1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опстипација и дуење на стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Elenaaa, 28 декември 2009.

  1. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 0%BE%D1%82
    прочитај го ова, можеби ќе ти помогне :)
     
  2. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Кога се вари храната ослободува премногу гасови, имаш проблем со дигестивниот систем. Веројатно бројот на "лоши бактерии" е доста голем. Па вака ќе јадеш помалку мрсна, пржена односно тешка храна. И пробиотици. Земи линекс(3х1) ќе ги земаш за време на јадењето за да се постигне саканиот ефект. Потоа сок од алое вера е добар, и може да се консултираш со гастроентерохепатолог за некој по ефективен третман.
     
  3. LadyAna

    LadyAna Нов член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Дечки, се надевам дека сум на правото место за да се обратам пошто како и во горенаведените коментари видов дека има некој проблем со подувам стомак :/ ама пробем кај мене не е до храната бидејќи многу внимавам што јадам, добро- не баш многу ама избегнувам леб, тестенини, избегнувам храна како што велат дека дува стомак пошто тешко се вари и ствара гасови, ама ова моето е не знам што да кажам. :(
    Секое сабајле стомакот ми е нормален, ама и чашка вода да се напијам се ПУМПА за секунда :/ , не само што е подуван, туку забележувам мноогу салоо што ми виси од страна а и целулиит, а не сум дебела, напротив имам 59 кг али сега сум поправена килце= две. Избегнувам бел леб, јадам еднаш преку сила два пати во денот и тоа по малку, пијам многу течности, посебно вода и лимон, чај, ама салото и подуеноста пак стои. Бев и на лекар, да видам да не имам некој проблем - НЕМАМ НИШТО, се е во ред. :/ За вежбање немам многу време пошто работам. :/
    Има ли некој да ми каже веќе проверен метод со диета кој што сте го испробале на вас, или некој чај, или било штоо ??
    Ќе ви бидам многу благодарна ако ми упатите било каква помош пошто вака не се трпи, не можам фустан да облецам пошто ми рипа стомакот страшно :(, а и од панталоните ми лета спољерот и стомакот и се нервирам многу. :(
    Препорачајте ми било што , и да е скапо ќе го земам само да се решам од овој проклет проблем. :(
     
  4. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Ваши лични „професионални“ фотографии

    Во последно време (околку еден месец) стомакот ми е нон стоп подуен :worried: Дали некој знае од што може да ми биде? Благодарам однапред. :)
     
  5. dankka

    dankka Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Go imam istiot problem,samo sto kaj mene trae podolgo od 1 mesec,bilo sto da jadam,stomakot mi se poduva i imam grcevi i gasovi preku cel den,vo tekot na nokta,pa duri i koga ke stanam na sabajle.
    Ne sum posla na doktor,no citav statii,preporacuvaat medicinski aktiven jaglen,ili laksativi..,i sega kupiv apcinja laksativi na prirodna baza so aloe vera i nekoj dr bilki 10 herbs se vikaat,pa ke vidam dali ke se resi problemot,ako ne ke mora da posetam doktor :/
     
    На alexsandraa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wildrose1995

    Wildrose1995 Нов член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Имам подуеност во стомакот особено во горниот дел осеќам пулс, ми гргорат цревата, и ждригање :/ и не ми се јади ништо немам апетит. Што би можело да биди и што треба да се напијам ?
     
  7. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Извини може ли да ми кажеш дали си имала нередовна менструација или што бил проблем ..јас го имам тој проблем па можеби можеш да ми помогнеш ? Фала однапред ,а извини ако сум лошо разбрала Поздрав :)
     
  8. sexonthebich

    sexonthebich Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки јас пробав со секакви природни препарати и не помага, тогаш за тогаш мала реакција а подуениот стомакот и тегобите остануваат , сега ке пробам со некои грчки карамели па ке видиме дали ке се подобри нешто + сум ептен физички активна :sweat::)
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Наутро напиј се една чаша млака вода со лажичка мед во неа, убаво измешај и испиј го тоа. После свари си зелен чај, исцеди еден лимон во него, на врвот на лажичката ѓумбир во прав, можеш и мед за поубав вкус.
    Со редовно косумирање ќе ти се среди дуењето на стомакот.
    Јас имав резултати уште веднаш, стомакот ќе престане да ти се дуе, редовно ќе си одиш во тоалет, едноставно го забрзува метаболизмот и спречува подувување.
    Дневните оброци исто така убаво распореди ги, битно е да бидат редовни, повеќе пати во денот јади по помали количини храна. Ако паметно ги искомбинираш немораш да се ограничуваш со храната, освен ако не држиш диета и слично...
     
    На Morenaa, sexonthebich и joy1 им се допаѓа ова.
  10. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Чекав да бидам сигурна во рамноста на мојот стомак па да ви го кажам лекот :D

    Значи, чај од магданост!!!! Толку едноставно.

    Природен чај од магданост, зашто јас на овие преработените никако не и верувам, само за вкус ги конзумирам. На сред Велигден сум била со рамен стомак у 10 саат навечер еј, а за куп бајадерки збориме. Сепак, колку да не си играм од тогаш од благо само локум имам јадено, намалив на глупости јадење (како ми минуваат годините чувствувам одбивност кон преработената храна), вода со резне лимонче и цитрон.

    То је то.

    Само ете, кај мене некако се' е чудно. Јас секогаш сум одела редовно во тоалет, а сепак во последната година - две си страдав од подуен стомак. Како и да е, се надевам тие самомразечки денови се позади мене.
     
    На Suhan, mims-89, Salome и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Магнолија збориме за магдонос?
    [​IMG]

    Ако е така и јас потврдувам, не ми го забрзува метаболизмот но многу помага во исфрлување на вишокот вода во организмот како една од причините за подуениот стомак (но незнам колку спаѓа во опстипација ако ти е стомакот подуен поради тоа што ти задржува вода).
    Друго мене ми помогна во напалувањето на подочњаците кои исто така ми биле последица на задржана вода во организмот.
    Пијте си го, убаво е.
    По колку е препорачливо да се косумира на ден?
     
    На Magnolija и only44you им се допаѓа ова.
  12. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.094
    Пол:
    Женски
    Литар чај од магдонос е доволно на ден.
    Кога го пијам редовно немам никакви проблеми, а и јас си имам мака вообичаено.
    Него забележав од кога се движам повеќе и редовно, од кога имам редовни оброци, а не појадок во 13 часот и ручек во 19, ми се среди.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  13. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Колку свеж магдонос во литар вода се става ?
     
  14. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.094
    Пол:
    Женски
    Јас си варам на неколку пати, по едно ѓезве. Секогаш ставам различно, зависи колку ќе ми се фати во кинење :D 4,5 гранчиња.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  15. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам :*
     
  16. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Да @mims-89 збориме за магданос, ама сушен имам јас дома. Го варам како обичен природен чај, една чаша на ден е доволно.

    Мајка ми го препорача како демек ова ќе ти го намали стомакот и не знам по кои патишта оде, ама ми се среди. Од Велигден наваму го пијам.

    Серозно, помага против подочњаци? Ќе бидам пресреќна ако тоа ми се среди.
     
    На simoncelicius и mims-89 им се допаѓа ова.
  17. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ќе ти помогне за подочњаци само ако ти се предизвикани од задржана вода во организмот. :)
     
    На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mirjana96

    mirjana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki jas od 7mi maj pocnav da imam problemi so poduenost i gasovi eden period mi pomina no eve go pak se pojavi. Bev na lekar pravev sekakvi ispituvanja nemam nisto, ni eserikija koli ni helio bakteri ni nisto. Nikogas ne sum imala problemi so stolica i stomak imam mn dobar metabolizam no ete ova i mene me snajde. Ve molam ako znaete od sto se pojavuva poduenost i gasovite pisete bidejki sum mnogu ocajna. Pijam mnogu tecnosti, ovosje zelencuk sekako, izbegnuvam blago mrsno i kafe i sum fizicki aktivna. Navistina vekje ne znam so da pravam. Vi blagodaram odnapred. Pozdrav
     
  19. Korlevskaa

    Korlevskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Држев диета и сега имаамм некои проблеми со стомакот и ми се дува без разлика дали јадам или не и имам грчеви, гасови ужас.. И не знам што да правам ве молам за некој совет, помош.
     
  20. Korlevskaa

    Korlevskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Јас имам ист проблем и ме мачи веќе подолго време на диета сум и се беше во ред но наеднаш стомакот почна да ми се дува, да ми кркорат цревата и да имам гасови ств не знам што е проблемот но знам дека итно ми треба решение
    Докторите ми рекоа дека е поради нередовна исхрана и поради тоа цреватаа ми се залепиле и ми се прразни и сега се дува така наеднаш без разлика што и да каснам ... Ве молам ако некој знае решение нз ке пукнам веќе