1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Escherichia coli (ешерихија коли)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LaRagazza, 6 јануари 2010.

  1. Emilijaa13

    Emilijaa13 Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    29
    Веќе 3, 4 години ја имав грдава бактерија, а и скоро сите мои другарки и мајка ми ја имаат истата. Што се не сум пробала, колку литри чај од брусница имам испиено ни сама не знам. Ми се појавуваше во месецот по 2 пати. Се извинувам ако се повторам со некоја феминка, не ги дочитав сите пораки во врска со темава. Баба ми ми кажа лек и од кога почнав да го применувам ми се нема појавено. Не сум ја имала инфекцијава скоро 6 месеци. Ќе ви го напишам рецептот, па се надевам дека на многу од вас ќе ви помогне. И другарка ми го направи истиот лек и на неа од тогаш и се нема појавено пак. Значи лекот е следниот:

    Во еден литар бело вино се сецкаат 60 чешниња лук на малечки парченца. Се става водата да зоврие, и откако ќе зоврие се остава да отстои лукот во виното околу 2 часа. После 2 часа се трга лукот од виното. Се пијат по три малечки (ракиени) чашки на ден се додека не се испие дозата. После 6 месеци пожелно е да се повтори истата постапка, чисто ради превенција.
     
    На fairy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Здрав лек за ешерихија коли е масло од диво оригано. Органско е и е од шишенце од 30мл. Го има по аптеки и е 930ден скапо е ама вреди. Се пијат макс 12 капки дневно по јадење, 15 дена па се прави пауза од 10 дена (си има убаво опишано во упатството). Има јак мирис на оригано и љути кога го пиеш но бргу го навикнуваш вкусот и после немаш гајле. Од искуство на други е ова што ја решиле бактеријата.
     
  3. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    И реултатот е стерилен,денеска си направив уште една доза первентивно,еве ви слика од корењата и како изгледа :)
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  4. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    здраво, сакам да прашам на маж ми му најдоа ешерихија коли во спермокултура....како се заболува од оваа бактерија и дали мозже да штети на забременување?
     
  5. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
  6. sonce555

    sonce555 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Лек ви е само чај од магдонос, испробано проверено ....а и колешка моја имаше и исто од чајот од магдонос и помогна...позз
     
  7. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Славица, јас го имам маслото и почнав да го пијам но си го расипав желудникот зошто е многу јако. Дали можеш да ми кажеш другите како го пиеле? Со што го пиеле?
     
  8. sie

    sie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Здраво сакам да прашам дали од ешерихија коли може да се јават јадежи во вагината
     
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    ЗА ешерихија коли постои ефикасен и делотворен домашен лек. Станува збор за чај од семки од диња. Може да се употребува и за други уринарни инфекции.
    Од искуство на близок роднина. Значи испробано е.
     
  10. sie

    sie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5



    Дали семките од диња трба да бидат исушени или не?
     
  11. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Здраво,
    дали и колку било ефективно да се користи само магдонос со стебленца, без корен, во рецептот што многумина го имаат спомнато? Има ли некој што така му помогнало? Не знам кај да најдам корен од магдонос во Германија :o
     
  12. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Во супермаркети сигурно нема да го најдеш,побарај кај некои луге што се занимаваат со одгледување на овошје и зеленчук или пак нека ти донесе некој од Македонија.Ако пак не можеш да најдеш луге пробај на овој сајт ако знаеш германски.
    http://www.lebegesund.de/wurzel-petersi ... drxg9.html
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    е фала ти, супер! за германскиот не е проблем, можам да си порачам, ама 5 евра за еден корен :?:
    Знае ли некој колку ќе ми требаат отприлика за 250грама ако се со големина како на сликата?
     
  14. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Побарај на гугл можеби некаде има и поевтино,е сега зависи од коренот колку грама е ,а и самата знаеш дека во германија био е поскапо :) vо кое место си ако не е тајна? :)
     
  15. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Пробав вчера, ама најдував само семе за да си посадиш (за 2 евра :) ), ама ќе побарам пак, или може ќе порачам 4-5 од сајтот.. фала ти!

    во Берлин :)
     
  16. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    мене ми испадна да ми донесат корен од магдонос од Македонија :clap: е сега имам едно прашање дали мислите дека е добро да се пие лекот во време кога ќе ги пијам и антибиотиците (диоксицилин), или подобро е одделно после?
     
  17. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Јас кога го пиев лекот не пиев никакви антибиотици,направи си 2 теглички уште одма,поефикасен е лекот кога ке земеш 2 дози.Се пие наутро и навечер по 1 лажичка.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ljubopitna90

    Ljubopitna90 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    dobar den devojki sakam da prsam dali nekoj ja otrgnal taa bakterija jas imam istat bakterija koku meseci mora da se leci ve molam pognete mi
     
  19. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    Da she leci jas ja imav pred 3 god I e mn dosadna znam piev eden kup antibiotici I pak nisto e na kraj go najdov lekot kaj matija go kisela voda kaj rampata...Mesavina of nekoj bilki prasaj ako so od sk mene go ROK of 1 mesec pienje ja snema I eve veke 3 god ne se pojavi pak
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.404
    Пол:
    Женски
    Љубопитна биди љубопитна како што ти е и никот и побарај наназад по страните, има еден куп искуства.

    Иначе јас сум пак со бактеријава ама овој пат ја нападнав хомеопатски, со лекови за чистење на организмот, со диета, со хомеопатска бактерија за лечење. Искрено се надевам овој пат подолгорочно ќе ја решам :D