1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биопсија на града

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lylaby, 12 април 2010.

  1. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Па не верувам дека е нешто опасно а малигно не е него е бенигно и штом докторите рекле така највероватно така е ,не се грижи штом не решиле да ја оперираат значи навистина не е нешто опасно поздрав
     
  2. simonicka88

    simonicka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    da rekoa deka e benigno i toa sto se uste me maci e dali toa benigno moze da stane maligno ???
     
  3. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    se sto e visok vo teloto e zagrizuvacko,taka jas mislam i navistina ne mi e jasno kako lekarite ne sakaat da se nafatat da operiraat koga e problemot na pocetok,sto porano toa podobro barem nema da mislis postojano na tie grutcinja bez razlika sto se benigni,no gi ima i postojat veke vo teloto kako i da e sepak e strasno,sto ako nesto trgne na opaku???togas ke ispadne rabotava kaj bese do sega sto ne se javi na vreme???i koj ke bide kriv se razbira pacientot.i jas imam sl problem i ne saka da operira ne mozel da go napipa navodno ,ne e strasno i cccccccccccccccccc...........a stravot e prisuten naravno koga veke imas vo familija sl.problem koj navodno ne bese nisto a potoa pusti metastaza i prasanjeto bese kaj bevte do sega??stvarno nemozam da go razberam nivniot nacin na rabota...
     
  4. CherryBerry

    CherryBerry Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    132
    Мене почна така да ме боли градата,но мислев дека е нормално нешто.Ама потоа почна се повеќе да ме чеша,па да ме боли и не можев да заспијам два-три дена.Дури и да се допрев со маицата ме болеше.Целото место ми беше црвено и тогаш забележав грутка и малку беше поголемко.Не бев сигурна што е ама навистина се исплашив,но мислев дека ако е нешто посериозно нема така одеднаш да се појави.Сега ми е подобро, и грутката не е толку тврда и не ме боли.Бев на лекар и не знаеа точно што е па ќе одам и на снимање па ќе видиме.Се распрашав и меѓу другарки и некои други имале слични проблеми и се било во ред.Веројатно и со мене е...барем се надевам ама мислам дека ќе биде ОК бидејќи сега ми е доста подобро :worried:
     
  5. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Devojki bev na eho i na desnata grada imam edna grutka od 8,7mm a na levata dve grutki od koi ednata e 10mm a drugata 10,9mm. mi rekoa seuste ne treba na operacija se sto e do 10mm ne e opasno ama mnogu sum isplasena. dali moze nekoj da mi pise ako ima slicen problem i sto pravi, dali se hrani posebno i slicno. mi kazaa deka mozelo da se izgubi so tek na vremeto, a mozebi i ne... se nadevam na odgovor...
     
  6. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    a,sakam da te prasam sto dijagnoza ti dadoa ,pod koe ime se vodat grutcinjata??
     
  7. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    moze nekoj da mi pise sto e razlikata pomegu fibroadenom i masno tkivo????????????????????????? i dali so eho moze konecno da se zakluci dali e ednoto ili drugoto??? :worried:
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    И со ехо не може ништо да се заклучи. Ако се реши да се вади, се дава на испитување, па може да се каже што е.
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    eve licno iskustvo za site sto gi interesira temava , jas imam 26 god i pred 4 godini osetiv grutka na desnata grada, mi napravija exo i biopsija , koja sto ne boli voopsto samo e malku neprijatno cuvstvo, dijagnozata bese fibroadenom, znaci toa e benigno ne e maligno , ama preventivno mi go izvadija so operacija na klinika . celata rabota se zavrsuva za nedela dena , na pocetok pravev kontroli na 6 meseci sega doktorkata mi rece deka veke nema potreba dodeka ne rodam dete ili ako osetam pak nekoja promena
     
  11. maruska33

    maruska33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    me interesira kako se custvuvase posle ostranuvanjeto,dali imase nekoi bolki?
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    posle operacijata normalno e da imas bolki, prviot den ke ti davaat inekcii, posle moze i apcinja koga bolkite ke se namalat, nedela dena si slaba , posle ke ti gi izvadat koncite i se e ok , pozdravce :*
     
  13. immortal

    immortal Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Zenski aj malce sovet i pomos vo koja klinika vo skopje da pojdeme za bipsija na gradata ne se vazni parite kolku cini vazno da e najdobra i posle biopsijata da se pocne i da ponudat dobra i efikasna terapija za da se spreci sirenje na tumor.

    [mod-kirilica:1g5wunv6][/mod-kirilica:1g5wunv6]
     
  14. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.621
    Јас бев во Хистолаб мислам дека платив околу 1500-2000 денари не сум сигурна...со закажување е и докторот е супер...јас сум задоволна...воопшто не боли само мало пецкање се чувствува :)
     
  15. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Прв пат се соочувам со ваков проблем, немам никој со малигни промени и сл. ствари во фамилијата, имам 26 год. и на ехо ми дијагностицираа елиптична форма на тврдо ткиво од 2цм. Велат дека не е страшно претпоставуваат дека е фиброаденом и ме препратија на биопсија за да бидеме на чисто, но мене ми е страв не сакам да одам не знам што да очекувам како ке поминам и сите тие тресења ... искрено мнооогу ми е страв... но не сакам да дадам слабост на моите и да ги загрижам уште повеке... се надевам дека ке ми кажете за некои искуства како би поминало сето тоа и малку храброст :worried: сеуште немам ни дете :tmi:
     
  16. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.621
    воопшто да не се плашиш и тресеш,и јас поминав низ истото,со 18години и ти кажувам нема потреба од страв...биопсијата воопшто не е болна,ќе видиш ќе ти олесни кога ќе ги видиш резултатите...јас правев и операција,се помина најнормално...воопшто да не се плашиш нема потреба,верувај... :*
     
  17. Torte19

    Torte19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    86
    Здраво на сите..Имам 19 години..пред недела дена открив едно грутче на десната града,на пупката..отидов на ехо и ми рекоа дека е hypoehogena formacija od 4.6mm и добив таблети за пиење Химорал,ноооо проблемот е што јас сум многу исплашена и помислувам на се и сештоо,ако некој знае нешто повеќе за ова,ќе го замолам да ми каже ...
     
  18. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Здраво феминки.
    Деновиве треба да ми дојде али ужасно ме болат градите односно деснатаа ми е како потечена и ме боли ме пецкаа како на пупките некој да ме гризее и влече.И левата ме боли но не до толку. Од менструацијава ми е или имам некој посериозен проблем ? многу ми е чудно пошо ме боли десната само ии пупката ми црвенее мн ми е нежнаа ?!?
     
  19. LakeGirl

    LakeGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    44
    Луѓе препаратите со фолна киселина може да доведат до рак на градата. Затоа внимателно со нив.

    Фолната киселина има добро влијание на здравјето, но само во природна форма, во зеленчукот, на пример. Таблетите се ужасно штетни, а многу гинеколози ги препишуваат на идните мајки во првото тромесечје, превентивно против болеста спина бифида. Но, ако мајката ги примала во текот на бременоста, штетни се не само за неа, туку и за нероденото дете, под услов да е женско. Подоцна во животот тоа женско дете ќе има повисок ризик за рак на гради.
    Ова го сретнав на повеќе места и се запрепастив. :(

    http://www.drfuhrman.com/library/folic_ ... amins.aspx
     
  20. Caca-mk

    Caca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Девојки, треба да одам на пункциона биопсија. Се јавив во Скопје во државна, па ми рекоа да се јавам во градска општа болница (поранешна воена болница). Се јавив таму и ми рекоа дека закажуваат дури за во септември,па би сакала,кој има искуство со овие работи,да ми каже каде на друго место може да се направи биопсија, која е цената итн. Се надевам на побрз одговор. Позз