1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV од низок степен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од nemir, 11 април 2010.

  1. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    и кај мене беше така,,и кога направив типизација изпадна нискоризичен хпв...тип 84....аман веќе со овие глупости,ми се смачи останав по гинеколози......
     
    На Pavlinka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mr.Nobody

    Mr.Nobody Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    9
    јас, иако машко, имам некое искуство со темава пошто читкав троа појќе и се консултирав ем со другари/ки од Медицински ем Фармација ..ем малце муабет падна и со матичниот ми ..пошто ме фати еден период уплав од тоа коа ми кажаа дека има 100 и кусур(ова од онака го кажувам , зошто знам дека ги има мн ..). Па ми рекоа дека најчести се тие 4ка и 6 или 6ка и 8ца беа.. како и да е, од тоа ја што го знам.. најпростата процедура е >> Матичен > Гинеколог > Aптека > апчиња некои 2 недели пиење > повторна проверка ..

    П.С ко машко, мое е да кажам дека би било паметно да му кажеш на партнерот ти зошто ОСВЕН ако не си го активирала/добила преку депилација(се случува) ќе да си го добила т.е активирала од кај него , значи големки се шансите и он да има, а кај машкото е скоро невозможно да се осети у рани фази па, нека си иде до Матичен и он, па до Државна да си се провери...
     
  3. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    нискоризичен хпв-споделете мислење и терапија

    Девојки,дали на некоја од вас веќе и се утврдило нискоризичен хпв...???каква терапија ви препишале за да се неутрализира?,,,изгледа различни гинеиколози различно препишуваат,,па споделете ваше искуство,,,за нискоризичен хпв без цин промени...
     
  4. mila-david

    mila-david Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
     
  5. Nicole19

    Nicole19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Isto i jas. Taka sto po nekoe vreme mi se pojavija kondilomi ( vo vid na raneta sluznica so rozevi tocki kako bruncinja ) i bez test mi se dijagnosticira prisustvo na HPV koj gi predizvikuval istite. Neznam kako na testot so go praev imav prvo Candida (kokoidna bakterija) a potoa HPV neznam so se slucuva ama verojatno ke go smenam genikologot
     
  6. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Евеме таман од проблемот со тироидната се кренав од депресија почнав да се радувам на животот се вратив во живот и таман да испаднам од тупакта зивотот па ме турна доле и ми даде усте еден проблем и усте еден стрес денес дознав дека имам и Хпв сега чека следна дијагноза како сто ме мава да ме докрајци мислам редно е.Таман денес и преходните две недели бев срекна се спремавме за на одмор заборавив дека сум болна од тироидана сите симтоми сто ги имав исцезна ете пак паднав нов проблем барем да почекаше малку да соберев сили за да се борам.Али викат се се случува со прицина ако мисли Госпот дека ваков зивот злузувам јас се согласувам со него.Ај казетеми ако сакте бидејки докторката ништо не ја прасав нозете и раците ми се стреса дали и ова заболуванје ке ми биде дозивотно оти јас само од такви заболуванја заболувам ретко од некое кое се лечи? Дали постои некоја од вас сто се излечила од Хпв?
     
  7. Sunflowe

    Sunflowe Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас би го пренела моето искуство, се надевам дека на некој кој ќе се најде во слична ситуација ќе му помогне. Пред 1 година при редовен гинеколошки преглед, ПАП- от ми излезе со индикација за присуство на ХПВ вирус. Мојот гинеколог ме посоветува да поработам на имунитетот и за 6 месеци повторно да направам ПАП. Според мене, ова е крајно несовесно и сметам дека во ваква ситуација гинекологот треба одма да даде совет да се направи ХПВ- типизација, наместо да остави високо ризичен вирус да тлее во организмот и да направи пострашни проблеми.

    После 6 месеци, направив повторно ПАП, кој излезе не само со индикација за ХПВ Вирус туку и ми беше дијагностициран ЦИН 1. Во овој момент на мојот драг доктор од Систина, му текна дека е потребно да се направи ХПВ типизација и биопсија и пристапи посериозно околу целата ситуација. Неговиот совет беше да се направи биопсија за да се утврди со сигурност дали имам ЦИН 1 или можеби ЦИН2, ЦИН 3 (бидејќи папот не е 100% веродостоен), а доколку се утврди ЦИН 2 или ЦИН 3 да се пристапи со конизација (отстранување) на грлото на матката. Малку е да се каже дека ова беше најголемиот шок во мојот живот, особено имајќи ги во предвид последиците кои можат да настанат во иднина од конизација.

    Биопсијата ја направив во Систина и после 5 дена резултатите потврдија дека станува збор за ЦИН1, што среќа во несреќа во тој момент беше најмалото зло. Докторот ми препиша вагиналети-Ginex Forte и сируп/ таблети на база на имуноглукани и секако стандарндното - попладневен одмор, не се нервирај, итн.

    Иако за овој вирус нема друга позната терапија освен кревање на имунитет, дознав дека Д-р Котларова во Ремедика, го третирала овој вирус со некаква киселина која имала голема успешност при лекување и решив да отидам. При првиот преглед Д-р Котларова ми објасни дека станува збор за истата киселина која се употребува при правење хемиски пилинг на лице , со тоа што е поконцентрирана и дека во Шпанија се употребува дури и за лечење на ЦИН 3. Киселината е сосема безопасна и нема никакви последици (за раѓање,...), за разлика од ласерското третирање или конизација, и што е уште подобро има 90% успешност во лечење на ХПВ вирусот. Не сакам да звучам како реклама, ама ако ова мое искуство му помогне на било кој друг ќе бидам среќна. Резултатите од Пап-от и ХПВ- типизацијата што ги правев ми пристигнаа скоро, and guess what :) - Нема трага ни од вирусот, ниту од ЦИН-от.

    Се надевам дека било кој што поминува низ истото, ќе има позитивен исход како мојот. :))
     
    На Honey bunny05 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Honey bunny05

    Honey bunny05 Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека подолго време нема никој споделено искуство на оваа тема, би сакала да те прашам за цената на третманот во Ре-Медика со киселината, бидејќи сега се информирам дека имало ваков третман. Благодарам
     
  9. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Sakam da prasam kakvi simtopmi imavte ako imate cin 1 cin 2 ili cin 3 jas bev deneska na ginekolog me bole ednata straha dolu na eho me vide ne pokaza nisto ni tumor ni cisti nisto I mi zema pap test.. Dali ako imas rak na grloto na matkata moze da se vidi I na eho?
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Мокриш ли често?
     
  11. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ne mnogu cesto..
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Може да се види мислам,ти може си настинала. Пиј чаеви,топли се.
     
  13. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Mi zema bris pap test I sega za edna nedela ke cekam rezultati a na eho nemase nisto.. Se e dobro.. Ama sakav da te prasam ako imas cin 3 veke nekoi kletocni promeni dali imas simptomi?
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Не знам, ќе мора некој друг да одговори.
     
  15. Honey bunny05

    Honey bunny05 Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Цин 1 нема никакви симптоми, може само на пап тестот да се види и евентуално преку колкпоскоски преглед да се забележи дали има некои промени
     
  16. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Извини што те прашувам вака ама незнам дали ако имаш веќе рак на грлото на матката во напредна стадиум дали се гледа и на ехо?
     
  17. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Денес ми стигна резултатот од пап и сега нема ни хпв ни цин што да правам само некоја инфекција која ми препиша гинеколог вагиналети а да напоменам имам две брадавички и одамна си стојат така а гинеколог не ме упати да се отстранат или да се направи некое друго испитување на пап тестот не показна ни присуство на хпв ниту цин промени на грлото на матката некој слично искуство...
     
  18. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Дали го праша гинекологот што со тие брадавички? Што беше одговорот?
     
  19. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Odgovorot bese vika hpv infekcija moze da e taka mi kaza a na pap testo nema hpv prisustvo
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Побарај си друг гинеколог штом те оставил без некоја терапија