1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. BabyyBoo

    BabyyBoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Мене старите наочари што ми беа, оквирот беше црн, пластика. После 3-4 месеци оквирот почна да ми се лупи па да не купувам нов повторно, зедов црн лак за нокти и го поправив оштетеното :lol:
    Звучи малку чудно, но многумина тоа го прават ;)
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    И мене рамката од наочарите ми се излупи, и не знаев со што да ја обојам, па зедов со црн фломастер :lol: . Ама потоа, не знам што се случи, ми се сокапа рачката, па си купив нова рамка. А, сега ако се изгребат ќе ги поправам со лак.
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Пред некое време ги фалев аир оптикс дека се стварно добри и му дозволуваат на окото да дише и не се ни чувствуваат на окото. Ми се случи да ги носам и повеќе од 12 часа 2 дена по ред и немав никаков проблем, ни замаглување ни ништо. А со другите леќи после 3 часа се ми беше замаглено. А за цената и овие си се поскапи 6 леќи односно 3 пара се 3000-3300.
    http://www.airoptix.com/contact-lenses/aqua.shtml
    Ако ти одговара цената ти препорачувам да ги пробаш.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, ама веќе се плашам :sweat:
     
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Не сакам да правам тука реклама и несакам да бидам погрешно сфатена.
    Девојки посебно тие што сте од Скопје(па и немора да сте ) ако сакате препорачајте ми поефтина оптика во Скопје. Сакам да си купам нови рамки,па да не бидат цените астрономски оти овде кај мене во градов све е прескапо најобичните се по 50 евра.
    Ако не сакате да ми пишете тука во темава,ве молам ЛП.
    Oднапред благодарна :)
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Dioptra има на приземје во ГТЦ и во Лептокарија.

    А инаку, овие Dispo леќи (во жолто пакување) ги продаваат ли на парче? Сестра ми ги користи, ама она купува 6 пара за цела година и ги плаќа 3000 ден. Сакам да ги пробам, ама не знам дали ќе ми годат, па не сакам да купам цело пакување.
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Јас користев Диспо 3 пара за 1400 ден. ама некако не ми се погодоји, Зависи најверојатно од окото или серијата на производот. Оптичарот ми даде некои не знам како се викаат нешто Био ама еве веќе 4 дена ги немам извадено и топ се. Само ми рече дека се многу поскапи. Вика поноси ги па ќе направиме цена оти 2 пати му рекламирам Диспо.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Да, затоа сакав да ги земам на парче, бидејќи ми е страв дека нема да ми одговараат. А различни диоптри носиме со сестра ми, па ќе не можам да и ги дадам на неа. Затоа сакав да ги земам за проба, ама не знам каде ги продаваат на парче :?:
     
  9. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Леле овие Диспо и мене не ми се погодени, а најдов дома едно кутивче со 3 пара и си реков ај пак ќе почнам да ги носам,ама ц.
    Лани ми рекоа да престанам да ги носам бидејќи ми рекоа дека може да имам алергија од нив, од друго излезе алергијата наводно, ама незнам некако пак ми зацрвуваат очите, непријатност осеќам после подолго носење... Штознам изгледа ќе треба да ги прежалам и да си купам Air optix барем проверени ми се, поскапи се, ама со око нема играчка, тоа е.
     
  10. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Јас Диспо ги прогласувам за најгрди леќи што сум ги користела. Имам делумно осетливи очи, од нив бев ко да не сум спиела 100 дена потечена и вкрвавена во очите. Плус некако ептен ги осеќав кога ги носев и ги фрлив.
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Многу су среќна со новиве.Петто утро станувам без проблем ,а не сум ги извадила.Ана Каренина ќе го прашам оптичарот за овие што ги носам за на парче и ќе ти пишам ЛП уште денес. Позз.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И јас тие ги користам и искрено ја по 15-16ч ги носам, наочари не сакам. Сабајле во 7-8ч ги ставам вечер пред спиење 1-2ч да речеме накај 23-00 ги вадам и така да долго време ги носам... :tmi:
    И немам проблеми, црвенило имав 2-3 пати затоа што имав нешто во окото трепка или не знам што, ама со прокулин капки ми помина.
    Препорака од мене за аир оптикс :up: :D
    П.С Не им правам реклама само ги препорачувам!
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не е јавува мме ама ќе се јави. :?:
     
  14. Simplicity

    Simplicity Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    534
    Да прашам, дали фондот покрива дел од цената за леќи? Или покрива само за наочари? :)
     
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Само за наочари, ништо за леќи. :)
     
    На Simplicity му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Како тоа Фондот покрива за наочари?!?! Прв пат слушам! Те молам објасни ми што покрива Фондот, какви документи треба да се спремат, каде да се однесат, итн,итн. Треба да си купам нова наочари со диоптер, па да знам, ако може-нешто барем да искористам. ;)
     
  17. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Вистина луѓе дај кажете како покрива фондот???

    Оти јас лани ко ги земав наочарите,по сите оптики каде што прашав ( добро две се во градов мој -_- ) рекоа дека немаат никаква врска со фондот за здравство и дека тоа само порано така се покривало,сега повеќе не.
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не покрива фондот ништо за наочари.
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Каде ги има мислам во која оптика? И дали има страница на македонски со цени и перформанси?
     
  20. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.387
    Пол:
    Женски
    Фондот покрива доколку диоптерот е над 1, но не важи тоа за сите оптики.
    Плус не важи за сите, него за ученици, барем мене ми бараа потврда за редовен студент.
    Јас кога си направив пресметка дека дури и со тоа што го покрива фондот стаклата би ми се фатиле над 1000 денари, искрено не ми беше исплатливо да трчам натака- навака, кога во било која оптика за истите пари ставам стакла.

    Инаку важи и за леќи, но доколку докторот ги препорача ако пациентот не поднесува очила, а леќите се неопходни.