1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Зошто не одите кај Данка Новевска?
    Јас кај неа сум и мама оди таму баш е фина, мене искрено ми се допаѓа, ми погоди и диоптер и се и веќе од кога ставив леќи не ми расте, а само што влегов во пубертет, а имам голем диоптер така да добро ми дојде ова.
    Иначе и Данка ти наметнува од Елени ќе купиш и готово, сигурно имаат некој процент нешто.
    Мене не ми пречи во ред е, супер си се леќите, тоа е тоа. :)
    Засега не би ја менувала докторкава, времето ќе покаже за понатаму. :D :D
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски

    И мајка ми оди кај неа долги години и е задоволна и јас бев неколку пати добра е , само треба да си набави и еден апарат за компјутерско гледање. :!: инаку и леќите во оптика елени се по добра цена и ако не порачам од ибеј ќе почекам повторно кога ќе дојдам во мк да си порачам леќи од ваму
     
  3. Peperutkaaaa

    Peperutkaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пред месец и пол бев во Оптика Елени во ГТЦ, можеби некој бил и знае да ми каже колку се добри ? Некако прегледот беше баш брз и ми дадоа диоптер за далеку 0,5 со 0,75. Во истиот момент кога ми ги стави леќите докторката гледав баш добро, меѓутоа коа ги прбав наочарите малку ми беше необично. Дали е поради тоа што шрв пат носам наочари па треба да се навикнам, ил инешто не е во ред со диоптерот. Јас не гледам далеку меѓутоа кога седам подолго време пред компјутер и ако земам да читам нешто ми се чини како и од блиску да ми е тешко. Што мислите колкави се шансите да ми е утнат диоптерот ?
    И дали некому додека се навикне го има болено глава или му се има вртено кога ги носи наочарите ?

    Поздрав до сите :)))))
     
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Аи мене колку ми беше тешко од почеток со наочарите.
    Нормално е ко да ти се врти, чудно ти е се...
    Ама ќе се навикнеш, јас еве кога ги носам по дома сега, затоа што носам леќи повеќе отколку наочари, понекогаш заборавам дека ги носам, е до толку се имам навикнато, така да ништо страшно уживај. :)
     
  5. Peperutkaaaa

    Peperutkaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Мене баш од тоа ми е страв, го мразам тоа чувство, ама ке видиме :))))) Ти благодарам.
     
  6. Peperutkaaaa

    Peperutkaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Мене баш од тоа ми е страв, го мразам тоа чувство, ама ке видиме :))))) Ти благодарам.
     
  7. sara3

    sara3 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    383
    Јас сакав да ставам леќи ама некој ми викаат дека многу тешко се навикнувало окото, па ваши искуства? Споделете :)
     
  8. Maci12345

    Maci12345 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Значи вака моите не ми дозволуваат да носам леќи пошо ке сум напраела инфекција бла бла. Пред 6 месеци бев на контрола и ми одредија нов диоптер е сега планирам сама да купам леќи без нивно знаење кажете ми дали прво морам да одам на доктор за нов диоптер или во самата оптика ќе ми одредат диоптер и каков вид треба да носам и ако може да ми кажете како им се движат цените :) :) :)
     
  9. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    да носиш леќи е практично но и штетно се упропастуваат очите без разлика дали се естетски или со диоптер па затоа кога би требало да носам очила со диоптер ке си одберам некои што убаво ми стојат и ке си ги носам и друго леќите треба да ги менуваш од време на време зошто се расипуваат
     
  10. Maci12345

    Maci12345 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Ne se upropastuvaat lugje ima po 20 godini nosat lekji so diopter nisto ne mu e na okoto duri moze i da ti go namali diopterot, jas iskreno ne mozam da nosam naocari epten mi smetaat ne mozam da gi podnesam zatoa moram nekako da izvedam i da si kupam sama lekji ako moze nekoj da mi pomogne da me posovetuva kako odi procedurata za kupuvanjeto na lekji.. ( izvinete za latinicata ) :)
     
  11. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.960
    Ако се сеќаваш точно на диоптерот,можеш да им го кажеш во оптиката и ќе ти дадат.Но за обука за вадење и ставање на леќите ќе мора некој да ти помогне.Него не ми е јасно,на таа возраст ова го криете од родителите?Нема да ги видат кутиите со леќи и течност за чување и нема да се чудат оти наеднаш не ти требаат наочари?Или на улица планираш да ги ставаш.Јас на твоја возраст почнав да носам леќи и за сите години носење инфекција сум имала само еднаш..Ништо страшно и веројатно и твојот офталмолог може да им објасни на родителите твои.
     
  12. Maci12345

    Maci12345 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Ne, jas nema da gi krijam samo tie mi kazaa ako sakas odi sama kupi si nie ne ucestvuvame vo toa, znaci se protiv toa jas do sega za mnogu raboti se imam otkazano koga vaka ke mi kazat ama za lekji ne mozam navistina mi se potrebni poso ne mozam da trpam naocari...
     
  13. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски

    Да не ти е згрешен диоптерот? :?:
    Зошто исто и јас не гледам баш од далеку само што имам поголем диоптер од твојов и кога почнав да ги носам наочарите првите денови ми беше океј ниту глава ме болеше ниту пак ми се вртеше,сосем нормално се ми беше само што јас поубаво гледав :)
    Обично некои кажуваат болење глава и вртење било симптом на згрешен диоптер,можно е да ти помал од она што ти одредиле :\ Или незнам. :?:



    Туку јас да си прашам некој да има искуство со Др.Лидија Перез?Мислам дека работи во Битола,а други информации и не ми се баш познати,ако има некоја феминка искуство со неа нека пише овде во темава,или пак ЛП :angel:
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.069
    Допаѓања:
    11.215
    Помош. Јас денеска со носев леќи и гледав матно, исто како и без нив. Досега вакви проблеми сум немала, а очила не носев резерва па цел ден се ќорев на работа. Кога пробав дома да ги извадам леќите некако многу беа залепени за окото, суви ептен. Ова до сега ми се нема случено. И јас на почеток немав проблеми со леќите, ама сега скоро два пати фаќав инфекција. Еднаш помина само со камилица, а вториот пат со два пара капки. А за хигиена внимавам многу,мијам раце по 100 пати на ден. До што би можело да биде, со леќи да гледам како без нив исто? Ова само денеска ми е случи.
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Мене вчера ми се случи истото со едната леќа. Колешка што носи леќи ми рече да ги измијам под вода со браго трлање меѓу прстите. После тоа дезинфицирај ѓи со течноста. Го сторив тоа и ми се избистри, пробај иако ми рекоа дека бигорот може да ја разјаде леќата морав да сторам нешто.
     
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.069
    Допаѓања:
    11.215
    Фала. Помислив и јас на тоа, ама ми беше страв поголема беља да не направам.
     
  17. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Тоа што ти биле премногу залепени може да се случи ако ти е исушено окото или пример ако е многу сув воздухот каде што седиш во просторијата. Друг пат ако ти се случи вакво нешто капни од течноста во окото и немаш гајле. А за заматеноста може да биде ако си имала крема на раце па иако си ги измила да оставиле трага или од преходно да останале наслаги а да ги немаш убаво исчистено. Крајно па да им е поминат рокот за носење па така гледаш.
    Истриј ги убаво со течноста и остави ги да отстојат. :)
     
  18. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Јас веќе 10 години носам леќи и не сум имала никаков проблем. Т.с имав еднаш од надносени леќи но не беше ништо страшно. Најпрво ќе појдеш кај специјалист за леќи, ќе ти стави леќи дали можеш да ги поднесеш. А за навикнување нема никаков проблем. Првите денови ги носиш по саат два а потоа колку што имаш потреба. Навикнувањето ти е една недела а потоа нема да имаш никаков проблем.

    Јас ти препорачувам од месечните леќи air optix [​IMG] Незнам точно за цена колку беа но беа околу 3000 a во има 6 леќи. Десет години носам леќи и од сите што ги имам испробано овие се најдобри, воопшто не сметаат на окото ако ги носиш и повеќе време во денот, но се менуваат на 2 месеци најмногу. :)
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не претерувајте со цените. Јас тие што ги носам 3 пара се 1400 денари. Месечни се, ама се додека не почнат да сметаат на окото можеш да ги носиш.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Ако се однесуваше за мојт пост јас ги посочив конкретно тие леќи затоа што сум најзадоволна од нив, а да има и поевтини и поскапи од овие и еден куп различни брендови на леќи. Јас само го споделив моето искуство. ;)