1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Diane 35 и Yasmin

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од jasBia, 26 јануари 2011.

  1. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Не си единствена :)
    Јас веќе 5 години се замарам со тој проблем. И јас пиев дијане 8месеци ама не се здебелив воопшто. И јас имам покачен машки хормон (тестостерон). Сега пијам Јасмин и Спиронолактон (Спиронолактон се исто така против зголемена влакнатост а и поради Јасмин што зголемува вода во организам ги пијам спиронолактон од Април) Сега за сега нема никакво подобрување некои викаат има или ми мачкаат очи да не се нервирам или ме лажат појма немам. За трајна депилација незнам и јас размислував ама порад итоа што е хормонски мислам прво дека треба хормоните да се средат па потоа ако ги има уште влакната може. Но хормоните се најважни. Ти кај која докторка беше?
     
  2. bllakce

    bllakce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    28
    спиронолактонот ке ти го среди тестестеронот.и мене ми го дадоа тој.
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Daisy.E

    Daisy.E Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    57
    Ајде да ве замолам за ваше мислење...Диане пијам пола месец значи почав да ги пијам дента кога ми дојде на 31 мај...маката ми е што сеуште имам а денес е веќе 12 јуни што значи јас имам 13 дена...досега вакво нешто не ми се случило..последниве два дена не е како крв туку розово и многу малку...Имала ли некоја од вас ваков проблем....И уштте едно прашање треба да ставам Ацидосалус вагиналетки ама не знам дали да почнам поради крварењето...што мислите вие ?
     
  4. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Мене ми се случи вакво нешто првите месеци кога почнав со пиење на апчињава. Менструацијата ми траеше точно 2 недели, пропратена со ретка столица. Докторката ми кажа дека е обична нус-појава од истите. Види си во упатството, ти ги пишува несаканите последици. А најважно и најсигурно ти е да појдеш на гинеколог, уште утре по можност.
     
    На Daisy.E му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Elenchetoo

    Elenchetoo Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Одев во државна кај д-р Богоев, ама не се замараше многу вика пиј ги само и ке видиме. Ама за тие 6 месеци немаше ниту минимално подобрување. Сега одам во Плодност- Битола кај д-р Таше направив испитување за сегашната состојба, па сега овие дена сум и на преглед, ќе видиме шо ќе кажи.
     
  6. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Што направивте вие ? Ви помина ли?
    Мене не. Се си е исто. Пијам спиронолактон од тоа малку ослабев, ништо повеќе
     
  7. pipi06

    pipi06 Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Девојки ај ако може совет...Пијам Yasmin веќе 4 години.Првата пауза ја правев лани и немав менструација 2 месеци,па почнав повторно да ги пијам.Сега повторно правам пауза и пак немам менструација.Не знам што да правам,кога ке престане ова,вечно ли треба да ги пијам?
     
  8. Lebedot

    Lebedot Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Девојки може ли едно ваше мислење... имам полицистични јајници и ми препишаа да пијам Диане 35, Јасмин не смеам да пијам бидејки сум алергична на истите. Дијане пијам векје 4 месеци. Во првиот месец ми се зголеми млечна жлезда на градите, потоа имав воспаление на непцата...немам мозолчиња или пак зголемена влакнетост... но еве денеска чуствувам некое пецкање во градите. Не знам дали е сугестивно, заради тоа што премногу размислувам... ама на ум ми доаѓа да прекинам со пиење. Прашањето ми е дали некој од вас прекинал со пиење после 3 ден? Денеска треба да се напијам трето апче од четвртото кутивче. Никако не сум...
     
  9. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    Јас ги пијам скоро 3 години првите месеци може да чувстуваш болки во градите тоа додека се навикне организмот на апчињата тоа го пишува и во упатството несмеш така да прекинеш со апчињата барем допи ги целосно и непочнувај нови така пиено недопиено пактече неможе зоштио ке добиеш крварење а најдобро е да се консулираш за сите проблеми со докторот јас немав зголемена жлезда на градите и јас осекав некое пецкање , а со се однесува до полицистичните јајници треба подолго време да ги пиеш барем 12-13 месеци за да се среди работата мене видно подобрување имаше на 6 месец од пиењето а сега веќе се е средено и санирано веќе 2 години со апчињава само се средува моментално состојбата и ти ги одржуваат јаниците здрави доклку прекратиш може состојбата да ти се повтори хпрмоните не се лечат за жал поздрав се надевам малку од малку ти помогнав
     
  10. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    Девојки итно ми е од совет пијам јасмин прв месец ми е пиев 21 ден ко шо требаше и денес ми завршија т.е вчера и требаше да добијам ама ништо цело време имам некој жолт кафен исцедок од апчињата ама тоа не е крв... ме болат мускулите мнг и имам променливо расположение среќа немам качено некое килце од апчињава до сеа ...
    Сакав да прашам некој да имал случај ко мојот да не добие и зашо би можело да се случи тоа .. чудно ми е мене во живот ми нема доцнето ни еден ден :( иначе ги пијам ради чоколадна циста ама од неа пред тоа си добивав немаше никакви промени
     
  11. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    redhat во текот на седум дена откако ќе прекинеш да ги пиеш апчињата ти доаѓа циклус..
    јас претходно пиев цикло-прогинова ама со тек на време изгледа престнаа (јас ги пиев повеќе од две години)
    Следната неделаќе почнам со Јасмин па ќе видиме дали ќе делуваат
     
  12. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    Фала ти мила ,а после тоа имала немала за седум дена пак си почињам со апчиња така?
    со срека ти од следната недела со Јасминот ;)
     
  13. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Да, да си почнуваш од ново барем јас така ги пиев.. и последните месеци кога немав циклус ги прекинав сама.. затоа што видов дека го изгубиле ефектот.
     
  14. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Еве 5-6 дена ги пијам Јасминот имам едно прашање до тие што го пиеле.

    Имам приметено дека откако ќе се напијам после 2-3 саата мене ужасно ми се приспива и обавезно морам барем саат време да спијам.. Нормално е ова или :?:
     
  15. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    и дали е можно заради ова да ми е зголемен апетитот
     
  16. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Da
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Babauu94

    Babauu94 Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Не само што го зголемуваат апетитот, туку и сами по себе здебелуваат. Јас имав лошо искуство со yasmin, ме здебелијаи ми направија целулит, што претходно го немав. Имав брз метаболизам и немав никакви проблеми со тежината, напротив бев прилично слабичка..откачи се од нив што побрзо
     
  18. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас од Јасминот за 13 дена се поправив 2кг, апетитот ми е зголемен и тоа многу.. претходно буквално ме молеа да јадам нешто а сега јадам многу :)
     
  19. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    За тие што пијат јасмин подолго време...
    По колку дена ви трае циклусот? јас за некој ден треба да ја почнам четвртата доза, моментално сум на пауза и во Петокот добив а денес немам, ми завршил циклусот тоа всушност се два дена претходните два месеца циклусот ми траеше 3-4 дена.
     
  20. ladybug1

    ladybug1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Здраво женски сакам да прашам нешто.МАтичната ми препиша Диане 35 поради полицистичен јајник во блага форма. Вчера добив и почнав да ги пијам сношти.Ми се гадеше и главата ме болеше,а денес цел ден се чуваствувам ко претепана :( Знам дека тоа се нус појави поради конзумирање на апчињата,но мене друго ме плаши... Сите по форумов качуваат дека апчињава здебелувале,а то е нешто што ми е најголем комплекс (ајде тоа индивидуално демек ) Јас веке имам зголемена влакнавост,па сакав да прашам дали можи уште повеке да ми се зголеми,и дали ако се зголеми со прекинот на апчињата ке исчезнат новите влакна или си остануваат трајно? :o Ве молам пишете ми ,ви благодарам