ТЕМА: Преглед на градите. Каде?

Мислење 13 Мар 2012, 01:11

RainBow напиша:На мамографија? А имаш 26 години? И тоа два пати?
Ако нема потреба нема зошто некој да се изложува на непотребни процедури, тоа е мојот став. Па ти ако сакаш и три пати на мамографија оди.

Извини ама не си ме разбрала :!: , мамографија нели се вика целата процедура за преглед на градите? Јас реков дека одам на ехо и затоа ми беше чуден твојот став дека е штетно ехото, а во подоцнежните години се прави рентген како што веќе пишав погоре, така да до 30 година се прави само ехо на градите, а не рентген или мамографија, како сакаш речи го. Јас имам 26 год.и сигурно дека нема да се прегледувам на рентген, а и да сакам докторот те предупредува, така да тоа е , мислам дека разјаснив некои работи ;)
Аватар на корисникот
kallias

Жолто цветче
 
911373
Мислења: 1851
Зачленет: 22 Ное 2010, 13:14
Локација: Greece
[url=http://www.ticker.7910.org/eng]Слика[/url

Слика

Мислење 13 Мар 2012, 01:16

Па мамографијата е сосема друга процедура
јас одам 2 пати во годината на мамографија
Ти тоа го пиша, затоа ме зачуди дека одиш на мамографија, а имаш 26 години. :)
Мамографија над 35 години се прави. Ехото демек не е штетно, ама сепак е ултразвук. Зошто некој да се изложува на нешто ако нема потреба. Ајде ако не да се снимаме чисто превентивно. Нема смисла.
Затоа си постои прегледот на градите сами што си го правиме како почетен чекор.
Аватар на корисникот
RainBow

Виолетово цветче
 
125371578
Мислења: 12500
Зачленет: 03 Дек 2009, 15:27
Локација: On my feet...
“The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..”
― John Milton

Слика

Мислење 10 Јул 2012, 07:18

Девојки јас имам 19 год и забележав на гратите т.е околу брадавицата имам мали внатрешни топчина сто можи да е тоа и дали смеам јас да појдам да направам таков преглед и дали тоа оди на приватно и колку се плака
momo

Фем почетничка
 
00
Мислења: 8
Зачленет: 10 Јул 2012, 06:38

Мислење 23 Авг 2012, 13:28

сакам да прашам нешто,пупките на градите ми се вовлечени навнатре,а од левата страна како да има течено нешто па лушпа како да имаше и тоа одвреме навреме ме чеша неподносливо а немозам да го чешам токму на средината ,а пупките ми се наравени скоро и да ги немам ,бев на гинеколог и ништо не ми кажа само да отодам пак да ги видеи на ехо или да земе брис ако има пак нешто.Ако некој е запознаен со некој ваков пробле нека ми одговори зошто почнувам да се плашам ?????
Аватар на корисникот
fernandez

Сино цветче
 
3544
Мислења: 169
Зачленет: 05 Јул 2012, 00:21

Мислење 23 Авг 2012, 20:33

за ехо на гради мора матичната да ми даде упат или да одам кај матичниот гинеколог ???
macii22

Фем почетничка
 
31
Мислења: 13
Зачленет: 03 Авг 2012, 21:42

Мислење 23 Авг 2012, 21:46

macii22 напиша:за ехо на гради мора матичната да ми даде упат или да одам кај матичниот гинеколог ???

кај матичниот гинеколог само
Аватар на корисникот
fernandez

Сино цветче
 
3544
Мислења: 169
Зачленет: 05 Јул 2012, 00:21

Мислење 23 Авг 2012, 22:00

momo напиша:Девојки јас имам 19 год и забележав на гратите т.е околу брадавицата имам мали внатрешни топчина сто можи да е тоа и дали смеам јас да појдам да направам таков преглед и дали тоа оди на приватно и колку се плака

се плаќа околу 1000 мислам, или 800.. тука некаде.. :)
Аватар на корисникот
Iva.T

Бело цветче
 
1284
Мислења: 93
Зачленет: 08 Ное 2011, 01:12
<3 M <3 A <3 K <3 E <3 D <3 O <3 N <3 I <3 J <3 A <3

Мислење 25 Окт 2012, 19:05

Здраво девојки и жени!
Имам едно прашање: Дали некоја од вас била упатена на преглед на рентген, откако на ехо и е утврдено присуство на цисти во градата?
Бев на преглед кај гинеколог, ми правеше ехо на градите, откри дека имам повеќе цисти во едната града (од кои две се околу 1см). Кога ми кажа што и како видел, а јас бев тотално неспремна да слушнам такво нешто, се исплашив и ми се блокира мозокот, па ништо не разбрав :( .

Не ми даде упут за никаде, но ми рече дека не е лошо да си направам и преглед на рентген, да ги однесам наодот и снимките од ехото кај рентгенологот. Не спомна за каков преглед се работи (а јас, збунета, не ни прашав), не спомна никаква мамографија и сл. :( Потоа ми рече дека цистите ќе треба да се следат со контроли на секои 4 до 6 месеци. Го прашав: да доаѓам овде или на рентген за контрола? А тој рече: може и овде, а може и таму, како сакаш. :?: И сега сум тотално збунета. Што ќе правам јас на рентген? Мамографија (а имам 28 години)? Некаков друг преглед (се прави и некаков друг преглед на рентген?)? Или треба само рентгенолог да ги погледне снимките и наодот од ехото на градите кое ми го правеше гинекологот (демек за второ мислење)? А немам ни упат.

Ќе се обидам утре да го добијам гинекологот на телефон, да го прашам ( :!: ако го добијам).

Во меѓувреме, ве молам, ако некоја знае нешто повеќе на оваа тема нека ми пише.
Благодарам.
Аватар на корисникот
midnight.flower

Зелено цветче
 
9901275
Мислења: 532
Зачленет: 26 Јун 2011, 17:24

Мислење 25 Окт 2012, 20:46

midnight.flower напиша:Здраво девојки и жени!
Имам едно прашање: Дали некоја од вас била упатена на преглед на рентген, откако на ехо и е утврдено присуство на цисти во градата?
Бев на преглед кај гинеколог, ми правеше ехо на градите, откри дека имам повеќе цисти во едната града (од кои две се околу 1см). Кога ми кажа што и како видел, а јас бев тотално неспремна да слушнам такво нешто, се исплашив и ми се блокира мозокот, па ништо не разбрав :( .

Не ми даде упут за никаде, но ми рече дека не е лошо да си направам и преглед на рентген, да ги однесам наодот и снимките од ехото кај рентгенологот. Не спомна за каков преглед се работи (а јас, збунета, не ни прашав), не спомна никаква мамографија и сл. :( Потоа ми рече дека цистите ќе треба да се следат со контроли на секои 4 до 6 месеци. Го прашав: да доаѓам овде или на рентген за контрола? А тој рече: може и овде, а може и таму, како сакаш. :?: И сега сум тотално збунета. Што ќе правам јас на рентген? Мамографија (а имам 28 години)? Некаков друг преглед (се прави и некаков друг преглед на рентген?)? Или треба само рентгенолог да ги погледне снимките и наодот од ехото на градите кое ми го правеше гинекологот (демек за второ мислење)? А немам ни упат.

Ќе се обидам утре да го добијам гинекологот на телефон, да го прашам ( :!: ако го добијам).

Во меѓувреме, ве молам, ако некоја знае нешто повеќе на оваа тема нека ми пише.
Благодарам.

треба а се обратиш на реген таму му спага и мамаографот и оди со овие снимки кај со се гледаат цистите а за упат ке ти препише матичниот
Аватар на корисникот
eva11

Жолто цветче
 
679208
Мислења: 1855
Зачленет: 23 Јун 2011, 00:34

Мислење 25 Окт 2012, 21:01

midnight.flower напиша:Здраво девојки и жени!
Имам едно прашање: Дали некоја од вас била упатена на преглед на рентген, откако на ехо и е утврдено присуство на цисти во градата?
Бев на преглед кај гинеколог, ми правеше ехо на градите, откри дека имам повеќе цисти во едната града (од кои две се околу 1см). Кога ми кажа што и како видел, а јас бев тотално неспремна да слушнам такво нешто, се исплашив и ми се блокира мозокот, па ништо не разбрав :( .

Не ми даде упут за никаде, но ми рече дека не е лошо да си направам и преглед на рентген, да ги однесам наодот и снимките од ехото кај рентгенологот. Не спомна за каков преглед се работи (а јас, збунета, не ни прашав), не спомна никаква мамографија и сл. :( Потоа ми рече дека цистите ќе треба да се следат со контроли на секои 4 до 6 месеци. Го прашав: да доаѓам овде или на рентген за контрола? А тој рече: може и овде, а може и таму, како сакаш. :?: И сега сум тотално збунета. Што ќе правам јас на рентген? Мамографија (а имам 28 години)? Некаков друг преглед (се прави и некаков друг преглед на рентген?)? Или треба само рентгенолог да ги погледне снимките и наодот од ехото на градите кое ми го правеше гинекологот (демек за второ мислење)? А немам ни упат.

Ќе се обидам утре да го добијам гинекологот на телефон, да го прашам ( :!: ако го добијам).

Во меѓувреме, ве молам, ако некоја знае нешто повеќе на оваа тема нека ми пише.
Благодарам.

Мамографија после 30-та год како прво а како второ не се плаши и не е ништо страшно. Скоро секоја втора девоја/жена има циста или фиброаденом.
Цистите се јавуваат и губат. Ретко кога се оперираат или им се вади течноста од нив. Обично се следат да, на 4-6 мес. Појди кај матичен лекар не кај гинеколог (тоа не е негова стручност туку на онколог) да ти даде субспецијалистички упат за Клиника или некаде другде кај сакаш за преглед.
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34562155
Мислења: 3688
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Врати се на Здравствени проблеми

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 11 гости