1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. love.butterflies

    love.butterflies Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    23
    На Natshka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Кандидијаза - габична инфекција на женските полови органи

    http://doktori.mk/element/view/4f8319e1 ... ovi-organi

    еве овде многу добро е напишано се во врска со кандидијазата
     
  3. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    1.580
    Најочигледно имам и јас кандида сите симптоми ги имам, ама немам уште отидено на гинеколог за потврда на тоа. Но тоа сега за сега не ми е проблем туку сакав да прашам дали може порано да добијам поради оваа инфекција? Треба околу 20ти да добијам, ама не и пред 20ти. И ми се појави како розев исцедок што иде се накај потемно, а немам некои симптоми никогаш кога добивам само некогаш ако ме боли стомакот. Можно е да добијам или ова е исцедок од инфекцијата?
     
  4. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас мислам дека кандидата не влијае врз порано доаѓање на циклусот, а исцедокот ако не е бел, тогаш е жолтеникав. Најчести симптоми се јадеж и чешање на интимните делови.
    Сепак најдобро е да си одиш на гинеколог, да се провериш.
     
  5. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    1.580
    Па да, жолтеникав ми беше исцедокот веќе неколку дена и имам чешање како што пишав во друга тема. Ја прочитав цела оваа тема и тие симптоми ги имам чешање и исцедок. Се миев со камилица ми поминува се дур немам некаков допир доле. Планирам да одам на гинеколог, но ако добијам ќе треба уште да чекам. Затоа прашувам, розевиот исцедок ми е од инфекцијава или од некоја друга инфекција или од причина што треба да добијам? А за 3-4 дена правилно треба да добијам правилно, така да не ми е рано нешто премногу, но сепак.
     
  6. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Инфекции

    Девојки ве молам за одговор, имам некој проблеми, кога одма во вц, и кога користам тоалетна хартија, по неа има некои насобрани бели парчиња ( и јас незнам како да објаснам какви се ) и многу ме чеша таму долу, пред некој ден за време на односот со дечкоми, откако сфрши и тој на неговиот полов орган, го имаше тоа што сега го имам јас, и навистина се плашам :( , незнма дали да се обратам кај лекар. Денеска кога си дојдов од факс, ја фрлив секојдневната и по неа немаше ништо слично на тоа што го имав, но сега кога се соблеков на гаќите пак имав такви парчиња бели, не чуствувам да има некој мирис, и навистина се плашам од што може да е тоа :( , помош !?
     
  7. DiPi

    DiPi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    29
    Ставав фагиналети 3 пати навечер, циклус треба да добијам до утре, а обично добивам неколку дена порано... дали е можно од вагиналетите циклусот да ми се одложи ???
     
  8. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Вагиналетите не би требало да влијаат на циклусот.
     
  9. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Мене ми личи на класична инфекција предизвикана од кандидата. Оди на лекар, нека ти земат брисеви и после земи си вагиналетки, ќе ти помогнат. Во меѓувреме можеш да се замиваш со чај од камилица или сода бикарбона растворена во вода.
     
  10. beyoncee

    beyoncee Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    ZDRAVOO..i jas kasnam so odgovorov bidejki sega nova summ...
    za kasnejnevo na mens.za vreme na kanidada kaj mene kasnese celi dva meseci...
    ama od kako mi se pojavi jas nz sto e toa..i si mislev ke pomini pa duri posle dve ned.pojdov na ginekolog i se lecev posle eden mesec pa mi stavija inekcija za da mi dojdi i mi dojde po 3 dena pozz
     
  11. dalika1

    dalika1 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    7
    Здраво јас имам 16 години и сигурна сум дака имам кандида(немам отидено на гиниколог),ги имам сите симптоми чешање,бело прање,црвенило,па дури и имам брукички слични на гнојници,кои се полни со гној.Па сега ме интересира со каков крем да ги мачкам или некој лекови и дали кандидата има некои штетни последици и дали е можно да ми касне од кандидата.Благодарам однапред.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Кандидијазата НЕ ВЛИЈАЕ на циклусот, ниту пак има штетни последици по репродуктивното здравје, освен ако не дај Боже се искомплицира (што е скоро невозможно). Се што ви треба се редовни промивки со раствор на калиум перманганат, канестен/кансен маст и вагиналети или системска терапија (flagyl) ако има потреба. Кандидијазата знае да биде упорна, ама се лекува. Освен тоа, потрудете се да ги отстраните причините за појава на кандидијаза - чувајте си го здравјето (да не настинувате често, со тоа да избегнете антибиотици), избегнување на интимни средства за хигиена, помалку јадење благо, удобна и памучна долна облека која ќе ја перете на вриење, избегнување на тесна облека, често менување на влошките, редовна хигиена. И секако - многу пробиотици - пијте јогурт секој ден, барем по една чаша. До нас е како ќе се чуваме, а барем кандидијазата може да се избегне во многу случаи.
     
  13. Gaabbii

    Gaabbii Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Девојченце ова со беливе мозолчиња со гној малце не ми делува ко да е кандида, иако имаш 16 години (незнам дали си сексуално активна) отиди си на гинеколог, немора никој да знае ако несакаш или кажи на некој постар ( братучедка , сестра).
     
  14. dalika1

    dalika1 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    7
    Не сум сексуално активна,значи брнчуњата не се од кандидата од што може да се? :(
     
  15. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Најубаво е да отидеш на гинеколог да те прегледа и да ти земе брисеви. Брумчињата не се типични за кандида. Како и да е, ти треба мислење од гинеколог, никој од нас тука не е специјалист. Некои на изглед едноставни работи можат да предизвикаат посериозни инфекции или не дај боже стерилитет. Нема зошто да се плашиш од прегледот. Со среќа!
     
  16. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Инфекција можеш да добиеш и од туѓо лавабо или када, туѓ сапун (каде имало бактерии) итн. Точно е дека брумчињата не се типични за кандида кај женско (има кај машките) така да под итно на гинеколог.

    Може е нешто банално но ако е посериозно е многу битно да почнеш со терапија што побргу.
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
  18. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Aко се бричиш, со брич нели, може да е од тоа.Од страна ти се, те чешаат?
     
  19. dalika1

    dalika1 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    7
    На срамните усни ги имам и да ме чешаат.
     
  20. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Aма се бричиш ли?