ТЕМА: Крајници

Мислење 02 Фев 2013, 09:25

Девојки се извинувам шо досајгам, Јас треба да ги вајгам сите 3 крајници..И некои ми викаат да не одам зашо после тоа одма главата кје ме болела и лесно кје ми поминуе воздухот низ тоа грлото дури и ја несватив убаво..Сеа ве молам кажете ми шо да правам..А и се плашам гласот дали кје ми се промени.Или тоа само е привремено? :( :worried: :?:
viktoryy

Фем почетничка
 
02
Мислења: 4
Зачленет: 07 Сеп 2012, 10:17

Мислење 23 Апр 2013, 21:00

Имам проблеми со крајниците, нонстоп ми отекуваат, и сега планирам да ги вадам, само незнам во која болница, дали некој знае во војна болница за колку време откако ке отидеш со упатот ти закажуваат за операција, пошто планирам да ја правам операцијата после велигден па да знам кога да одам да си закажам :) Поздрав
kiikkii

Фем почетничка
 
00
Мислења: 4
Зачленет: 12 Окт 2011, 17:15

Мислење 07 Јун 2013, 00:00

Знам дека темава не е баш нешто читана ама ај да си пишам :P
Како мала имав 3 крајник и нон стоп бев со гнојни ангини и чуда пеницилини едно чудо сум примила,сите доктори ме пракаа на операција освен еден пријател на татко ми кој важеше за голем доктор тоа време ни под разно операција ми мкнеше човекот некои сирупи од америка уф само кога ке се сетам колку беа гадни ама бре стварно таа година кога ги пиев веке ми се повлекоа и бев раат едно 15 год освен настинки онака ,ама лани почна нешто чудно да ми се дешава грлото ми е цело искинато и како јагода едниот крајник голем другиот помал и од време на време имам по некоја бела тоцка дали е храна или којзнае што е и пулсираат ненормално од време навреме ке ме заболат ама некако чудно ги осекам од надворешна страна како ме болат кај вратот,и јазикот ме запекува не е кандида пошто не ми е обелен е тоа цело време си се повторува веке една година бев на орл и докторот ми вика хронични крајници демек тоа биле чепови кога ке ми се појавеле да сум отишла да ми ги пукал ме фати страв и не одам а знаете и дека сум анксиозна и веке со сто мисли во главава моја,така да нај арно ке беше да сум ги оперирала :envy:
Аватар на корисникот
nenuska

Зелено цветче
 
416647
Мислења: 621
Зачленет: 18 Јун 2010, 22:39
Понекогаш сакам да не сум таа што сум.
Возрасна жена а во душата се уште девојче.
За некои работи презрела , за некои се уште наивна.

Мислење 07 Јун 2013, 08:41

^^^
веќе имам пишано на оваа тема и еве го моето размислување...
Mrs.Bass напиша:јас ги имам оперирано крајниците уште како дете во 3 одд.. многу лесно поминав...од тогаш да чукнам во дрво , незнам што е тоа да те боли грло или пак да се затниш...тогаш и синусите ми ги излечија...така да едно големо ЛАЈК за оние кои се мислат дали да ги вадат или не
Скриен текст: покажи
се разбира зборам за оние кај кои крајниците им се оболени...да не се рабереме погрешно :lol:
...вадете ги веднаш! :)


нема зошто да бидеш анксиозна и да се плашиш, нема ништо страшно во пукање на чеповите( белите точки) само е малку болно и грозно :| ...редовна процедура..и мене истото ми го правеа се додека не ги извадов.. а за вадење крајници никогаш не е касно така да наредниот пат кога ќе одиш на лекар разгледај ја и таа опција :) поздрав и секое добро
Аватар на корисникот
Mrs.Bass

Зелено цветче
 
633819
Мислења: 663
Зачленет: 07 Апр 2012, 12:55
Слика

Слика

Мислење 11 Јун 2013, 08:17

Јас приметив бело како храна собрано на едниот крајник. Го извадив со беби стапче и го немаше неколку месеци, ама еве сега пак се створи. Сега не можам никако да го извадам, ама никако. Ни со беби стапче ни со гаргара. Не ме боли, не го ни осеќам, ама не сакам да е таму, а не знам како да го тргнам.
Аватар на корисникот
Vetruska

Зелено цветче
 
262347
Мислења: 671
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:32
Локација: Among the stars
Слика

Мислење 21 Јул 2013, 18:52

Цела година веќе имам проблем со крајниците. Цело време или ми се отечени и ми го затвораат целото грло или пак синусите ме болат. Значи аман веќе. И така полека се решив да ги извадам, ама кога ќе помислам на операцијата косата ми се крева. Од ваши искуства каде е најдобро да одам и навистина ли е толку болно?
Аватар на корисникот
Eleni.S

Сино цветче
 
2327
Мислења: 229
Зачленет: 18 Ное 2012, 23:06
Kažu: "Sve što je lepo kratko traje", a vidi mene još trajem, ne prestajem :)

Мислење 21 Јул 2013, 19:09

Eleni.S напиша:Цела година веќе имам проблем со крајниците. Цело време или ми се отечени и ми го затвораат целото грло или пак синусите ме болат. Значи аман веќе. И така полека се решив да ги извадам, ама кога ќе помислам на операцијата косата ми се крева. Од ваши искуства каде е најдобро да одам и навистина ли е толку болно?

не е болна операцијата меѓутоа првите часа по неа се ужас...мене ме тераа да пијам два литри чај од кантарион во еден ден а јас неможев ни плунка да си голтнам...уф како ги колнев што ме тераа да пијам :lol: ама ми викаа што повеќе течности ти поминува низ грлото дека побрзо ќе ти заздрават...болката продолжи уште 10 дена а потоа имав некои компликации,прокрварев ама сето тоа беше моја вина бидејќи ми советуваа да одмарам две недели а јас после една недела си заминав на пат и процесот на болка кај мене се продолжи на скоро еден месец ама да не те плашам не важно тоа,важно е дека мора да се одмара две недели најмалку...качување по скали никако,само со лифт затоа што така се крева притисокот и има поголеми шанси за крварење особено во најкритичните денови околу 7-8 ден...

јас се правев операција во април затоа што ми кажаа дека операции најчесто прават само пролет и есен..не смее ни да е мн топло а ни мн ладно...И покрај се што поминав во тој месец после операција,вагањето ми е најдобрата одлука што сум ја донесла во животот...крајниците колку што се корисни кога се здрави толку се и штетни кога не се здрави...мајка ми до ден денес се кае што не ги извадила порано затоа што и направија реума,проблеми со прстите и сл

па така ако имаш сериозни проблеми со крајниците,операција ти е најдоброто решение...јас пред да ги извадам секој месец бев со гноеви и антибиотици,неможев да каснам сладолед ни на лето,ама од кога ги истадов надокнадив за се :D
Аватар на корисникот
doubleinfinity

Сино цветче
 
298154
Мислења: 420
Зачленет: 23 Ное 2012, 03:52
Слика

Мислење 22 Јул 2013, 01:18

doubleinfinity напиша:
Eleni.S напиша:Цела година веќе имам проблем со крајниците. Цело време или ми се отечени и ми го затвораат целото грло или пак синусите ме болат. Значи аман веќе. И така полека се решив да ги извадам, ама кога ќе помислам на операцијата косата ми се крева. Од ваши искуства каде е најдобро да одам и навистина ли е толку болно?

не е болна операцијата меѓутоа првите часа по неа се ужас...мене ме тераа да пијам два литри чај од кантарион во еден ден а јас неможев ни плунка да си голтнам...уф како ги колнев што ме тераа да пијам :lol: ама ми викаа што повеќе течности ти поминува низ грлото дека побрзо ќе ти заздрават...болката продолжи уште 10 дена а потоа имав некои компликации,прокрварев ама сето тоа беше моја вина бидејќи ми советуваа да одмарам две недели а јас после една недела си заминав на пат и процесот на болка кај мене се продолжи на скоро еден месец ама да не те плашам не важно тоа,важно е дека мора да се одмара две недели најмалку...качување по скали никако,само со лифт затоа што така се крева притисокот и има поголеми шанси за крварење особено во најкритичните денови околу 7-8 ден...

јас се правев операција во април затоа што ми кажаа дека операции најчесто прават само пролет и есен..не смее ни да е мн топло а ни мн ладно...И покрај се што поминав во тој месец после операција,вагањето ми е најдобрата одлука што сум ја донесла во животот...крајниците колку што се корисни кога се здрави толку се и штетни кога не се здрави...мајка ми до ден денес се кае што не ги извадила порано затоа што и направија реума,проблеми со прстите и сл

па така ако имаш сериозни проблеми со крајниците,операција ти е најдоброто решение...јас пред да ги извадам секој месец бев со гноеви и антибиотици,неможев да каснам сладолед ни на лето,ама од кога ги истадов надокнадив за се :D

Се надевам дека се ќе помине добро :) А пред операцијата што испитувања треба да направам?
Аватар на корисникот
Eleni.S

Сино цветче
 
2327
Мислења: 229
Зачленет: 18 Ное 2012, 23:06
Kažu: "Sve što je lepo kratko traje", a vidi mene još trajem, ne prestajem :)

Мислење 22 Јул 2013, 01:24

Eleni.S напиша:
doubleinfinity напиша:
Eleni.S напиша:Цела година веќе имам проблем со крајниците. Цело време или ми се отечени и ми го затвораат целото грло или пак синусите ме болат. Значи аман веќе. И така полека се решив да ги извадам, ама кога ќе помислам на операцијата косата ми се крева. Од ваши искуства каде е најдобро да одам и навистина ли е толку болно?

не е болна операцијата меѓутоа првите часа по неа се ужас...мене ме тераа да пијам два литри чај од кантарион во еден ден а јас неможев ни плунка да си голтнам...уф како ги колнев што ме тераа да пијам :lol: ама ми викаа што повеќе течности ти поминува низ грлото дека побрзо ќе ти заздрават...болката продолжи уште 10 дена а потоа имав некои компликации,прокрварев ама сето тоа беше моја вина бидејќи ми советуваа да одмарам две недели а јас после една недела си заминав на пат и процесот на болка кај мене се продолжи на скоро еден месец ама да не те плашам не важно тоа,важно е дека мора да се одмара две недели најмалку...качување по скали никако,само со лифт затоа што така се крева притисокот и има поголеми шанси за крварење особено во најкритичните денови околу 7-8 ден...

јас се правев операција во април затоа што ми кажаа дека операции најчесто прават само пролет и есен..не смее ни да е мн топло а ни мн ладно...И покрај се што поминав во тој месец после операција,вагањето ми е најдобрата одлука што сум ја донесла во животот...крајниците колку што се корисни кога се здрави толку се и штетни кога не се здрави...мајка ми до ден денес се кае што не ги извадила порано затоа што и направија реума,проблеми со прстите и сл

па така ако имаш сериозни проблеми со крајниците,операција ти е најдоброто решение...јас пред да ги извадам секој месец бев со гноеви и антибиотици,неможев да каснам сладолед ни на лето,ама од кога ги истадов надокнадив за се :D

Се надевам дека се ќе помине добро :) А пред операцијата што испитувања треба да направам?

сигурно ќе поминеш супер :) а за испитувања знам дека правев анализа на крв,потоа се сретнав со анестезиолог и бидејќи претходно имав проблеми со алергија ме пратија да правам алерго тест за анестетици..и тоа беше тоа колку што се секавам
Аватар на корисникот
doubleinfinity

Сино цветче
 
298154
Мислења: 420
Зачленет: 23 Ное 2012, 03:52
Слика

Мислење 22 Јул 2013, 16:32

Јас имам постојано тахикардија, а уште пак и кога ќе помислам на операцијата... Се надевам дека ова нема да ми направи проблеми при операцијата. Слушнав дека се правеле алерго тестови и дека имало процедури, но крајниот резултат после операција сакам да биде кога ќе се разбудам да немам крајници :D
Аватар на корисникот
Eleni.S

Сино цветче
 
2327
Мислења: 229
Зачленет: 18 Ное 2012, 23:06
Kažu: "Sve što je lepo kratko traje", a vidi mene još trajem, ne prestajem :)

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: 30041990, guzi, lina.ina и 44 гости