1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Може некој да ми објасне од што ми е оваа болка одма над предните заби? непцето ми е црвено една точка и осеќам како да ќе ми паѓа едниот заб :o :^)
     
  2. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Не можам да заспијам ноќе (очигледно :D) ,сфаќам да седам до 3-4 ама некогаш и до 10 сабајле немам заспиено, или воопшто цела ноќ и цел ден.. А ако заспијам накај 6/7 после до 4/5 попладне спијам, а порано не можам да се разбудам. Имам некоја внатрешна нервоза, нетрпеливост и напнатост а не знам за што конкретно. Има работи заради кои се нервирам, но во овој случај дупла нервоза ме фаќа отколку што ми е нормално. На моменти имам тахикардија (но, имам некоја вродена состојба на срцето од која таа се јавува) ама деновиве е се почеста. Скоро цело време дланките и стапалата ми се потат, ќе ги избришам рацете ама пак се влажни. Нешто ме тера на некоја агресивност, на карање, деновиве сум многу похрабра и почесто се спротивставувам на некој (оправдано или не) ,на моменти се однесувам надрапито, нервозно и напнато со членови од семејството и некои другарки и многу полесно е да ми се стапне на жуљ. Последни денови од распустот ми се, не ме држи место дома да седам а немам волја да излезам во град воопшто, ниту пак за средување и шминкање. Не знам што ми се случува, но во последно време доживеав лажни, моментални/краткотрајни извори на среќа, и кога помина првичната еуфорија - еве ме. И друг пат се случувало да се разочарам, но ништо вакво.. Ваше мислење?
     
  3. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Здраво. Прашањево можеби не е за тука, но итно ми треба помош. Вчера ноќта кај 12 сатот, некоја вознемиреност ме разбуди... чувствував како некој ме стега, ме гуши, неможев да мрднам, неможев ни да викам, само звуци испуштав.. Пробав да ги отворам очите 3 пати, но секој пат ми се затвораа сами веднаш.. Последниот пат кога ги отворив видов само црна темница која траеше 1 мин (во собата во штекерот имам ламбичка која ми свети навечер) и повторно ми се затворија очите... Сето ова траеше половина час.. На крајот неможев да издржам, собрав сила и станав, но ми се вртеше.. Се прекрстив еднаш, и заминав да спијам во другата соба.. Неможев да заспијам, но на крајот некако заспав, а тоа чувство исчезна... Денеска сум многу вознемирена, се тресам, чувствувам страв. :( Е сега да прашам дали се работи за некој лош кошмар, или нешто се случува со мене. Многуу ми е страв, страв ми е и од помислата дека доаќа ноќ... ;( :sweat: Благодарам однапред.
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ако чувствата на страв и вознемиреност не се последица на кошмарно спиење,обрати се кај психотерапевт.Можеби се работи за некој вид на психичко нарушување за што ти е потребна помош од стручно лице.
     
    На alexsandraa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. delevingne

    delevingne Популарен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.018
    Пред около 1 месец почнав се почесто да огладнувам,јадам и по 15 мин огладнувам и чувствувам надуеност во стомакот и испуштам гасови,чувствувам и болка под градите или пак некогаш на десната страна од стомак како некоја ластика кога ќе ја рашириш и таа се стега сама.Што можам да направам за да го спречам тоа?
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е соодветно овде прашањето бидејќи немам конкретен здравствен проблем, ама се надевам на одговор :)
    Да ми препорачате некој додаток во исхрана, апчиња или шумливи таблети, како рекламата од А до цинк, значи што е можно повеќе да има во нив. Обично летно време многу слабо јадам, и тоа што јадам се е овошје/зеленчук, па сакам да пијам нешто периодов, за железо, калциум и слично да си надоместам. Значи најверојатно немам недостаток на витамини, ама ако веќе пијам нека има се во него, и витамини и минерали. Од кој производ сте задоволни, да не ми тупнат нешо без врска во аптека...
     
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Јас би те советувала да не земаш ништо на своја рака,па макар тоа е да се витамини и минерали.Иако не внесуваш количнски помалку храна,тоа не значи дека имаш недостаток на некој витамин или минерал.
     
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Mожже ли некој да ми ја објасни сликава ..

    се будев со болки во десната страна и ми рекоа дека десниот јајник ми е позади матката и дека во матката имам преграда која мора да ја отстранат во Ск. со интервенција мала со цел да не ми се појавува крварење во бременоста и да не доаѓа до спонтани абортуси или ќе умирале бебињата...


    Интервенцијата како изгледа? Со анестезија или???
    Искуства?
     

    Прикачени фајлови:

  9. k10m

    k10m Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Ако на некоја и се има случено нешто вакво ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ :(
    Значи вака треба да ми дојде за два дена а од вчера кога одам во тоалет при мокрењето има крв кога се бришам (ама не малку туку како кога имаш менструација).Ставив влошка мислев дека ми дошла менструацијата но на неа нема ништо.Ноќеска 2-3 пати сигурно се будев од тоа што многу ми се одеше во тоалет и секогаш има крв а послето на влошката нема ништо.
    Не знам што е работата.
    ПОМОШ ???
     
  10. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Веќе половина саат имам мнооогу силни болки во стомакот на десната страна горе. Неможам да издржам, ме боли многу. Да не знаете од шо ми е вака?
     
  11. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Не е ништо страшноно,со анестезија е,интервенцијата е вагинално нема ништо да сетиш,другата ден дома.Моја пријателка,пред да забремени,го направи истото,и сега има близначина,во бременоста немаше никаква мака.
     
  12. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225

    Ако плус на ова имаш тегоби при мокрење највероватно е инфекција. Провери урина во секој случај.
     
  13. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    ме скина од болка желудников пијам чај од нАне но не поминува баш што да се напијам :(
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ланзул апчиња или ранитидин
     
    На bridetobebt му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    како ти ја видоа за да бидат сигурни дека им прегеада се прави хсг снимање операцијата се вика хистероскопија но ја прават жени што сакаат и имаат проблем да забременат. ако ја правиш на гинекологија ке чекаш долго време за термин а приватно е доста скапо јас платив 45 000 во систина. гледам дека си достс млада ако не си мажена и не планираш деца сега не изврзувај сепак операција е а искрено и докторите на клиника кои се бават со вакви операции ке се зачудат и нема да ти направат операција без предходно хсг снимање кое е доста болно а и чудно е да правиш вакви работи без пробано за дете :D
     
  16. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    а каде се одвиваше интервенцијата-во која болница?
     
  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    болно?
    Како изгледа тоа,опис?
    се загрижив од кога ми кажа лекарката...
     
  18. blackhorse20

    blackhorse20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    107
    Anybody? :?:
     
  19. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Нормални граници на пулсот се од 60-80, иако при зголемена физичка активност границата се зголемува. Конкретно 58 или 56 не е опасно бидејќи разликата не е голема. Како го мериш, на дигитален апарат? Доколку да, измери го на следниов начин како на сликата
    број ги отчукувањата 15 секунди и помножи ги со 4 и ќе ја добиеш вредноста на пулсот, бидејќи дигиталните не се секогаш точни. Не се грижи не се опасни малите варијации, но сепак штом имаш друг здравствен проблем, оди редовно на контроли.
     

    Прикачени фајлови:

  20. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Пак јас.
    Од сабајле де левото, де десното уво ми зуе силно. Напиена, најадена сум, незнам зошто.
    :?: :?: :?: :?: :?: