1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Wartec se kapki i mozes da gi najdes vo bilo koja apteka vo Grcija prosetaj malku i ke gi najdes sigurna sum kaj sto ke vidis apteka vlezi i prasaj :)
     
    На lovesexmagic му/ѝ се допаѓа ова.
  2. milce

    milce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Bi ve zamolila za pomos.na kerka mi pred godina i pola vo privatnata Ginekomedika i utvrdija cin1 i hpv .ajde mikrobioloski ispituvanja ajde tipizacija i vednas laser.bidejki imase visokorizicni hpv.Ne razmislivme mnogu vo panika i ajde i pravea laser i na kondilomi i na cin 1.Redovni kontroli vitamini i se e kako so treba.no sega dr pak gledal nekoi tocki i i rekol da se ponovi laser i sega pravese pak ispituvanja gi cekame rezultatite.OD cenite boli glava sega 4800 denari pregled so mikrobioloski ispituvanja pa toa e strasno skapo.Dali nekoj znae da mi kaze privatna ginekoloska ambulanta so raboti so plavi kartici vo skopje bidejki ne sme od skopje,ili kade da se obratime za vtoro mislenje bidejki nekako veke kao verba da gubam a citam deka privatnite gledaat samo laser veke i jas ne znam so da pravam.pozdrav do vas
     
  3. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Прочитај ги темиве за ХПВ има доста информации за познатата докторка од Гинекомедика која ги лаже девојчињата дека имаат хпв,цин и триста глупости само да им земе пари за ласерско горење.
     
    На Venera.13 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. milce

    milce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    дали во дрзавна болница кондиломите се острануваат ласерски и кој доктор го прави тоа ве молам одговорете ми хитно
     
  5. milce

    milce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    никој ли не знае да ми казе дали во дрзавна острануваат кондиломи со ласер,потребна ми е хитно информацијата
     
    На manna89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lovesexmagic

    lovesexmagic Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    hpv,cin2

    Zdravo Devojki,se soocuvam so eden problem i ako nekoj imal slicno ve moalm da mi kazete.Pred 7 meseci bev na ginekolog da si napravam pap test,i na rezultati mi izleze deka imam Cin 2,potoa mi pravea hpv tipizacija i na tie rezultati mi izleze deka imam samo Hpv visoko rizicen,potoa pak praviv pap test pak mi izleze deka imam Cin2...Ne nev sigurna vo nasite doktori istoto go povtoriv i vo Bugarija,za zal i tamu izleze deka imam cin2...Sega pijam edna terapija,nekoi za imunitet,propolis,od pcela pak nekoi za imunitet...Mi kazaa deka imalo nekoj caj se piel 3 meseci za Cin2 bil.go poracav cekam d ami stigne.Go ima nekoj koristeno,ili nesto slcicno,bidejki po tie bolnici me maltretirat 7 meseci :worried:
     
  7. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    hpv,cin2


    Ти треба нешто за да го зајакне имунитетот. Сега во Зегин има едни таблети Immune Assist ги видов во 24 часа здравје ги рекламираа на кои пишува дека се конкретно за ХПВ инфекии и ЦИН промени. Исто добар е и Ге132, а многу го препорачуваат и Бета глукан. Е, сега сите фирми кои ги увезуваат овие додатоци на исхраната ги рекламираат како НАЈДОБРИ антиоксиданси. Не знам кој е подобар. Било кој да го земеш треба во континуитет. Исто можеш и вагиналети да ставаш од прополис или Гинекс форте конкретно се за ХПВ и ЦИН. И со ЦИН 2 промени на 4 месеци мораш да правиш ПАП за да се пратат промените.
     
  8. lovesexmagic

    lovesexmagic Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    hpv,cin2

    Koristam Vaginalni za hpv i cin,pijam sirup shto gi ima site vitamini,plus eden prasok za imunitet....cajovi pijam..ama se plasam da ne mi se prefrli vo cin 3
     
  9. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    hpv,cin2


    Да, јасно ми е :( . МНогу свежо овошје и зеленчук и прегледи на 3-4- месеци, за да се прати дали ќе напредува или ќе се повлече :doh:
     
  10. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Јас исто имав цин и хпв, за една година ги снема. Пиев витамини, користев исто вагиналети и прашокот виусид го пиев. Само првите 6 меесеци ова, наредните 6 ја зедов контролата во свој раце и само преку храна внесував витамини. Обрати повеќе внимание витамините преку храната да ги внесуваш, да не се нервираш, избегнувај грицки и благо, лимонче обавезно и ќе видиш резултати. Мора да поработиш на имунитетот. Позз :*
     
  11. manna89

    manna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Никако во Гинекомедика!!!!!! :devil: - на сите девојки истото им го кажуваат за да им ги земат парите. Има доста доктори кои работат со картони.
     
  12. srnichka

    srnichka Нов член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    i jas se spravuvam so ovoj virus veke 3 meseci.Vo poctokot mi se pojavija kondilomi(bradavicki )vo predniot nadvoresen del na vaginata koga gi vidov zakazav pregled kaj maticniot ginikolog i mi napravija papa test vo koj pokazuvase deka imam virusni promeni .potoa bev vo drzavnava bolnica mi pravea tipizacija i kolposkipja da se vidi dali ima promeni na grloto na matkata.iskreno jas od mojot ginikolog voopsto ne sum zadovolna bidejkai koga zaminav na konsultacija i da mi prepise nekoja tarapija toj mi rece samo laserski da ne konsumiram tabeleti i sl.i ja si zedov na svoja raka wartek crema i e mn efikasna so 3 dnevno koristenje nadvoresnite bratavici gi snema si pijam plus nekoj vitamini i vnesuvam ovosje i zelencuk pa da vidime so ke bide ponatamu .citav deka ovi tableti bile efikasni ama ne sum sigurna dali da gi zemam od nature essential magicna trojka pomaga za da se izlekuva hpv,cn1,cn2 ,cn3 nekoj da mi predlozi nesto posto stvarno veke i sama neznam so da praam
     
  13. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Искрено natural essential ми е чудна фирма, истото пакување како natural wealth (копија). Јас ги пиев антиоксидант на natural wealth, ги купував од деметра (кумановска аптека) бидејќи го зегин се за 200 денара поскапи. Исто и тој прашокот виусид го пиев. Јади лимон, брокула, спањак, моркови, јаболки и гледај зеленчукот во свежа состојба да го јадеш. http://www.bodylabsuplementos.com.br/ad ... 28_max.jpg
    Башка апчињата се на природна база од брокула, моркови и спањак. Јас сум задоволна од нив, се пијат по две на ден. Инаку и цинк таблетки пиев и нив исто на natural wealth ги купував. Прегеска баш читав нешто за хпв, пишуваше дека во 90% од случаите вирусот го снемувало за година до две, но се зависи од самиот организам како ќе се избори што значи дека треба јак имунитет. Позз
     
  14. srnichka

    srnichka Нов член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ke si gi zemam apcinjava so se na prirodna baza da vidime dali ke ima podobruvanje.I sakav de prasam dali ima nekoj shto ima primeno vakcina za hpv? deka moi bratucetki sto imam vo stranstvo tamu se zadolzitelni se primaat 3 vakcini za hpv, a ovde nisto :( inaku fala za informacijata pozz:)
     
  15. lovesexmagic

    lovesexmagic Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
     
  16. kristina87

    kristina87 Нов член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Гледам дека сте доста информирани па сакам да ве прашам... Бев на гинеколог и ми најдоа кондиломи.. не многу.. Само што ми се појави ептен малце одма отидов на лекар.... правев ПАП и не покажа ништи... никакво ХПВ ? Дали е ова можно затоашто колку што знам ХПВ е предизвикувач на кондиломи

    Фала
     
  17. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Кристина,на ПАП тестот не покажува ХПВ или за кој вид се работи,за тоа треба да дадеш брис за типизација кој се носи во ману најчесто,но може и на др.места мислам.На папот најчесто покажува вирусни промени,па се претпоставува ХПВто,ама кај тебе како што разбрав ни тоа не покажало.
    Кондиломите дефинитивно се последица на некој ХПВ,срека што кондиломите се јавуваат кај нискоризичните видови на хпв.
    Јас би ти препорачала да си разговараш со гинекологот да дадеш брис за типизација и однеси си го во ману,така е најсигурно.И така папот не е секогаш најсигурен,зависи како е земан,од каде,постапка на обработка итн.По мое искуство,не прекинувај додека не си сигурна.
    Во меѓувреме нагло зголеми го имунитетот,наназад има многу совети за витамини и исхрана,зашто на крај тоа е вирус,нема апчиња и мора сам организмот да го совлада.
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.233
    Допаѓања:
    124.356
    Како бре нема вакцина за ХПВ? Кај живееш ти? Милион трибини, укажувања, бесплатна е вакцината, три пати се прави, се отипаа тука од шлапање колку била добра или лоша. Како може, сексуално активна ЖЕНА да не знае за ова? Па едни вести да си гледала ќе си чуела. Боже, кај живеам. За сопственото женско здравје тотална неедуцираност и незаинтересираност, а се плескаат без кондоми, па се чудат од кај после....
     
  19. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира нешто во врска со вакцината. Пред година дека на пап тестот ми покажа цин1, а потоа со типизација и хпв16. Пред 3 месеци на пап тестот немаше ништо и докторот ми рече дека нема потреба да праќаме брис на типизација, бидејќи цинот одел заедно со хпв и пошто не покажа цин не пративме. Ме интересира дали смеам да ја примам таа вакцина, ќе делува кај мене? Бијдеќи нели веќе го имав хпв вирусот.
     
  20. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Eве ме и мене на темава... По последната контрола на гинеколог, на пап тестот не показа никакви абнормалности, брисевите од микробиологија исто беа супер, е сега хпв типизацијата покажа вирус тип 51 и 58. Како е тоа возможно стварно незнам...
    Гинекологов е мутле кое нема врска од животов па си барам нов, па во мегувреме би било добро доколку некоја од вас се соочува со истиов проблем да ми препорача терапија која е ефикасна.
    Фала ви!