1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опстипација и дуење на стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Elenaaa, 28 декември 2009.

  1. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Луѓе а користел некој еспумисан апчиња против гасови?
     
  2. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Jaс сум користела,ама не ми помогнаа ,ги зедов пред еден месец и воопшто не ми помогнаа тогаш :(
     
  3. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    па ни мене не ми помагаат баш за тоа прашувам |( Имам проблеми со гасови и надуеност заради тоа, ама нипто не ми помага....Знае некој од што би можело да биде, или уште подобро, некој лек? I'm desperate :worried:
     
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мене порано често ми се дуеше стомакот, но откако почнав да јадам јаболко наутро, на гладно, ми се подобри ситуацијата. И кивите се добредојдени, по можност 2, 3 на ден. Јас дури и болки имав од што ми се дуеше стомакот, ама откако јадам јаболко насабајле мн ми е подобро :)
     
  5. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Па и тоа сум јадела кога бев на диета, ама не помогна....дури и кога бев на диета повеќе ми се дуеше од што не одев по 3/4 дена во веце заради намалена исхрана |( ...само еднаш кога бев на овошје цел ден ми беше рамен другиот, ама пак ми се наду по јадење....може треба подолг период незнам ...фала во секој случај...

    Бтв слушнав за некоја габа што помагала за вакви работи и за други болести или инфекции...користел тоа некој? :^)
     
  6. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    И јас го имам истиов проблем.
    Слаба сум и стомакот ми е слаб, немам сало ама цело време ми е подуен.
    Незнам грдо ми е мене, ко дечињана од Африка се осеќам со подуен стомак, многу ме нервира.
    Пробав да не пиам газирано ама џабе.
     
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Одсекогаш сум го имала овој проблем,а сега во бременоста уште повеќе.
    Моментално го решавам со компот од сливи, тоа е единствениот природен начин со кој успевам да отидам во вц. Неприродниот начин кој го користам многу ретко моментално се чепчиња, тоа ептен кога веќе не бива никако поинаку.
    Погрозно нешто од ова мене ми се чини дека не постои. Кога сум подуена се осеќам како балон, кој само што не експлодирал, имам чувство дека сум преполнета до нос. :sweat:
     
  8. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Луѓе абе јадете кисело млеко најмногу,јогурт,млеко,домати со сирење(комбинацијава барем мене ми помага :lol: ,манџа од грашак,течни храни,помагаат.Имаше и едно,дулколакс,пробајте го него,кога ептен имате запек,или па рицинусово масло,а можи да побарате и некои пробиотици по аптеките,незнам кај нас какви има,ама тие се како додаток во исхраната,со таа цревна флора што го подпомага варењето на храната.
     
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.060
    Допаѓања:
    20.766
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум имала проблем ваков, редовно си одам секој ден :$ некогаш и 2-3 пати :lol:
    Тука да ви кажам, мене на пример од киви, луто пиперче ме фаќа пролив :lol: пробајте можеби и вас ќе ви го забрза метаболизмот :?:
     
  10. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Ех а јас немам проблем со столицата, еден период имав да, ама изгледа период било, мене ми се дуе поради гасови ... И докторот така ми кажа ама незнае како да се реши проблемот и од што е :(
     
  11. Hush.katy

    Hush.katy Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Koga gi citav komentarive isto kako da se slusav sebesi...:) i mene mi bese stomakot otecen cel mesec, pa skroz mi splasna i posle nekolku nedeli (recisi mesec) pak mi se podu ama ovoj pat mnogu pomalce za razlika od minatiot. Prviot pat mi bese tvrd, se osekav kako da mi tezi i duri ne mozev da sedam malce svitkana mi smetase. Se nervirav zatoa sto nemav ni sto da oblecam bas izgledav kako trudna. Mi rekoa deka mozno e da se javi od stres i nervoza, isto kako bebinjana mali koga se stegaat im se poduva meseto :) bev i na eho ama samo mi rekoa deka imam gasovi i toa e toa...
    Eve nekoi soveti kako pravev jas pa moze ke vi pomogne :) Mene koga mi bese taka prviot pat, mi pomagase toa sto jadev pocesto ama po malce. Jadev samo oriz, supa, prepeceno lepce i caevi piev. Mi se jadese, a go osekav stomakot poln :D duri i oslabev posle mesec dena so ovaa ishrana. Drzev topla krpa na stomakot i vo cajot stavav malce kim, mi rekoa deka toa gi zdruzuva pobrzo gasovite. Od apcinja piev linex i edni za naduvanost (ne mi teknuva kako se vikaa) ama ne mi pomognaa. Inace piev i jogurt balans, ama mleko mnogu mi smetase. Sega vtoriov pat mi e daleku podobro od prviot,ne go ni primetuvam mnogu...poveke mi otece gorniot del, predelot kaj zeludnikot otkolku cel stomak. pozdrav :)
     
  12. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Треба само исхрана богата со целулоза (грав, зелка итн.) и мед и концентрирани шеќери...
    А да, и вода. :)
     
  13. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Јас имам проблем со дуење на стомакот,особено откако ќе се изнервирам и тогаш ме тера да си каснам малку повеќе,и секако следи :puke: бев на лекар ми рекоа дека служокожата ми е уништена или така нешто пиев фамосан,е сега имам дотур на нервози кои сама во себе се тиштам и вчера јадев геврек,чушка жива,патлиџан и сирење малку подоцна колачиња со кокос чоколадирани и вечер кисело млеко со смоки арно ама стомаков ми е подуен вече незнам што да сторам,тадури некоја блага жештина чуствувам во стомак.Па ако некој имал вакви проблеми пратете ми одговор што да сторам хелпппп.... :!:
     
  14. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Опстипација немам ама дуење на стомакот и стварање на гасови да и многу ме нервира тоа. Уште не можам да одгатнам зошто ми се случува, а немам проблем со одење во wc. Претпоставка ми е дека е од лоша комбинација на храна, солена храна, брзо јадење, а во зима и од ладно... Треба да внимавам ама ете..Сум приметила посебно на гости ако отидам и ако ме изнапослужат со свашта одма балон ми се прави стомакот. Гасовите прават уште понепријатно да ми биде :tmi: , се стегам :doh: и кај подуен стомакот па и ме боли. :sweat: :(
     
  15. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16

    И мене знае да ми се надуе стомакот и да осетам како да имам некоја топка во стомак или желудник. Ама кај мене кога осекам таква топка не ми се јаде, се осекам како да сум се прејала. Не пијам таблети туку се малтретирам и чекам само да помине. Викаат од стрес , нервоза и слични работи било. Поздравче...
     
  16. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    За сите што имаат опстипација и подуеност совет од мене наутро за појадок да јадете овошје за саат време најмногу после утринското ладно кафе (па и немора да пиете кафе ако несакате) ке ви се приоди во wc 99%.Продолжете подолг период па ако имате секогаш овошје дома може и тоа да ви биде секогаш појадок значи кога ке станете прво 1 чаша вода на гладно и потоа овошје.Испробано и делува :) ;)
     
  17. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Лош проблем кој го имав неодамна. Овде има корисни совети. Мислам дека и кафето помага стварно.



    А за гасовите

    Не користете сламка за пиење. Така голтате повеќе воздух.
    Не пушете. Кога вдишувате чад, со него вдишувате и голтате воздух.
    Не зборувајте додека јадете.
     
  18. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Чајче за подуван стомак? М? Освен нане, не ми помага..
     
  19. Extraordinary.girl

    Extraordinary.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    421
    Општи прашања

    Да не те излажам ама мислам дека е чај од ајдучка трева....тој е корисен за гасови и подување на стомакот.
     
    На ljubam му/ѝ се допаѓа ова.
  20. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Имам проблем и се надевам дека ке споделите мислења со мене
    Веќе некое време мачам маки со подуеност во стомак сега последен пат ми дадоа омепразол ама ефект ништо....па почнав да јадам и аронија
    Доколку некој се има сретнато со оваков проблем ве молам напишете