1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Мора да почекаш. После менструација, иди.
     
    На nonenceee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    на моменти некогаш гледам црни точки и тоа само на едното око ми кажаа дека така гледам зошто со валкани раце сум го фаќала окото ама јас неверувам дека е од тоа :P
     
  3. Torte19

    Torte19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    86
    три дена по ред ми се врти во главата,како пијана да сум и тоа нон стоп ми се случува..и одма штом седнам на креветзаспивам..хелп ?
     
  4. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Имам грутка, значи како топче малечко во пределот кај стомакот,под градите...Од што би можело да биде ?
     
  5. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    Значи јас многу пешачам. Кај и да ме повиикат поради тоа што живеам на половина час од центар слегувам сама со слушалки и музика и пешки. Не ми е ни тешко, а поради тоа што се трудам да ослабам некое кило пешачењето ми е плус. Но три четири пати имам почуствувано болка во долниот дел на стомакот, односно од десната страна кај што се прави операција од слепо црево. Инаку јас сум направена операција уште пред 6 год.
    Некои ми рекоа дека од премногу измореност ми е тоа, но сепак незнам.Значи да нагласам не секогаш. :!:
    Од што би можело? :^)
     
  6. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Да не имаш болна овулација штом не ти се случува секогаш? Сега зависи и кога, но ова е една од можните причини.

    Повеќе околу ова можеш да прочиташ тука
     
  7. tweety93

    tweety93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    8
    Јас сакам да прашам за Клиничката болница во Штип, дали е исто со Здравниот дом или? Треба да закажам за дедо ми, има упут за радиодијагностика на Клиничката болница. Па ако има некој од таму да ми објасни за локацијата.
     
  8. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    не е исто ЈЗУ Клиничката болница еедно а Здравствениот дом е друго,значи здравствениот дом се наога кај трговскоит центар а Клиничката болница се наога кај Медицинското училиште ама близу е :) можеби ти помогнав :lol:
     
    На tweety93 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Имам страшни главоболки, порано мислев дека ми е поради тоа што не носев очила но еве веќе цела година редовно ги носам и одам на очен лекар и се е во ред, но главоболките се исти некогаш и полоши.
    Се случува таблета да не ми помогне воопшто, легнувам со главоболка така и станувам насабајле.
    Кога и да одам на лекар ми вика дека се е во ред и дека главоболките се поради времето.
    Навистина ми треба и друго мислење, некој со сличен проблем. Дали е можно да имам висок притисок и поради тоа да е се?? И како да се справам со тоа?? Млада сум за да уште сега пијам секакви лекови имам 20 години?? :worried:
    Однапред ви благодарам.
     
  10. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    ^ Па мери го притисокот неколку пати дневно, ќе видиш дали ти варира и колку ти е.
    Јас имам низок притисок и чим ми се покачи главата ми пука. Вчера ми беше качен и ми беше многу лошо и испив аналгин, Ц витамин и Б комплекс и за брзо ми помина. :?:
    Не јади многу солено, не пиј газирано, не пиј кафе... :)
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    па тоа како да си уморна многу ми звуЧи :!: ако мислис дека не би требало да си уморна тогас малце во акција биди,песаЧи и прави несто друго за да се разбуди телото малце :!: да не пиес кафе многу а?? имам Читано дека понекогас и кафето е стетно и те носи до тоа :!: ама као претерувас со кафе :^) а и пиј повеке теЧности :)
     
  12. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    и јас ги имам истите главоболки.значи кога ме боли глава не ми помага ни апче нити па инекција постојано одам на лекар и се едно исто мигрена,мигренозни главоболки ,одев и на магнетна резонанса компјутерски снимки и ништо,а глава ме боли постојано :?: :( ,а за тоа дали имаш висок крвен притисок или не зависи каде точно те боли глава,ако имаш висок притисок треба да јадеш лук,ако имаш низок притисок пиј кока кола јади кромид ,инаку и јас избегнувам апчиња а и гледам дека тешко да ми помогнат ,инаку моите главоболки започнаа точно на 20 год а од што и како сеуште незнам.ако не кога че те заболи глава пробај да лежиш во темна соба барем половина час или пушти си тивка музика и лежи одмарај,милам дека ти помогнав барем малку
     
  13. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Ви благодарам,
    Инаку не пијам кафе, и не јадам солено, пијам газирано еве во овие топли периоди инаку поголемиот дел од годината сум на овошни сокови и вода.
    Притисок немам мерено но ќе морам да го проверам. :worried:
     
  14. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Мене за овие главоболки ми кажаа дека биле некакви менструални мигрени, поврзани со циклусот. Сега мене ми се јавуваат пред да добијам и ми траат и по три дена. И тоа страшни главоболки, не можам глава да кренам. Докторот ми кажа дека можело тоа да се случи независно од менструацијата, зависело од организмот кога ќе се јават. Мене ми препорача да пијам кетонал капсули, иако и тие некогаш не ми помагаат. Јас се плашев некој мозочен удар да не добијам или не дај боже некаков тумор да не имам (имаше кај мене во фамилија), ама ме утешија дека се безопасни.
     
  15. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    321
    Да ми е само до менструацијата јас би била среќна и така тие три дена пијам апчиња против болка, но моево е речиси секој ден, несакам да го навикнувам организмот уште сега на толку лекарства и така што и да пијам со тек на време ќе ми се презасити огранизмот и повторно исто.
    И мене ми е страв и тоа премногу незнам како и после сите испитувања се да е во ред, но на меене ми е исто.
     
  16. nonenceee

    nonenceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.016
    Премногу си млада за толку многу главоболки бре девојче .. :^)
    Мери го притисокот ако имаш висок притисок ке појдеш на лекар и ке пиеш секој ден апчиња за притисок и се ке биде во ред .
    Мајками има исти проблем сабајле се буди со главоболка ... таа прво пие кафе , обавезно јаде било што да е и почнува да работи било што и така и поминува .
    Пробај и ти така насабјле можеби ке помогне .
    Јади ( не се оставај без јадење подолго од 2-3 часа ), пиј кафе , раздвижи се и нормално ако имаш висок притисок апче .
     
  17. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Во вторникот имав страшна сообраќајка.За среќа, немам некои посериозни повреди за разлика од моите.Спиев назад па си ја спасив главата заедно со забите ( сега пред свадбата уште тоа ми фалеше ), ама грбов ми е страшно набиен,потечен и помодрен.Особено во пределот на половината.Ужасно ме боли неможам да седнувам и станувам сама, а да легнам и со помош ми е тешко.Да ставам ладни облоги ми е страв бидејќи најизразен е отокот во пределот на бубрезите.По сите анализи и снимања заклучија дека нема што да се направи,веќе другиот ден ме пратија на домашно лекување без никаква препишана терапија ни во болницата во Велес, ниту пак во оваа во Битола.Сега мирувам и пијам аналгин.Кумата ми е физиотерапевт па ме масира со преку 5 масти за разредување на тромбови, за болка, за модрици за оток.Не да се жалам дека не помага, ама бавно помага.Утре морам да сум на нозе, почнувам на работа.Работа кој ми треба, работа која долго ја чекав.Секој совет е добредојден.Помагајте.
     
  18. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    XstrongerX ставај облоги од леб потопени со бело вино, ова помага за намалување на модринките..... исто така знам дека и листови кисела зелка помагаат за намалување на отокот.

    Пробај, не можеш ништо да изгубиш.

    Ти посакувам брзо закрепнување :hug:
     
    На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    Сакам да прашам дали некој знае од што може да се јавува болка кај машките во долниот дел од стомакот (лева страна) ?
     
  20. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба помош
    Ми отекоа прстите на рацете!
    Докторката моја за време на викендите не работи, а ситуацијата пак не ми е до толку алармантна за да одам на дежурен.
    Што да правам?
    Давајте совети!!!
    Се напив лоратадин (да не е некоја алергиска реакција) а за ручек јадев пржени јајца, што во комбинација со алергија (ако е алергија во прашање) е МНОГУ лошо. :|
    Што да правам не знам.