1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чешање во интимната област

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од newring86, 20 февруари 2010.

  1. Sanje.90

    Sanje.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    28
    Zdravo feminki pred edna nedela otidov na ginekolog za da napravam pap test i pri pregledot
    Mi kaza deka imam vospalenie na grloto na matka mi dade vaginaletki gj korste tri dena no pecenjeto i cesanjeto ne prestsnuva koristam i kanesten mast. Vo isto vreme posakuvam da zabremenam pa se plasam ovaa sostojba da ne se odrazi vrz planovite za bremenost.Rezultatite od pap testot ke bidat gotovi po eden mesec pa me jade somnez za ovaa situacija ginekologot nisto ne mi kaza sto mislite vie
     
  2. kris.srcus

    kris.srcus Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Zdr ... mi se pojavi vo polednive 3 dena postojano cesanje dole kaj vaginata i imav mnogu belo pranje i vazno mn me cesa nepodnoslivo i kako da me pecka cesa vnatresno ,a sega za nedela dena treba da dobijam ....nikogas ne mi se pojavilo vakvo nesto :/ Gi citav vasite preporaki i se izmiv so kamilica ali ne mi pomogna... i zatoa kupiv Canesten ali i masta za nadvoresna upotreba i Canesten 3 vaginalis koj bil za vnatresna uporeba...Koj mi preporacuvate deka e podobro da pocnam da go koristam i dali e stetno sto treba da dobijam za edna nedela...Ve molam pobrzo odgovor zasto stvarno e nepodnoslivo i bolno :( ....Fala odnapred ;)
     
  3. kris.srcus

    kris.srcus Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Zdr ... mi se pojavi vo polednive 3 dena postojano cesanje dole kaj vaginata i imav mnogu belo pranje i vazno mn me cesa nepodnoslivo i kako da me pecka cesa vnatresno ,a sega za nedela dena treba da dobijam ....nikogas ne mi se pojavilo vakvo nesto :/ Gi citav vasite preporaki i se izmiv so kamilica ali ne mi pomogna... i zatoa kupiv Canesten ali i masta za nadvoresna upotreba i Canesten 3 vaginalis koj bil za vnatresna uporeba...Koj mi preporacuvate deka e podobro da pocnam da go koristam i dali e stetno sto treba da dobijam za edna nedela...Ve molam pobrzo odgovor zasto stvarno e nepodnoslivo i bolno :( ....Fala odnapred ;)
     
  4. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Јас би те советувала да не земаш ништо на своја рака. Посети гинеколог, најпрво треба да се дознае причината за состојбата, па потоа да се одреди терапија. Ако Канестенот помогнал кај некои девојки не мора да значи дека и тебе ќе ти помогне, секој организам е различен. Можеби се работи за некоја инфекција и постои можност да си ја влошиш состојбата. Во меѓувреме избегнувај секојневни влошки, понекогаш и тие можат да предизвикаат ваква состојба. Имам слушнато од личност дека вакви симтоми како твоите добила поради изминат рок на влошки, па колку и да ни се чини смешно, не е на одмет да ја проверуваме датата.
     
  5. ladybug1

    ladybug1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Здраво феминки,да ве прашам нешто.Јас пред 2-3 години имав кандида па бев на лекар и ми помина и од тогаш ништо ,само на периоди се случува пред да ми дојде пред неколку дена да ме зачеша тука или да ме запече и ми поминува за некој ден. Сега баш е така и некни со дечкоми имав секс без кондом а дента ме зачеша,баш пред тоа. Сакав да ве прашам дали е можно сега и него да го зачеша,макар што кај мене тоа трае неколку дена и така на периоди,а не ко тогаш што ми беше дијагностицирана кандида и се лекував. Ви благодарам однапред
     
    На Angelina11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Имаш ли потоа одено на гинеколог да разговараш за ова? Јас мислам најдобро е да разговараш со твојот матичен бидејќи така најсигурно е. :)
     
  7. milaa22

    milaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Девојки имав чешање во инатимата. Отидов на гинеколог и ми дадоа крема, некои капсули и вагиналетки. Збунета сум околу нивното користење. Имам непријатно чувство откако ќе ги аплицирам. Дали е нормално или пак не ги користам правилно? Ве молам за одговор :(
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па нормално е, штом те чешало тоа ти е кандида. Се лечи не се плаши. На упатството на секоја крема и вагиналетките ти пишува како треба правилно да ги аплицираш.
     
  9. imfriendswithamons

    imfriendswithamons Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Девојки значи вака, имав кандидијаза пред подолго време и ја лечев со Канестен. Немаше ништо 1 месец, месец ипол и сега пак ми се појави чешање ама благо чешање одоздола, а не така грубо како што беше тогаш и тоа така на средината од интимниот предел. Густиот секрет што го имав сега го немам, само благото чешање. Имав малку болен сексуален однос пред неколку дена. Што мислите вие дали кандидијазата повторно се вратила бидејќи повторно се мачкам со канестен ама пак имам благо чешање, не поминува (се мачкам 3 дена)
     
  10. Baillerina

    Baillerina Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali kremata kanesten mozi da se macka vo vnatresnosta na vaginata?
     
  11. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Зависи каква канестен ти препишале на гинеколог дали за локална употреба(надворешна) или вагинална крема за внатрешна употреба со апликатор што се внесува.
     
    На Angelina11 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Baillerina

    Baillerina Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ne nemam ojdeno na ginekolog samo so citam deka taa krema pomagala.. pa zatoa dali mOzi da.se.macka vnatre ili samo na ustite
     
  13. Natee2

    Natee2 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Знам дека миење со чај од камилица помага за вагиналната инфекцијата која најчесто е предизвикана од нехигиена..Миењето се врши околу 2-3 пати дневно,чајот прилично да биде млак.
    А додека пак,за кремата КАНЕСТЕН имам слушнато дека се мачка само на усните ..
     
    На Angelina11 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Baillerina

    Baillerina Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Nema sansi da e os nehigiena posto denot dva pati se miam dolu
     
  15. Baillerina

    Baillerina Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    So kamilica imam probano ama toa pominva togas za togas posle pak istoto
     
  16. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    А да си појдиш за сигурно на гинеколог , тој најдобро ќе ти даде терапија соодветна, срам не срам или страв најдобро е тој да ти препиши нешто да земеш било вагиналети или крем,
    Кога интимно здравје е во прашање не се оставјте така на своја рака да се лекуваш.
     
  17. Baillerina

    Baillerina Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
  18. Red.Lady

    Red.Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ќе ве замолам за помош или совет. Во саботата имав сексуален однос до дечкото со кој се гледам. Од секогаш сум внимавала и како и вообичаено користевме кондом.После 2 дена, во понеделникот имав чудно чувство некако внатре во вагината но си реков ајде ништо не ти е , сексот беше малце повеќе груб ќе помине... Искрено и долг долг период немав спиено со некој ... Но вчера вечерта и денес цел ден имам страшно непријатно чувство. Да речеме ме пече, но не ме тера да се чешам. Само иритира . Колку што можев да видам можеби малку е вцрвенета кожата околу вагиналниот отвор, но не многу. Но во внатрешноста приметив како бели точки мали ситни, да речеме ко бело прање ама не е згрутчено, туку се ситни мали. Немам никаков исцедок, ниту пак лош мирис. Не ме ни пече при мокрење. Само мн непријатно чувство. Дали сите овие симптоми можам да ги препишам на кандида? Купив сега од зегин 3 вагинални таблети се надевам ќе помогнат. Се измив и 2 со камилица но после пола час пак се враќа она старо чувство. Ве молам помогнете ми , може има некој поискусен на оваа тема. Ви благодарам многу. :)
     
  19. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Zdravi feminki!!! Pred tri nedeli bev na ginekolog, nemav nikakov problem, ednas godisno si pravam pap test. Pred tri dena stigna rezultatot i se e ok, arno ama mene od vcera pocna da me cesa vo oblasta kaj intimniot del. Sto mozi da e???
     
  20. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    За бело прање е препорачливо замивање со раствор од млака вода и сода бикарбона,секоја вечер.
    А за проблемот со чешање доле,незнам која возраст сте,но тоа се јавува кај жени во климакс,затоа што вагината е по сува и има некоја крема која се користи за тој проблем и истата ја има во Аптека без рецепта.