1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

  1. milce

    milce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    да не излезе ова како реклама ама Папилома кремата излезе несто неверојатно сто и јас не мозев да поверувам.Веке со првите мачканја кондиломите почнаа да ги снемува и еве веке ги нема.Сега ке видиме со ке се направи со внатресните бидејки веднас ги порацав и нивните вагиналет за внатресни кондиломи и цајот за имунитет.Па ке видиме како ке биде!
     
  2. VAGA91

    VAGA91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Денес ми стигна ПАП резултатот, нискорозичен ХПВ и кондиломи. Ми кажа да пијам само теблети за имунолошкиот систем, па ако нема подобрување, ке ги гориме. Дали има некој искуство со ова, дали е можно без терапија да се повлечат ? Не ми кажа ни дали партнерот треба да си има некоја терапија ?
     
  3. lady81

    lady81 Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    кај мене се започна со појава на кондиломи,па на папа тестот ми излезе цин 2 а на типизација хпв 18-високоризичен,во тој период бев ко изгубена,немам родено и мислев дека по добивањето на резултатот ми се сруши светот,2 -3 пати одев кај анчевски каде ми ги гореа кондиломите.пиев најпрво олигогал-се,па иминокомплекс, користев глизиген спреј и гел,витамини за подобрување на имунитетот, вит ц од 1000 по две на ден,цинк,селен,вит е,вит а и алое,јадев по 200гр морков на ден,пиев зелен чај секој ден по 2-3 шољи,повеке салати и овошје,јаткасти производи, користев гинекс форте,но најважно од се е да го намалите стресот,и да верувате дека се ќе помине,знам колку е страшно ко ке слушнете вакви резултати ,но со добра воља,помалку нервози се ке помине.со падот на имунитетот се појавуваат и кондиломите,кога ми се појавија по 3 пат решив да пробам да ги изгорам со оцет ко што имав прочитано некаде по форумите и стварно по само 3 дена успеав во тоа.на памукче ставав оцет и по 3-5 мин го држев на местото на кондиломите,малку пецкаше,но се издржува таа болка.Tака правев 3 пати дневно и само по 3 дена веке ги немаше.по 3 месеци правев пак папа тест и сега ми излезе цин 1,се надевам и за некој месец на подобри резултати,затоа девојки без паника само позитивно тоа е најважно,тргнете ги негативните мисли и се ке се среди.
     
  4. zenicka271

    zenicka271 Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Si sedam na rabota, i si javkam so koleskite bas na ovaa tema, i resiv da vi ja raskazam mojata prikazan, pred tocno 10 godini prv pat mi dijagnosticiraa HPV, nemav ni kondilomi ni simtomi nisto po tri tipizacii sekoja nisko rizicen, na sekoj 6 meseci na cetvrtata visoko i CIN 1, biopsija koga dojdoa rezultatite sakav da umram CIN 2, da ne recam CIN 3, a od posledniot pap mi bea pominati samo 5 meseci ne mi se veruvase deka tolku brzo se siri, mi napravija lser me iscistija, kako sto spomnuvaat devojcinjata pogore salati, vitamini, pomalku stres, skrativ so kafe cigari i dolgi neprespieni noki i se bese ok. Rodiv dve zlatni decinja, i stresot i nervozite se zgolemija, i eve sega doznav deka ovoj pat imam kondilomi kaj mene se na grloto na matkata, poradi namalen imunitet. sakam da svatite deka hpv virusot ako ednas si go zakacil celo vreme ke soi go nosis i samo ke ceka podobno vreme da izleze na povrsina, edinstveno sto mozete da napravite da se zastitite e mnogu vitamini, sto e mozno po zdrava ishrana i redovni , redovni kontroli! i draga ako imate zenski deca vakcina, ne im go stavajte zivotot vo racete na partnerite koi ke gi imaat ponatamu vo zivotot. a za site vas koj veke ste stignati tuka kako i ja mnogu salati ( vitaminska cveklo, zelka (crvena zelena ), morkov, dajkun, repka maslinovo i limun ) sekoj den po dvapati na den.
    I ne se sekirajte bez nervozi i stres se se pominuva polesno!
     
  5. pinklife

    pinklife Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    2
    Зошто после секој орален секс ми излегуваат афти :/ минатиот пат ми се издува устата :(
     
  6. ice6

    ice6 Нов член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Каде мозе да се најде кремата и дали ја даваат на рецепта?
     
  7. ice6

    ice6 Нов член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Nekoj ako saka da spodeli iskustvo koja krema mu pomognala za da ja zemam i jas?
     
  8. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски

    По препорака на мојот гинеколог за WARTEC го превртив цел Солун да ја најдам, била 25 еур. барав низ МК, србија, бугарија....и сосем случајно еден другар одеше Германија по кола и му кажав.
    Ми ја донесе за 5 еур и искрено многу е малечко паковање, и мислев нема да ми поминат бидејќи имав премногу кондиломи...ги мачкав како што пишува внатре и кремата ја потрошив тие не поминуваа целосно иако секој ден се помалку и помалку беа. Со тек на време (за брзо) сите исчезнаа

    потруди се некој од германија да ти го набави
     
  9. slATko.mace-81

    slATko.mace-81 Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    me interesira dali nekoj ja ima koristeno PODOPHILIN kremata i dali ima rezultati
     
  10. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143

    Кремата PODOPHILIN се користи после третман на кондиломите со течен азот и/ или радиоталас во кожни ординации.Не е паметно да се користи на своја рака доколку се најде, а тешко се наоѓа во Скопјево. Ја имаат во една кожна ординација во Аеродром.
     
  11. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа да ги горам со течен азот или CO2, не сакав да одам во државна болница и да ги горам таму па гиникологот ми рече да земам Кондилин раствор од Бугарија.
     
  12. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    potrudi se WARTEC крема од германија да ја нарачаш, 5 еур била таму - испробано, поминуваат без горење ...
     
  13. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Пред 4 месеци правев 2 пап теста, еден во ману, другиот докторот го прави приватно. Немаше нисто, чист.

    Пред две недели отидов на гинеколог, ама за друг проблем, случајно ми направи колпоскопија, виде раничка на грлото на матката. Веднаш ми напправи хпв типизација и биопсија. Стигнаа резултатите од биопсијата ми рече дека имам нешто како ЦИН 1, односно според него кондиломи, не ми даде никаква терапија, рече да ги почекаме резултатите од хпв типизацијата.

    Кога зимаше примерок од биопсијата ми ги тргна сите абнормални клетки, и сега ми рече дека ќе тргне ако останало нешто друго, и ќе ја премачка раната за тие да изгорат. Ми рече дека не е ништо страшно, и дека се лечело.
    Сепак не ми е јасно, вика имам ЦИН 1, а сепак тоа ми вика дека се кондиломи, како и да е јас сум мн исплашена и се надевам дека ќе се среди сето ова, ќе видиме кога ќе стигнат резултатите од типизацијата... :^)
     
  14. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Не ти препорачувам да ги гореш со течен азот бидејки самиот процес е болен,може да трае подолго време дури со месеци и пак да не отпаднат.Подобро земи си го растворот што ти го пепорачал гиникологот.
     
  15. n.n.123

    n.n.123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    vnatresni kondilomi

    [/b][/b] moze nekoj da mi kaze kade moze da se pojavat vnatresni kondilomi i kakov e rizikot od istite?? :(
     
  16. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    vnatresni kondilomi

    Не знам дали си уште на форумов ама ке се обидам да ти одговорам тоа што знам.Кондиломи се израслини како акни само сто се меки како кожичка. Можат многу да се расшират по целата вагина ако не ги спречиш. Нема ризик ама се многу непријатни. Вагината ке ти биде како елка со лампиони.На гинеколог ги горат ама од искуството од мои познанички не е баш успешно, ако остане(мајката) ке се размножи.
     
  17. Sanela94

    Sanela94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    29
    Ми се појави брадавица на надворешната страна од вагината и кога бев на гинеколог ми рече дека сигурно се работи за хпв вирус...Резултатите од пап тестот се нормални и не е утврден таков вирус ама јас уште се мислам и се сомневам во брадавицата, да не случајно резултатите не се точни..Мислите дека од нешто друго можи да се појави а да не е хпв вирус? |(
     
  18. sailor

    sailor Нов член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    штоп е пап тестот во ред нема причина да се плашиш. и јас имам една еве веке два месеци откога ја забележав, ја мачкам со кантарион секоја вечер и да ти кажам се поднамали. Гинекологот ми рече дека камилица и кантарион неможат да и наштетат. неможам поинаку да ја лечам во мометов затоа што сум бремена.
     
    На Sanela94 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. enbea

    enbea Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Јас имам проблем со брадавиците веке една година. Два пати ги отстранував ласерски али ништо пак ми се вратија. Пробав и со некои течности и креми кои ужасно ме печеа и пак немав никаков резултат.Дали знае некој некое решение конечно да се откачам од нив. ;(
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ќе ти кажам нешто ама многу пече и боли. Обична есенција онаа за во зимница што се става. Некој (мајка, сестра) кој што подобро ќе гледа нека ги премачка со есенцијата, ама само нив и така 3-4 дена ќе се исушат. Пак ќе кажам, многу е болно.