1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Мене така ми се случува пред да почне да ме боли грлото. Но кај тебе можеби се работи за нешто друго. :?: Би ти рекла да си посетиш лекар и да си прашаш.Тој најдобро ќе знае да ти каже :)

    А да не си осетлива на промени на време?
    И јас чувствувам таква болка, но над колената, секогаш кога времето се менува. Можно е и тебе да ти е од тоа. :)
     
  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Земав 4 аналгина а пред тоа алхохол и сега ?
     
  3. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    НЕ би требало да се случи ништо,алкохолот ако бил малку сигурно му поминало дејството (ако бил повеќе можи да го засили дејството на аналгинот и несаканите ефекти),а аналгините покасно почнуваат да дејствуваат. И ако земате повеќе нема побрзо да дејствуваат. Ако осетиш или видиш некакви несакани пројави,подобро на лекар,а иначе само пиј повеќе течности,да се прочисти побрзо организмот. И друг пат никако алкохол и апчиња.
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    A зошто 4 аналгина?! Не си играј со лекови, лековите се за крајна потреба, ако веќе мора и предозирање со лекови знае да направи големи здравствени проблеми. Ни витамини не смеат да се земаат премногу и без потреба, па не лекови.
     
  5. sobole

    sobole Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    sakav da vi se pridruzam i jas na ova grupa,gi procitav site vasi mislenja,prasanja i mnogu mi se dopadnaaa bidejki ima so koj da se podelat vakvi mislenja.Eve i jas sakam da prasam nesto.Veke podolgo vreme imam nastinka ili kako da go recam virus(tecenje na nos,kaslica,bolno uvo)piev antibiotik i se smiri,posle se javi sipanica Varicela i toa pomina posle pak istite simtomi pak antibiotik i eve nekolku pati se povtoruva istoto.Od antibiotici imam koristeno Alicef,Pancef i pokraj niv kapki za nos uvo sprejovi itn.Napraviv i drugi analizi krvna slika vo red, mokraca vo red,bris od oko,nos,grlo site negativni.ke ve zamolam da mi dadete nekoj sovet ili da mi posocete kade da se obratam.
     
  6. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    јјас би ти препорачала да пробаш со чај од жалфија. Многу помага за тие работи. Стави вода да зоврие и откако ке зоврие стави од жалфијата да одстои некое време, едно 5-10мин, со лајче мед, не шекер да ставаш. И исто многу добар лек за настинки е еден напиток можеш да го купиш во аптека се вика Шведска горчица-така нешто. или шведен битер. Сигурна сум дека ќе ти помогне. Овој напиток се става по едно лајче во чај, сок, вода што било. цената е околу 500 на малато паковање, а 1000 мислам на 1 литар.
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ако крвната слика ти е ок како што пишуваш и немаш покачени леукоцити и ЦРП тогаш зошто да се клукаш безпотребно со антибиотици и тоа многу јаки. Веројатно станува збор за обична настинка која сама по себе поминува или имаш некоја алергија на полен или храна, штом нагласуваш течење на нос.
    Ако те боли грло прскај прополис т.е Проанги спреј и внесувај повеќе витамин Ц (бар сега во има во изобилие од овошје), пиј чаеви и ѓумбир
     
  8. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Пред некој месец од двете страни на усните кожата ми се појавија мали рани( мислам дека херпес беше) ,а раната, т.е. кожата на тоа место ми беше ко задебелена и имаше кафеава боја. Го мачкав тогаш со кантарионово масло и после 1-2 недели ми помина и се си беше ок. Сега пред некој ден пак ми се појави исто вакво, но сега близу до брадата , само што е поголемо и е во вид на топче.А вечерта пред да ми се појави имав контакт со едно лице( мислам само бакнување во уста ) , па ми падна на памет да не ми се иритирало тоа место поради тоа што тој не беше добро избричан па самото боцкање да придонело за тоа....или можеби нешто друго ми пренел тој ...А инаку нему му е чисто лицето, нема ништо. Не знам што да мислам. Малку сум плашлива и многу мисли ми поминуваат низ глава,. Од друга страна се тешам што до пред скоро ми се има појавено вакво( а тогаш немав никаков контакт со никого подолго време) , па сега можеби пак ми се активирало... Вчера ставав пудра на тоа место за да го прикријам и уште толку повеке го разранив.Што може да е и како да го "тргнам" од лицево?
     
  9. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам нешто.... вчера примав систем пошто ме полази гасеница, само на едно место а сета се нафрлив. Денеска го чистев купатилото со циф... си имав ставено ракавица(медицинска) и дали е можно да ми се направи нешто каде што примав систем??/
     
  10. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски

    може да ти е брунче,поткожно мозолче или пак херпес мачкај го со ацикловир ако е херпес ќе приметиш мачкај со ацикловир цело време многу помага или пак со крем од невен,кантарионово масло. имаш чувствително лице и кожата ти била иритирана (од брадата) со самиот контакт
     
  11. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    Денеска кога си идев од школо грлото многу ме режеше и само кашлав, а за момент останав без воздух и снемав глас. Се исплашив многу, ова не ми е прв пат и пред тоа ми се случи истото дури и полошо само што бев на велосипедот кога ми се случи вака. А да напоменам имаше расцветани дрва, цвеќиња и липа. До сега не ми сметал мирисот, но сега наедаш кога ќе почувствувам мирис одма глото ми се суше, пече, како да имам нешто и кашлам и останувам без воздух. Што би можело да биде дали знаете?????
     
  12. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.144
    Допаѓања:
    46.809
    Пол:
    Женски
    Ако ова ти се случува само во близина на расцутени дрвца, цвеќиња и сл. тогаш најверојатно станува збор за алергија, алергична си на нешто :?:
     
    На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Irena888

    Irena888 Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Сабајле кога бев во вц ме искина десниот јајник и ме стегаше и при мокрење. Мислам дека сум во време на овулација. Дали е тоа? После тоа бев имаше болка но не таква како утринава.
     
  14. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    да само во близина на расцутани дрва а не не сум алергична на ништо освен на мовта од прасаката на друго ништо :|
     
  15. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Насабајле кога ке станам и ќе се измијам заби, здивот не ми мириса...Но подоцна кога ќе каснам нешто пак не мириса, само онака го осеќам кога ќе го исплазам јазикот ептен.....
    Имам 2 расипани заби...Дали е можно од тоа да е?
    Ме загрижува вака.....:/
     
  16. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557

    Да можно е....Мене секогаш левиот ме боли....Фала Богу од кога се стопли па и не сум го осетила многу да ме боли....
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.699
    Можно е да е од тоа,јас такви болки имав кога имав циста,така да ако продолжат направи едно ехо за секој случај.
     
  18. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    ХЕЛППППППППППППППППППППППППППППППППППППП/..почна да ми доаѓа месечно но морам под хитно да го прекинам на некјолку дека бргу кажувајте помошшшш
     
  19. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    ке ми објасни некој што е фистула ? :devil: :@
     
  20. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Отвор, дупка, гноен канал.