ТЕМА: Кандидијаза

Мислење 31 Мар 2012, 17:09

t.i.n.k.e.r.b.e.l.l напиша:Ги исчитав повеќето мислења и дефинитивно, сама си давам дијагноза, имам и јас Кандидијаза :( .
Последниве неколку дена имам чешање, печење, пржење и како ли уште да кажам... :@ , во пределот на вагината. Зголемено лачење на вагиналниот исцедок (бело прање), Вгиналните усни ми беа вцрвенети, болни на допир, почнав да се одмивам со камилица и сода бикербона, и се потсмири, ама не е тоа тоа. Печење при уринирање, при што почнав да се одмивам со вода. И имав и болкаа при сексуален однос.

Ке продолжам со камилица и сода бикербона викендов, а веќе во понеделник се одам под итно на гинеколог за посериозна терапија, бидејќи несакам да зема ништо на своја рака.

Е па тоа е тоа. И јас по примена терапија на некои си антибиотици, ја закачив досадава |( |(
Си земав канестен крема и вагиналети, се надевам ќе ја снема лесно досадијава |( |(
Ништо фајде немаше и кај мене од сода бикарбона и камилица, па решив со вагиналетите да го решам проблемов.
Со среќа на тебе во понеделник. Нема ништо страшно од гинеколошки преглед ;)
blond

Жолто цветче

45604284
Мислења: 2251
Зачленет: 24 Сеп 2010, 09:11

Мислење 04 Апр 2012, 12:30

кои се причини за појава на кандида ???
DiPi

Сино цветче

2739
Мислења: 249
Зачленет: 05 Јул 2011, 23:53

Мислење 04 Апр 2012, 13:06

Офф овој проблем ќе ме мачи цел живот.Подолго време ми се немаше појавено инфекцијата,но еве овој период ми се случија многу работи кои влијаеа на мене,па и поради тоа ми паднал имунитетот многу.И еве повторно се појави.Веќе станува неподносливо незнам како да се справам.Едноставно морам во најбрзо време да го поткренам имунитетот,инаку се мијам секој ден со камилица,и тоа помагало демек.
tweety26

Жолто цветче

14944925
Мислења: 1469
Зачленет: 30 Мар 2010, 12:08
Слика

Мислење 04 Апр 2012, 23:05

Candida albicans е природна габичка која е населена на поедини делови во телото.Значи ја има во вагината како нормална габа,во слузокожата на цревата и на јазикот.
При зголемен стрес или стресни ситуации,при зголемеа телесна температура,при подолга уоптреба на антибиотици,при намален имунитет е честа појава за да оваа габичка се намножи,односно да се зголеми повеќе одколку е природно населена.
Таквата состојба најчесто доведува до КАНДИДИЈАЗА која претставува лесна инфекција на вагината-односно на нејзината внатрешност.
Кандидијазата најчесто не е опасна ако се работи за причинител -Candida albicans.
При оваа инфекција има појава на зголемен вагинален секрет,кој може да биде придружен со чешање,нелагодност,печење,тешкотии при мокрење и др симптоми.
Оваа состојба се лечи најчесто со креми од групата наречени АНТИМИКОТИЦИ-ПРОТИВ ГАБИ или со вагиналети.Најчесто се употребуваат:Canesten,Cansen,Nystatin и др.
baby-star

Жолто цветче

16981258
Мислења: 1706
Зачленет: 08 Фев 2012, 19:19
Слика

Мислење 05 Апр 2012, 20:08

Гинекологот ми кажа дека имам кандида, треба да идам на преглед за да ми каже терапија...
е сега веќе неколку месеци сум сексуално активна и некаде 3 пати имавме секс без кондом... како да дознам дали и на партнерот сум му ја пренела оваа инфекција, кои се симптомите кај машките???
DiPi

Сино цветче

2739

Мислење 06 Апр 2012, 01:27

DiPi напиша:Гинекологот ми кажа дека имам кандида, треба да идам на преглед за да ми каже терапија...
е сега веќе неколку месеци сум сексуално активна и некаде 3 пати имавме секс без кондом... како да дознам дали и на партнерот сум му ја пренела оваа инфекција, кои се симптомите кај машките???

КАЈ МАШКИТЕ МНОГУ РЕТКО СЕ ПОЈАВУВААТ СИМПТОМИ КОНСУЛТИРАЈ СЕ СО ГИНЕКОЛОГОТ И ТОЈ КЕ ТИ КАЖЕ КОЈ КРЕМ ДА ГО КОРИСТИ ТВОЈОТ ДЕЧКО, А НА МЕНЕ КОГА МИ СЕ ПОЈАВИ КАНДИДАТА КОЖАТА МИ БЕШЕ ОТЕЧЕНА ЦРВЕНА И БОЛНА И МНОГУ МИ ПОМОГНА КРЕМОТ КАНСЕН
simona90

Фем почетничка

00
Мислења: 10
Зачленет: 08 Фев 2012, 04:12

Мислење 10 Апр 2012, 12:23

Ц ц ц жива напаст е ова..сакав да прашам за промивање соодносто сода бикарбона-вода колку треба да е?
sunfemina

Жолто цветче

8121145
Мислења: 1731
Зачленет: 17 Фев 2011, 23:11

Мислење 11 Апр 2012, 18:19

"За жените да ги искоренат хроничните проблеми и габичните инфекции, тие би требало секоја ден да се чистат со два три литра чиста превриена вода која треба да се излади на телесна температура и во неа да има две супени лажици сода бикарбона.Овој третман треба да се повторува во период на два месеца освен за време на менструалниот циклус.Candida е многу отпорна габичка и потребно е долго време за да се искорени."

http://www.fakulteti.mk/news/12-02-21/c ... rakot.aspx

Aко има некој ефект, ќе ве молам да пишете
flowergarden

Жолто цветче

32520
Мислења: 1236
Зачленет: 27 Фев 2011, 17:41
Слика

Мислење 11 Апр 2012, 19:51

Ај ако може некој побрзо да ми објасни како да ги употребам вагиналетите канестен ? :)
DiPi

Сино цветче

2739

Мислење 12 Апр 2012, 06:55

DiPi напиша:Ај ако може некој побрзо да ми објасни како да ги употребам вагиналетите канестен ? :)

Треба да ги вметнеш што подлабоко и да не стануваш потоа. Затоа се препорачува да се употребуваат пред спиење. Обавезно стави си една секојдневна за сабајлето
flowergarden

Жолто цветче

32520
Мислења: 1236
Зачленет: 27 Фев 2011, 17:41
Слика

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 21 гости