1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Eндокринолог

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од T.I.P, 3 април 2011.

  1. sencence

    sencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Кај ДР Каранфилски еден хормон е 700 ден така да ако одиш кај него или кај било кој приватен ке платиш многу за сите хормони.Јас сега го испитував пролактинот и ми беше покачен прво приватно и за да се уверам во резултатот зошто ми покажа високо правев во Ендокринологија и таму е ефтино и ги имаш резултатите за 1 недела.Ако не ти е хитно закажиси и направиси комплет се .Сега зависи дали имаш родено и колку год имаш!
     
  2. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Ќе може некој да ми каже како се закажува на Ендокринологија преглед дали телефонски или мора лично да се отиде и колку време се чека отприлика за преглед и дали некој бил за проверка на хормони поради зголемена влакнетост и како е задоволен од третманот?
     
  3. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Ние закажавме телефонски и ни кажаа кога да дојдеме (зашто не сум од Скопје). Но најубаво, ако живееш во Скопје да си отидеш и лично да си закажиш. Сепак нема одреден термин да закажат, туку ќе ти кажат да дојдеш само на тој ден.
    На закажаниот ден кога доаѓаш за преглед, ја предаваш книшката кај сестрите и тие ти даваат бројче која си по ред и си чекаш. Најчесто лекарите се симнуваат од кај 9 часот и прават прегледи. Значи кај 8 часот можеш да бидеш во ендокринологија, за да си фатиш место и побрзо да си завршиш работа.
    Прегледот не е долг, многу малку, најмногу до 5 минути.
    Потоа веднаш ти земаат крв од вена во другата просторија, а потоа ќе ти кажат кога ќе бидат готови резултатите за да дојдеш. Но тогаш не се закажува, само идеш, ги земаш и влегуваш на контрола (пример по една недела или помалку).
    А за тоа колку ќе бидеш задоволен, се зависи од лекарот. Кај кого ќе отидеш :) .
     
  4. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    најдобар ендокринолог за лица до 18 години е Д-р Гучев, во Државна болница. во цела Македонија
     
  5. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Девојки ај ако некој сака да ми го дај бројот од државна болница ск сакам да одам и да се јавам не можам да го најдам на нет бројот :lol: ке ви бидам благодарна :D и дали некој бил сега да ми го опише прегледот и чекањето во ендокринологија за проверка на сите хормони :D
     
  6. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Prvo pisi za kolku godini e osobata. Инаку се заказува преглед и се оди на крв зиманје мерење висина и тезина.А поната све сто треба ти казува докторот
     
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Девојки пак јас ама ме јадеше нешто да прашам за колку време даваат резултатите од хормоните :D не сум од ск а никој ништо не ми кажа кога бев имаше толпа од луѓе :rofl: :rofl:
     
  8. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Резултат од хормонски испитувања се добиваат една недела откако ќе ти земаат крв, барем мене тогаш ми велеа да ги земам.
     
  9. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Некој што правел хормнски испитувања во брзо време, може конкретно да ми каже што се ти прават, освен што ти земаат крв од вена, јас и така сум плашливка па да знам за што да се подготвам кога ќе решам да одам :$
     
  10. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    освен крв од вена ништо друго страшно ;)
     
  11. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    А што друго поточно, (освен крв од вена) може да ми кажеш? :angel:
     
  12. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Можно ли е првпат да се отиде без упат на ендокринологија во државна?
    Општиот матичен лекар ми рече не смееле да даваат упати за во државна и да одам без упат првпат па ако било потребно отпосле ќе можеле да ми дадат :^)
    (Здравствово стана катастрофа)
     
  13. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Ништо освен крв од вена :)
     
    На la-chicka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Не може. Општата амбуланта (матичниот) ти спаѓа под примарно здравство. Матичниот може да ти даде упат за поликлиника, а ако има потреба ти даваат потоа за на клиника.
     
    На Sarasweet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    Не знам дали е соодветна тема, но ако не е ги молам модераторите да ми ја префрлат во соодветна.
    На групер има попуст за испитување на хормоните на приватно.

    Сакам да прашам, на кој ден од циклусот треба да отидам за истите, или евентуално кој лекар да го консултирам, матичен општ/гинеколог?

    Се јавив таму ми рекоа консултирај лекар. Се јавувам по лекарите моментално се зафатени.
    Да знам, дали да го купам купонот.

    Да напоменам, немам реален проблем, сакам само да ги испитам, а понудава ми се гледа примамлива.
     
  16. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Тироидни можеш да испиташ кога сакаш, а за полови (незнам дали важи за сите полови хормони :?: ) е сигурно на 3-ти ден од добиено... Сепак консултирај се со гинеколог најдобро ќе ти каже :)
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас кога испитував хормони бев на 3тиот, 11тиот и 21виот ден од менструацијата. Бев со упат од гинеколог и тој ми рече дека тие денови мора да се запазат. Убаво ќе пресметаш кога треба да отидеш, па макар и да е недела. Има дежурни, нема да ти прават проблем.
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ме интересира и мене за оваа понуда.
    http://grouper.mk/skopje/deal/pavlina-hormoni
    Се чини доста примамлива.И јас треба да одам на проверка.
    Ако ја искористи некој понудава нека пише да знаеме што и како е.
    И ме интересира дали некој бил тука во лабораторија ПЗУ Павлина во Кисела Вода,дали знае колку се ефикасни со работата?
     
  19. Greenny

    Greenny Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    39
    А што спаѓа во прегледот - испитувањето на хормони? И како оди тоа се прима некоја терапија со апчиња или...?
     
  20. GabrielaTheOne

    GabrielaTheOne Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Јас бев во пзу Павлина, таму само ти земаат крв и после една недела ти ги пракаат резултатите, за кои немаш никакво толкување во смисла високо ти е нивото на некој хормон или ниско. Само ги имаш вредностите на хормоните кои треба да ги однесеш после на матичен или гинеколог да ти ги протолкува, истотака не ти кажуваат дека баш на неколку специфични дена во циклусот се прават тоа треба сам да си знаеш. Мислам дека во самата понуда на групер треба да стои дека хормонални испитувања се прават на специфични дати и треба претходно да се консултираш со лекар да ти каже кој ден точно да одиш. Не им одговара тоа да го напишат нормално вака повеке продадени купони, повеке пари.