1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очни болести

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од GirlLove, 12 јануари 2010.

  1. aquamarine-123.4

    aquamarine-123.4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    21
  2. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Носам очила уште од некаде мојата 10година. Неможам да гледам од далеку.Периодов ги вадам очилата и видов дека ми е намален уште видот каде каде,но цело време сум со очила.
    Дали можам направам операција и колкави се шансите да ми се поврати видот и цена случајно да не знаете.
    Моето прашање знам дека е премногу општо па неможе да се даде прецизна информација но сепак можеби некоја е запознаена со тоа а некоја можеби има искуство.
    Ви благодарам. :*
     
  3. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Мене видот ми е над -2 и мнооогу ми е слаб ама јас будала мислам дека сум грда со наочари и воопшто не ги носам, ги носам само кога ќе треба да читам нешто од табла или да видам некој какви мимики ми прави пошто ја гледам дека има табла ама ми изгледа како да е празна а кога ќе ги ставам наочарите таа цела испопишана или гледам само како празно лице без очи, уста, нос, дома си ги носам цело време, но несакам повеќе да ги носам многу сум тажна и разочарана и може некој да ми даде некој совет освен ласерска операција нешто за да ми се намали диоптерот барем до -1 да ми дојде навистина бидејки за жива глава не сакам да ги носам надвор 100 пати до сега ќе ме прегазело кола или ќе ме мавнел некој. Воопшто неможам да ги видам опасностите околу мене, какко слепине луѓе се чувствувам без наочари, како инвалид и мразам што сум зависна од очилата. Ве молам дадете ми некој совет ми се плаче. ;( ;( ;(
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Еве ти еден шамар-совет: да не си играш туку да почнеш да ги носиш, зашто може само да ти се зголеми диоптерот така.
    Ако не сакаш да носиш очила (макар што јас сметам дека денес има преубави рамки за секоја форма на лице), кажи им на твоите дома па да размислувате за алтернатива како што се леќи.
     
    На 4rever.unique му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cry26

    cry26 Нов член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    bolest

    jas sum nova :) pa sakam malce da se podruzam so vas i da si spodelam problem sekako :) majka sum imam since 2godini i 7 meseci , razvedena sega od pred nekolku meseci , i zgora na se eden problem delumno resen no stresovite,nervozata si go napravija svoeto nastapi bolesta sega :?:
    Prvo od edns go izgubiv vidot na levoto oko i otidov kaj ocen mi kaza nervot otok sve i svasta posle napraviv magnetna i site ispituvanja se ustanovi deka imam opticki nervit Sclerosis multiplex . i sea imam terapija kordipin od 20 mg ,koj mn tesko go podnasam imam zakazano brojni ispituvanja do krajot na mesecot ,pa bi sakala da znam dali nekoj imal slicno nesto vakvo bidejki teloto stana lom nekojj bubalici otok :( :devil: se custvuvam uzasno :doh: :doh: :doh: :devil:
     
  6. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    вчера си гледав телевизија околу 30 минути и почнаа очите да ме пржат многу како да ми изгореа .. го изгасив телевизорот и сијалицата и седев неколку минути во темнина , после појдов вкујна да видам дали имаме камилица да ставам ама немавме.. појдов се измив и кога кладов вода уште поќе ми изгореа ми беа многу суви и неможев да гледам зошто ми се сушеа одма и ме болеа.. ко пратив татко ми и тој купи капки за очи против сушење и за рефреширање .. кога седам на компијутер така брзо ми се сушат исто и мора да ставам капки .. пс. носам наочари ама не трајни , само некогаш ко ќе ми требаат и со десново око гледам замаглено во далечина .. во мојата фамилија никој не носел наочари до сега јас сум прва .. замаглено ми е десното око од мала околу 10тина годнини изгледа од пубертетот :(
     
  7. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Кога станува збор за мои промени голем паничар сум еве оково на моменти одвреме навреме ми е црвено односно само како точка до црнката се јавува како црвено и одма паничарам јас си помислувам од што би можело да биде читам по интернет можело да биде од висок притисок (пијам многу кафе) после читам од инфекции и алерегии на осетлив организам (имам да осетлив организам и се си мислам да не е бидејчи понекад имам навика кога имам менструација и осетам мирис таму долу и кога ја вадам улошката ја мирисам дали е до крвта или не мирисот) - па велам да не сум алергична неш на тоа што мислите? после читам од компјутер (а да седам така почесто на компјутер и најчесто од кога ќе станам ми е црвено окото ама само едното де) ох некој помош? :sweat: ве моллам некој бргу ќе пукнам
    ПС. како мала ме имаат удрено по тоа око модро ми било но ништо не ми е после иам паднато и пак модро ми било и ниш не ми било не сум носела наочари и не носам на систематски поминав перфект што би било ее?
    ПС2. Една другарка ми кажа за да се здрви шминката треба да си прснеме здрвувач за коса и го имам применето тоа на лицето односно лак за коса а позади пишува никаков контакт со очи сега се прашувам и тоа да не е нешто?
    ЛУЃЕ БИЛО ШТО КРИТИКА ПОЗИТИКА ШТО ВИ ПАДНЕ НА УМ ПИШЕТЕ НЕМОЈТЕ ДА МЕ ОСТАВАТЕ !!
     
  8. capri

    capri Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    23
    Јас го имам истиот проблем, али решение немам најдено :(
     
  9. nikolija112

    nikolija112 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пред 2-3 месеци на десното око ми се појави нешто како паужина(Како ја движам главата така и тоа се движи од еден крај на друг) и ми е страв да отидам на лекар. А инако пред компиутер поминувам многу време од денот , исто така не конзумирам многу овошје и зеленчика па се пршувам дали некој го имал истиот проблем ?
     
  10. Aurora05

    Aurora05 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Би те советувала да посетиш обавезно лекар,затоа што може да стане и полошо ;)
     
  11. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    На сите ни се вцрвуваат очите ако многу ги замориме не значи дека е нешто страшно тоа.Но отиди на офталмолог чим си волку потресена за видот мада немаш причина и џабе пари ќе фрлаш но веројатно ќе те смири доктор па оди.

    Искрено малце падавичариш без причина.На што да бидеш алергична,на крвта ли од улошката?Па таа е твоја крв како можеш да бидеш алергична на истата? Или пак ако мислеше дека некој од материјалите од кои што е изработена улошката дека си алергична,тогаш ќе имаш промени во интимната регија а не на очите.

    Па ти кога се прскаш со спреј(безразлика дали е специјален или пак со спреј за коса) се шприцаш со затворени а не со отворени очи.
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Не знам дали е болест .. но десното око ми се замаглува-како трепки да му пречат нз како да оббјаснам почесто ми се случува.


    Каков е тој очен притисок? Како се дознава за него дека го имаш,симптоми,лекување,мерење ?
     
  13. anii-99

    anii-99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Уште од малечка имам страбизам и никако не може окото да ми се исправи. Пред неколку недели бев во државна и таму докторката ме прегледа и ми рече дека може да се поправи само со операција. Не само она и многу други лекари ми имаат кажано дека имам изненадувачки одличен вид. Ми рече дека некаде во мај требало да дојде некој доктор од Америка и ме стави на список за операција. Ненормално многууу ми е страв дека е нели државна.Сакам да прашам има ли некој некакво искуство со тој Американецот или најубаво да си барам друго чаре?
     
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    носам наочари околу 7 -8 години. Кратковида сум и имам страбизам. за страбизмов - Окото не ми е цело време изместено, туку само ќе ми се измаести понекогаш и гледам дупла слика.
    За кратковидоста, иако ми кажале дека ми е точен диоптерот на наочарите, сепак пак не можам убаво да гледам надалеку. И кога ќе се сконцентрирам на некој подалечен предмет, видот ми се заматува на блиску
    На почетокот десното око ми беше послабо, ама после ми се изедначи. А пак во последно време левото ми ослабна. Инаку јас често ги вадам наочарите кога не ми требаат.
    Може ли окото да ослабело поради тоа што често ги вадам?
     
  15. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    17.433
    Пол:
    Женски
    Lele devojki helpp
    Se izvinuvam so na latinica pisuvam od tel sum
    Vcera kako go doprev kapakot na ednoto oko pocustvuvav deka ima kako nekoe topce malo vnatresno e sega ne znam dali e na okoto ili na ocniot kapak inaku isto taka i me bole okoto i glavata od taa strana nz so bi mozelo da bide..pomos ako nekoj znae...
     
  16. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Девојки, искуство со алергиски конјуктивитис? Бев на офталмолог, ми даде капки Тобрадекс, ги ставав 7 дена, 3 пати на ден, но не помина. Сега ќе ставам уште 3 дена од нив и продолжувам со едни капки за алергиски конјуктивитис Патанол, 15 дена 2 пати на ден. Се надевам дека ќе се повлече таа непријатност на очите и пецкањето и солзењето.
     
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Почнав да носам наочари за првпат во животов.Диоптер -0.75 со -0.50 цилиндар,на едното и -075 и- 0.75 цилиндар на другото.Е сега некако ми е чудно кога ја прдам главата и кога гледам надоле малвжце мк е како во дупка,дали е нормално или утнат ми е диоптерот?
     
  18. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Да ви го кажам искуството на мојот сопруг.Неговата дијагноза беше астагматизам и имаше диоптер на едото око +8 а на другот +6 и носеше наочари од дете на 5 години.
    Пред две години отиде во Турската очна клиника во Ѓорче Петров и се оперира со ласерска операција.
    Сега едното што беше 6-ка е на 0 а другото од 8 е на 0,75 и е многу задоволен.
    Кој го има овој проблем нека се јават и нека закажат преглед.
     
  19. mimiblack

    mimiblack Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    нормално е, тоа ти е поради цилиндарот, носам наочари 15 години и секој пат кога ќе ми се смени диоптерот ми се случува истото
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Незнаев во која тема да пишам, па се надевам може тука. Ве молам препорачајте ми добар офтамолог, само да не е болницата во Ѓорче (Европска очна) и Систина.