1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. oljapp

    oljapp Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    24
    zdravo feminki. Toa pogore sto go imam pisano e tocno. No vo meguvreme se sluci nesto drugo. Iako na vtoriot pregled doktorot mi rece deka nemam cista ( me pregleda samo vaginalno bez eho ) cistata se ispostavi deka si bila tuka celo vreme a za toa razbrav koga otidov na pregled bidejki ostanav bremena. Segasnata doktorka sto si ja izbrav za maticna mi rece deka bilo cudo sto sum ostanala bremena na tolkava cista na jajnik.Momentalno sum vo 8.5 nedeli bremenost i za sega se e vo red, no ne e isklucena moznosta vo vreme na bremenosta kako rasti plodot da imam problem so cistata, no za toa postoelo resenie, odnosno laparoskopski da se izvrsi operacija koja sto nemalo da mu nasteti na bebeto. Se moam na Gospod se da bii vo red, bidejki mi e prva bremenost, planirana i mnogu si sakam bebence.
    p.s. zenata se vika Roze od s. Slivnica Pretor e.... dokolku sakate ke vi dadam broj vo pp. Pozdrav na site i ne gubete nadez za zabremenuvanje dokolku imate cista..imajte verba vo Bog, cudata postojat samo ne se opteretuvajte psihicki i eden sovet..dozivuvajte orgazam zaedno so partnerot.
     
    На Vi..Va и risto...cado им се допаѓа ова.
  2. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    дај боже све да е во ред со бебенцето и со тебе до крај ако мозит бр во порака поз
     
  3. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki,

    Eve mene pak tuka, bev vcera na ginkolog se nadevav da bremenost stom mi kasni no doktorot me iznenadi deka imam cisti na desniot jajnik, i mi dade da pijam apcinja ORGAMETRIL, 10 dena pa posle zdravje kje napravam hormonski ispituvanja.Dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo so ovie apcinja i dali mozam da zabremenam so cisti?

    Pozdrav,
     
  4. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    zavisi kakvi ti se cistite ako se vodeni imas sansi za bremenost no ako e maska ili nekoja cokoladna potesko e za bremenost,za zal jas gi piev tie apcinja noi nemav rezultati od niv.potoa cela god ne se javiv na doktor i bez lekarsta cela godina i cistata mi porasna mnogu pa morav operac.
     
  5. oljapp

    oljapp Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    24
    Nemoj da se nerviras. Jas imam endometricna (cokoladna) cista na leviot janik 6.5 x 6.8 . zabremeniv vednas.Cudata postojat, samo treba da veruvas vo Gospod Bog , da ne se opteretuvas psihicki i da dozivuvas orgazam istovremeno so partnerot. Toa e mojot sovet. Pozdravce
     
    На Serafima, koritsaki, veli4ekate и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Не знам навистина понекогаш се трудам да не губам надеж но помина веќе една година и јас никако да станам трудна.Гинекологот вика дека цистите и ако се мали и не се ризични тие се причина што не можам да забременам.
    Поз ;)
     
  7. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    a kolku vreme ti kasnese pa sto ti kazaa imas vodeni cisti eve mene mi kasi 5 dena i gi vidov dvete crtki a i jas imam vodeni cisti
     
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    Ќе ве замолам дали има некоја вакво искуство.Мене ми касни менструацијата 2 недели бев на гинеколог и ми даде да пијам оргаметрил таблети зашто имам цисти и ми кажа дека после 3 дена откако ќе ги оставам ќе имам менструација.Јас веќе 5 дена немам менструација сеуште.Дали можам, да останам бремена додека ги пијам овие апчиња?Многу ми се повраќа овие денови и имам малку покачена температура?

    поз ;)
     
  9. Cece25

    Cece25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    45
    Истото и се случи на една моја пријателка и дадоа да пие апчиња за цистите, а потоа испадна дека уствари таа била бремена. Така да подобро оди на гинеколог, или пак земи си тест и провери. позз :)
     
  10. Boom

    Boom Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Луѓе дај пишете, објаснете убаво што и како е со лекот од манастирот. Ајде барем кога некој се излечил на тој начин, нека ни помогне и на нас кои имаме проблеми.
     
  11. sekerce1

    sekerce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    7
    од каде можам да добијам информаци каква циста имам оти докторката не ми кажа ми вика имаш циста тоа беше пред една година ми даде едни апчина ми дојде и јас ги прекинав оти нормално после ми идеше и не ни појдов поке
     
  12. ferihan

    ferihan Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    ZDR FEMINKI.AKO MENE ME PRASA NEKOJ ZA DOKTOR BI VI PREPORACALA SAMO SISTINA .DO PRED MESEC DENA IMAV JAKI BOLKI NA JAJNICITE.ME ISPRATIJA VO DRZ,BOLNICA I MOJATA DIJAGNOZA MI BESE CISTI NA DVATA JAJNIKA I MI REKOA DEKA MI E NEOOPHODNA OPERACIJA NA STO I PRIFATIV.TRI DENA PRED OPERACIJATA VO DRZAVNA DRUGA DOKTORKA ME IZVADI OD PAMET MI RECE DEKA IMAM TUMOR POMEGU JAJCEVODOT I DEBELOTO CREVO .BEV CELATA PREPLASENA I NA SETO TOA JA OTKAZAV OPERACIJATA ZATOA STO SITE DOKTORI MI KAZUVAA SE RAZLICNO .A DOKTOROT STO GO FATIV PREKU VRSKI NIKAKOV PREGLED NE MI NI NAPRAVI. I FINO LEPO SI OTIDOV VO SISTINA KAJ DR.BACAKOV DIJAGNOZA :NEMAS NISTO OD SETO TOA STO TI GO KAZALE VO DRZAVNA :clap: MOZETE SAMO DA ZAMISLITE KAKO MI BESE 1 MESEC NA NIKOGO NE BI MU POSAKALA NIZ TOA DA POMINE POZZZZ

    [mod-kirilica:2p7hbm6m][/mod-kirilica:2p7hbm6m]
     
  13. GreenEyedBabe

    GreenEyedBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    23
    Здраво девојки! Јас да го споделам моето мислење. Неделава прв пат бев на гинеколог (имам 20) и ги направив сите испитувања-не знам се какви брисеви, пап и ехо на јаници. Ми стигнаа резултатите од брисевите и немам баш ништо ниту кандида (докторката рече дека во 95 посто од случаите имало)
    Кога ми ги прегледуваше јајниците виде дека на левиот јајник имам некои мали цисти но ми рече дека не биле сериозни, дека скоро секоја жена има и дека настануваат од брз динамичен живот и многу стрес. Студент сум и учам на тежок факултет кај што имаш постојан стрес притисок. Баш и кога почнав во прва година наеднаш ми се нафрли цело лице-на брадата-типично за полицистични јајници. Искрено ме исплаши кога ми рече дека имам цисти на левиот јајник но ми рече дека не е сериозен проблемот-дека се движел во рамките на нормалата и како лек ми рече да намалам со стресо баш со овие зборови „Отиди на планина 3 4 дена без телефон, лап топ и се друго и да видиш како ќе се смират јајниците“. Имам прекумерна тежина отсекогаш, уште од мала сум си крупна но тоа воопшто не го наведе ко можна причина. Ќе пробам со чајов од ајдучка трева па ќе видам.
     
  14. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    да ти го јадат дупот глупаци тешки
     
  15. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    И јас имам полицистични јајници.Примам терапија со дијане 35 и ја пиев еден месец, треба уште два месеци.Јас немав никакви симптоми на полицистични јајници освен мрсна кожа и многу, премногу болни менструации , буквално не функционирав првиот ден. Апчињава ми го сменија животот.Еве сега прв пат ми дојде откако ги пиев, осекав слаби болки но сето тоа не може да се спореди со она низ што минував претходно.Плус кожата не ми е мрсна веќе, ми ги нема црнките. Која срека било да ти дојде а да можеш сите обврски да си ги извршуваш.
     
  16. t.ea-3

    t.ea-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    јас имам едно прашање на оваа тема,бев на гинеколог затоа што имав бактерија и ми препишаа вагиналети,од кога почнав да ги примам крварев па ги прекинав и пак бев на преглед поради крварењето.гинекологот ми рече дека се работи за менструација но и ми дијагностицира циста на лев јајник и ми препиша оргаметрил.Ги пијам веќе 10 дена меѓутоа сеуште крварам.Правилна менструација(на 28 дена)требаше да ми дојди пред два дена и од пред два дена крварењето ми е зголемено,треба да одам на контрола дури за една недела а не ми е јасно дали продолженото крварење се должи на лекарствата на пукање на цистата или на нешто друго,ако имате слично искуство ве молам пишете!!!!
     
  17. SweetDream

    SweetDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    45
    Девојче не чекај,10 дена и повеќе константно крварење не е баш добро.Под итно да одиш на лекар ако треба и кај друг гиниколог прво за да ти го спречат крварењето.Можи де се работи за некој хормонален дисбаланс ,нека ти испитаат хормони.
     
  18. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски

    Здраво,

    и јас имам полицистицни јајници исто така имам дизбаланс на хормоните малку покачен пролактин и нередовна менструација.Мене ми каснеше 3 недели менструацијата и докторот ми даде да пијам исто така оргаметрил 10 дена, кога ги завршувам сега после 3 дена добивам менструација.а додека ги пијев никакво крварење не сум имал.

    поздрав, ;)
     
  19. t.ea-3

    t.ea-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    всушнот се работи за кафеав исцедок а не за крварење,сепак фала за советот ке одам на преглед што побрзо :worried:
     
  20. Magdalena-92

    Magdalena-92 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Здраво девојки...мојот проблем е во врска со полицистичните јајници.При преглед на ехо ми ги открија пол.јајници и ме испратија кај ендокринолог да ги испитам хормоните односно 3ден од менс.и резултатите беа одлични ,немав никакво пореметување па дури од државна ме убедуваа дека ги немам.Да напоменам исто така дека немам проблем со влакноста,дебелеење(слаба сум цел живот),акни немам освен во пределот на градите и грбот во мал број ,но имам мрсна кожа и покачен шекер иако не конзумирам.Но,секој преглед на ехо матичниот ми вели дека имам но не биле многу изразени и дека со тек на време би можеле сами од себе да исчезнат и не ми препишува никаква терапија.Премногу ми е страв за во иднина дали би имала проблем при забременување и дали да побарам
    од матичниот некоја терапија за понатака да не биде прекасно ? :worried: И да не заборавам имам редовна менс. секој месец но може да закасни 2-3 дена што не е ништо страшно.