1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крв во урината

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од femina21, 2 април 2011.

  1. jordance10

    jordance10 Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    jas imam 6-8 eritrociti vo pole vo urinata. Koi se pricinite za i kako da go nadminam ova i dali pomaga uvin caj. koi ispituvanja treba da se napravat
     
  2. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Резултатите од обично микробиолошко испитување на урината ми се страшни.
    Еритроцити треба 0-1, мене ми се 5-6
    Леукоцити треба 3-10, мене ми се 20-22
    Епителни клетки има.
    Кетони има.
    Бактерии пишале дека има, односно ++
    Одма направив уринокултура, наодот е уреден, односно "Културелно не се детектирани уропатогени бактериии"
    Болки немам, не ме пецка, не мокрам често, ништо не чувствувам невообичаено.
    Дали некој има претстава за што би можело да станува збор??!?!?
     
  3. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    Присуство на леукоцити во урина , при негативна уринокултура може да укажува на инфекција со хламидија или уреаплазма ( за кои е потребно да се земе брис, не можат да се докажат со стандардна уринокултура ).
     
  4. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Може звучам глупаво, ама кога велиш да се земе брис, мислиш на гинеколошки брис или? За каков брис ми зборуваш? :)
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Да гинеколошки брис, ако си сексуално активна треба да ги имаш направено сите 4 бриса. Ова се прилично лоши резултати, 10-13 дена по звршување на менструација направи си гинеколошки преглед и брисеви, а би ти советвала и да ја повториш уринокултурата, мене ми се случи да добијам чист наод со симптоми, па да лечам симптоми спиејќи на тоа уво дека урината ми е чиста, затоа после чист наод, правам уште една уринокултура, па секој месец идните три месеци правам нова уринокултура. Кој си пател од Еширихија знае за што зборам.
     
  6. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Кратко и јасно. Во глобала ако имаш крв во урина во прашање е тумор (+ нема болку при мокрње) или камчиња (со болки). Е сеа може да е и повреда... Не сакам ве плашам, има и други причини за тоа меѓутоа најчесто се гореспоменатите.
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    синоќа си сменив гаќи и утрово во 6 станав од болки се измив,пиев увин чај и кога мочкав ме печеше и како до папок да ме сечеше нешто...Е сега на тоалетот забечежав крв и видов со огледалце од мочниот канал ми е (лев)
    Од што може да се предизвика крварењето во паника сум

    Каде на кој лекар да се обратам????
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    Најверојатно си закачила уринарна инфекција и најдобро решение ти е да посетиш лекар. Немој да си ја одолговлекуваш работата, те читам низ темиве веќе неколку денови и се чудам како си издржала до сега да не се обратиш барем кај матичниот лекар, па тој потоа ќе те упати каде што ќе биде потребно.
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    ми рекоа дека ми е од пролада ми дадоа апчиња :)
     
  10. Girl777777

    Girl777777 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јули 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали некој имал слично искуство,ги разгледував темиве и одлучив тука да пишам..пред 11 дена имав сексуален однос без заштита,два дена потоа кога станав сабајлето многу ме болеше стомакот во долниот дел кај матката,кога бев во wc да мочам ме болеше уште повеќе и имав по малку крв на крајот кога се бришев,утредента заминав на гинеколог правев ПАП-тест и кога стигнаа резултатите ми кажаа дека имам кандида и гинекологот ми препиша вагиналети Mycoril кој имаа 3 вагиналети,вчера ја ставив последната вагиналета но нема никакво подобрување и кога одам да мочам секој ден имам се повеќе крв кога се бришам,мислам да не имам некоја уринарна инфекција незнам што да правамм ве моламмм за помошш ?!!
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.636
    Пол:
    Женски
    Jas sum seuste na amoksiklav i toa dve dozi poradi bakterija vo urina, ako imas mora so antibiotik da ja lecis inaku kje ostane nedolecena i cat pat kje te pece taka... Jas koga odev vo vece placev duri, mockav krv i celi partalcinja i ispadna Eserihija koli 1000000 bakterii vo ml mokraca... Samo sto pocnav so antibiotikot vekje drugiot den imav podobruvanje, napravi si urinokultura...
     
  12. Girl777777

    Girl777777 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јули 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Направив ехо на бубрези и излезе дека имам песок во двата бубрега почнав со чаеви и апчиња одма ми е подобро ..
     
  13. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    4.887
    Поради болки во стомакот од десната страна отидов на лекар денес и направив лабараторија и ехо на абдомен. Ехото беше уредно а на испитувањата на урина еднинтвена остапка имав кај еритроцити односно позитивен наод:
    Седиментна урина :

    ЕРИТРОЦИТИ 4 - 6 ВО ПОЛЕ , ДОСТА АМОРФНИ УРАТИ

    Другото се беше негативно и во граници на нормала. Може ли некој да ми даде толкување?
     
  14. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.291
    Пол:
    Женски
    @le.soleil
    Нормално е да се има еритроцити во урина ама од 1-2 видни на микроскопско поле.
    Кај тебе се зголемени може да се должи на пореметување на функцијата на бубрегот или на мочни патишта или да има камен или песок,или рак на органите на уринарен тракт. Сепак треба детално да се испита.
     
  15. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    4.887
    Што поточно треба да испитам?
     
  16. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Уринарни бактерии немаш? Уринокултура имаш направено? Ако ти се уредни, појди со резултатите кај Александар Ставридис во Рес Хумана или брат му Сотир на клиника. Паралелно можеш да си пиеш чајче на виталиа со брусница во големи количини секојдневно.
     
  17. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.291
    Пол:
    Женски
    @le.soleil
    Па мислам дека треба да се снимиш да ти направат ренген и да видат за што се работи ако не може вејќе да се открие од урината.
     
  18. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    4.887
    Немам направено уринокултура, само стандардна анализа на урина

    Леукоцити
    Нитрити
    Протеини
    Глукоза
    Кетони
    Уробилиноген
    Билирубин
    Еритроцити
    Хемоглобин

    сите се негативни освен Еритроцити.
    Фала на совет.
     
  19. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    мене кај протеини ми пишува 1/0 , значи има...а еритроцити 20-22...сега читам тука и ме фати паника...а немав добиено , немам редовни циклуси и еве 2 месеца ми доцни..
     
  20. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Здраво. 24 недела сум бремена и имам покачени леукоцити во урина а друго нормално е се. Дали некој знае на што се должи?
    Во референтна вредност треба да е негативно а кај мене е 15-20