1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Многу често ми се јавуваат болки во мускулите на нозете
    пред еден месец ми се јави толку голема болка што неможев да одам почнав и температура да качувам буквално цел ден и ноќ бев во кревет ми се плачеше кога ке застанам на нозе.
    Еве од тогаш наваму ми се случива ова по 2-3 пат не е како тогаш но пак осеќам големи болки незнам дали е од движење мада мислам не би требало осеќам најмногу болка во мускулот под колениците но и од колената нагоре. што може да е ова ?
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.544
    Дали можеби во последно време почна секојдневно да се движиш во потпетици и дали си цел ден во нив? Болките во нозете кај жените кои се по цели денови во штикла се сосема нормални, и по некое време се навика. Зависи од генетиката, ама ако мајка ти имала отечени нозе, вени и капилари по нозете, болки како твоите, и ти ке ги имаш. Затоа, мораш да имаш удобни чевли за работа, и по враќање дома да им ставаш ладна вода и крема за нозе. Нозете во вис секогаш коа можеш, а на работа земи си нешто да ги ставаш нозете на повисоко, т.е да не ти висат.
    АКо не ти е горенаведеното, тогаш мораш на лекар, кој ке ти каже да одмараш повеќе :(
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Нена какви ти се болките, дали како воспаление на мускули, дали како жежење или можеби грчење. Може да биде од различни причини. Ова само набројувам, значи несакам да те наведен на одреден заклучок.
    Може да биде поради вени. Можно е да осеќаш како жежење поради вените, не е морално да си стоеле на нозе цел ден па да те болат вените. Тука некаде е и слаба периферна циркулација. тогаш боли повеќе под колената од задна страна. Сето тоа може да биде предизвикано од недостаток на магнезиум. Недостаток на магнезиум прави грчеви на мускулатурата и болки во нозете, слични како болки при воспаление на мускулите, болката, бар кај мене, е како некој вид на затегање и грчење. Можеби пак ти е од воспаление од поголема активност или пак ако повеќе време си поминала на високи чевли, како што ти пишаа погоре.
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    И кај мене се јавува истата болка веќе 2-3 пати, не се грчеви, но ме заболува наеднаш и толку силна болка што не можам да одам едно 15тина мин, потоа ми се опушта, но болката останува како истегнат мускул да имам.И јас исто не знам од што е, мене ме загрижува и тоа што јас имам многу попуштени и видливи вени, кои ме чешат понекогаш, дури некогаш ми е срам да носам кратко, посебно ми се истакнати позади колената, јас сум релативно млада, а и немам нешто кој знае колку време на нозе поминато, ниту пак физичка работа сум вршела, не знам од што може толку да ми се „болни“, планирам да си испитам крв и да одам на лекар, ама тоа планирам е многу време.
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    значи не сум многу често на штикли во патики сум претежно , но се движам по некои денови досста многу , болките се како воспаление на мускули , понекогаш осеќам како биење како а срце во нозите а понекогаш и грчеви. имам болки во сите мускило на нозете но најмногу во мускулот под колениците и преден и заден дел ме боли , иначе не осеќам загревање туку напротив ми бараат топлина нозете и неможам никако без чорапи.
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    1209 наследниот фактор игра голема улога при проширени вени. Јас сум исти случај. Единиот родител ми има тежок степен за тромбоза, а другиот страшно проширени вени, сестра ми веќе одама и влече многу проблеми со вените, и операција и предлагаат, она поголем дел од денот е на нога.
    Јас иако работниот ден го поминувам со седење (кое исто така има негативна нота) вена по вена почнаа да се појавуваат, грдо многу изгледаат и ги осеќам веќе како некое жежење.
    А за грчевите пак ќе ти напомнам провери си магнезиум. Имаше период кога во сон ме будеше грч на листот на ногата.
    И пак велам ова се само можни варијанти, отиди си испитај си крв, циркулација и после донеси заклучок.
     
    На 1209 и Nana19 им се допаѓа ова.
  7. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Јас пак, многу често имам грчеви и тоа само на десната нога. Стварно незнам од што ми е.
    Ама најдов еден марифет. Кога имате грч на листот, само истегнете го мускулот и одма ќе престане. Кренете ги прстите и предниот дел од стапалото.
    Никогаш не можам да го истрпам грчот да помине сам, па секогаш вака го преќинувам. Инаку се случувало и од сон да се разбудам од големи болки при грчење.
     
    На Nana19 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Постојано ми се појавуваат гноени чирови на задникот,еден ке помине друг ке излезе.Некогаш чуствувам болка некогаш не ама ме нервираат.Од што може да е ? Несакам да одам налекар па затоа барам од вас совет :?: (не се многу големи)
     
  9. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    има многу причините а јас знам дека можат да се јават од напор , претерано седење и лута и зачинета храна
     
  10. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Овие чирови, најчесто се јавуваат од лоша исхрана.
    Татко ми има еден пријател што се оперираше од чир на задникот, ама нека не те плаши ова. Тој на времето јадел по тегла мајонез на ден, сендвичи, многу сол итн.
    Ако се храниш нездраво, гледај тоа да го средиш.
     
  11. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Луѓе пола саат ми се повраќа, сама сум дома незнам какво апче да се напијам?
     
  12. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Можеби е касно одговоров ама ако имаш реглан напиј се, тоа е против повраќање.
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека е подобро да поврати, што и да е, сигурно е лошо сварена храна во желудникот, по ќе и олесни. Иначе против повраќање можеш и вода кисела да се напиеш.
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  14. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Денеска ми дојде,а имам приметено дека пред да ми дојде обично се појавуваат.За лута и зачинета храна не јадам,скоро уопште


     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Од преголем напор обично знае да се насобере млечна кисеина повеќе од нормално посебно ако не си физички активна. Почесто одмарај ги нозете. Едно време имаше Мио спреј, прашај сега во аптека сигурно има друг назив.
     
  16. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Што друго можам да јадам освен двопек и банани при дијареа? :?:
     
  17. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Треба да пиеш многу течности од кои превриена вода (може со електролити), чај од нане и газирани пијалоци. Од храна ориз, пире или сос од сварени јаболка, грисини. Најдобро ти е да се напиеш Стрептосазол ако е јака дијареа, чисто да пресечеш и да не си нон-стоп во веце ако не си дома.
     
    На Samer му/ѝ се допаѓа ова.
  18. iva.iva

    iva.iva Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам слушнато дека доколку цигарите се пафкаат може да се добие рак на јазикот...што мислите вие? дали мислите дека тоа е вистинито?
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Покрај стрептоксазолот и линекс форте за да ја обнови цревната флора.
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А фауната? Нели флора и фауна не се делат? :^) :^)