1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

  1. enbea

    enbea Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Есенција? Онаа за туршија? Оф како тоа да го ставам,све ке ме испржи. Несмеам тоа да го направам. Дали некој користел Папилома крема? Гледам по форумиве многу ја фалат. Не е многу скапа,па искрено се мислам да пробам со неа да ги отстранам овие ѓаволи,али би сакала да знам дали овде некој има некакво искуство со оваа крема.
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ова ми е искуство со пријателка. Лично јас кога имав ги подврзав со конец они 2 поголемите.
    Ги врзав силно уф болеше ама кога тие се исушија и другите одоколу паднаа.
     
  3. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Еве ова го најдов, машко го постирало овде на форумот :D
    Најпрвин пробав со јаболков оцет (натопен памук со оцет го ставав директно на брадавичките и го држев неколку минути) и во првите 2 дена немав никаков резултат. Бидејќи бев нестрплив за да видам резултат (а на форумот прочитав дека веќе за 2 дена треба да има видлив резултат, решив да пробам со алкохолен оцет. Исто така држев со памук на брадавичките и веќе после првиот третман забележав промена во бојата на брадавичките (почнаа да поцрнуваат, што беше одличен знак за мене бидејќи прочитав дека такво нешто треба да се случи). Веќе после 3 дена третирање сите брадавички поцрнеа и после туширање истите испаѓаа. Во моментов немам ниедна брадавичка! :)
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. enbea

    enbea Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Леле,девојки па што се не правите вие. Се печите,пржете ги чупате брадавиците.Ох па тоа е многу и за самата кожа,а пак за слузокожата. Па недај боже вие ке направите поголемо зло од брадавиците. Ипак фала ви на советите,али јас не се осудувам тоа да го направам. Одлучив да ја купам таа крема Папилома па ке видиме,подобро да платам 1000-2000 денари отколку да предизвикам некое поголемо зло.
    Ајде па се пишуваме да ви кажам дали ми успеало.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    А што има во составот на кремата??? Мислиш дека и кремата не може да ти предизвика некое поголемо зло? И таа во себе содржи некои состојки кои ги горат кондиломите, само што има други додатоци и убаво мириса. Понекогаш алтернативната медицина може повеќе да ти помогне отколку скапите медицински препарати. Позз
     
  6. enbea

    enbea Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Знам дека алтернативната медицина може да направи штета,али оваа крема нема никаква состојка што би печела.На сајтот го пишува составот,само билки,маслиново масло,етерични масла и пчелен восок.Што би печело и горело?
    Јас ја нарачав и баш ке пишам дали пече и дали мириса.
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Епа со среќа, ама пак да не бараш совет.
     
  8. Zverce52

    Zverce52 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site. Kaj mene pred godina mi bese otkrien HPV visoko rizicen virus.Vo celata nesreka,sreka e sto nemav maligni promeni megutoa virusot go ima i vo tkivoto. Probav so nekoj lekovi,masti,tecnosti i sto li uste ne ali nikakov efekt.Najmonogu se resiv da vi pisam bidejki veke nekolku meseci i jas koristam Papiloma krema i imam odlicni rezultati,ne przi ne gori nezno gi susi bradavicite i ne ostava belezi,so kremata pijam i caj za isfrluvanje na virusuot.Ova veke mi e 2 tura na krema i caj i se odi kako sto treba fala Bogu.No sakav da prasam dali ja nekoj ja ima koristeno Papiloma kremata i kolku dolgo treba da se koristi. Mnogu sum nestrpliva,a i isplasena posto e visoko rizicen virus.
     
  9. liliblue

    liliblue Нов член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки,сакам да ве замолам за совет и за ваше мислење.Пред една недела забележав 3-4 брадавици во пределот на анусот (околу 2цм одалечени).Незнам за што се работи,немам никакви болки и чешање.Брадавиците имаат големина од 5мм.До сега сум имала односи само со кондом. Моментално се наогам во странство и морам да побарам гинеколог.До сега немам направено ПАП тест.Сакав да ве прашам кога е најдобро да се направи ПАП тестот,дали да превземам некои мерки на своја рака и дали може да имам односи (со кондом се разбира) додека ги имам брадавиците.многу ми значи вашиот одговор посебно оти не сум во Македонија и се плашам дека нема да ги разберам инструкциите од докторката :$ :)
     
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Душо мислам дека се надворешни хемороиди во почетна фаза.
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Душо мислам дека се надворешни хемороиди во почетна фаза.
     
  12. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Имате ли памет бре луѓе, со оцет или есенција ќе направите стрешен дефект на кожата, се знае дека за оваа работа се оди на лекар дерматолог специјалист за венерични болести. Поготово кај жени не е убаво да се чека или да се прават работи на своја рака. Најдобар за оваа проблематика е др. Коста Цветковиќ( порано беше на клиника сега работи приватно). Он ме оправи по година дена лутање, 2 третмани и неам ништо. :)
     
  13. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213
    Може ли да се уништат со сапун за интимна хигиена + гарамацин маст?
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не.

    Девојчиња, знаете дека тоа е некој тип (нискоризичен) на ХПВ си има начин на кој се третира не си играјте играчки по дома
     
  15. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213
    Очигледно течен азот му е мајката :)
     
  16. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ни тоа пак ќе се појават.
     
  17. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Мое мислење за тоа како да се откачите од кондиломите е следново... Нели тие се предизвикани од хпв (нискоризични типови), а уствари хпвто е вирус. На организмот му е потребен јак имунитет за да го елиминира вирусот, а со тоа веројатно и кондиломите откако еднаш ќе ги изгорите, потоа нема да се појавуваат. Не е работата во тоа само да се горат, туку треба да поработите и на имунитетот малце. Превентивно може да пиете дневно витамин Ц од 1000мг, внесувајте зеленчук повеќе како брокула, ѓумбир, потоа лимон секојдневно (јас сум во исчекување да му ја намалат цената и да почнам да купувам со кила :D ). Можете да пробате да го смените начинот на исхрана, ништо не можете да изгубите туку можете само да добиете. Поздрав
     
    На Black.Beauty му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    од мое лично искуство само кремот WARTEC помага за кондиломите . Какво горење со азот....
    Кремот чини 5 еур ама го набавив од Германија, следи ги упатсвата и ќе поминат
     
  19. Ruzica00

    Ruzica00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    172
    Токму така. Мене гинеколог ми го предложи WARTEC растворот, од Грција 8 еур. Се нанесува по шема, сабајле и навечер. За неполна недела се повлекоа, и од тогаш еве 3-4 години нема ништо.
     
  20. enbea

    enbea Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Јас ја добив Папилома кремата и веке 5 дена ја мачкам. Сеуште е рано да очекувам некои резултати,но се гледа дека е природна и воопшто не пече. Дури и некако убаво лади кога ке ја намачкам. Стварно се надевам дека ке ги отстрани овие гаволи, бидејки веке не знам што да направам. Ајде па ке пишам дали помага или не.