1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во грбот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Katja.efremova, 18 февруари 2010.

  1. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Поздрав до сите со болки во грбот и вратот ;(
    Дали некој од вас бил кај Благоја Велкоски од Прилеп(често слушам за него)?
    Имате ли искуство со акрупесурата кој тој ја практицира?
    Човекот работел со години и сите многу го фалат особено успешно ги решавал болките во р бетот и вратот.
     
  2. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    sekoj bi sakal so pozitivni misli da gi zaboravi bolkite ,no sepak jas kolku se trudam so cela sila i ako ne mozam vikam mozam go pravam toa no sepak bolkite pak ne prestanuvaat inaku imam pocetok na spondiloza a bolkite mi se od vratot do polovina na kicmata rbetot i kaj desnata lopatka na rakata nekogas i pozitivnit misli ne mi se dovolni kazete nesto zas veke ne se moze poucete me i kazete kako i sto zas mi rekoa spondilozata ne se lekuva t.e so sreka da si ja nosis .poz
     
  3. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    imam pocetok na spondiloza cekam da odam na ortoped imam moj termin no nekogas bolkite vo grbot ne prestanuvaat duri ni so pozitivni misli se trudam odam iako nekogas i toa so sila od bolki no ne znam me boli od vratot do polovina na kicmata -rbetot do desnata lopatka na rakata ,,,,,,,,,,,,,,sega zasega pijam tableti no sakam da znam osven diklofenaci koi se najdobri mislam ne se stetni a ja smiruvaat bolkata...............mislam ne tolku stetni................pozd
     
  4. lady-gagana

    lady-gagana Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Девојки јас имам проблем со грбот, имам големи болки. Купив појас со магнети од една продавничка во СЦ Борис Трајковски и стварно ми помогна. Го препорачувам на сите.
     
    На eli-beti му/ѝ се допаѓа ова.
  5. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    znaci ti pomogna neli poveke nemas bolki?kolku cini toj pojas?ako e vistina?
     
  6. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    sekako jas vi kazav imam spondiloza mi se zgadi poveke od tableti ,mi dade rtopedot omega i ideos plus so tabletite protiv bolki no ne mi gi podnesuva organizmot koga pocnav da gi pijam mi se slosi duri velev zemi me gospode ili pomogni mi edno da bide.imam na 4,5,6 prslen vertikalis pijam rapten k, b comple4x, paracetamol,voltaren retard i famosan za zastita na zeludnikot se bi dala za da bidam kako sto si bev.................................veruvte deka preku vecer mi se sluci ova sosema bev vo red ,stanuvam i ne mozam da mrdnam.cudo
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Јас имам болки во грбот уште додека бев бремена со помалиот син. На моменти болките не се трпат, ама тоа е ретко. Дополнителен проблем ми создава сколиозата. Планирам да одам на терапија за да ги ублажам болките.
     
  8. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    ne znam sto da kazam eve borba koja ne moze da prestane ne e smrtonosna no cel zivot so tableti protiv bolki...........................mi se zgadi veke................spondiloza............ne znam narocito koga se menuva vremeto haos se mi se poremetuva..................ortopedot vika tolku mlada no jas znam uste pomladi ne znam tie sto ke pravat na moi godini..................kazete lek da bidam starata jas energicna pozitivna i rabotna..............vi se veruva deka i spienjeto mi e poremeteno?a znaete ne mozam ni da rabotam nekade vrtoglavici imam plus sum samohrana majka...................................a vo ovaa drzava ne znam......................................................ve molam kazete lek 100% sto leci ?!
     
  9. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    5.902
    Пол:
    Женски
    Јас сум била одамна кај него една година немав менструални болки. Потоа се по старо. Не знам дали да сум благодарна на човекот или да го мразам. Цело тело ми го помина со тоа апаратчето со струја. Од тогаш па наваму имам проблеми често со струја во телото? Чаре искуства?
     
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ели си пробала ли кај Туран? Наводно на многу им помогнал. Јас пробав еден период, но премногу се чека, а јас со огромни болки во кичма одев, неможев да достојам на нозе а чекална само со 4 столчиња. И се откажав но криво ми е, барем тогаш немав многу обврски во животот.
    .
     
  11. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    koj e toj?sto e po profesija?kade se naoga i dali pomaga i dali imas nekoj svedok deka mu pomognal?zlato blagodaram za interesot se najubavo a sega kako si i sto tableti upotrebuvas?od srce
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Тој е неврофизиотерапевт, со специфична масажа ти прави терапии и нема човек кој не бил задоволен од него, имам примери околу мене. Прима само луѓе до 50 години старост. Работи во ординација кај Сава осигурување, само одсабајле но не се сеќавам кои му беа приемни денови, дали секој ден или само одредени.

    Јас сум веројатно со дископатија (тројца доктори различни дијагнози ми даваа :| ) па иднава недела имам закажано на невролог да направам и снимка и да видам што понатаму, зашто не ја бива работата само полошо ми е како поминува време, а пијам диклофенак ретард но само по потреба, кога ми е неиздржлива болката. Во такви денови буквално неможам да се исправам, ногата ме боли, на тврдо столче повеќе од 5 мин неможам да седам....до степен да плачам од болка.
     
  13. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    znam kako ti e i mene nekoi mi vikaat sega posle 40 godisna vazrast normalno e ama ne se trpat bolkite i mene mi rekoa i diskopatija imam vrtoglavici nekogas ne znam komu sto da veruvam a samo eden del od grbot me boli i mi krcka koga se fakam so raka se otruf so tableti.........Gospod napomos neka ni e..........a narocito vremeto koga se menuva ne znam sto da kazam..........
     
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ме интересира искуство и начин на лекување за болка во грбот поради танчење на мускулите помеѓу пршлените, па со тоа истите се доближуваат и нервните завршетоци ги допираат пршлените па поради тоа се прави страшна неподнослива болка во грбот.Искуство...Somedody???
     
    На eli-beti му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    kikin znaes nie site prasuvame nekoi imaat odgovori no ne znam a veruvaj znam kako ti e...............ne znaat ni doktorite kako i sto eve mene mi prepisaa tableti rapten duoa,omeca ideos,omegata ne mi ja prima organizmot povrakam ne znam samo tableti se kljuka bukvalno sum stanala kako nekoj tabletoman ,,,,,,,,,i sekoj den se molam na Gospod............samo se da pomine da bidam istata kako sto bev pred tri meseci.........................javi se kaj nekoj poznat ortoped vidi ako znaes ,pa pisi se najdobro
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Тоа меѓу прешлените не се мускули, тоа се дискуси, т.е еластична 'рскавица што со тек на време се троши, т.е се губи и поради тоа настануваат стеснување на тие простори и намалување на еластичноста на 'рбетот.
    Така се јавуваат дископатии, со мали стеснувања, или дискус хернии, каде стеснувањата се поголеми, односно прешлените ги притискаат дискусите и тие излегуваат надвор од лежиштето (т.н пролапс).
    Со годините е нормално да се трошат дискусите, а тоа станува поизразено при некои дегенеративни промени или преголеми оптоварувања на 'рбетот како што е бременоста на пример.
     
  17. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Во ред, твоево ептен медицински, моето ептен лаички, ама барем се разбравме. Дали е нормално ова намалување на 32 годишна возраст, а почнато е 5 години наназат?
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Па не би требало да е нормално, си направила детални прегледи од што може да биде? Мислам дека е прерано, ама сепак не сум стручњак во таа област.
     
  19. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Зошто како една опција во лекувањето на болките во грбот не го вклучите вежбањето. Аеробикот и пилатесот помагаат многу. Ако веќе неможете да посетувате часови пребрајте по јутубе, има вежби за истегнување што стварно помагаат болките да се намалат.
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    1.976
    Devojki ve molam za pomos, veke nezz sto da napravsm i na kogo da se pozalam poradi ovie bolki vo grbot... Potocno, mene me boli levata strana i napred kaj rebroto pod srce, nezz sto moze da e... Bev na pregled na srce vo filip vtori i se mi e ok so srce, imam 26 god a veke dvs meseci me boli ... Pred tri cetiri dena mi pomina eve denes pak pocna, ksko da me bocka ... Bev kaj eden covek zila mi mestese me masiraa ama nisto ne pomaga... Ima li nekoja od vas so slicni bolki... Kazete mi lek nekoj pomos, ne mozam da spijam noke se macam doeka da zaspijam... Dali mislite dek mi e od promaja,nastinka ili nesto dr?? Isto i drugarka mi se zali od istiot problem.. Ve molam pisete mi