ТЕМА: Цисти на јајниците

Мислење 03 Сеп 2012, 23:49

zdravo feminki. Toa pogore sto go imam pisano e tocno. No vo meguvreme se sluci nesto drugo. Iako na vtoriot pregled doktorot mi rece deka nemam cista ( me pregleda samo vaginalno bez eho ) cistata se ispostavi deka si bila tuka celo vreme a za toa razbrav koga otidov na pregled bidejki ostanav bremena. Segasnata doktorka sto si ja izbrav za maticna mi rece deka bilo cudo sto sum ostanala bremena na tolkava cista na jajnik.Momentalno sum vo 8.5 nedeli bremenost i za sega se e vo red, no ne e isklucena moznosta vo vreme na bremenosta kako rasti plodot da imam problem so cistata, no za toa postoelo resenie, odnosno laparoskopski da se izvrsi operacija koja sto nemalo da mu nasteti na bebeto. Se moam na Gospod se da bii vo red, bidejki mi e prva bremenost, planirana i mnogu si sakam bebence.
p.s. zenata se vika Roze od s. Slivnica Pretor e.... dokolku sakate ke vi dadam broj vo pp. Pozdrav na site i ne gubete nadez za zabremenuvanje dokolku imate cista..imajte verba vo Bog, cudata postojat samo ne se opteretuvajte psihicki i eden sovet..dozivuvajte orgazam zaedno so partnerot.
Аватар на корисникот
oljapp

Фем почетничка
 
2112
Мислења: 21
Зачленет: 22 Јул 2011, 13:01

Мислење 04 Сеп 2012, 11:45

дај боже све да е во ред со бебенцето и со тебе до крај ако мозит бр во порака поз
Аватар на корисникот
risto...cado

Фем почетничка
 
212
Мислења: 47
Зачленет: 14 Авг 2012, 21:37

Мислење 05 Сеп 2012, 12:47

Zdravo feminki,

Eve mene pak tuka, bev vcera na ginkolog se nadevav da bremenost stom mi kasni no doktorot me iznenadi deka imam cisti na desniot jajnik, i mi dade da pijam apcinja ORGAMETRIL, 10 dena pa posle zdravje kje napravam hormonski ispituvanja.Dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo so ovie apcinja i dali mozam da zabremenam so cisti?

Pozdrav,
Аватар на корисникот
slimy

Зелено цветче
 
286428
Мислења: 591
Зачленет: 25 Јан 2012, 13:43
Слика

Мислење 05 Сеп 2012, 20:40

slimy напиша:Zdravo feminki,

Eve mene pak tuka, bev vcera na ginkolog se nadevav da bremenost stom mi kasni no doktorot me iznenadi deka imam cisti na desniot jajnik, i mi dade da pijam apcinja ORGAMETRIL, 10 dena pa posle zdravje kje napravam hormonski ispituvanja.Dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo so ovie apcinja i dali mozam da zabremenam so cisti?

Pozdrav,

zavisi kakvi ti se cistite ako se vodeni imas sansi za bremenost no ako e maska ili nekoja cokoladna potesko e za bremenost,za zal jas gi piev tie apcinja noi nemav rezultati od niv.potoa cela god ne se javiv na doktor i bez lekarsta cela godina i cistata mi porasna mnogu pa morav operac.
Аватар на корисникот
veli4ekate

Сино цветче
 
2927
Мислења: 244
Зачленет: 09 Мар 2012, 22:13

Мислење 06 Сеп 2012, 09:32

slimy напиша:Zdravo feminki,

Eve mene pak tuka, bev vcera na ginkolog se nadevav da bremenost stom mi kasni no doktorot me iznenadi deka imam cisti na desniot jajnik, i mi dade da pijam apcinja ORGAMETRIL, 10 dena pa posle zdravje kje napravam hormonski ispituvanja.Dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo so ovie apcinja i dali mozam da zabremenam so cisti?

Pozdrav,

Nemoj da se nerviras. Jas imam endometricna (cokoladna) cista na leviot janik 6.5 x 6.8 . zabremeniv vednas.Cudata postojat, samo treba da veruvas vo Gospod Bog , da ne se opteretuvas psihicki i da dozivuvas orgazam istovremeno so partnerot. Toa e mojot sovet. Pozdravce
Аватар на корисникот
oljapp

Фем почетничка
 
2112
Мислења: 21
Зачленет: 22 Јул 2011, 13:01

Мислење 11 Сеп 2012, 10:56

oljapp напиша:
slimy напиша:Zdravo feminki,

Eve mene pak tuka, bev vcera na ginkolog se nadevav da bremenost stom mi kasni no doktorot me iznenadi deka imam cisti na desniot jajnik, i mi dade da pijam apcinja ORGAMETRIL, 10 dena pa posle zdravje kje napravam hormonski ispituvanja.Dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo so ovie apcinja i dali mozam da zabremenam so cisti?

Pozdrav,

Nemoj da se nerviras. Jas imam endometricna (cokoladna) cista na leviot janik 6.5 x 6.8 . zabremeniv vednas.Cudata postojat, samo treba da veruvas vo Gospod Bog , da ne se opteretuvas psihicki i da dozivuvas orgazam istovremeno so partnerot. Toa e mojot sovet. Pozdravce

Не знам навистина понекогаш се трудам да не губам надеж но помина веќе една година и јас никако да станам трудна.Гинекологот вика дека цистите и ако се мали и не се ризични тие се причина што не можам да забременам.
Поз ;)
Аватар на корисникот
slimy

Зелено цветче
 
286428
Мислења: 591
Зачленет: 25 Јан 2012, 13:43
Слика

Мислење 16 Сеп 2012, 19:36

slimy напиша:
oljapp напиша:
slimy напиша:Zdravo feminki,

Eve mene pak tuka, bev vcera na ginkolog se nadevav da bremenost stom mi kasni no doktorot me iznenadi deka imam cisti na desniot jajnik, i mi dade da pijam apcinja ORGAMETRIL, 10 dena pa posle zdravje kje napravam hormonski ispituvanja.Dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo so ovie apcinja i dali mozam da zabremenam so cisti?

Pozdrav,

Nemoj da se nerviras. Jas imam endometricna (cokoladna) cista na leviot janik 6.5 x 6.8 . zabremeniv vednas.Cudata postojat, samo treba da veruvas vo Gospod Bog , da ne se opteretuvas psihicki i da dozivuvas orgazam istovremeno so partnerot. Toa e mojot sovet. Pozdravce

Не знам навистина понекогаш се трудам да не губам надеж но помина веќе една година и јас никако да станам трудна.Гинекологот вика дека цистите и ако се мали и не се ризични тие се причина што не можам да забременам.
Поз ;)

a kolku vreme ti kasnese pa sto ti kazaa imas vodeni cisti eve mene mi kasi 5 dena i gi vidov dvete crtki a i jas imam vodeni cisti
Аватар на корисникот
veli4ekate

Сино цветче
 
2927
Мислења: 244
Зачленет: 09 Мар 2012, 22:13

Мислење 17 Сеп 2012, 14:32

Здраво девојки,

Ќе ве замолам дали има некоја вакво искуство.Мене ми касни менструацијата 2 недели бев на гинеколог и ми даде да пијам оргаметрил таблети зашто имам цисти и ми кажа дека после 3 дена откако ќе ги оставам ќе имам менструација.Јас веќе 5 дена немам менструација сеуште.Дали можам, да останам бремена додека ги пијам овие апчиња?Многу ми се повраќа овие денови и имам малку покачена температура?

поз ;)
Аватар на корисникот
slimy

Зелено цветче
 
286428
Мислења: 591
Зачленет: 25 Јан 2012, 13:43
Слика

Мислење 03 Окт 2012, 20:20

slimy напиша:Здраво девојки,

Ќе ве замолам дали има некоја вакво искуство.Мене ми касни менструацијата 2 недели бев на гинеколог и ми даде да пијам оргаметрил таблети зашто имам цисти и ми кажа дека после 3 дена откако ќе ги оставам ќе имам менструација.Јас веќе 5 дена немам менструација сеуште.Дали можам, да останам бремена додека ги пијам овие апчиња?Многу ми се повраќа овие денови и имам малку покачена температура?

поз ;)

Истото и се случи на една моја пријателка и дадоа да пие апчиња за цистите, а потоа испадна дека уствари таа била бремена. Така да подобро оди на гинеколог, или пак земи си тест и провери. позз :)
Аватар на корисникот
Cece25

Сино цветче
 
4324
Мислења: 133
Зачленет: 11 Мар 2012, 20:29

Мислење 09 Окт 2012, 22:22

Луѓе дај пишете, објаснете убаво што и како е со лекот од манастирот. Ајде барем кога некој се излечил на тој начин, нека ни помогне и на нас кои имаме проблеми.
Аватар на корисникот
Boom

Фем почетничка
 
53
Мислења: 23
Зачленет: 31 Авг 2011, 20:30

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Sunny-Boyd и 41 гости