1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Ми касни 15 дена поради водена циста на десен јајник, ми дадоа Дабростон по 2 на ден, 10 дена и дека после треба да пукне цистата и да добијам.
    Дали некој има искуство со апчињава и некакви нус појави од нив?
     
  2. ivic85

    ivic85 Нов член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    исто и јас денес бев на преглед и имам циста окол 6см.ми дадоа Химорал 3пати по 2, но јас претходно се имам оперирано од ваква циста, а доколку немам подобрување во најлош случај повторно операција :( :( исто треба да проверам хормони , дали ти пукна цистата и дали доби воопшто ме интересира. позз
     
  3. a.994

    a.994 Нов член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво, сакам да прашам нешто.. имам редовна менструација, но овој пат ми касни 4 дена, што никогаш не се е случило.. ги имам симптомите на ПМС, но исто така чувствувам болка во јајниците. Истражував за цисти, и ги имам некои од симптомите како акни, исто читав дека притисок на бешиката и дебелото црево се едни од симптомите. Сакам да знам дали е нешто посериозно, и дали има потреба да посетам гинеколог?
     
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    кои се први симптоми?
     
  5. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Зависи кој вид на цисти се мене ме болеше стомакот,а редовно добивав,подолго времетраење на месечниот циклус ми се случи само 1 и тоа цела недела обично ми трае 4-5 дена.
     
  6. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Девојки имам сериозен проблем и би сакала некоја од вас да ме посоветува од свое лично искуство.
    Веќе со месеци имам циста во јајникот не добивам редовно за да би можела да пукне, пробав и со Примолут нор 5 добив не пукна цистата. Матката ми е тенка што значи не е препорачливо да пијам терапија за добивање, кај мене обично настанува големо крварење. Исто операција несмеам да правам заради други здравствени причини. Хормоните ми вриштат тестостернот е висок исто и инсулинот. Вежбам и ослабнав некој 10 кила во килажа сум добра, ама никако да се подобрам. НЕкоја алтернативна медицина за циста во јајниците која помага знаете ли ?
    Однапред ви благодарам.
     
  7. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Потребни состојки:
    ½ килограм листови Чувар Куќа
    1 килограм мед

    Начин на подготовка:
    Листовите од Чувар Куќа измелете ги. Ставете ги во пластична чинија и измешајте ги со медот. Смесата добро соединете ја со пластична или дрвена лажица.
    Ставете ја смесата во поголема тегла и теглата затворете ја. Целата тегла обложете ја со фолија, за да не допира светлината.
    Оставете ја да отстои 5 дена во фрижидер.
    Од шестиот ден на празен стомак земајте по 2 пластични лажици и во следните 20 минути не јадете ништо, испиете само малку вода.

    пробај со овој рецепт имам слушнато дека помагал доста доколку ниту една од тие опции погоре што си ги навела не е препорачлива за тебе можеби ќе ти помогне иако јас лично не сум го употребувала зошто на времето не ни имав слушнато за него меѓутоа моите родители пробуваа со се и сешто да ми помогнат(од 12 год ги имав првите цисти) на крајот сепак само со операција успеа да се среди се само штета што морав да поминам низ 3 за да се најде паметен доктор што трајно ќе го реши проблемот
    Се надевам ќе ти биде од помош
     
    На peperutka87 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vivi.davvero

    vivi.davvero Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    24
    И јас читав за лекот од чуваркуќа само никој не напишал каде да се најде чуваркуќа?
    Јас воопшто не се разбирам од билки, чаеви и такви лекови :?:
    Би било корисно некој ако знае од каде може да се набави растението.

    Инаку и јас се сомневам на циста, ми доцни циклусот 10 дена, вчера имав големи болки во левиот јајник и во левата страна на половината. Се изначитав се и сешто и ме фати паника.
    Инаку градите не ми се потечени а апетитот ми е намален. Денес ми е подобро малце стомакот ми потече.
    Мислите дека се работи за циста? (прашање до фемина-пророчиците :rofl: )
    Ќе почекам ден два дали ќе добијам и право на лекар. :sweat:
     
  9. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Побарај на гоогл има наши статии пишувано конкретно за оваа билка.Околу тоа каде точно да ја најдеш искрено незнам единствено да се распрашаш вака обично постарите може да ги имаат по дворови(кај мене баба ми има)...и еве за среќа на многу феминки во меѓувреме дур пишував пребарував по интернет за дали некаде може да се купи еве има страна се надевам е во функција не е скапо има три вида најскапиот е 58 ден(конкретно и тој мене ми е највеќе познат).Стратаната е http://kaktusarnica.mk ...
    Инаку во врска со тоа дали се работи за циста најдобар одговор ќе добиеш само на лекар според мене и немој да чекаш воопшто...јас искрено немав на пр некој од овие симптоми,а се онесвестив и подоцна проверував крвна слика и на тој начин и дознав..
     
  10. Marija8.8

    Marija8.8 Нов член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    и јас имам проблем со циста стотуку ми ја откријаја ве замолувам дали ке мозе некој да ми даде број од зената од сливница
     
  11. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    И јас имам сличен проблем.
    Чувствувам огромна болка во јајниците веќе недели,за недела дена треба да ми дојди,притисок имам на бешиката и кај цревата,само што менструацијата ми е прилично редовна.
    Anyone?
    :?:
     
  12. Vikiliks

    Vikiliks Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    32
    Имам и јас еден проблем ве мола да ми одговорите што е можно побро:)синока имав однос..после односот почнав да имам страшни болки во долниот дел на стомакот и на средина и од двете страни..одам многу често на мокрење дури и тогаш осекам бочки..на секој напон болката ја чувствивам..се плашам дали мпже да е слепо црево..бев кај матичната ми рече сигурно е некоја инфекција или циста но не можам да дочекам до сабајле..ве молам кажете ми го вашето мислење
     
  13. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Оди на болница не чекај многу. Ако ти пукнала циста ќе те болеше само јајникот на кој ти била цистата.
     
  14. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    имам циста чоколадна на десниот јајник ве молам совет и дали е нешто страшно
     
  15. V1oletFemme

    V1oletFemme Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    А како се гледа дали е водена или "чоколадна"?? Мене гинекологот не ми прецизираше. И дали секогаш водената мора да пукне, а другата да си остане после циклусот? Може ли да е водена а да си стои?
     
  16. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    луге молам за мислење веке пишав на неколку теми ама не добив некој одговор.на почетоков на месецов имав добиено само 1 ден,бремена не сум праев два теста.имав болки во десниот јајник кој не беа толку болни,ама еве сеа у моментов додека пишувам ме боли мн мн а има и периоди вечерва коа ке ме стегне да боли премногуу како да ме сече некој.ме мобили премногу десниов јајник ама болкава ја осекам и над јајников... утре ке одам на лекар ама незнам како иде тоа со закажувањето у јане сандански
     
  17. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Малку ми упаничи постов, јас последнава година некако не обрнував многу внимание од Х причини, немање време. Ама последнава година имам редовна со болки и обилна менструација што порано не било случај, порано ако ми каснело ден два ама без проблеми и за 4, 5 дена ми завршувала.
    Сега се случува да имам 7 дена обилна менструација, и за време на овулација обавезно пак малку да крварам, и ретко имам болки последниве месеци па затоа се си мислев преладени јајници се сомневам да не е нешто од цисти.
    Исто последниве 2 месеци и десниот образ ми се исфрли, мислев демек прашина од што се фаќам по лице. Имам слушнато дека од исфрленоста на образите се гледало нешто со јајниците ако женсите имале гин проблеми. А ниту имам матичен гинеколог... се у брзање сум, денес утре (facepalm)... а и не сум имала некој посериозен проблем пред ова.
    Да не должам, да го кратам постот. Дали на некој му се случува нешто слично со циклусот, дали е од цисти на јајниците. Или нема причина за паника?

    И дали ако е циста е нешто опасно, дали ако не се лечи на време стерилност да не предизвикува?? Ова може се искиксав, ама паника ме фати.
     
  18. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски

    Bidejci si citirala moe mislenje ajde jas da ti odgovoram(se izvinuvam za latinica nemam mk font na pc)Prvo treba obavezno da odis na lekar,drugo za sterilnost ne sum sigurna ama znam dokolku ti go zafati pogolemiot del od jajnikot mozebi ke treba da ti go izvadat.Imav procitano tuka na ovaa tema taka,nekoi cisti predizvikuvaat isfrluvanje nekoi pak ne zavisi koj tip na cista e.Se nadevam deka ti pomognav malku :)
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mar.n

    mar.n Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2014
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    104
    Здраво.Дали има некој искуство во Систина?како,што.колку
     
  20. boyanaaa

    boyanaaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    јас имав цисти на лев јајник, две. Колку што јас знам воопшто не е страшно, јас имав болки од страна на стомакот и на гинеколог ми ги открија. Страшно е доколку цистите не пукаат и после шест месеци, јас и ден денес ги осеќам пред циклус.