1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Здраво девојки, ова лето три пати бев во Грција,дали има шанси од промена на клима да ми се има пореметено менструалниот циклус? Минатиот месец ми дојде на 11,пред тоа на 13,а пред тоа на 26ти.
    Обично ме болат градите пред циклус, сношти почнаа да ме болат. Ви благодарам.
     
  2. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Да..И мене многу пати од промена на клима знае или да ми доцни , или пак да дојде..па неколку дена не..
    ама ништо страшно..ке се среди.. :)
     
  3. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Здраво феминки незнам како да си помогнам.Претходно кај 6х ми се слоши ме обли пот и некоја жештина низ цело тело,чувствував вртоглавица,Си легнав и повторно се разбудив со истиве симптоми ,бев а мокрам и неможев се колебав и потоа имав крв во урината .Во моментов сум премногу бледа и сум исплашена се плашам да не е некаква инфекција .Ќ е молам за совет како да си помогнам.Ви благодарам однапред.
     
  4. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Јас кога имам проблем со ешерихија коли секогаш мокрам со крв и е многу многу болмо тоа. Сепак оди на доктор нека ти направат крвна слика и урина за подетално да се види што ти е . Ама оди уште денес .
     
  5. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Ке знае ли некој да ми каже како се справувате со секојдневиот умор? Мојата работа ми е напорна и има многу трчање и кога се вракам дома не сум способна за ништо. Се прашувам како би издржала вака кога ке бидам во брак со деца и ке треба се јас да правам?
     
  6. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    и јас имам одено на гинеколог во врска со ова и се си е во ред,инаку ова се 16 витамини и минерали заедно,капсули се се викаат pregnacare.
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      9 KB
      Прегледи:
      82
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    [​IMG] еве овие ги земам,витмини и минерали заедно во вид на капсули еднаш на ден,обично за ручек.
     
  8. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.250
    Допаѓања:
    124.676
    Пијај пивски квасец,за психичка и физичка исцрпеност.И јас работам и физичка и психичка работа и исто така не сум после способна за ништо и жешково исцрпува.Од пивскиот квасец ми се враќа енергијата.
     
  9. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Девојки,неодамна ми излезе како херпес на устата.Како да ми помине побрзо,бидејќи навистина ме иритира. :D
     
  10. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Маст Херпесан или Хидроциклин.. ;)
     
    На Golden му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Или паста за заби. :D
     
    На Golden му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Или само ќе помине, што и да ставаш јб-га херпес е.
     
  13. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38

    Мене малку штом ме пецне устата одма ставам лук ако знам дека може ќе ми излезе бидејќи сум била со дечкоми. Ако планирал да ми излезе херпесот воопшто и не излегол инаку тие масти херпесан и ацикловир само ти го сушат херпесот врска немаат.
     
    На Golden му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    И јас имам еден проблем. Незнам дали е за тука прашањево ако не е слободно преместете го. Вака веќе долго време се бричам со брич на интимата, последниве недели на горниот дел на едно место почнаа да не ми растат влакна :^). Оставив некое време да ми пораснат кога гледам таму празно само мали влакненца се гледаат кои воопшто не растат. После некое време пробав и со восок не беа многу потпораснати па не се извлекоа. Сега видов и дека на друго место исто така на горниот дел исто така не ми растат. Знае може некој зошто ми се случува вака?
     
  15. B-O-N-I

    B-O-N-I Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    Дечки незнам дали е прашањево за тука ама не најдов тема за тоа а се работи за мој близок.....дали некој имал искуство со исплукување на крв при кашлање? и како се решило тоа.....докторите викаат дека е можеби од нагло покачување на притисокот кој му стварал дополнително гушење на срцето....не ми е верно ама се може плус кога се работи за долгогодишен пушач....инаку пациентот е женско...
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.398
    Пол:
    Женски
    Нека направи рентгем снимка на плучата.Особено ако покрај овој симптом губи и на килажа,се поти,има т или кашла.може да се работи за ТБЦ.
     
  17. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Несакам да те уплашам ама бабами е со исто вакво. Има рак на белите дробови. :doh: :worried: Кашла нонстоп и плука нешто како кафеав исцедок и секогаш до неа си има тоалет или хартија затоа што кашла на секои 5 минути и исфрла исцедок. Пред некој ден ми вика оди да видеш крв плукам ... извини вака да не се работи за карцином можеби ?? ако почнала и крв да плука може да е во поодмината фаза. Бабами веќе 5 години се бори со ракот, толку долго бидејќи ја правеа операција а сега пак и се повтори може секој момент да умре. ;( Го заборавив и ова бабами пуши од 17 год.
     
  18. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    здраво,

    можеби не е за овде моето прашање но не знаев каде да се обратам.
    јас имам цел живот проблеми со синусите и исто така мигрена и кога ме фаќа имам многу силни болки окото све црвен станува и солзи сами идат.порабо требаше да земам инекција за да се олесни болката зашто понекогаш траеше два дена. сега сам. парацетамол пиев од вчера не поминува не можам да примам друга терапија зашто дојам син ми е многу мал два месеци пие секој саат.
    ако знае некој нека каже што друго можам да примам.

    поздрав
     
  19. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Би сакала да споделам еден проблем кој го има моја блиска личност, не е баш општ здравствен проблем но можеби некој ќе има некое искуство и познавање со таков случај, секој совет е добредојден.

    Имено, одреден период таа добива да речам некои напади на безсознание, од нормална состојба на комуницираење и свест несвесно започнува да зборува неповрзани работи, да се однесува како изгубена во просторот, не е свесна што зборува, што прави, каде оди, и тоа трае се додека не добие нагон за повраќање и потоа веднаш се враќа во нормала...некогаш спие повеќе од нормалното и никаква надворешна дразба не ја буди.

    Била кај повеќе доктори, снмки на глава и сето тоа сите велат дека нема никаква физичка повреда на мозокот, се зборуваше за епилепсија но и тоа се отфрли, велат дека е тоа некој психички стрес кој така се манифестира (си имаат некои проблеми во животот но таа е затворен тип и никогаш за ништо не разговарала и не споделила со некого ) но лековите кои ги добива како за смирување или витамини не делуваат позитивно. Некои велат и дека е можно да е последица на менопауза бидејќи таа делувала врз нервниот систем, но решение никој не нуди. :?:
     
  20. B-O-N-I

    B-O-N-I Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    Дечки фала на одговорите и одвоеното време за истите...правеше ренген и ехо на белите дробови ама докторите не виделе ништо....и рекле дека уште бронхоскопија дека треба да прави па сенадевам ќе издржи снимањето и ќе бидеме на чисто. Незнам од што друго би можело да биде....