1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    може оти да не и мене секогаш кога ке ми се појави си земам оти знам дека на гинеголог истото ке ми го кажи
     
  2. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Јас сум нон стоп со кандида. Сега моментално пијам Нистатин апчиња, а има и вагиналети. Апчињата се 45 денари, специјално за кандида, и не мора да ги препише доктор. Па гледам конечно ми се подобри ситуацијата. Инаку се мијам понекогаш со сода, понекогаш со јаболкова киселина, и обавезно кога имам мака, се мачкам со канестен. Ама Нистатинот конечно ми го решија проблемот :)
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    оди и купи си вагиналети ништо страшно ниту пак срамно, не ти требаат ни рецепта ни ништо
     
  4. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    A како знаеш дека имаш кандида,а не си била на гинеколог и не си направила микробиолошки брисеви???? :?:
     
  5. Majuska.16

    Majuska.16 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    ами тоа е, др не верувам да е :D знам и дека пред да бидам сексуално активна имав кандида.
     
  6. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Кои се симптомите на кандида? До сега никогаш сум ја немала, ама откако завршив со терапијата за една друга бактерија како од време на време да имам бел исцедок кој е густ, како секрет од нос. Не е во големи количини ама сепак го има :?: Инаку додека пиев лекови ставав и вагиналети пенотран-форте кои заштитуваат и од кандида , пиев и лактогин, сега ставам и вагисан вагиналети за обновување на флората , и стварно не ми е јасно на сето тоа да се развие |(
     
  7. macencebt

    macencebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    ke saka nekoj da mi kazi koi se simptomite za kandidijaza
     
  8. macencebt

    macencebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    mene mn me bolat jajnicite ponekogas i ima mn vaginalen sekret i se uste nemam odeno na genikolog :lol:
     
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Чешање или пецкање, бел исцедок кој може да има непријатна миризба, а и не мора, зависи, кога како... Може да има и црвенило, дури и оток, кој може да се јави најчесто од прекумерното чешање. Потоа, мала болка и непријатно чувство при сексуален однос, како и пецкање кај инфицираното место при мокрење. Најчесто се тие симптоми, а верувам кај сите се манифестираат различно
     
  10. macencebt

    macencebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    jas imam mn belo pranje i me bolat jajnicite mn ponekogas i imav nekoja bakterija vo mokracata nekoi cesticki nz so
     
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Провери си на гинеколог. За да си бидиш сигурна. Да не имаш пиено антибиотици сега брзо? Се прави и од тоа. Мој совет е да си направиш ПАП тест. И добро е да се прави ПАП тест барем еднаш годишно, за жената да си знае какво и е здравјето "таму долу" :P Има многу болести што не покажуваат симптоми на почетокот, а има и некои кои во симптомите личат на кандида, а уствари може да е нешто друго
     
  12. macencebt

    macencebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    ke odam ke zakazam pregled fala mn
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Вагинална инфекција после употреба на антибиотици

    Сигурно ви се има и вас десено да добиете вагинална инфекција после користенје на антибиотици заради настинка. Што предлага зарем морам да се малтретирам и да одам на гениколог или некако самата можам да ја излечам значи не е некоја голема инфекција само чешање. Дајте ми некој предлози.
    Поздрав
     
  14. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Пробај наутро и навечер да се измиваш со чај од камилица
     
  15. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Devojki denes barav po aptekive tableti Nistatin ili vaginaleti za kandidava,ama nazalost ne uspeav da najdam nikade(ziveam vo mal grad).Uste toa mi ostana da go probam...site dosegasni terapii dale kratkotraen efekt.Dali nekoja od vas gi ima koristeno kapkite(samo toa go ima po aptekite), i kako se upotrebuvaat? SE IZVINUVAM ZA LATINICAVA,OD MOB.SUM VKLUCENA ;)
     
  16. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    KATALINA neznam za kakvi kapki mislis no bi ti preporacala vo tekot na denot da pies bar po 2 casi jogurt da izbegavas blagi jadenja toa pomaga za kandidata,mij se redovno tamu dole no samo so mlaka voda bez sapun.koga koristis vaginaleti navecer dobro e da spies so spavaca bez gajki i ne nosi mn tesna obleka i zaboravi na tanga gakjite.ova mi bese sovet od doktor i mi pomogna mn.kandidata moze da se izlece i na priroden nacin.pozdrav
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Добри се Нистатинот, ама некако ретко се наоѓаат во послено време. И јас ги барав по сите аптеки, едвај најдов.
     
  18. macufkaa

    macufkaa Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Ми се појави црвенило и чешање во пределот на вагината, а видов дека имам и како набубрени топченциња на вагиналните усни од внатрешната страна, инаку сексуално сум активна. Дали мислите дека се работи за кандида? :/
     
  19. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    треба да посетиш гинеколог не значи дека само од кандидата се прават црвени бубулици.поздрав
     
  20. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Кои вагиналети се најдобри да ги земам за кандида,а да се без рецепт?и цена отприлика ве молам итно ми е се мрднав