1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    kazi ko ce gi dobies rezultatite
     
  2. first.baby

    first.baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Vo petok ke bidat gotovi ke ve izvestam sekako...Mnogu e polesno koga ke ti dade sovet nekoj sto go imal istiot problem ....Fala ti Suze
     
  3. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    nisto....... mnogu sreca da bide sve vo red
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Да не отварам цела тема за едно прашање...
    Дали како стимптом на полицистични јајници се отоците?!
    Ужасно ми е...месецот има 4 недели,во кои една недела после завршувањето на мензисот сум во нормална состојба,без отоци по нозете и стомакот,а веќе после тоа повторно потекувам.
    Не можам да поднесам,првенствено затоа што се ми е тесно,а второ затоа што тешко се движам и се чувствувам изморена баш заради тоа...ужас.
    Дали можеби некој знае нешто кое ќе ми помогне во исфрлање на вишокот течности и на што се должи ова?! ;(
    Сум била на гинеколог,се што знае да ми зборува е за депилации и да се изнасмее за нешто скроз неповрзано и на крај да ми рече се е уредно.Е не е,кога чувствувам дека не е!Во потрага сум по нов,ама добар гинеколог,еден потенцијален најдов,уште време да си најдам...
     
  5. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Женски кои се симптомите...постојат ли воопшто?????мене ми е подолго време подуен стомакот, што е невообичаено за мене....значи немам сало некое туку буквално подуен?????се исплашив сеа читајќи :?
     
  6. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    first.baby .................sto stori
     
  7. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    jas nemav nikakvi simptomi a inace najdobro ginekolog moze da vidi
     
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    otocite ne ...........pobaraj mislejne od drug ginekolog ako ne e seriozen toj sto go imas.........
     
  9. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Mene leviot jajnik mi e policisticen znaci postojano mi se sozdavaat cisti , doktorkata mi kaza deka ovoj problem sto go imam se lecel so bremenost megjutoa jas seuste ne sum mazena i nemam deca taka da seuste se macam so toj problem...
     
  10. first.baby

    first.baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Suze eve da te izvestam deka cistata mi pukna.Bev vo remedika na pregled sega e se vo red.Pozdrav ;)
     
  11. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    И јас го имам истиот проблем , дури почнав да мислам да не е проблем нешто со тироидата,
    или пак Пмс синдром 15 дена пред мензис отекувам ко буре.
    Незнам дали е тоа нормално, зашто порано го немав овој проблем :? :? :?
     
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Абе јас веќе имам проблеми со тироидата,од неа се отекува само во лице.Онака како што си отечен од сабајле кога ќе станеш,таков да си цел ден,ма дупло од тоа,страшно изгледа!Мене тоа ми се случуваше пред да го откријам проблемот.
    Бев на гинеколог,бев на контрола за тироидата и си прашав и за овој проблем,ми рекоа дека не е ни до едното ни до другото,од друга природа е,а и ако имаш целулит,па и од него,а нели тој ги задржува течностите и токсините и плус пред добивање што е вообичаено,па проблемот е полош,ама не мора да значи,може и сосема трето да е.
     
  13. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81

    Целулит фатив последнава година, зашто седам по 9 саата на компјутер на работа.
    И ко демек креми чаеви ова она, ама гледам ништо не помага и пробав со овошје ,
    арно ама пак се јавува таа подуеност , ама се се мислам дека од што не се движам многу.
    Ама работата не ми го дозволува тоа :? :? :? :?
     
  14. Mimi85

    Mimi85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Jas sega vo vtornik na 9ti mart ke se operiram od cista na jajnik vo sistina..Inaku ne sum mazena nemam rodeno..Mnogu me bie tenzija sega ..Strasno e? :)
     
  15. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    i jas se operirav od cista na jajnici vo sistina,i jas isto nemam rodeno i ne sum mazena..ne se plasi ke pomine.ne e tolku strasno..i jas se plasev mnogu kao tebe..se pomina vo najdobar red,mi ja izvadoa cistata i jajnikot fala bogu pak mi e funkcionalen .operacijata e pod celosna anestezija taka da neznaes sto se desava i ne osekas nikakva bolka..e posle operacijata ke boli malce neli normalno ama stom jas sum izdrzala(a ne trpam bas mnogu bolka) i ti ke izdrzis....bidi hrabra i ne se plasi,gospod e golem..ako te interesira neso poveke pisi mi licna poraka...pozdravce
     
  16. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    zdravo devojki.....se javiv vo sistina mi zakazaja za mesec i pol kaj dr.lazarevski toj, ne mi preporacuva povtorna operacija zatoa sto ce se ostetat uste povece jajnicite...............no sepak prvo treba da me vidi..imam i cin1 i ranicka na grloto na matkata nesto kako bradavicki :( :(
     
  17. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ti zakazaa za mesec i pol pregled ili intervencija?
     
  18. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
  19. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    pa mnogu vreme e mesec i pol,tolku nemozele porano?
     
  20. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    ne mozele toa bilo najbrzo se cekalo i po 3 meseci......ne mi e jasno tolku mnogu doktori a da ne mozis da zakazis za kratko vreme......ama jas mislam sekade e so prijateli....