1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Добар гинеколог?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Anonymous, 30 декември 2009.

  1. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.801
    Здраво девојки,сакав да ве прашам дали некоја од вад била кај др.Лолита Гркова од ординација Ложанковски? Ја пишав матична,треба да одам за 2 недели на преглед,па ако можете да споделите ваши искуства. Поздрав
     
  2. Meli4

    Meli4 Нов член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Сакам да закажам преглед кај д- р Павле Кокорманов, меѓутоа на броевите кои ги имам не се јавува никој. Може некој да ми даде информација на кој број да ги добијам? Ви благодарам :)
     
  3. prosetka

    prosetka Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Јас ја имав Лолита за матична. Дoкторката ок е, фина е, али некако не ми е многу сигурна :).
    За среќа, докторјата кај што одев на приватно доби договор со фондот па одма си се префрлив кај неа.

    Плус кај ординација Ложанковски многу однапред треба да се закажува за да имаш погоден термин :) а и првиот преглед на ехо ми го наплатија на приватно (1000 ден) иако тогаш се запишав за матична да ми е.
     
  4. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Мене ме интересира дали Др.Наде Ѓеровска работи или не работи со фондот? :)
     
  5. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Работи од 09. Мај 2014 :rofl:
     
  6. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.801
    Мене сестрата таму ми рече 5-6 дена однапред да се закаже ,а ја прашав за цени за Пап и Микробиолошки брисеви,ми кажа дека се вкупно околу 1000 д.и плус они да ги носат во лабораторија.ке треба пак да се јавам да си прашам,да не ми кажат некоја голема сума после прегледот .
     
  7. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Девојки, ги исчитав последниве 30тина страни и пак не најдов некој добар гинеколог за Скопје стриктно, овие што ги препорачувате скоро сите се на приватно, а искрено толку не ми се даваат за обичен преглед и пап тест.

    Препорачајте ми некој, било каде во Скопје, што работи со плави картони ама да е малку посериозен во својата работа.

    Бев кај доктор Александар Блажевски чинам се викаше, уште пред 2 години, вака односот му беше добар, фин беше, меѓутоа многу ме исплаши за обична циста, почна да спомнува тестови разни и глупости, и спомнуваше цени од 9 000 денари па нагоре, а и многу запнуваше да и кажам на мајка ми дека сум имала односи, што е само моја лична работа, меѓутоа јас нормално немам приходи, па ако и кажев на мајка ми ќе имаше од кого пари да цеди.
     
  8. marijaskopje

    marijaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Девојки јас бев кај доктор Александар Блажевски но некако само ми нафрла онака работи и само ме исплаши ми кажа дека сум имала мала цистичка што пукнала и дека матката ми била поставена во вид на наочари што сега не треба да ме интересира што значи тоа... Ако може некој да сподели искуство.. И доколку бил некој скоро во Систина да ми каже колку кошта целосен преглед затоа што имам слушнато дека таму се најдобри. Фала
     
  9. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    MacaLove, јас сум бремена и мене матичен гинеколог ми е Д-р Парталовски. Последниот преглед ми правеше ехо, ми земаше брисеви за инфекции и за пап-тест и за сето тоа ми зема 1000ден. После со брисевите (он нема лабораторија) ме прати на микробиологија и таму ми земаа крв и ги оставив брисевите и ми земаа 1250ден. Значи вкупно ме фати 2250ден. со се ехо (ми беше и редовна контрола за бебето, што не верувам дека тебе ќе ти треба а тоа кај него чини 500ден.) Далеку поефтино од 9000ден.
    Не дека и сумата јас што ја платив е нешто е нешто ниска. Инаку си работи со електронска легитимација, така да ако си осигурана тоа се цените. Ако не си не му знам ценовник.
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Морам самата да си се цитирам, затоа што не сум се изјаснила убаво. Тие 1250 ден. ми беа само за брисевите. Докторот ми зема 1000 за прегледот (како што кажав) а примерокот за пап-тестот тој го праќа во лабораторија и за тоа не се доплаќа нешто посебно и кај него стигаат резултатите и он те вика тогаш да ти ги каже.
    Така да тебе повеќе од 1000 нема да ти земат, може и помалку.
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. s.frosina

    s.frosina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    39
    Здраво феминки , сакам да ве прашам дали некој од вас бил во ПЗУ „Коруноски МВР“, Скопје , сеа баш гледав на интернет има 2 гинеколога Д-р Васо Коруноски и Д-р Сузана Костовска . Па според вашето искуство кој од нив би ми го препорачале, бидејќи не сум имала до сега матичен гинеколог и сакам да одберам и да одам на преглед , дали работат со картончиња , и првиот преглед колку се наплаќа. Мн благодарам, поззз
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  12. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    frosina jas sum kaj korunoski mi ja vodi bremenosta...."vodi" nemoj da odis kaj nego jas nemam kade na pola bremenost sum mikoj ne me prima drda se porodam si go ziam kartonot ne sum voopsto zadovolna ima premnogu pacienti i plus naplaka i plus ne tiobrnuva vnimamie nikakvo pregled 300 den brisevi 350 ili 450 ne sum sigurna.....mislam deka drugata doktorka e podobra...ama gledaj da si najdes doktor so svarno ke te pregleda a ne samo da ti gi zeme paarite i da te izbrka.....jas bev u tesno mi go falea...ama voopsto ne sum zadovopna imam i prethoden post pisano od revolt kolku me zapostavi ...pozz se najdobro
     
  13. supergirlsk

    supergirlsk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Ја разлистувам темава и случајно прочитав дека малкумина од вас ја фалат др.Силвана од Гинекомедика.
    Од моја страна за неа апсолутно НЕ!
    Уште пред 5-6 години ми кажа дека имам тумор (миом) со големина на јајце и што ти све не.
    Толку многу ме истрауматизира што не ми падна на памет од тогаш да идам на гинеколог и живеев со тоа дека имам такво нешто.
    Сега скоро имав некои проблеми па морав да одам на гинеколог и на докторката уште пред да ме прегледа и го кажав тоа. Кога ме виде на ехо ми вика "а за каков миом збориш, нема такво нешто". Бев многу изненадена. После ме прати на ГАК за да ми прават некои испитувања (имав спонтан) и таму ме гледаа, им викам се е ок со матката, ми викаат да.

    Исто така, "др". Силвана на моја другарка и има кажано дека има хпв, тоа го видела на ехо колпоскопија, дека матката и се распаѓала,... се најстрашно и на крај ништо од тоа не беше точно.

    Таа жена не само што не треба да биде гинеколог туку треба да биде и затворена поради толку многу доживеани стресови на жени од нејзините изјави и дијагнози.

    Сега одам кај Надица Героска и сум многу задоволна од неа.
     
    На Marija-maca-maca му/ѝ се допаѓа ова.
  14. femina2014

    femina2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    66
    девојки знае некоја добар гинеколог во битола???
     
  15. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми каже нешто за д-р Емилија Јашовиќ-Сивеска? Ми треба добар гинеколог во Битола кој прима матични пациенти, па ќе ве замолам за некоја препорака... Фала :)
     
  16. ivana877

    ivana877 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    21
    Убаво размислете пред да изберете матичен гинеколог, особено за Надица Ѓероска. Јас во 12та недела прокрварев и итно бев во Систина на дежурен, кој ми препорача строго мирување и боледување, со дијагноза заканувачки абортус. Арно ама Надица тогаш си била на одмор, и не ги префрлила пациентите кај замената (Александар Блажевски мислам беше), така што тој неможеше никако да отвори боледување. Потоа бидејќи и општиот матичен ми беше на одмор, некако неговата замена отвори боледување. Сега кога отидов да го затворам, ми направија проблем, дека неможе така и дека мора Надица да го среди тоа. Таа без ни малку чувство не одби, дека не е до неа, дека боледувањата се проблем, имала дозволено само 3 боледвуања месечно, да си барам неплатено од работа и што уште не изнакажа...у стил гајле ми е.... Јас останав запрепастена.
    Исто така кога бев во ГАК со упат за приска, на шалтерот ми правеа проблем за упатот, бидејќи докторката немала средено документи со фондот, не проаѓал упатот и мораа да го запишат на друг доктор.
    Јас не знам за што служи матичен гинеколог ако неможе да ги обави основните обврски.
     
  17. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Девојки, колку пари зимаат матичните гинеколози за земање микробиолошки брисеви? Дали има фиксна цена кај сите или секој сам си ја одредува?
     
  18. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Мене ми зима 500 ден,иако мислам дека е многу за матичен.Имам читано дека некои плаќале 400,некои 250..по се изгледа сами си ги одредуваат цените.
     
  19. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Мене мојот 350 ми побара и некое образложение ми даде дека од Фондот као нешто покачиле, не го сфатив што. А откако ќе ми ги земе брисевите, колку чини на Институтот за микробиологија за 4-те бриса ?
     
  20. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    350 кога ги носиш во Институтот за Микробиологија :)