1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Devojki,ve citam sega i sakam da spodelam nesto so vas.I jas imam ko tri bradavicki od nadvoresna strana na poloviot ogran.Na ustata edna i nad nea uste 2 .Kako bradavici se so ista boja kako kozata .Ednata sega mi se vospali kako gnoj da ima na nea i mi tece vodicka.Me cesa i kazav na majka mi mi rece da stavam kanesten.Nemam ideno na ginekolog ni ednas do sega.Se javiv da zakazam ama mi rece posle menstrualen ciklus ,a toa za 2 do 3 nedeli.A pocnuva da me cesa...Sum nemala mn seksualni partneri do sega,imam 23 godini sum imala samo 3 i samo so eden sum imala nezastiten sex.Dali e mozno da mi e nekoja od ovie bradavici ?????
     
  2. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    zagrizena1
    ginex forte na upatstvoto pisuva 30 dena
    jas go koristev ali samo 15 dena i dobiv takak da od menzis kako ce ti zavrsi dodeka da dobies naredniot mesec
     
  3. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    maryjane
    moras na ginekolog
     
  4. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    ;( moram ,ama vcera mi se pojavi a koga se javiv na ginekolog mi rece posle menstruacija.
     
  5. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    a koga ti zavrsi posledna minstruacija...
    ako cekas 2-3 nedeli znaci sega skoro e ...
    da i kazese na dr.deka dodeka dobies ima uste skoro 3 nedeli
     
  6. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    dali nekoj probal so jod
     
  7. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6

    Ke i se javam utre ke ja prasam nemora da mi pravi pregled vaginalen mislam na pap samo neka me pregleda sto e i kako e i zosto mi se razrani ova.Iako mislam deka e od depilacijata. :( Trebase da si ja slusam majka mi ama jas ne ke se depiliram :sweat: :sweat: :sweat: mn mi e strav i sto ako go imam virusot ;(
     
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    pa neznam od depilacija mislis podkozno vlakno dan e stavaj kantariovo maslo na pambuce i da sedi povece vreme i menuvajgo so novo
     
  9. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Suze podvlakno bilo ,sega mi iskoci,ama i mi iskoci i ko crnka takvo miteserce.ODVRATNO! i preku glava od vakvi raboti zimi se ne se depiliram veke,poso posle depilacija mi iskoci vednas.Toa bilo vnatresno i sega iritirano pa ko potparec i kujznae sto moze da se desi KATASTROFA.A za tie sto mi se ko trtki nad usnite (mn nad niv i suvi sto se) ke idam na ginekolog na pregled utre so majka mi da vidime sto kako ke mi kazat i dali ke mi gi izgorat.I da ti kazam samo na tebe site 3 jas gi stiskav i od site iskaca ko od crnaka :worried: moze loso sum napravila ama mn me nerviraat ...Ke idam da vidam za sigurnost da vidime sto ke mi kazat :sweat:
     
  10. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    betadineto ne go leci virusot tuku samo pravi dezinfekcija i ne dozvoluva dopolnitelna infekcija.
     
  11. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    ^ Да, јас не реков дека го лечи. За вирус не постои лек, единствено имуниот систем може да го реши тоа. А Бетадинот е антисептик, па да се премачкува извесен период, заради дезинфекција и спречување на дополнителна инфекција, а во секој случај покажано е дека делува на намалувње на вирусната инфекција. Не само бетадинот и други антисептични средства.
     
  12. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Еве баш сега барав по интернетов за ова и најдов една студија, па еве извадок на англиски во врска со третирањето на генитални брадавици со Повидон Јод - Бетадин. Се покажало како успешно кај најголемиот број пациенти и тоа за само 15 дневен третман.

    A preliminary evaluation was carried out in 23 patients with herpes genitalis to assess the effectiveness of a 10% alcoholic povidone-iodine solution applied twice daily for up to 14 days. Clinical diagnosis was supported by positive herpes simplex virus culture in 14 patients. The lesions cleared after an average of 8.9 days' treatment in 8 males presenting with herpes genitalis for the first time, and in 6.1 days in 9 males with recurrent infection, 6 of whom had shown no apparent improvement on other therapies. The 4 female patients presenting with herpes genitalis for the first time all showed substantial improvement or complete remission within 7 days, and the lesions in the 2 women with recurrent infection cleared within the same period. In view of these satisfactory findings, a double-blind controlled study of povidone-iodine is now being undertaken.
     
  13. terezija77

    terezija77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    HPV дали сте информирани

    I jas sum vo panika. Pred 5 meseci napraviv pap test i rezultatot bese negativen-nemav nitu candida. Pred1,5 naprvai kolposkopija se e dobro. Se vrativ od odmor-ezero, i posle ciklus 6 den otidov na ginekolog da napravam pap test, nekako cuvstvuvam problem vo polovinata i nisko vo dolniot stomak. Me fati strav. rezultaoto od pap testot pokaza candida i hpv, na sto eptense isplasiv, sega cekam rezultat od hpv-pozitiven ili negativen od ginekologija. Vo konslultacija so poveke ginekolozi do dobivanje na rezultatite, mi rekoa nema prostor od panika, najverojatno vo 99% hpv nema, toa e povrzano so candidata, bidejki nemam drugi abnormalosti-cin....
    Dali nekoj ima vakvo iskustvo?
     
  14. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    HPV дали сте информирани

    Охх душа :) немој да се секираш тоа што на пап тестот покажало вирусна инфекција може да е од кандидата, чим стручни лица ти кажале дека нема место за паника не се секирај. Јас немам искуство со HPV ама блиска другарка сеа и открија и она се паничеше ама не е ништо страшно чим во рана фаза се открие а и зависи кој вид е, со соодветна тепарија се лекува. Опушти се и не се секирај :*
     
  15. terezija77

    terezija77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Blagodarm BEAUTIFUL87 na razbiranjeto i poddrskata, vo sreda ke stigne rezultatot dali imam hpv ili ne, da se nadevame deka nemam. Pozdrav
     
    На beautiful87 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    Ај и јас да кажам нешто во врска со темава...

    Имав HPV пред 3 години. :worried: Го добив од тогашниот партнер кој и самиот не знае колку ги поминал до тогаш и од тогаш навака.Гинекологот ми објасни се за вирусот,од тоа како се појавил,како се пренесува, како се лекува. :!: :fubar: :fubar: :fubar:
    На почетокот кога го закачив вирусот имав многу силно чешање кое не престануваше,а потоа доле кај усничките ми се појавија некакви израстоци,нешто како диво месо,ама многу беше гадно.Ми рекоа да одам да ги изгорат ласерски,но од страв не отидов и сама ги изгорев со течност за жуљеви.Лекувањето траеше долго,а и беше многу скапо,бидејќи докторот сакаше се да биде во најдобар ред,да се излечам 99% (не може 100%,сепак е вирус) и ми порачуваше лекови од странство.На крајот успеав и веќе 2 и пол години се е ок. :clap: :clap: :clap: Затоа сега памет во глава :fubar:
     
  17. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    kako gi izgore sama ne ti bese strav.kako se vikaa lekovite,kolku te cinese,se mackase sama nadvoresno ili kako?
     
  18. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    Најискрено не се сеќавам како се викаа лековите,сите беа вагиналетки,но како се викаа.. :(

    Секако дека многу се плашев и болеше кога ги горев,всушност многу печеше,но само на почетокот и тоа неколку минути.Потоа веќе и местото се навикна па престана да пече.Инаку сум плачела од болки (од печењето) и сто пати ќе се препотев пред да нанесам од течноста,но барем вредеше!
    Да,надворешно нанесував од течноста,зошто мене ми се појавија тие израстоци околу усничките,а внатрешно имав премногу...катастрофа бев.Колку што се сеќавам,околу 2 недели нанесував од тоа и полека израстоците почнаа да се прелупуваат и дури цели парченца да испаѓаат.
    За среќа повеќе не ми се повторија,а и гинекологот ме пофали дека прв пат нешто паметно ми текнало и добро што не сум отишла на ласерско отстранување :)
    Лечењето ме чинеше доста скапо,со оглед на тоа дека лековите ми ги носеа од странство,плус и прегледите беа доста скапи (ми земаа и сино картонче и плус ми наплаќаа),исто и мене ми правеа колпоскопија,а и испитувањето во МАНУ ме чинеше 1200ден (сега е 1500 без сино картонче).Не сакам да претерам,но можеби сум дала околу 10-15 000 ден,ако не и повеќе.Но кога ќе немаш друг излез,и да немаш пари-ќе најдеш.
    Од тогаш навака имам направено PAP-тест неколку пати и се е во ред :clap:

    Suzeto и Maryjane би ве советувала да не се плашите,само храбро и придржувајте се до советите на докторот и секако,во никој случај не ја прекинувајте терапијата па колку и да е болно и скапо.

    Ви посакувам се најдобро :) :*
     
  19. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    i jas imav cin1 ne mi dadoja posebna terapija samo vaginalni ginex forte potoa napraviv pak ispituvanje vo sistina ne izleze cin1 no mi rekoja za 4 meseci kontrola,koga mi zemase bris mu rekov i za hpv da proverime mi rece deka nema potreba ce vidime kako ce izlezat rezultatite
    evo vaka bea rezultatite:
    tip na primerokot ..... konvencionalna razmaska
    adekvatnost na razmaskata ... zadovolitelen za evaluacija
    The Betheseda System 2001: ..... benigni kletocni promeni
    infekcija so: ..... kletocni promeni sto asociraat virusni infekcii
    reaktivni promeni ...... inflamacija (vklucuva tipicna obnova)
    ne mi e bas jasno dr.rece nema nisto nema potreba od nikakvi lekarstva
    4 meseci pominaja treba da proveram pak
    no sega ce pravam pap kaj nas
     
  20. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    I jas mnogu ne gi razbiram ovie raboti.Zasega edinstveno sto mozes e da napravis pap-test,da gi pocekas rezultatite i ako ne daj boze nesto ne bide vo red,konsultiraj se i so drugi doktori,toa nema da ti nasteti.No se nadevam deka se ke bide vo red i konecno ke se opustis. :)

    p.s.Ako sakas ke ti go preporacam mojot doktor od koj jas sum prezadovolna.