1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемороиди

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

  1. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Може биберот да ги иритира хемороидите? Вчера мајка ми беше направила супа и така малце повеќе имаше бибер и сабајле кога бев во вц осетив пецкање и непријатно чувство. Крв немаше на тоалетот, немав тврда столица. Па си помислив да не е од него да ми ги воспалил хемороидите. Инаку си најдов евтин лек за хемороиди. 100 грама ленено семе, 100грама сусам и 100грама сончоглед лупен, но не печен. Се тоа се сомелува во оние машинките за кафе што се. Секој ден по 3 супени лажици од смесата се меша со 300 или 400 мл јогурт. Јас го ставам во кисело млеко, но на мл не гледам колку. Така си ставам 4-5 лажици од канчето. :D Исто е како кашичките за мали бебенца :D Јас еве веќе месец дена јадам од смесата, но понекогаш се случува некој ден да не јадам, но одтогаш немам проблеми со столицата ниту пак со хемороидите. ( со исклучок ова сега што ми се случи). Лененото семе делува како лаксатив. Наместо да пиете пробиотици апчиња, ова е подобра варијанта.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752


    и мајками има хемороиди и го избегна секое јадење каде и најмалку има луто. Пред некој ден а фатило стрв за луто куснала малку и одма проблеми
     
    На 9797 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    Избегавајте Црн бибер, љуто, феферонки, секаков вид на туршии, газиран сок кој ствара тврда столица, итн..

    Треба по сочно да се јаде, јогурт обавезно при конзумирање на оброк, и вода минимум 1 литар на ден :)

    Доколку имате проблеми со Хемороиди, првин пробајте да си ја средите тврдата столица, немојте да влезете во тоалет и да заглавите видете што по кратко да седите доколку имате проблем со ова, конзумирајте еден период ПОРТАЛАК сируп што е против тврда столица, значи све зависи од тоа што вие конзумирате препорачливо е да се користи Faktu маст, доколку имате и црвенило (крв) после столицата добро е да се направи една контрола во гастро, затоа што позади хемороидот се крије Канцер немора да значи дека и вие имате тоа е 0.01% од 99.9% случаеви.

    Инаку хемороиди има 3 врсти

    1. Внатрешни
    2. Надворешни
    3. Внатрешни/Надворешни

    тие во суштина се пропуштени вени, и се појавуваат при породување, или при тврда столица кога ќе даете ГАС во тоалет :)

    Доколку имате некој си проблем можете слободно да ми се обратите јас сум бил тежок случај и сум научил све од зорт станувајќи сам лекар!
     
  4. Elina

    Elina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    63
    Може,ама ако е во мала количина и ете само тогаш не би требало.Инаку,сакав да те прашам оваа смесата ја јадеш еднаш дневно? Имам читано дека ако се појаки,подолготрајни проблемите требало два до три пати да се зема :^)
     
  5. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ма кога ми текне тогаш јадам, али битно помага :rofl: Мене ми препорачаа по еднаш на ден. Јас го јадам за ужинка и столицата ми се среди и пу пу хемороидите ги нема. Инаку еве последнава недела немам јадено од смесата, но пак си одам редовно во вц.
     
  6. Phoenih

    Phoenih Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1

    ako sakas da mi kazes kolku pari plati za operacija i dali e uspesna operacija ke ve molam za odgovor
     
  7. Phoenih

    Phoenih Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    kade na koe mesto vo BG i kolku cinese taa operacija.
     
  8. Phoenih

    Phoenih Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1

    imas li nekoja informacija za operacija na hemoroidi vo sistina
     
  9. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Дали можете да ми препорачате некоја маст која е поефикасна од факту, бидејќи ја имам користено заедно со чепчиња ама не ми помага
     
  10. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Mene mi pomaga Lidoprokt od Bosna lek....i promivki so ladna voda ama i ishrana bogata so vlakna, posebno modri slivi ...pozzzz
     
  11. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Го има ли во аптека и колку пари е ?
     
  12. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Го има во аптеки , јас од аптека го земав ..210 ден.Побарајте го ептен е добар :.поззз
     
    На Polsko му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alyson

    Alyson Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    170
    Ми беше премногу чудно кога сестра ми (17 год) ми рече дека и се појавиле хемороиди... Не очекував бидејќи е премногу млада. Тврда столица немала никогаш, меѓутоа многу време седи, скоро цел ден, воопшто не е физички активна па помислив да не е од тоа. Иначе си најде лек што многу брзо и делуваше.

    На изрендан компир става маслиново масло, ги меша, и така натопениот компир го става на памук, газа, или друг материјал и директно на местото, обично пред спиење. И вели дека за неколку часа и поминувале целосно, како никогаш ништо да немало. :?: Незнам што има толку многу во компирот што и помага, но мило ми е што си најде лек :)
     
    На Antebellum, Goody, Polsko и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.148
    Пол:
    Женски
    Моево патешестие трае еден месец. Секој ден одам по голема нужда и чуствувам силни болки.
    болката е конкретно на излезот на анусот пред да се излеснам. Боли само додека се отвори а немам тврда столица правилно се хранам со маџи и салата и овошје, а што би било да не е така нескакам да помислам :sweat:
    Кога се бришам секогаш имам крв, а после тоа ме пецка отворот некое време. Погледнав надворешно немам ништо.
    Прашањето ми е дали може на своја рака да си земам некој лек ( на припер вагинелитетите од кантарион) или мора прво на лекар да одам ( не сакам да ме прегледувва)
    Очигледно е дека некој внатрешен |(
     
  15. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Понекогаш хемороидите се и наследни, така да и покрај тоа што внимаваш на исхраната, можеби си ги наследила од некој твој близок. Пожелно е да те прегледа хирург, за евентуално да не се работи за некоја фисура или нешто друго, (иако и самата немам храброст за тоа), мене многу ми имаат помогнато чепчињата и маста Факту. Каков вид е крварењето, како точки или е пообилно?
     
  16. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.148
    Пол:
    Женски
    Кога се бришам после голема нужда има на тоелетната крв, немам приметено на гаќите одпосле да има нешто. Ама после осеќам пецкање на отворот и блага болка
     
  17. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    и јас имам хемороиди надворешни се...не ме болат ниту крв ми тече само ми е непријатно кога ја вршам големата нужда ...што да направам и дали е нормално да не боли пошто кој и да прашам сите викаат дека ги болело а мене не....
     
  18. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    ddevojce и јас сега сум во рана бременост т.е сум во 7 г.н и си имам мака со хемороидите...Кога одам во wc крварам и без памет останувам додека да се свестам дека се тие :sweat: Инаку гинекологот ми рече тоа е тоа и сега за сега ништо нема да употребувам. Моите се внатрешни и надворешни. Ти како помина ги лекуваше некако или така ги остави.Инаку имам крв само на тоалет и во шолјата а после на гаќите немам :worried::worried: Се надевам не е ништо опасно али крвта кога ја видам ме избезумува ;(;( Позз :* :* :*
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nisto ne e strasno. I moite bea i nadvoresni i vnatresni, glupavo cuvstvo e. I mn me bolese koga odev po golema nuzda. Posle nekolku meseci od poroduvanjeto mi pominaa, gi nemav okolu 2 meseci, sega pak mi se pojavija od nikade. Nisto ne koristev, samo redovna higiena. Za hemoroidi e dobro da se stava cesto ladni oblogi. Natopen toalet so ladna voda i go drzis minita, dve na mestoto. Cesto da se upotrebuva bi se namalilo.
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.148
    Пол:
    Женски
    Добро што грда болка ќе беше ова.
    Како повеќе да се иритираа. Ставав 2 вечери по ред на памукче кантарион со маслиново масло и невен и го пикам максимум што можам во анусот ама неможам многу се стегнало не попушта да му се плукнам.
    И така секое утро си одам по голема одма паѓа памукчето почнувам со процедурата и уште повеќе ме боли кога почнува - после олеснувањето 15 мин ме пече - суши.

    Ме страв да не е нешто полошо дали е таа таква болка:
    Додека се отвори отворот на анусот боли клука не се издржува, после додека изметот излегува не осеќам ништо ама кога ќе се излеснам почнува да ме пече. Значи надоврешно немам ништо ама ме боли кога ќе го допрам местото.
    Најлошото е што веќе неможам да трпам ако ми се приоди ме пече кога е скоро на отворот и мора да отидам во вц оти ненормални болки се тоа.

    Некој друг лек да ми препорачате нескам да одам на лекар срам ми е да се натртам таму да ме снима :shake: