ТЕМА: Крв во урината

Мислење 02 Апр 2011, 21:38

Сакам да прашам што значи еритроцити во мокрача.Правев анализа на мокрача и знам дека во колоната кај еритроцити треба да е негативно,а кај мене пишуваше 2-3 еритроцити.Дали некој знае што значи тоа?
femina21

Фем почетничка
 
00
Мислења: 36
Зачленет: 02 Јул 2010, 10:14

Мислење 02 Апр 2011, 21:50

Значи дека имаш крв во урина. Треба да ја прикажеш цела анализа, па за да може да ти кажам од што би можело да биде. Ако немаш протеини во урина, значи бубрезите добро работат, а еритроцитите можат да се должат на некоја уринарна инфекција. Исто така ако си имала добиено во тој период, логично е да има еритроците во урината. Сепак 2-3 не е страшен наод. Како што кажав прво кажи зошто си правела анализа, а и добро е и крвна анализа ако имаш да ги доставиш параметрите.
Аватар на корисникот
Zlatusko

Зелено цветче
 
674360
Мислења: 531
Зачленет: 21 Апр 2010, 03:27

Мислење 02 Апр 2011, 21:54

femina21 напиша:Сакам да прашам што значи еритроцити во мокрача.Правев анализа на мокрача и знам дека во колоната кај еритроцити треба да е негативно,а кај мене пишуваше 2-3 еритроцити.Дали некој знае што значи тоа?

Ако не грешам тоа значи дека имаш крв во урината, најчесто како резултат на настинака или некоја инфекција, тоа требало матичната да ти објасни поконкретно за што се работи...Кога мене ми најдоа еритроцити во урината ми рече матичната да пијам на ден 2 литра чај од камилица и 3 пати на ден по една чаша увин чај, тоа беше пред 2 год. не се сеќавам што друго ми препиша, само на чаевите се сетив во моментов зошто две недели се подув од чај... Потоа пак правев анализа и инфекцијата се повлекла. Мислам дека не е нешто многу страшно амасепак зборувај со матичната за да ти препише соодветна терапија.
Аватар на корисникот
lolyta777

Жолто цветче
 
66287383
Мислења: 2339
Зачленет: 12 Јан 2011, 19:54

Мислење 02 Апр 2011, 22:59

Zlatusko напиша:Значи дека имаш крв во урина. Треба да ја прикажеш цела анализа, па за да може да ти кажам од што би можело да биде. Ако немаш протеини во урина, значи бубрезите добро работат, а еритроцитите можат да се должат на некоја уринарна инфекција. Исто така ако си имала добиено во тој период, логично е да има еритроците во урината. Сепак 2-3 не е страшен наод. Како што кажав прво кажи зошто си правела анализа, а и добро е и крвна анализа ако имаш да ги доставиш параметрите.

Епа вака: Во делот кај протеини,пишува негативно, а во еден дел кај што пишува Цилиндри,резултатот е 2-3 еритроцити(а стои дека треба да е негативно) ?!?
Исто и кај леукоцити резултатот е 1-2 леукоцити,а пишува дека треба да е од 3-10 ?!
femina21

Фем почетничка
 
00
Мислења: 36
Зачленет: 02 Јул 2010, 10:14

Мислење 03 Апр 2011, 02:37

femina21 напиша:
Zlatusko напиша:Значи дека имаш крв во урина. Треба да ја прикажеш цела анализа, па за да може да ти кажам од што би можело да биде. Ако немаш протеини во урина, значи бубрезите добро работат, а еритроцитите можат да се должат на некоја уринарна инфекција. Исто така ако си имала добиено во тој период, логично е да има еритроците во урината. Сепак 2-3 не е страшен наод. Како што кажав прво кажи зошто си правела анализа, а и добро е и крвна анализа ако имаш да ги доставиш параметрите.

Епа вака: Во делот кај протеини,пишува негативно, а во еден дел кај што пишува Цилиндри,резултатот е 2-3 еритроцити(а стои дека треба да е негативно) ?!?
Исто и кај леукоцити резултатот е 1-2 леукоцити,а пишува дека треба да е од 3-10 ?!

Цилиндрите се од епителот на уринарните патишта, тоа кажува дека еритроцитите потекнуваат од таму, а не од некои погорни структури. Ова оди во прилог на лесна долноуринарна инфекција која е во повлекување. Сепак, по мое за да се исчисти целосно инфекцијата, земи увин чај во текот на цела наредна недела по 2-3 пати денот, и зголеми го внесот на течности. Препорачливо е да направиш уште една анализа на урина после тоа, ако има сеуште леукоцити, да направиш и микро испитување. Пожелно е целосно да се отстрани бактеријата бидејки понатаму може да рецидивира. :)
Аватар на корисникот
Zlatusko

Зелено цветче
 
674360
Мислења: 531
Зачленет: 21 Апр 2010, 03:27

Мислење 25 Дек 2011, 23:39

imam prasanje bremena sum 21 nedela i denes cel den me pecese mokracata i vecerva imav i krv vo nea tek utre treba da odam na kontrola ,a voedno i nastinata sum veke nekolku dena i zemam samo vitamin c ,ve molam ako nekoj ima sovet dali da odam na lekar uste vecerva neka mi kazi se plasam da ne mu e nesto na bebeto.

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
jorde505

Фем почетничка
 
01
Мислења: 5
Зачленет: 24 Јан 2011, 01:12

Мислење 01 Фев 2012, 23:16

Пред една година имав проблеми со мокрењето. Речиси цело време чувстував потреба за мокрење а кога ќе отидев да мокрам, мокрев само неколку капки или воопшто не ислегуваше од мене мокрача и покрај силното чувство за мокрење. Кога ќе мокрев подолго на крајот од мокрењето чувството за мокрење беше најсилно. Но можев ни да спијам на вечер поради тоа што нон стоп чувстував потреба за мокрење. Бев на доктор, направив испитувања на мокрачата и ми открија бактерија иширија коли. Пиев антибиотици, не се сеќавам како се викаа и чај од прешлига. Ми помина од тоа, бев повторно на испитување на мокрачата и немаше никакви бактерии. Денес повторно ми се јави истиот проблем само овој пат во мокрачата има и крв. Нема многу но малку има. Обично крвта доаѓа на крајот од мокрењето или ја нема воопшто во текот на мокрењето туку кога ќе се избришам со тоалетна хартија има мал траг на крв. Баш преге имаше како мало крваво конче на тоалетната хартија.
Читав нешто по интернетот што може да биде и пишува дека мже да е тумор, туберкулоза, камен во бубрег или да е раздранет некој од мочните елементи.
Да напоменам дека болки немам. утре ке отидам на доктор
Аватар на корисникот
lilii

Фем почетничка
 
70
Мислења: 22
Зачленет: 06 Ное 2011, 01:31

Мислење 10 Јул 2012, 07:38

и мене истото ми се слуци пред нецела година а сигурно е дали од овие 3 работи едно мора да се има ако се слуцило ова и дали се леци туберколозата и каменот во бубрегот мени само една ми се луци 2 3 дена и од тогаш не мози твое мислење лилии ти благодарам
momo

Фем почетничка
 
00
Мислења: 8
Зачленет: 10 Јул 2012, 06:38

Мислење 12 Јул 2012, 07:12

pa vaka pred 3 4 dena mi se pojavija cudi bolki kako da kazam dole pa potoa mi se odese vo wc skoro na sekoi 5 minuti i pri krajot na mokrenjeto custvuvav jaki bolki sto posle toa zabelezav i krv. Se plasam da ne e nesto strasno posle nekolku casa krvarenjeto mi pomina no bolkite seuste gi imase.. potoa postepeno se namalija so duri pomisliv deka pomina citav na internet mnogu raboti sto neznaev sto da pravam. posle toa mislev deka toa zavrsi no eve sega povtorno mi se javi istiot problem pa sega koga odam vo wc duri pocnav da mocam krv no malku citav deka bi mozelo da bide i nekoj pesok vo mocniot meur no se plasam deka e nesto strasno. strav mi e na majkami da kazam ve molam za sovek kazete mi sto da pravam :(
gjurgjica

Фем почетничка
 
01
Мислења: 2
Зачленет: 12 Јул 2012, 06:58
emilija

Мислење 12 Јул 2012, 08:27

gjurgjica напиша:pa vaka pred 3 4 dena mi se pojavija cudi bolki kako da kazam dole pa potoa mi se odese vo wc skoro na sekoi 5 minuti i pri krajot na mokrenjeto custvuvav jaki bolki sto posle toa zabelezav i krv. Se plasam da ne e nesto strasno posle nekolku casa krvarenjeto mi pomina no bolkite seuste gi imase.. potoa postepeno se namalija so duri pomisliv deka pomina citav na internet mnogu raboti sto neznaev sto da pravam. posle toa mislev deka toa zavrsi no eve sega povtorno mi se javi istiot problem pa sega koga odam vo wc duri pocnav da mocam krv no malku citav deka bi mozelo da bide i nekoj pesok vo mocniot meur no se plasam deka e nesto strasno. strav mi e na majkami da kazam ve molam za sovek kazete mi sto da pravam :(

Најверојатно се работи за песок или камења во бубрези. Обавезно оди на уролог.
Аватар на корисникот
blond

Жолто цветче
 
45604284
Мислења: 2251
Зачленет: 24 Сеп 2010, 09:11

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 20 гости