol:
    Ах таа анксиозност. :?:
    А, ако не ти помага ладна вода, тогаш со коцки мраз разладувај се.
     
    На srnicka7 и elisabeta им се допаѓа ова.
  9. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ллеле исто, овие денови никој друг симптом освено ова, абе кога ке ми дојде поцрвенувам цела од жештина и ме бочка цело тело ко со игли, па ке помине, после пак.Иначе исто и јас се ладам со вода или излагам надвор :)
     
    На srnicka7 и elisabeta им се допаѓа ова.
  10. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Луѓе златни,толкав мир како што осетив деновиве по црквите кога бев внатре не сум осетила никогаш!
    За момент заборавив и дека ја имам анксиозноста.Мирис на темјан,молитви за здравје и благосостојба за мене и за моите најмили.Чиста љубов и спокој како да ми течеше низ вените,душата ми трепереше од радост.Ми идеше да се лигавам како мало дете,па си пуштив и некоја солза.Се помолив за капка мир во животов,се помолив за капка среќа кога ќе дојдат лошите денови...Господ е семоќен и ги слуша нашите молитви.

    Денеска бев на ЗД филм и отидов со мноогу скептицизам.Мислев дека ке ме фатат паники ќе сакам да си одам а нема да можам,си велев ќе почни пак да ми е се нереално итн итн.Пред да влезам почнав да се препотувам,да се ладам да сакам да заминам,да истрчам.Дечкото малку ме потсмири па останав.Издржав да го догледам цел филм,знам дека е глупост но ете,горда си сум на себе :$
     
    На Panicarka., GirlLove, srnicka7 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    не е глупост тоа за нас туку успех само напред се ке се среди
     
    На Be-yO-nCe и natemila им се допаѓа ова.
  12. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Дај боже елисабетке...Сите ние еднаш да видиме бел ден :hug:
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Значи кога се празници, кога треба да се убаво мене ми е катастрофа. Вчера требаше да одиме на мекици, кога ме напдна таа анксиозноста мислев ќе умрев. Почнаа уши да ми бучат, целата снага да ми се тресе. Мерев притисок беше ок 130 со 80. Едвај се смирив. Сега се плашам дека пак ќе ме фати.
    Инаку читам дека на некои форумџии им е жештина. И мене многу често ми се случува одеднаш ќе ми помине како струја миз цело тело бран на жештина. Ќе поцрвенам целата, лицето , рацете, нозете. Трае оклку 30 мин до 1 саат и после само се повлекува. Понекогаш ги ставам рацете и стапалата во ладна вода. Искрено да не прочитав овде дека од анксиозноста може ова да ми случи, 100 други работи ми се вртеа низ глава.
    И уште една работа, кога ме фака напад на анксиозност извесен пеиод после тоа немам никаква концетрација. Целата сум збунета исплашена, неможам да си ги средам мислите.
    Инаку од вчера почнав повротно да пијам по еден Лорсилан наутро и попладне да ми се смират малку нападите.
     
    На srnicka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Денес ми е добро за раслика од вчера жештините не се појавија ,излезена бев од 10 сабајле по продавници по кафиња прошетки дури во 4 се прибрав и супер ми е најважно е што исчезнаа жештините :)
     
    На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lejdi-di

    lejdi-di Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    11
    истата сум и јас кога треба да се оди некаде абе паникји стравови ....тогаш се ме фаќа и болки и се
     
    На srnicka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. simona26

    simona26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2014
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    136
    И кај мене е така кога треба некаде да одам абе како на клање да ме пракаат, :@ веднаш почнува паничен напад и не можам да се смирам, а кога ми текне порано дома не се прибирав уффффф :headbang: . Ако има некој што го надминал ова нека каже какоооо ВЕ МОЛАМ
     
    На srnicka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Мене денес во школо, дома, во Куманово, во Штип и пак дома ме фати.
    Утрото се беше океј, но, некако ме фати анкс. Си велам:"Дојди, ајде! Што чекаш?! Ќе те удрам јас тебе па ќе прелеташ преку 33 мориња!", излегов пред табла, ја пресметав плоштината на Кеопсовата Пирамида и сѐ беше океј. Дојдов дома, лее кога ме фати помислата дека нема да успеам да најдам штикли. Хах, за штикли ќе се нервирам.. Стигнав во Куманово, таму ќе скршев штикла во продавница. Лее,пак ме фати.. Не сакав во јавност да бидам во оваа ситуација, па шпринт до колата. Видов едно типче, лепотан, се смирив. Отидовме во Штип, таму имаше еден манијак од нашиот град. Ц ц ц. Страшен бил, така ми кажаа, па ај и јас.
    Дома, земам да средувам по Ликовно цртеж, оп преку прозорец некој инсект. Па и лета! Јас+анкс+перниче= Отрчав долу и зедов перниче да го гушкам. Го избркале, се смирив, отидов горе, крај на анкс. за денес. Секој ден различна приказна. За некој можеби е едно исто, но, за мене е различно искуство секој ден.

    А, да, и по пат накај Куманово ме фати. n* Дежа ву+ветер низ прозор+анкс= омлет во мојот мозок.
     
  18. srnicka7

    srnicka7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    ;
    Луѓе,исто и кај мене,со тоа што жештината ме фаќа обично кога зборувам со некого,па кога ќе почнам да се презнојувам,ми иде да пропаднам во земја.А и кога ќе треба нешто да направам пред некого,рацете ми се тресат(а професијата ми е таква што со раце работам пред некој-стоматологија),така што не работам.Се обидов да идам на стаж,ама сите приметија како ми играат рацете,се разочарав бескрајно,и се повлеков.А имав просек каков што секој студент би посакал,ама ете,се случи тоа што се случи,и верувам дека има причина зошто ни е пратено баш вакво искушение,се вели:"На секого му е доделено толкаво искушение,колку самиот може да носи".Почнав да ја читам Библијата,и воочив дека лутината на сите,а и на Бога,што се најдов во безизлез е грев,и дека не се сакам воопшто себеси,а кога не се сакаш себеси,не ги сакаш ни другите,како што и самите знаете(и тоа е грев)..И секој нов ден се обидувам да научам,да направам простор за љубов,наместо страв,за едно БЛАГОДАРАМ ЗА ОВА ИСКУШЕНИЕ,наместо жалење,за убав збор,наместо осуда..И не е баш лесно,признавам,но се обидувам,како што впрочем секој се труди онака како најубаво знае..Голем поздрав до сите :hug:
     
    На elisabeta и simona26 им се допаѓа ова.
  19. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Леле аман веке налет нека е оваа анксиозност па порано нашите баби да не знаеле нешто или да не осетиле што е анксиознос а сега ние патиме од оваа модерна будалаштина. Чудо болест е ова така да ја наречам пред точно месец бев анксиозна и една вечер на телевизија го имаше познатиот јасновидец Сашо и си викам да му пратам порака за здравјето мое да видам баш што ке ми каже и во етер кога се појави мојата порака кога почна да кажува знаете што му беа првите зборови охооооо се е добро само гледам тука премногу психички се оптоваруваш а нема потреба. Кога го слушнав ова како камен да ми слегна од срце значи се ми е до психата и после извесен период пак јас не сум добра ова вртоглавиците од такт ме вадат и одма страв си мислам крај на свет е. Ке дојдат ли убави денови за нас ке се изгуби ли оваа проклетија еднаш засекогаш.
     
  20. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.123
    Допаѓања:
    14.354
    Пол:
    Женски
    Најпрво,вие сте најважни..ВИЕ..потоа другите...
    Еве еден интересенн линк за медитацијата http://www.mindbodygreen.com/0-5580/7-A ... l#comments

    Вежбав јас сабалјево....Само насочете ги вашите мисли т.е. енергија на нешто позитивно :)
    Пример јас денес решив да бидам среќна без причина...шо ме е галје за другите ( негативни) луѓе што ме опкружуваат? Сфатив дека најпрво јас треба да бидам среќна и задоволна со себе па за да им се допаднам на другите...што ме прави среќна?Кои луѓе ми требаат да бидам +,какви луѓе ме опкружуваат ? Како би можела крајно опримиситчки да го искористам денов...да наопаменам дека немам работа и по цел ден седам дома..освен кога одам на италијански и аеробик ( одам со сила и напад на 100000000001 мисла и најтрагично-БЕЗВЕЗНИ мисли)

    Нека се бори таа анкс-манкс со мене....
     

    Прикачени фајлови:

    На Lexus му/ѝ се допаѓа ова.