1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нова бактерија во Македонија ЛИСТЕРИЈА

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Nana19, 22 јули 2014.

  1. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Не е од Екстра Меин. Ние продолживме од нов производи да купуваме, нема ништо.
    Вкусот си е ист, и здравјето ни е исто од тогаш.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Здравјето недај боже може да се влоши тек после два месеци,бидејки симптомите не се појавуваат одма.Дали се меин или не незнам ама лично не би купувала и не си би го довела здравјето во прашање.Големо фајде и онака нема од вратови и виршли.
     
  3. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Денес бевме да пазариме со мама во Зендолино и пуста јас лиги ми потекоа кога ви видов чајните. Но мајка ми не ми дозволи да земеме, поради листеријава. Колку што забележав немаше ниеден производ на МИК Свети Николе. Нема и по другите маркети или? :?:
     
  4. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Нема во ниеден маркет кај нас низ град производи од МИК веќе еден месец, како што сум забележала.
     
    На Emilia.Attias му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elementall

    elementall Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Уште еднаш се докажа кој е главниот во скапанава ни држава и под чија команда дејствуваат сите.
    Мијалков е Македонија.
     
    На Edie.S, SnowWhite8 и Summerlover им се допаѓа ова.
  6. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ај тоа што ја има листеријата, но и да се внимава како се чуваат производите, може и да се чисти производите, но зависи многу и како ги чуваат низ продавници, не како што кажа една членка тука, ставено месо, надвор, небаре чорапи се продаваат работава, барем така пиша претходно.Сепак влијае тоа и како се чуваат производите.
     
  7. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Просто и едноставно моето прашање е :
    Од што ќе живееме и што ќе јадеме? ;( ;( ;( :?: :?: :^) :^) :^)

    Според ова што пишува и читам листерија има секаде во овожје,зеленчук,месо,мелчни производи...
    Јас мислам дека од глад ќе умреме!
     
  8. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    Важно во Екстра Меин сигурно нема.
     
  9. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Така е се ти е политика. Не верувам дка има листерија има некој вирус само и сега тој вирус е злоупотребен само за да се затвори екстра меин.
     
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.248
    Пол:
    Женски
  11. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Бевме на свадба каде што имаше и млеко од пиле, какви само не сувомеснати некои американски, лиги да ти течат... ама од пусти страв ни еден залак не пробавме. Инаку човекот што умре од листерија пред неколку дена лично го знаеме и неговите кажале дека после два пати што јадел од ЕКСТРА МЕИН, само што му се преварила храната по неколку саати, дојде итна помош. Значи што и да јадеме, мора да е во извонредни хигиенски услови, храната добро термички обработена на соодветна температура, а овошјето и зеленчукот да се измијат во повеќе млазови вода. Ако сме ги допирале мобилните телефони или било кој уред, мора да се измиеме раце, а истото и да не седиме во иста гардероба што сме биле надвор, по автобуси или други јавни места, зашто на секаде има бактерии, и од невнимание од овие работи исто се добива листерија. За далечинските уреди и мобилните телефони има специјални спрејови за дезинфекција. И во ресторани е опасно да се јаде, зашто не ни се познати условите во кои е приготвена храната
     
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.248
    Пол:
    Женски
    A човекот си имал претходно некоја болест или си бил здрав.
     
  13. Ane.a

    Ane.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
  14. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Eпа јас разбрав дека си имал некоја болест и дека три дена имал ногу висока температура и на крајот срцев удар :|
     
  15. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Не сум информирана за тоа дали претходно бил болен, но беше доста гојазен и крупен. Е па таа темпертура била од листеријата. Тој беше активен човек, беше музикант, басист претежно и многу способен човек, но кафански, каде што свиреше, и на крај на свирка ордевер со сувомеснато
     
  16. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Мене ми е страв од саламата на Пекабеско.
    Бидејќи на брат ми никој не смее да му противрече, а други салами нема веќе во продавница, моите купиле од Пекабеско посебна за да му ја зготвам со јајца. Кога ја пресеков, труе на распаднато свински месо, иако пишува дека е пилешка.
    Ми беше страв да му дадам да јаде, но морав, па само еднокружно парче исеков бидејќи се плашев повеќе да ставам.
    Се надевам дека нема даима никаков ефект. Па и плус, ја готвев, така да не би требало да има нешто, нели? :(
     
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.248
    Пол:
    Женски
    Ај не ме паничи и јас имам дома Пекабеско салама пилешка ама не мириса ништо баш е ок. :worried:
     
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Според она што го прочитав, листеријата не опстанува на температури од и над 70 степени, така што ако си ја готвела, немај гајле.

    Работете активно на зајакнување на имунитетот, затоа што кај млада и/или возрасна личност со јак имунитет, најчесто не прави голема штета и организмот успева да се избори.

    Не паничете, колку и да пазиме, никогаш не може од ништо самите да се допазиме. Наше е колку што можеме да бидеме одговорни со личната и хигиената и термичката обработка на храната и како што е Господ, никој не е. Ќе помине и ова.
     
  19. Lavander

    Lavander Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    91
    Јас само сакам да кажам, дека не му нанесоа штета само на Екстра Меин туку на сите компании кои произведуваат месо и месни производи, бидејќи и ние дома и општо сите поблиски веќе не јадат и не купуваат сувомеснато. Искрено јас мислам дека производите биле заразени за време на транспортот или во продавниците во кои се продавале. Исто така од каде знам дека тие во лабараториите не биле подмитени? И дека и ова е само некој заговор само за да им се одвлече вниманието на луѓето од поголемите проблеми?
     
    На Ane.a му/ѝ се допаѓа ова.
  20. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Ние сите дома јадевме од саламата, но пржена.
    Страв ми е да ја јадам неготвена.