1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Escherichia coli (ешерихија коли)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LaRagazza, 6 јануари 2010.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Ана Каренина немој бе душо на своја рака да зимаш антибиотици, батали тоа колку се штетни, после ќе бидеш отпорна, самиот организам ќе си стекне имунитет против овие антибиотици и нема да можеш да се лечиш со ништо после. Од Амоксиклавот не ти поминува веднаш, од чиста автосугестија ти е, не може од едно апче, кое патем е тераписко, да помине од само едно апче, без да помине некое време. Прави си почесто контроли, можеш да ја излечиш со некој друг лек на подолг период, јас еве 2 години бев стерилна, правев на 3 месеци контроли. Нека помине една недела без антибиотик и направи си уринокултура да видиш на што си сензитивна, за да си го земеш антибиотикот кој ти одговора ;)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Charlottexo

    Charlottexo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    19
    Го имам и јас чудово ама не знаев дека по 3 години се лечи? Ќе се убијам.
    Се убив пиејќи брусница и увин..
    Мојата прича со ешерихија:
    Имав проблеми и симптоми али идиоткава матична цело време ми тупеше дека се љубовни проблеми. Да да.. сум била здрава, се тоа од стрес.
    А она бактеријава си вриела, си седела, си се размножила.
    Почнав и крв во урина.
    Матичнава на едно уво си спиеше.
    Напраив уринокултура во ПРОЛЕЌЕ (УШТЕ ЕДНА ФАТАЛНА ГРЕШКА) - ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДРУГА КЛИНИКА КАДЕ ПРАВАТ УРИНОКУЛТУРИ ?

    Резултат беше дека имам 1 000 000 микроорг. И само се лечи со Панцеф.
    Пиев панцеф 10 дена, + брусници, уве миксови..
    Престана се. Се беше супер. Ама не бев во град да напраам уринокултура.. И.. завчера ме заболе при мокрење малку тамо доле :$ и оп пак ми препишаа Панцеф.

    Второ мое прашање - ДАЛИ СМЕЕ ДА СЕ ИМА СЕКС ДУР ОВА Е ВО ТЕБЕ?
    Трето - КОЛКУ ВРЕМЕ ТРАЕ ЧУДОВО? Ја имам од октомври ноември ваљда :(

    18 имам.
    Матура ме чека.
    Не иде ова.
     
  3. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Масло од оригано велат дека покажува одлични резултати, пробај нема што да изгубиш.
     
  4. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Здраво
    До сеа не успеав да најдам сопругот има Ешерихија коли во носот ве молам некое искуство ако некој има да ми помогне.
     
  5. imfriendswithamons

    imfriendswithamons Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Здраво, сакам да прашам нешто во врска со оваа бактерија. Испитавме уринокултура и ете ми се појави а имав неверојатни болки и ми дадоа прво Ибупрофен и чај од брусница и пиев УриФар.Ми дадоа и Лидаприм бидејќи застапена ми е 1 000 000 и ги пиев по две апчиња на 12 саати и сега примам друга терапија Piyeloseptyl-antiseptic. И сето ова се случува (со Лидапримов и овие на П) за една недела, а Ибупрофенот уште од порано и се случува баш недела кога треба да ми дојде, а ете мене сега ми доцни, веќе 3 дена па сакам да прашам дали е можно од апчињата да доцни??
     
  6. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Орхидеа,баш погоре ме потсети Никола дека постои спреј за нос од диво оригано со антисептично дејство,го има во загин мислам.Баш за ова мислам дека би ви помогнало многу,нормално ова покрај антибиотската терапија која ке му ја препишат,нека намали и благо некое време додека е под терапија.
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Baba mi podolgo vreme ima EC piese Pancef ne pomaga edna kupa uvin caj pie a i pred toa piese.. sega sekoe.sabajle pie na gladno.soda bikarbona i po edno zrno grav... tie denovi treba da odi da kontrola pa ke vi pisam dali ima efekt od toa.
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Леле ја осеќам дека се вратила. Побогу имунитету врати ми сееее... Неколку дена ме наболуваат бубрезите, сабајлево јајниците и еве сега она гадно чувство како да ќе пуштам во секој момент, ќе се умочам у гаќи. Да си дојде мм идеме во Зегин по Екомер, а сега ќе си ги почнам Имуноборот пак. Не можам повеќе ќе си приумрам ако ја имам пак. Страв ми е да направам уринокултура, поготово бидејќи се трудиме да забременам, не можам да сфатам што ми се закачила толку бактеријаваааа :@ :envy:
     
  9. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Знае некој каде може да се најде Monuril?
     
  10. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Јас сега се борам со коли пијам еден лек на природна база со мед,лимон,корен од магданос и маслиново уље па ке видиме што ке биде кога ке го испијам ке одам да се проверам.
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Јас го пиев последниот пат кога ја имав бактеријава, т.е. го јадев тоа како паста станува, ама сигурна си дека корен од магдонос треба, јас го правев со листови магдонос, цело стебленце уствари, 250 грама магдонос, 250 грама лимон 25 грама мед и 25 грама маслиново, нешто такво беше го имам запишано. Јас го пиев зедно со ИмуноБор, со Нифуран и ми помогна многу ама сега ќе се обидам само со Имунибор и со овој лек, деновиве ги осеќам бубрезите малку па превентивно.
     
  12. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Да да корен од магданос го најдов на нет и баба рада го кажуваше на тв и се по 250 грама ако сакаш ке ти го пратам преку лп :)
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Pisete recepta :)
     
  14. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Многу досадна бактерија,во урина ја имав,прв пат ми се појави пред 5год. и од тогас 3 пати ми се повтори,дури и на интима ја фатив,па после секој однос отекував,и на крај носев брисеви на микро и констатираа дека е од коли,јас ја лечам со цитерал затоа сто сум алергична на пеницилин.
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Кај најде корен од Магдонос 250 грама, се продава некаде или? Јас ставив магдонос, цела китка и нешто плус, во секој случај е сличен лекот и помага многу.
     
  16. Diona

    Diona Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Го почнав Фуролин-от пред месец два, ама прекинав после 5 таблети зошто ептен ми се лошеше и на третата таблета почнав да повраќам. Го пиев по 100мг на 6 часа како што пишува во упатството, ама изгледа требало на 12 часа. :worried: Денес го почнав пак. Те молам ако можеш да ми пишеш за дозирањето ако се сеќаваш, зошто гледам дека има и доста несакани ефекти.
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Diona го пиев на 12 часа по 2, да малку е тежок за пиење ама многу помага. Полесен за пиење е Нифуранот, и поефтин е доста од Фуролинот. Не го прекинувај за да не ја направиш бактеријата резистентна на тој лек, си требала да му кажеш на докторот за оваа нус појава и да се консултираш за тоа што да правиш. Во иднина пиј го со храна, темпирај си било каков оброк пред да го испиеш и откако ќе го испиеш нешто да ставиш во уста обавезно. Пиј го со многу вода, но не и млечни производи, не се практикува со јогурт како што се прави со некои антибиотици.
     
  18. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Дедо ми си има засадено магданос во градината во голема количина ,па си земав од таму,иначе се ми беше направено од домашно производство и лимоните од кај него ги земав си има дрвце.

    Eve go i receptot:worried:astojci 25 dkgkorjena peršina 25 dkg limuna s korom 20 dkgmeda 2 dclmaslinovog ulja
    Korjen peršina oprati, pa samljeti na mašinu, a isto tako i limun. Sve ZAJEDNO izmiješati, u to staviti 20dkg meda i 2 dcl maslinovog ulja. Spremiti u cistu staklenku.
    Posluživanje
    Uzimati jednu veliku žlicu prije dorucka, jednu prije vecere, dok se sve ne potroši.
    Poslije uzimanja lijeka napraviti nalaze. Ako ima još bakterija, lijek ponoviti još jednom dozom.

    Се извинувам што е на латиница :)
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.756
    Пол:
    Женски
    Да ама корен од магдонос, треба да имаш една нива магдонос да набереш корен толку, мислам дека не се разбираме, ти си го зимала целото стебленце или? Сосе лисја, сосе стебленца, јас тоа зимав, а корен е внатре во земјата и има многу малку корен магдоносот, затоа ти викам ме буни.
     
  20. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Зависи сега колкави се корењата,кај постаро насаден магданос корењата се поголеми,мене тој ми даде од ланскиот магданос без стебленце и бајаги многу треба јас ставив 20 дкг. ме фати мрза(а магданосот лисјата ги исецкав и ставивме во замрзнувач за ручек ke се искористи)Во четврток ке ми бидат резултатите па пак ке ја повторам дозата ако имам уште :D