ТЕМА: Хелекс

Мислење 15 Јун 2011, 15:13

Колку таблети Хелекс можат да се земат највеќе одеднаш?
која е последицата од 5-6 таблети во исто време ?
Аватар на корисникот
supergirl1995

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 02 Апр 2011, 18:54

Мислење 15 Јун 2011, 15:35

5-6 таблети во исто време?...не е тоа многу???
Колку што знам се конзумираат 2 пати дневно, наутро и навечер... има 50 мг., 100 мг.таблетки, дури и по пола се пијат.
Прочитај го упатството и ако си претерала оди да повратиш или барај Брза Помош..искрено не знам колку се опасни.
Знам само дека се за подобрување на расположението и дека не ретко се препишуваат за лечење форми на депресија и анксиозност.
Аватар на корисникот
lolyta777

Жолто цветче
 
66287383
Мислења: 2339
Зачленет: 12 Јан 2011, 19:54

Мислење 15 Јун 2011, 15:39

Имаш упатство,прочитај си ! А и зависии од количинатаа на активната супстанца !
Со 5-6 сакаш да се отруеш ???
Аватар на корисникот
Faline

Зелено цветче
 
284146
Мислења: 607
Зачленет: 09 Фев 2011, 20:11
Чувам те,недам нико да те дира на длану си моја тајна урезана..чувам те где год кренем имам те на длану си тии моја линија живота,љубави! ♥

Мислење 15 Јун 2011, 16:54

Моzе да се добие тровање со 5-6 ? толку е опасно ? :O
Аватар на корисникот
supergirl1995

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 02 Апр 2011, 18:54

Мислење 15 Јун 2011, 17:08

Колку што знам Хелексот го има од 0.25мг и 0.5мг. Треба да се ординира од лекар. Јас пијам ретко ептен ако нешто сум вознемирена и неможам да заспијам. Од 0.25мг за 15 минути сум кома, одвај доаѓам до кревет и спијам како заклана до сабајле. Па сега види што може да се случи со 5-6. Ало токсикологија :call:
Аватар на корисникот
Peppermint

Зелено цветче
 
32304016
Мислења: 646
Зачленет: 17 Јан 2011, 18:56
Локација: Во мојот топол дом
The grand essentials of happiness are: something to do, something to love, and something to hope for.

Мислење 15 Јун 2011, 17:37

supergirl1995 напиша:Колку таблети Хелекс можат да се земат највеќе одеднаш?
која е последицата од 5-6 таблети во исто време ?

Ајде сега една „васпитна“... Значи, таблетите ХЕЛЕКС се бензодијазепами, тоа се таблети за смирување на нервниот систем. (на кратко) ако си нервозна, или во сериозно анксиозна состојба , која претходно треба да ја одреди лекар (не мора психијатар).
Значи, колку што гледам имаш 15 години и ќе ти препорачам да не се навлекуваш на хелекс и друго, зашто што ќе биде кога ќе имаш 35 години и нервоза до плафон, или животни ситуации на кои нема да можеш да влијаеш (смрт, загуба...) Колку ќе испиеш тогаш ако сега испиеш 5?! Тогаш колку- 15?!
Таблетите хелекс се од голема помош за нервни моменти и ОК можеш да се напиеш од најмала доза, а тоа е 0,25мг. Најголемата доза која можеш да ја купиш е 1мг, со тоа што најмногу смееш да се напиеш 3 мг, односно 3 таблети од по 1мг. Но, ако прочиташ во упатството, тоа е доза за луѓе со шизоидна психоза.

Значи, 5-6 таблети во исто време не е добро. Телото нема да издржи. Со твојата возраст од прекрасни 15 години, само ќе си направиш проблем. Не знам зашто би пиела 5-6 одеднаш. Напиј се една таблета од 0,25, легни и заспиј, одмори се, опушти се. Што и да е, ќе се надмине. Верувај :)
Аватар на корисникот
Azzura

Сино цветче
 
14786
Мислења: 184
Зачленет: 18 Јан 2011, 22:37

Мислење 25 Јун 2011, 14:53

Девојче не се занесувај,некој ден ќе испиеш 10 кога ќе бидеш понервозна па тек тогаш ќе завршиш во Бутел(скраја да е).Секој стрес е пролазен,и верувај НИШТО ама баш НИШТО несмее да те натера и изнервира до степен на полудување.
Аватар на корисникот
Iva-Mici

Жолто цветче
 
21465
Мислења: 1162
Зачленет: 01 Авг 2010, 00:55
Локација: во нечии мисли :D
Правилата не можат да донесат слобода,тие имаат моќ само да обвинат

Мислење 25 Јун 2011, 15:06

Девојче јас на 15 години не знаев што е Хелекс |( :^) се надевам не ги земаш онака од ради реда за некоја таканаречена нервоза или проблем знаеш што значи 5-6 ? ! :^) тоа е ко да си под дрога огромна количина претставува тоа , многу си ризикуваш колку да си знаеш . Користи ги само кога ти се неопходни и тоа по 1 ! а не по 5 :!:

Ако си нервозна земај си секојдневно б 6 витамни . А ако веќе не можеш без вакви лекови , Персен ти е подобра опција . ( не предизвикува зависност )
Аватар на корисникот
vendiii

Жолто цветче
 
2332454
Мислења: 1361
Зачленет: 13 Фев 2011, 15:02
Локација: Планета Земја
Слика

Мислење 05 Јул 2011, 11:59

Девојче не претерувај со хелексот...се пие насабајле и навечер...исто така треба да знаеш дека ствара зависност,па не треба долго да се користи или нагло да с е прекинува...и земај само по препорака на лекар,многу си млада бре за хелекс :| ако ептен си вознемирана пиј си б6,б комплекс...
Аватар на корисникот
maca99

Жолто цветче
 
16242812
Мислења: 1820
Зачленет: 19 Сеп 2010, 21:54

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: kikidare, Majestic-12 [Bot], pili, rita22 и 32 гости