1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. dalika1

    dalika1 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    7
    Да ама нив ги имам и од пред тоа.
     
  2. Seksichot

    Seksichot Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo zenski... Jas isto imam podolg period problemi so kandidijazata.. Koristev polyginax vaginaletki, no povtorno si ja imam, nema nekoe podobruvanje. Mi preporachaa da pazam na ishranata(pomalku blago da jadam:( ) Amm isto i mienje so kamilica, a ima i eden domasen rastvor so soda koj sto ne sum go probala seuste. Ke moze li dokolku nekoj go koristel da mi kaze dali ima efekt nekakov? Tnx^^ :*
     
  3. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Стварно не знам за каков домашен раствор станува збор, ама ке ти кажам дека содата предизвикува базна реакција, а за ефикасна антибактериска и антимикотична флора е потребна кисела pH. Иам мнугу ефикасни антимикотични препарати и за орална употреба, на надворешна, вагиналетки. Не се скапи нема потреба од импровизации по дома можете само да си ја влошите состојбата. Класичен антимикотик е кремот Canesten (Clotrimazolum)а овој препарат го има во секаков облик. Доколку ви се појавува црвенило, пецкање, чешање од страните кај свиокот од ногата или околу срамните усни, се препорачува првин мачкање со 10% тинктира на Јод (Betadine), се мачка со памукче (само на кожата, не на срамните усни) се чека да се исуши и потоа се премачкува со Канестенот. Ова е најклсична терапија против кандида. Се изнапишував. Ај белким ке ви помогне нешто. :D
     
  4. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас имам пробано и од мое искуство, делува. Се прави раствор од литро топла вода со 1-2 лажички сода бикарбона. Се користи за замивање и веднаш го намалува јадежот (не се плакни после тоа). За подолготрајни резултати сепак треба терапија препишана од доктор. Сепак мојот гинеколог ми има кажано дека нема спас од кандидата, затоа што е габа, а габите тешко се искоренуваат.
     
  5. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Твојот доктор треска глупости. Ако немало лек против кандидата, што да кажеме за туморот? Глупости у боја. Микозите на ноктите на нозе и раце траат подолго (1 година) ама за вагинална кандидијаза која е обична дерматофитоза да кажеш дека нема лек треба да си ненормален. Според мене. :D
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ако сакаш домашен лек за кандида, измивај се со камилица или раствор со сода, можеш и со јогурт да се измиваш зашто сите вагиналети кои се користат за одржување на нормална вагинална флора се на база на млечни киселини кои ги има во јогуртот. Но, не е само надворешно да се измиеш, земи си шприцеви од аптека, без игли, и ќе ги наполниш со тоа што ќе се измиваш и ќе си шприцнеш внатре, џабе да се измиваш надворешно, кога внатре е проблемот. И пиј многу јогурт, батали чоколадите. Ако кандида е само проблем тогаш можеш да си земеш кансен крема од аптека или вагиналети на своја рака нистатин, канестен...Ама ако проблемот се пролонгира и интензивира ќе мора редовни прегледи да правиш, да не ти се појави некое воспаление. Најбитна е исхраната и хигиената. Носи си обавезно 100% памучни гаќи, има убави за 60,70 денари, а и те како ќе ти годат. За превентива можеш да земеш вагисан, лактогин, линеспор феме...
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JustBeYou

    JustBeYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
  8. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Ништо ново и невообичаено не пишува во статијата, а и не прочитав во неа дека е неизлечива |(
    Тешко се искоренува, повторлива, досадна ама излечива е сепак.
     
  9. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас сум зборела со многу девојки со овој проблем и кај сите има моментално подобрување, но при секој пад на имунитетот, користење антибиотици или без никаква причина се појавила повторно за неколку месеци.
     
  10. verica81

    verica81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    55
    Многу малку има во месо риба јајца зелинчук компир диетата ке ја најдеш на гоогле како Аткинсова диета ако не скаш да ослабеш пиј многу јогурт во текот на диетата и јади компири пржени во нив нема многу шекер само масти.
     
  11. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Аткинсовата диета се базира на внесување на протеини (она што го наброја месо, јајца, млечни производи), а компирите по состав се јаглехидрати, што значи дека не се дел од оваа диета.
     
  12. verica81

    verica81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    55
    Јас ова диета ја практикувам сто пати . Мног голем мит е дека компирот има многу јаглено хидрати на 100 грама има 30 за диетата не е добар ама ако се работи за други цели како за цели како што рече девојчето дека е слабо мора малце и јаглено хидрати да внесува за да не ослабе повеке затоа тоа го дадов како предлог . Ако ослабе многу ке и се намали имунитетот а тоа е и една од причините за појава на кандидата.
     
  13. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    imam edno prasanje ponekogas izmegju sramnite usni imam bela naslaga no mn retko ja zabelezuvam bidejki se mijam dole redovno 2 pati vo denot,no koga primer ke sum izlezena cel den ili povekje casa zabelezuvam dali e od kandidata ili obicno taka se pravi ako ne si izmiena dolu?
     
  14. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    да ве прашам - имам кандидијаза ја добив најверојатно од антибиотиците
    се мачкам со Антифунгол крема и користам Канесен вагиналетки (денес ми е прв ден терапија)
    дали да одам утре на гинеколог или да чекам да ги докористам канесенот (за 3 дена)
     
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Имам кандида,гинекологот ми рече терапија да земам само ако ми се јави чешање.Купив канестен вагиналети,ама незнам дали да ја земам и кремата :?: Колку дена трае терапијата ме интересира?
     
  16. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Зашто да ја лечиш само ако ти се јави чешање? Штом имаш кандида треба да се третира...ме збуни сеа :^)
    иначе канестен ми се чини идеа по 3 во паковање, така да 3 дена ќе ставаш, можеш и едно, ама што си е сигурно, сигурно си е. И нема потреба од кремата, овие ќе ти завршат работа (плус во комбинација со подобра исхрана)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Е па кандидијазата главно симптоматски се третира, не можеш кандидата да ја отстраниш од организмот... само да се зајакне вагиналната флора, за да не доминира габата. Кремот се става надворешно, главно ако има чешање, инаку нема потреба. Ама убаво е секогаш при рака да се има крем канестен, за секој случај.
     
    На kravce, maca99 и eli25 им се допаѓа ова.
  18. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Точно така.
    Инаку канестен се по 3 пакување,и заедно со кремата се доволно,барем јас така знам и така ги имам користено.
    Во меѓувреме,треба да се закрепне организмот,со исхрана,течности и што е најважно-елиминација на стрес.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Да, особено јогурт секој ден по 2-3 чаши, многу помага во подобрување на состојбата...
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Нема никаков негативен ефект од кремата?
    Под стрес сум деновиве и долнава малку ме чешка, исцедокот не е многу зголемен.
    Додуше и сменив интимен гел, користам Нивеа и сега има нов вид излезен дупла формула некој си, па се сетив дека може и од тоа да е. Со што си ја миете долната вие?
    Значи ако земам канестен крема и се намачкам превентивно може да е добро, негативно ништо нема?
    Колку е кремата?
    И колку пати се мачката?