1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација два пати во месецот?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од tocka, 23 април 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
  2. kitttyy

    kitttyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1

    ФАЛА МНОГУ!
     
  3. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Здраво, значи имам проблем. Веке неколку дена ми е надуен стомакот, тоа е веке 5 -6 дена. Имам болки во јајниците, на почеток имав на двата а веке од вчера само на левиот. Пиев чај за воспаленија на јајници и јајцеводи и ми се смири малце али вчера за време на односи и одпосле левиот јајник ненормално ме болеше и вечерта пред спиење ми се смири. денеска цел ден стомакот ми е надуен и додека имав односи имав малце крв, бледо како при добивање а добиено имав од 3ти месецов до 9ти. Не разбирам што ми се случува дали пак ке добијам и сето ова од што ми е ??? благодарам однапред за помошта.
     
  4. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Можно е да е настинка, или некаква инфекција. Би ти препорачала да одиш на гинеколог, болката е знак дека нешто не е во ред, посебно затоа што подолго време не ти се смирува. :|
     
  5. A.a

    A.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    60
    Здраво феминки.значи ми дојде овој месец на 3ти и вчера пак ми дојде,не ми е јасно зошто така,бидејќи до сега не ми се случувало вакво нешто,речиси и секогаш ми касни по 2-3 дена,а овој месец дури 2 пати.Нешто да не е во ред со мене ? :?: позз
     
  6. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ништо страшно, се случува. Ако ова не е честа појава нема место за паника. Мене така лани ноември месец, два пати ... така да имав се на се 13 циклуси годината што е нај реално за здрава женска единка.
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    на една моја братуцеда и е така,она има 2пати во месецот....некои и вика дека од како ке се породи ке и биде 1днас..но не знам дали е вистина тоа или само онака..тоа е зенски сме :^)
     
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Може да дојде два пати во месецот, но тоа се случува еднаш, значи не може секој месец два пати да биде циклусот.Барем мене така ми се случи, еднаш да добијам два пати и после нормално си беше, немав секој месец по два пати добиено.
     
  9. rejd

    rejd Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    MENSTRUALEN PROBLEM!!cesto krvarenje ve molam za mislenje!!!

    imam problem so menstruacija do minatiot mesec imav normalen cirkus,pa dobiv na 1 fervuari potoa na 20 i denes pak...Bev na ginekolog pred nedela dena napraviv pap test bese se vo red drugo..ve molam kazete mi dali nekoj znae sto moze da bide mi treba mislenje!!!
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    MENSTRUALEN PROBLEM!!cesto krvarenje ve molam za mislenje!!!

    Па оди направи си испитувања за да се види проблемот, хормони испитај си и ред други работи кои гинекологот ќе ти каже, може не е ништо страшно, но сепак треба да се испита :)
     
  11. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Драги феминки , имав менструација од 12-16 Април , нормален ми е циклусот , и вчера кога гледам пак крв , значи ова ми се случува по втор пат.Првиот пат кога ми се случи беше пред 1 година и отидов на гинеколог и ми ја прегледа крвта и ми рече дека сум настинала , но не се секавам какви апчиња ми имашеќпрепишано . И сега мислам дека сум настинала бидејќи тоа сонце многу ме излажа , па така малку се разголив .Бидејќи студирам во Бугарија немам можност да одам на гиниколог само да си земам некои апчиња да го сопрам крварењето . Ако сте имале ист проблем и се секавате на вашите апчиња пишете , сепак ке разговама и со мајка ми :( иако ми е многу срам :tmi: позз :*
     
  12. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Ова ни малку не е мало проблемче.Не те плашам меѓутоа , мораш на гинеколог. Обично се пие витамин ц но како и да е мораш да се консултираш со лекар незнам колку години имаш,но знам дека се прокрвавува од нервоза,а повеќето случаи водни цистиСекогаш здравјето треба да ти биде пред се.Немам намера да те нерасположам,но јави се на доктор. поздрав
     
  13. Annie007

    Annie007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Здраво, сакам да прашам нешто. Имав менстурација од 15 - 19 јуни. Утрово забележав пак имам маалце каефава течност. Ова ми се нема никогаш случено. Имам нередовна менстуација, некогас подоцна некогас порано ми иди но два пати во месецот никогаш ... Поздрав :)
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Можно е да е останало нешто од мензисот па се чисти матката, затоа е и кафеав исцедок, не би требало да е свежа крв ако ти тече за толку брзо време после мензисот, но сепак можеш да си посетиш и гинеколог па тој најточно може да ти ја реши дилемата :)
     
    На Annie007 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ljubopitna90

    Ljubopitna90 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki i mene kasni maestoracijta trebase da mi dojdi na 10 ovaj mesec a dojde na 12 mosetli da mi kasete so mose da bide
     
  16. blagica_a

    blagica_a Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    за почеток сакам да прашам дали и се има случено воа на некоја од вас: значи имам некоја инфекција (уште не знаеме каква сигурно) и за почеток гинеколого ми даде вагиналети и синока ја стави првата и денеска цел ден имам чудна боја на исцедок,прво е течело жолт па малку светло розов и цел ден или е светло кафен или розов не знам ни ја (како пред менструација). и сеа се истушира за да ставам па вагиналета и па продолжи да ми тече розово-црвен исцедок и не знам шо да праам дали да ставам, оти не знам дали е менструација или не, а ми заврши пред една недела баш чекаме да ми заврше за да одам на преглед кај гинеколог. ногу сум преплашена,не знам шо да правам...
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Betadine вагиналети ти даде? Ако ти дал такви, од нив е исцедокот. Вообичаено, кога се користат вагиналети се менува исцедокот и не би требало да паничиш. Ако веќе толку ти е страв, јави се кај гинекологот и прашај го.
     
  18. blagica_a

    blagica_a Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    нее,polygynax,ама и предходно имам ставано на канестен мислам дека беше таа шо е една со апликатор и се си беше ок
     
  19. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Имав менструација минатата недела и после 5-6 дена имав сексуален однос, па почнав пак да крварам и тоа многу и само крв. Можно е да сум добила пак или..?
     
  20. blagica_a

    blagica_a Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    леле луѓе не прекинува кафениот исцедок од коа ппрекинав со вагиналетите скоро исто е,а утре треба да ми дојде менструација,ама најверојатно ќе одам утре или во вторник кај гинекологот да видам шо е иако ми е веќе незгодно и глупо и се осеќам досадна пошо оваа недела беше два пати ама како и да е не сум прва ни последна,а и сепак за здравје се работе,па шо сака нека е ќе одам :D