1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во дојките

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 24 септември 2010.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    aj Ана Марија пиши уште еднаш може? 4ти пат аман!

    Јас колку што знам на 12 години знаеш да читаш. Па може да прочиташ што ти пишаа |(
     
  2. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Леле девојче, што си се испопаничила? Ако те болат градите - загрижена си зошто те болат, ако не те болат - загрижена си дека нема да ти растат... Ти само што си влегла во пубертет, тек сега ќе почнат промените на твоето тело, полека малку. А ако не те болат градите не значи дека нема веќе да ти растат - таман работа.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.959
    Пол:
    Женски
    Ќе ти растат девојче, не се секирај. Тоа не зависи од болката во градите, некогаш ќе те болат, некогаш не. Се' е до хормоните, а кај тебе, бидејќи си во пубертет, сега телото ти се прилагодува на нивното дејство и соодветно реагира. Немој да се заморуваш со овие работи, само уживај си во овој период!

    И ќе те замолам да пишуваш на кирилица, тоа е едно од правилата на форумот. ;)
     
  4. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Aна Марија девојките веќе ти одговориле :) Доста паничиш девојче.Мене во 3то одд. почнаа да ме болат а сега не ме болат веќе. Уживај си ;)
     
  5. kikostefan

    kikostefan Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    И мене ме болат градите многу.Не е важно дали сум пред или после менструација,кога ќе се допрам дури ме пржи местото каде што сум се допрела а што велиш кога ќе го извадам елечето како да се по 100 кг секоја.Се снимав и на ЕХО пред некое време нема ништо ми рекоа тоа е од хормоните а имам 33 год.Некогаш престанува и немам болки извесно време ама некогаш трае подолго и незнам како да се справам со болката.Мислам дека хормоните играат улога во различни периоди од животот и затоа се појавуваат такви болки се разбира ако се само болките без присуство на грутчиња и слично.
     
  6. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас имам 22 год и пред 2 месеци имав мали болки во градите се ме тераше на чешање што мислите можно ли е бидејки имав спонтан абортус и тоа да влијае нешто
     
  7. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Синоќа не можев да заспојам од голема болка на дојката , поточно во делот на брадавицата некако како да ме пецкаше, што може да ми е до сега не ми се случило такво нешто :?:
     
  8. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам дека тоа и се случуваше на мајка ми, а таа конкретен одговор не доби, само докторот и беше рекол дека е можно некоја промена да и се случува во телото, да става облоги од листови свежа зелка. Тоа многу и помогна :!:
     
  9. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Благодарам ciribiribela , но тоа беше само синоќа сабајлево кога станав не осеќав никаква болка си направив и самопреглед на дојките и нема ништо.ако ми се повтори болката ќе ставам лист од свежа зелка :*
     
  10. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    imam 22god im vo posledno vreme nekako me boli desnata grada poveke no i levata no na dopir i mal pritisok i dvete.porano nosev gradnik redovno no sega odluciv da ne go nosam poveke makar za doma.mislite li deka od toa ke da e deka osetile promena i tie.dr da e ne znam iako mi se malecki ne veruvam da mi rastat odsega pa da me bolat :D
     
  11. sekerce1

    sekerce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    7
    имам еден проблем ме болеа градите прво под мишките и ми дојде 6 дена порано си помислив да не ме болеа заради тоа потоа направив и 2 теста за да видам случањо да не сум бремена беа негативни откако ми заврше почна да ме болат брадавиците кога ке ги допрам поцврсто се плашам мн и заради тоа што ми дојде 6 дена порано а и заради градите што мислите што би можело да биди
     
  12. Mb34

    Mb34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    3
    Болка во градите?

    Вака..имам скоро 16 години, овој месец цел ме болеа ужасно градите, дури и ако се допрев несвесно ќе ме здоболеше..Овие дена треба да ми дојди, градите сеуште ме болат и ми се тврди како камчиња?
    Не знам зошто имав толкава болка цел месец, ми растат или нешто друго е? До кога растат градите?
     
  13. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Болка во градите?

    Па можно е да те болат затоа што ти растат. Мене додека ми растеа ме болеа скоро цело време, и тоа болката беше доста силна... но не е нешто неиздржливо. Мислам дека и кај тебе е до тоа, сепак си во тие години кога се развиваш убрзано. А не е ништо чудно и откако ќе добиеш овој месец болката да ти престане, се е до хормоните. И мене ми се сличувало така, да ме болат цел месец... :(
    А за тоа до кога растат градите-индивидуално е кај секоја девојка. Но мислам дека просечно до 18тата година. :)
     
    На Mb34 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mb34

    Mb34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    3
    И мене ми велат дека е заради тоа што ми растат..иначе ок то нормално ми е пред да добијам да ме болат 2-3 дена ама ова беше цел месец. Иначе фала :D
     
  15. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    devojki imam 22 godini i deneska primetiv koga ke se fatam za levata dojka od strana me boli vaka koga sedam ne.spijam so gradnik si mislam dali od toa moze da me boli?strav mi e :(
     
  16. n0704983

    n0704983 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    bolka vo gradite!

    vekje podolgo vreme t.e.otkako se porodiv cuvstvuvam bolka vo leviot del na gradite!nekolku pati sum bila na lekar sum napravila ekg i se e vo red no bolkata ne prestanuva!ne e nekoja silna bolka,necustvuvam nisto pri disenje samo pri mrdanje na teloto odnosno na levata raka!se plasam deka imam pri poroduvanjeto povredeno nekoj srcev muskul!dajte mi sovet sto da pravam?
     
  17. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    снимај се на мамограф најсигурно и јас имав таква болка ама кај мене испадна на нервна база дека е
     
  18. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    феминки сакам да прасам дали некој знае да ми помогне некако престанав со доење прет 6 месеци а сеусте имам млеко во градите ке ве ѕамолам ако некој имал вакво искуство да ме посоветува какви антибиотици треба да се користат сепак мислам дека е долг временски пеиод а млекото сеусте да го има :^)
     
  19. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Има апчиња за престанување на млекото, на гинеколог може да ти ги препишат, се пијат по шема некоја, ќе ти објасни лекарот.
     
  20. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    ти благодарам значи без лекар ништо неможе друго да се превземе ке морам да посетам гениколок